Eeuwige Vrede is een Dwaasheid waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad 42e Jaargang VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1936 No. 38 Dif nummer bestaat uit 8 pagina's. zegt MUSSOLINI. Bent U er niet rijp voor? Wie wil een olifant cadeau hebben DRAIS e '"Zacht van smaak - prus /o ct eeumseh Tlieurvsblad UITGAVE: N.V. ZEEUWSCHE UITG. mij- BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg. 25 AGENTSCHAPPEN ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. 1NGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Er komt beweging in de massa. Verschil lende lezers, van onze artikelen, hebben o zoo schuchter eenige vragen gesteld en op merkingen gemaakt. Een hunner bood tromphantelijk een dagblad artikel aan, waarin meneer Musso lini aan het woord was tegen zijn Italianen. „Nou", zei hij, „zie je wel jullie met je geschrijf over w reldvre 'e; Wij moeten sterk, steeds sterker zijn zegt il Duce". „De dwaas heid van een eeuwigen vrede is door onze fascistische leer terzijde gesteld". Er volgde nog veel meer fraais in dat epis tel, doch wij waren nog niet teleurgesteld, zelfs niet door de mededeeling dat in kor'en tijd in Italië 8.000.000 man gemobiliseerd kon zqn. We waren het ook niet door de verlenging van diensttijd tot 2 jaar in Duilschjand. We Waren het ook niet door de voorbeelden uit Abessynië, Spanje of wat er voorloopig al bijgeteld werd. En we zijn daarom niet uit het veld ge slagen, omdat dit alles langs ons doel heen gaat. Straks als we eens gereed mogen ko men zullen we onze houding opnieuw bepa len, doch nu hebben we niets daarover te zeggen. De Internationale Politiemacht bestaat en werkt immers nog niet. Daarom laten wij ons nog niet uit het veld slaan. Het zegt ons niets dat de f a s- cistische leer eeuwigen vrede ter zijde stelt. Er is ander leer gezag dat het erkent. En dat andere leergezag is veel belangrijker en heeft de samenleving veel meer practisch nut opgeleverd dan alle fascistische stellin gen tezamen in duizenden jaren zullen kun nen doen. Bovendien zijn we het volmaakt eens met Viruly die in zijn reeds eerder genoemde brochure zoo juist zegt: De reden waar- om tot op heden alle conferenties om den oorlog af te schafien en tot ontwapening te komen, zoï weinig resultaat hebb.en g e ha d is omdat de naties hun anarchis- sche staat (d. i. de toestand van wetteloosheid tuss.cben volke ren en mogendheden onderling niet willen opgeven, maar hem op dee en of andere geheimzin nige manier zouden w i 1.1 .e n com- b'ineeren met een beveil.igvng tegen oorlog. Zij zouden hun koek graag willen bewaren en ban ondertusschen opeten. Doch dat gaat nu eenmaal niet. Toen onze opmerker ontdekte dat er op deze wijze niet veel tegen in te brengen viel deed hij al\ast maar een beroep op de mil- lioenennota die deze week gekomen is en dacht ons te ontmoedigen met een verwij zing naar de post Defensie uitgaven. Doch ook hiermede konden we ons niet gewonnen geven. Immers als zou onze Mi nister President 250000000.— voor Leger en Vloot zeggen noodig te hebben, dan zou ons antwoord dit moeten zijn. U minister van Defensie bent momenteel verantwoordelijk voor de verdediging des Rijks en niet wij. Wanneer U beslist wat noodig is dan heb ben wij dat momenteel zonder eenige critiek, als zijnde geen verantwoordelijke des kundigen te aanvaarden. Dat is geen poli tiek doch eenvoudig een aanvaarding van de nuchtere werkelijkheid. En dit duurt net zoo lang tot w ij wat be ters in de wereld hebben gebracht die, die noodzaak overbodig maakt, doch dan zal ook geen enkele Minister met een dergelijk voor stel komen. Onze vriend trok af. Hij ging verder de poes uit de boom zitten kijken. Hoe vindt U zoo'n houding? Wel de gemakkelijkste nietwaar? Waarom zouden we ons druk maken? De oorlog is immers alleen schoon voor hen die hem nog nooit hebben mee gemaakt? Van andere Zijde ontvingen wij ter ken nisname een tweetal artikelen uit het toon- afgevende weekblad voor Christendom en Cultuur, No. 43 en 44 van 1936. Daarin komen een tweetal arükelen voor respect: „Betoogen voor den Vrede", en „Werken voor den Vrede", van F. M. Baron van As beek. Beide handelen over het van 3 tot 6 Sept. j.l. te Brussel gehouden Wereldcon gres voor den Vrede. In beide artikelen wordt op knappe wij ze in hoofdlijnen precies hetzelfde bepleit als waarover wij nu reeds maanden aan het schrijven zijn. Alleen zouden ook hier eeni ge correcties moeten worden aangebracht waarin de bij ons liggende plannen voor zien. De slolconclussie spreekt echter voor zich zelf en onderstreept onze betoogen. Zij luidt als volgt: Vrede en welvaart en geestelijke vrijheid kunnen alleen bestaan in een wereld, waarin ook voof de Sta ten „organen" bestaan lot het vinden en handhaven van het Recht, in des kundigheid met onpartijdight id. Precies, zoo is het, als men dan maar in de gaten houdt wat Viruly zoo terecht o- ver die huidige prettige wetteloosheid voor de Staten opmerkt. En daarom doen „de Staten", hel nog niet, weshalve wij er zelf voor mogen gaan zorgen. Want zelfs Internationale Justitie zonder Politie is een klucht. Dat hebben we nu lang genoeg ondervon den. Intusschen is verleden week het Brussel- sclie Vredes Congres gehouden en mogen we verschillende R. Katholieke bladen als mede het Handelsblad gelooven dan is dat congres schijnbaar mislukt, dank zij een schandalig gedoe aangestookt door Moskou's handlangers. Indien dit waar is zijn we ge neigd te gelooven dat de Sovjet politiek mee brengt o:n op Geneve's forum de vredeshym- nen hoog in te zetten, doch ondergrondsch alle pogingen zoo snel en hard mogelijk te doen kelderen. Met dit verschijnsel kan dan ook rekening worden gehouden. Intusschen valt te betreuren dat zulks gebeurd is en de groote pers hierdoor schijnbaar meer zwijgzaam is gebleven dan wij anders van haar gewoon zijn. Het geeft ons hel bewijs van de groote moeilijkheden die de eerlijke en zuivere voorstanders op hun weg naar Vrede ontmoeten. Doch ontmoedigen doet het ons geenszins. Daar is trouwens ook geen reden voor. Veel belangrijker vin den wij het feit dat ook onze l.e- zers in de algemeene meening zoo laag wordt aangeslagen. Daar van werd ons dezer dagen beweerd: Och, wat, al wat U doet is paarlen voor een ze ker soort dieren werpen. De m^nschen zijn er doodge woon niet rijp voor. Men kan begrijpen dat wij hiertegen pro test hebben aangeteekend, maar veel meer konden we ook niet doen, omdat we over geen feiten beschikten waarmede aan te toonen viel dat onze lezers doelbewust het stilzwijgen bewaarden. Wij houden het er voor dat ziij de moge lijkheid om den oorlog uit te bannen, pre cies eender zien, als die predikant die bij een jubileum zoo'n geweldig groot cadeau ontving dat hij zelf niet wist wat er mee te moeten beginnen. Toen we hem vroegen of dat geschenk nogal naar zijn zin was, stelde dominee ons de wedervraag: Zoudt U graag een Olifant cadeau hebben? Deze even geestige als typische informatie deed ons opmerken: Wat zouden wé daar mee moeten doen? Zoo voelen schijnbaar de menschen ook het cadeau van een wereld waarin geen oor log meer behoeft te bestaan. Doch de beteekenisvolle waarde daarvan is zoo geheel anders dan een dierentuin-ge schenk. Men begrijpt schijnbaar niet dat wat wij beoogen. Men onderkent geen verschil tusschen het Vrijwillig Internationaal Politiecorps en de nationale militaire machten die eventueel als vechtploegen dienen. Waarom noodigen, diverse politieke, cul- tureele of andere belanghebbende besturen ons niet uit voor een nadere verklaring? Stel U voor dat Troelstra en andere dit lot hadden ondergaan zoudt U denken dat het socialisme ooit zoo'n invloed had verkre gen? We noemen nu maar één voorbeeld dat voor een bepaalde volksgroep inzonderheid van belang was. Doch het uitbannen va.n den oorlog is ieders belang. Wij weten wel dat reeds vele plannen schipbreuk hebben geleden. Doch dat is hiermede niet noodig en zal ook niet gebeu ren. Daarom kome men in actie. Er is reeds veel kostbaren tijd verloren gegaan. Nog steeds groeien de donkere wolken aan. Doch de uitbarsting van de hel valt te voorkomen, als men geen morent langer talmt. Daarom alle hens aan dek voor de alarm klok luidt. VLISSINGEN. Geslaagd voor 1ste stuurman: de Heer J. J. C. de Kraker, voor diploma Alg. Ned. Politiebond; de Heeren A. de Vries, G. J. Smallegange en A. C. P. Duist. Ds. M. W. J. van Linschoten, em. predi kant van Paramaribo, oud Vlissinger, heeft het beroep naar Berkhout aangenomen. Op den Nationalen Feestdag had ook het personeel der Kon. Mij. de Schelde vrij af gekregen. In het Alhambra Theater gaf de Heer „Shankara" een lezing over spiritisme, hel derziendheid enz. In de zitting van den gemeenteraad sprak de Voorzitter een rede uit ter nage dachtenis van den Heer De Meij. Ook de Heer Paap betuigde zijn instemming met deze woorden. Van den Heer Van Hal is een schrijven ingekomen, waarin hij met ingang van dien datum, als raadslid bedankt en zich uit alle functies terugtrekt. Het nieuwe raadslid de Heer W. J. Castel, heeft zijn benoeming aanvaard en is als zoo danig toegelaten. Met 13 van de 16 stemmen is de Heer A. Rorije tot plaatsvervangend Wethpuder benoemd. Daarna hield de Bur gemeester een rede in verband met de ver loving onzer Prinses en werden telegram men naar de leden van het Koninklijk Huis en den Prins verzonden. De Heer Rorije is opgedragen de aan gelegenheden betreffende de gein een te-fi- nanciën en Sociale Zaken. In de gehouden bestuursvergadering van „Bethesda" werden ook gelukwenschen aan H. M. de Koningin en aan het verloofde Paar gezonden. Vrijdag had de feestelijke inwijding plaats van de nieuwe vereenigingsvlag van de Damesgymnastiekvereeniging „Lichaams- Ontwikkeling" in „Britannia". Dit geschied de door Mevr. van Woelderen. In de „Oude Vriendschap" werd een Heropenings-feestavond gegeven, waarin de VOETEN GEZWOLLEN DOOR RHEUMATIEK. Nu tennist hij weer. „Twee jaren geleden kreeg ik pijn in mijn voeten, die steeds erger werd. Ik probeerde electrische stroomen, massage, hetgeen niet hielp. Nu een jaar geleden raadde men mij aan een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad als het ware onmiddel lijk in, toch verdwenen de pijnen en zwellin gen in mijn voeten slechts geleidelijk. Na zes maanden verbaasde ik mijn vrienden, door dat ik weer lange wandelingen kon maken. Nu speel ik al weer tennis. Ik ben nog jong en U zult zich kunnen indenken wat het voor mij beteekend zou hebben, voor altijd kreu pel te moeten zijn. Ik zal er steeds dank baar voor blijven, dat men mij raadde Kru schen Salts te nemen". C. W. te S. Rheumatische pijnen vinden hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het li chaam. Dit gevaarlijke urinezuur ontstaat door afvalproducten, die zich door onvol doend werkende afvoerorganen in het li chaam hebben opgehpopt. Kruschen Salts spoort deze afvoerorganen aan tot krachti ger werking, waardoor de afvalstoffen zul len worden verwijderd. Met de oorzaak zal ook de pijn verdwijnen. Maar dit niet al leen, ook de geheele gezondheidstoestand zal verbeteren. Lusteloosheid en vermoeidheid zullen plaats maken voor energie en uithou dingsvermogen en men zal zich jaren jon ger voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar, bij alle apothekers en erkende drogisten k f040, f0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak- king, de naam Rowntree Handels Maatschap pij Amsterdam, voorkomt. Heer Leberto, met bet duo-Smink het cabaret-programma verzorgde. Het Badbedrijf mocht de 50.000st« baadster verwelkomen. Het bleek te zijn on ze plaatsgenoote Mej. A. J. W. Andriesse. De burgemeester wenschte haar geluk en bood haar een fraai zilveren kapstel aan. Namens de directie van het Badpaviljoen Wandel- hoofd en van de N.V. Wandelhoofd werd haar een bridgebloc geschonken. De exposities van den Kunstkring „Het Zuiden" werden gesloten. Zaterdag vierde Vlissingen feest. Het begon met een reveille voor het Stadhuis en een muzikale wandeling. Des middags was er concert aan het strand, des avonds muziek en vuurwerk. MIDDELBURG. Geslaagd voor het diploma met aant. van den Alg. Ned. Politiebond: de Heer J. Voorhands. Verschillende personen zijn verbali- seerd omdat zij dachten, dat het paadje, dat loopt langs de boschjes, die Molenwater en de Korte Heerengracht verbinden, een rij wielpad is. Het is echter een voetpad. In den gemeenteraad hield bij den aan vang de burgemeester een rede in verhand met de verloving der prinses en werden telegrammen verzonden aan de Koningin de Prinses en den Prins. Aan het eind der zitting herdacht de voorzitter de moeilijk heden d r gemee. te Vlissingen, bijzonder ook den Heer De Meij. Alhier werd Zaterdag een schitteren de Oranje betooging gehouden. Leden van verschillende vereenigingen vormden met twe« muziekgezelschappen een pijperscorps en een signaal af deeling een optocht. In de Abdij werd langs den Commissaris der Ko ningin gedéfileerd. Jhr. Quarles van Ufford wijdde een dronk aan de leden der Konink lijke familie. De tweede halte was bij de wo ning van den burgemeester. Daarna ging het naar de Markt, waar de burgemeester een toespraak hield. Ten slotte werd namens de Middelburgsche bevolking een telegram verzonden. De Heer Den Hollander dankte allen, die aan deze optocht hebben mede gewerkt. Als gewetensgeld is bij den ontvanger der directe belastingen ingekomen de som van f 100. ARNEMUIDEN. Een 9-jarig zoontje van de familie S.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1