M a c h t s t r oo mt arief P.Z.E.M. io L water tot nabij het kookpunt verhit voor twee cent. vrijdag 4 september 1936 Wegeling's Nieuwsblad Dit nummer besfaatüiL! 8 pagina's. JmÊ „Wij kunnen den oorlog uitbannen 1" Is het mogelijk?? Ja Wie mag Vrede be vorderen cent per Kilowattuur ALGEMEEN WEEKBLAD WESTELUK ZEELAND LIED VAN DE WEEK SEPTEMBER. Op ijsland. heet water van Moeder Matuur. In leeland elèctrisch en ook niet duur. verlaagd tot Ter intentie De vorst aarzelde echter. „O.^'8 VOO/? UITGAVE: N.V. ZEEUWSChE UITG. MIJ. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg 25 AGENTSCHAPPEN ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 er. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur zegt VIRULY. Deze week verscheen de belangrijke brochure ,,Wij kunnen den oorlog uitbannen." In deze uitgave, geschreven door de be kende K. L. M.-piloot A. Viruly mede naar aanleiding van schrifturen van wijlen Dr. J. J. van der Leeuw, behandelt de schrijver een krachtige stellingname boven de oorlogsgedachte uit en wijst de weg naar internationale orde. De brochure kan tevens worden be schouwd als een raak en leerrijk antwoord aan de Nederlandsche courantenschrijvers die voor eenige weken de heer Viruly en rijn collega's meenden te moeten becriti- seeren over hun waarschuwing tegen de ge varen bij luchtaanvallen. Tevens is dit geschrift als het ware een aanvulling en verduidelijking op de voor eenige weken bij ons blad verschenen brochure „Is wereldvrede mogelijk?" Wie op de hoogte wil blijven van de nieuwe ideeën en stroomingen die opko men voor de verbetering en het behoud in éen nabije toekomst ten nutte van onze zwaarzieke samenleving, daar deze richt lijnen voor het wereldgebeuren steeds dui delijker vormen gaan krijgen, verzuime niet deze actueele uitgave aan te schaffen. Wij bevelen de lezing van dit hoogst be langrijke boekske in ieders volle belangstel ling aan. Het is voor 25 cent verkrijgbaar I bij den uitgever Andries Blitz te Amsterdam. Guus Betlem Jr. September... de dagen van warmte en zon Ze hooren weer tot het verleden, (Hoewel het dit jaar véél behoorlijker kon, We waren maar matig tevreden). We vangen het laatste restantje nu op, De avonden worden al killer, De badplaatsen zetten hun fleurigheid stop, Het s trand wordt al stiller en stiller. De ramen gaan vroeger dan anders weer dicht, De wind heeft iets sgherps al gekregen, W'ontsteken om acht uur 't electrische licht, Het weerbericht praat weer van regen... 't Seizoen is voorbij, ook al mocht men dit keer Dan haast van „seizoen" al niet spreken, We doèn nog wat zomersch, maar... 't wil toch niet meer, 't Is tijd voor een dikkeren deken. We zeggen: Och wat, ook September toch kan Ons prachtige dagen nog schenken, Doch voelen meteen de misleiding ervan, Omdat we de herfst al zien wenken... September... oen nieuwe periode breekt aan, Het voetbalseizoen is begonnen, We komen weer heesch achter 't lijntje vandaan, Als déze of die heeft gewonnen. September.de schouwburgen loopen weer vol Met... hèn, die er 's winters acleeren Een nieuw repertoire en een andere rol, Waarop ze weer vlijtig studeeren. September... het schoolleven óók is gestart, 't 'Is uit met het heerlijke leven, De leerkrachten worden als altijd getart, D'r wordt alweer huiswerk gegeven. En ook Vader Fiscus, terug van het strand, Diens ijver kent waarlijk geen grenzen, Hij strooit weer verfrischt en met kwistige hand Z'n aanslagen onder de menschen... Wat mij betreft ik grijp m'n vulpen weer beet, Om nieuwe sonnetten te kweelen, En was dat maar alles, nietwaar, wat ik deed? Maar 'k laat óók nog... U erin deelen. (Nadruk verboden) *t Was in Arabië. Een zeer gevaarlijke spion was gegrepen en ter dood veroordeeld. De cipier bracht hem voedsel. Kameraad, zei' de spion, één woordI Wat wilt ge? Ik ken een geheim dat Uw Vredelievende Koning en Uw volk aangaat. De cipier dacht even na. „Ik zal er over spreken". De dag daarna werd de staatsgevaarlijke aan het Hof toegelaten. „Wat weet ge dat mijn volk en mij ana- gaat?" vroeg de vorst. „Indien het belangrijk is zal uw leven worden gespaard". Mij is het groote geheim bekend hoe uit de aarde kan opkomen de vredesplant, waar door U en Uw volk voortaan voor oorlog en oorlogsellende zullen worden gespaard. De Koning vroeg den man om een nadere verklaring. „Wil Uwe Majesteit zich dan naar de tui nen begeven Even later bevond de Koning, met zijn hofhouding en vele ministers zich buiten, dicht bij een open plek die de tuinman op hoog bevel omspitte. Sire, zei de spion, nu moet er een goud stuk in den grond worden gelegd. „Ziehier", de vorst reikte er één toe. „O, Neen". „Waarom niet?" „Er is één voorwaarde aan verbonden wil 't succes verzekerd zijn". „Welke voorwaarde dan?" „Dat 't goudstuk door een onschuldige, reine hand van een mensch des vredes in den grond wordt gelegd! „Nu de mijne..." Hij zweeg be teekenis- vol. „Dat Uwe Majesteit zich dus verwaardige, zelf 't goudstuk te planten". Ieder zag in stilte toe. Men vjerd meer en meer verlegen met de zaak, toldat einde lijk de vorst het woord nam. „Deze voorwaarde is zeer ernstig", sprak hij. Ik weet niet zeker of ik wel 't recht heb het goudstuk te planten. Ik ben jong geweest, en een Koningszoon en de groo te schatten van mijn Vader, de verleiding en het onbedwingbare verlangen om op on rechtmatige wijze de grenzen van mijn Rijk uit te breiden, meermalenom kort te zijn, ik leg de verantwoordelijkheid van deze handeling dus op hem die naast mij staat en overhandig dit goudstuk dus aan mijn minister van Buitenlandsche Zaken. „O Sire, die voorwaarde... Neen ook ikveel documenten ten koste van de buitenlanders en ten voordeele van onze Staat zijn door mij behandeld, de belangen ook van onze geheime diplomatie en nu ja nietwaar?... doch zie hier is de Minis ter van Justitie, Sire". „Ach, Sire, die voorwaarde is in zoo stren ge termen vervat en ons persoonlijk be lang, nietwaar Meermalen tenminste, onwillekeurig, en de oordeelen die wij uitspreken Men is niet ongevoelig voor is het om veilig te zijn niet beier dat de Minister van financiën, die den naam heeft van... „Excellentie, hoe denkt gij hierover „Sire, ik zal de eenige zijn, aan wien de doodstraf wegens mijn staatsgevaarlijk mis drijf moet worden voltrokken", zoo liet de stem van den Spion zich hooren. De Koning en de Ministers zwegen be schaamd. Men had de toeleg begrepen. Kort daarna werd in alle stilte de spion in vrijheid gesteld. (Vrij geheel omgewerkt.) De strekking van deze fabel? Keer in tot U zelf. Breek met het verle den. Ruk giftig onkruid tot den wortel uit. Weet dat zoolang de splinter in Uw buur- mans oog zichtbaar blijft er geen waarach tige harmonie des Vredes in Uw hart kan wonen. Laat in Uw vruchtbare geest uitbotten dat groeizame levensvernieuwende bewustzijn Het komt er niet op aan w i e ik ben, of ik eer, roem, geld, macht, een positie of aan zien bezit; maar wat ik ben! Van welke waarde ik steeds tracht te zijn, voor mijzelf, mijn gezin, mijn werkkring, kortom voor de Maatschappij. Doch hetzij groot, hetzij klein, wie ge ook zijt. Wanneer de laatste levenshouding Uw geest geadeld, en Uw handel en wandel in de samenleving siert, weest dan welkom in den lering van hen die Vrede-dragers zijn, want zij worden Godskinderen genoemd. Fervet Opus IJverig gaat het werk voort. VLISSINGEN Overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. Pantserschip „Hertog Hendrik" te Nieuwe- diep, de luitenant ter zee 2e klasse C. H. E. Brainich von Brainich-Felth van het wacht schip Vlissingen. Op 17 September wordt de officier van gezondheid le kl. der zee macht P. C. Broekhoff overgeplaatst van het wachtschip Vlissingen aan boord van Hr. Ms. Kruiser „De Ruijter te Schiedam. De sergeant-majoor administrateur K, J. de Haas is ontheven van zijn detacheering te Den Helder en is geplaatst bij het 2e reg. kustartillerie te Vlissingen. De Heer G. M. A. Laernoes alhier is door de Synode der Geref. Kerken gekozen in de commissie die het leerboek voor de catechisaliën en de liturgie in behande ling zal nemen Vorige week Vrijdag was een klein vaartuigje, zonder licht te voeren, in de,ge vaarlijke zone voor de stad geraakt. Een po litieambtenaar begaf zich naar boord en ge lastte den bestuurder, zich hieruit te doen wegsleepen. Op den dag van de begrafenis van dr. G. H. Coops, oud-inspecteur van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs voor dit gewest, waaide de vlag van de R.H.B.S. half stok.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1