DE GELDHATER Een kernachtige oproep van Pater Borromaeus de Greeve BURGERLIJKE STAND FEUILLETON Gespierde taal op een Landstormdag PETER ROSEGESSER. tfEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1936. No. 35. Drie van de vier slachtoffers van het auto ongeluk onder St. Laurens, hebben, na verbonden te zijn het gasthuis verlaten en zijn naar Domburg vertrokken. De jongste bleef ter verdere verpleging opgenomen. Een begin van brand ontstond bij den Heer C. aan de Korte Delft. Een politie agent kwam te hulp en voorkwam erger. Zaterdag vierde de Middelburgsche voetbal club „Middelburg haar 20 jarig bestaan. Mr. P. C. Adriaanse hield in het Schuttershof een toespraak en reikte een tweetal speld jes uit aan de heeren J. Becks en W. Re- mijn. De Vice-voorzitter bood daarna onder applaus een speldje aan den Voorzitter aan. Opgevoerd werd „Het witte paard Zaterdagavond zag men vijf gekleede personen in het water vallen. Men dacht aan een ongeluk, maar het was gelukkig maar een vermakelijkheid van enkele opvarenden eener Duitsche boot. AAGTEKERKE De alhier gehouden collecte ten bate van de Stichting „Hoenderloö" bracht al hier op de som van f 5.16. KOUDEKERKE De uitslag van de ringrijderij op Woens dag vorige week te Koudekerke-Bad luidt. Aantal gereden ronden 42. Ie pr. W. v. Sluis met 21 ringen na kam pen met 2e pr. C. Koole eveneens 21 r.; 3e J. Koole 17 r.; 4e J. Reijnierse 15 r.; 5e P. Bosschaart 14 r.6e P. Verhage 13 r.; na kampen met 7e P. Flipse eveneens 13 r.; 8e P. Barendse 12 r., 9e Chr. Jobse 12 r., 10e W. de Potter 12 r.; 11e Jac. Vos 11 r.12e Abr Kluijfhout 10 r.; 13e L. Vos 9 r.; 14e C. de Witte 9 r.; 15e J. de Potter en 16e J. de Pag- ter 9. r.; 17e P. Koppejan 8 r.; 18e W. Wie- lemaker 8 r.; 19e Ad. Kluijfhout 7 r.; 20e J. de Witte 7 r.; 21e A. Janse 7 r.; 22e Iz. Kluijfhout 6 r.; 23e J. v. d. Heijden] 5 r.; 24e J. Jobse 5 r.; 25e W. Kluijfhout 3 r. 26e (Toost Vos 3 r. Medaille aangeboden door J. A. Visser, gewonnen door P. Koppejan. Medaille aan geboden door Van Dalsum, gewonnen door Chr. Jobse. Nikkel kannetje, aangeboden door de V.G. Limonadefabriek gewonnen door W. van Sluis. Prijs aangeboden door de Pensiongasten van Kaapduin, gewonnen door J. Reijnierse Wisselbeker, aangeboden door de V.V.V. Koudekerke, gewonnen door J. Reijnierse. Potlepel gewonnen door Abr. Kluijfhout. (Z.) OOSTKAPEL LE De Heer B. Koene slaagde voor diplo ma boekhouden. SOUBURG. Tot gemeente-opzichter is benoemd de Heer J. D. P. de Smit. Zaterdagavond had hier een oefening van het Roode Kruis plaats. De Heer F. Leenhouts voerde daarbij het woord. De oe fening werd besloten met een stukje hon- dendressuur. De Speldjesverkoop bracht op f 18.56. Jaarlijksche Schietwedstrijd van de Bur gerwacht. Begunstigd door mooi zomerweer hield de Souburgsche Burgerwacht Zater dagmiddag haar jaarlijksche wedstrijd op de schietbanen te West Souburg. Er werd ge schoten met model 95 op de baan van 100 M. De volgende leden behaalden een prijs: C. Osté 93 p., J. Louwerse 87 p., A. Wou ters 86 p., J. Suurmond 85 p., A. C. Weeda 85 p., C. F. Vetter 85 p., S. Kaljouw 80 p.; P. Marijs 78 p., J. W. Vetter 74 p., C. A. Job se 72 p., L. A. Vreeke 71 p., P. Contant 69 p., D. Kaljouw 68 p., C. Steketee 65 p., Anth. v. d. Broeke 60 p., A. Steketee 57 p., C. Vet ter 50 p., A. v. d. Putte 44 p., D. Davidse 37 p., P. Huson 36 p., A. Arendse 36 p., J. Mai lie 34 p., J. v. Maldegem 33 p., en S. Da vidse 23 p. —(V. C.) VEERE Zaterdagmiddag brak brand uit in de boerderij van D. Kasse te Zandijk. De schuur is geheel uitgebrand. De Spuit en brand weerlieden werden met een vrachtauto naar de plaats des onheils gereden, maar dit ge schiedde zoo snel, dat in een scherpe bocht drie spuitgasten van den wagen werden ge slingerd waarvan twee verwondingen oplie pen WESTKAPELLE Slachtoffers van de zee. Donderdagmor gen is op het strand tusschen Westkapelle en Zoutelande een lijk aangespoeld. Uit een signalement dat den burgemeester ter be schikking stond, kon worden opgemaakt, dat men te doen had met het stoffelijk over schot van een der beide inzittenden van de kano, welke in den namiddag van Zondag 9 Augustus ter hoogte van de haven van Cad- zand omsloeg, waardoor beide personen ver dronken. De gevondene is gebleken te zijn de 24-jarige Philippe Constant, wonende te Luik. Een oom en twee neven, die telegra fisch ontboden waren, hebben het ljjk her kend. (V. C.) ZOUTELANDE Ds. G. de Wijk, Ned. Herv. pred. te Hijkersmilde herdacht zijn 25 jarige evan gelie-bediening. Van 1911—1921 was de jubi laris predikant alhier. De Eerste Vlissingsche Accordeon vereniging „Crescendo", directeur de heer Marinus P. Ventevogel, geeft Vrij dag 28 Augustus te 8 uur een concert in de Willem Hl-tuin. Dit concert heeft plaats op verzoek van de Vliss. speel- tuinvereeniging. De geheele opbrengst wordt aan de speeltuinver. afgedragen. Programma 1. Feestmarsch J. R. v. d. Glas 2. Zonnegloren, Ouverture M. P. Ventevogel op. 15 3. Recondylia, Wals M. P. Ventevogel op. 20 4. Potpourri Populair 1935-1936 5. Een zonnige morgen, marsch M. P. Ventevogel op. 16 Pauze. 6. Alte Kameraden, marsch C. Teike 7. Lentevreugd, Fantasie M. P. Ventevogel op. 17 8. Carmen Sylva, Wals I. Ivanovici 9. Populaire stukjes 10.Tot Wederziens, marsch M. P. Ventevogel O. DN W. SOUBURG. A.s. Maandag 31 Augustus van 8.30 tot 9.15 uur, Concert in de tent op het Oranje- plein, te geven door het Chr. Fanfarecorps „Vlijt en Volharding". Directeur J. J. van Soelen. Daarna muzikale wandeling door de Gemeente. Te Alphen aan den Rijn zijn met medewer king van vele autoriteiten en duizenden Landstormers eenige Landstormdagen ge houden georganiseerd door het gewest. Be stuur van Zd. Holl. West. Aldaar heeft o.m. de bekende R.K. Volks redenaar in duidelijke bewoordingen een op roep tot ons volk gericht die wij hier laten volgen. Spr. ving aan met in 't kort de taak van den B. V. L. te schetsen. Daarnaast wil hij", als goed vaderlander, het Nederlandsche volk oproepen, zich niet te laten beinvloeden doch vast te houden aan het staatkundig ide aal van de Christelijke partijen en van het grootste deel van ons volk: handhaving van een krachtig gezag en rechtmatigen volksin vloed. Spr. is R.K. priester, doch hij is een vrij burger van Nederland en wil gezag en staats instelling, Koningin en vorstenhuis, slaat en volk verdedigen met de kracht van het woord gelijk de B. V. L. in preventieven zin doet door zijn macht. De omstandigheden zijn gunstig voor de speculanten en machtswellustelingen, die on der bedriegelijke leuzen het volk ophitsen tegen Regeering en grondwettelijke instellin gen. Men wil ons volk brengen tot het extreme van het communisme of nationaal-socialis- me. Daarvoor moet het volk gewaarschuwd worden. Geluk is alleen te brengen als het schip van staat tusschen 't Scylla van het commu nisme en 't Charybdis van het nat.-socialis- me doorkomt. Spr. schetste de werking van Moskou, die de volken ophitst lot moord en doodslag. Als Spanje valt onder bloed en vuur, is te vree zen dat Frankrijk volgt. Het communistisch manifest in alle talen verspreidt, roept op tot de wereldrevolutie en marxisme. Het is mogelijk, dat we het kwaad aan de grenzen niet kunnen keeren en we Gods ge richt moeten aanvaarden om stervend onze zielen te redden. VLISSINGEN, van 20-27 Aug. 1936. Ondertrouwd: W. A. de Landmeter, 28 j. en A. Roeting, 27 j. A. "Vogel, 30 j. en E. Hendriks©, 26 j. J. Wisse, 35 j. en J. van Opbergen, 25 j. F. N. M. van Reysen, 28 en J. C. van Gem er t, 21 j. J. M. Huij- bens, 44 j. en M. C. Kemeling, 39 j. Getrouwd: C. L. J. Wanst, 23 j. en L. de Smit, 20 j. C. van Barneveld, 24 j. en M. Scheepers, 22 j. W. J. Bouwens, 30 j. en J. van Duin, 29 j. J. H. J. Plouvier, 28 j. en F. M. ten Hacken, 31 j. C. Willeboord- se, 51 j. en K. M.» Streefkerk, 46 j. J. Kolk, 24 j. en M. Schout, 25 j. A. Suur mond, 22 j. en J. Pelster, 17 j. W. van der Heijden, 33 j. en P. A. Gideonse, 25 j. Bevallen: J. de Rooij, geb. Schunselaar, z. E. Kooger, geb. de Bruijne, d. M. H. de Landmeter, geb. Vorder Hake, z. M. C. Sinke, geb. Labruijère, d. J. van Hese, geb. van Belzen, d. J. J. Broerse, geb. Seijs, z. P. M. Ventevogel, geb. Suur mond, d. A. J. Contant, geb. Minneboo, d. C. Gunst, geb. de Keijzer, d. Overleden: O. G. Heldring, 54 j., man van J. M. Faber. (V. C.) Doch zoover is het nog niet. Het Neder landsche volk is nog niet laf genoeg om zich te laten slaan in de boeien van het communisme, inet vernieling van alles wat u dierbaar is. Dan barst de hel los. De sterkste waarborg in ons land is de B. V. L„ die het tegen den satan van de revo lutie opneemt. Evenmin zullen wij ons la ten winnen door de speculatie van het Ne derlandsche naiionaal-socialisme. Het nationaal-socialisme kondigt zich aan als de groote bestrijder van het communis me. Spr. weet, dat hem elders verguizing wacht, als hij zijn overtuiging uitspreekt, doch hij zal het niet nalaten. Het dilemma van het Nationaal Socialis me is valsch gesteld. Er is een derde uiting n.l. het staatkundig ideaal der Chr. partijen. Wij kunnen het best af met onze Oranje mannen en hebben geen fascisten noodig. (Applaus). De triomph van het nationaal- socialisme zou beteekenen een geweldiga ramp voor ons volk. De groote zorg in de zen moeilijken tijd wordt door Mussert aan gegrepen om het volk in wanhoopstemming te brengen, om zelf de macht in handen te krijgen. Waar haalt de man het lef vandaan om' te zeggen, dat hij malaise en crisis zal over* winnenkan hij den internationalen toestand naar zijn hand zetten? Hoe durft de man er naar te staan om ka pitein op het schip te zijn, hij die nog nooit gevaren heeft. (Vroolijkheid). Jonge menschen en gedesillusioneerden mogen worden aangetrokken tot dit vuur werk, nuchtere Nederlanders laten zich door hem niet vangen. Als Mussert wint is het uit met de vrijheid van godsdienst, den eigendom, uit met vrijheid van onderwijs en opvoeding. Vrijheid van pers en vergade ring is dan weg. Alles wat Kuyper, Lohman en Schaepman gebouwd hebben gaat verlo ren. De gewetensvrijheid komt in gedrang. Het staatsabsolutisme brengt mede dat de Staat voortaan bepaalt wat recht is. De keuze communisme of nationaal-socia lisme beteekent voor spr. bloedig vervolgd te worden of met een fluweelen handschoen langzaam geworgd te worden. SOUBURG, van 19-22 Aug. 1936. Geboren: Jacobus, z. v. P. Hangoor en J« A. Lantsheer. Getrouwd: H. T. Kaale, 23 j. en M. C. E. Mijnsbergen, 20 j. Overleden: J. E. J. Ross, 75 j., wed. van C. van Weele W. Boone, 59 j., man van P, Dingemanse. MIDDELBURG van 20—26 Augustus 1936. Ondertrouwd: C. H. C. Vierhout, 32 j. en E. L. M. de Wolff, 24 j. A. J. van denMaas 26 j. en C. de Keizer 25 j. W. van der Hout 27 j. en C. H. Vroegop 24 j. L. Aar- noutse 23 j. en A. J. van Helleman 19 j. J. W. Dimonti 31 j. en J. J. Klinge 29 j. Getrouwd: E. van Zweeden 21 j. en P. Lameijn 19 j. A. J. Verhage 27 j. en C. M. Fastenau 25 j. Bevallen: J. Leijnse geb. Coppoolse d. A. Gillissen geb. Neufégliese d. E. C. van der Welle geb. Ocké z. H. C. Korstanje geb. Beekman z. J. van Belzen geb. van Belzen d. M. Wisse geb. Kesteloo d. M. J. Polderman geb. Becks d. Overleden: H. P. J. Vetter, wed. P. C. van Dijk 83 jaar. (M. C.) DOOR 4. Door de ramen en deurreten loerden de meiden in de kamer, om den iongen te te zien zitten eten, tot de boer hun onver wachts toeriep ,.Wel sakkerloot, moet dat soms werken heeten?' Toen verdwenen de nieuwsgierige oogen. De deur ging open, een lange, magere man kwam binnen en zei met heesche stem„Ge luk erin, onheil eruit, de Heere God be hoede dit huis „Dankje, dankje wel', antwoordde de Hooge-Weider en keek den anderen kant uit. Hij hoorde graag den ouden herders- groet, maar den man, die hem nu uitgespro ken had, kon hij niet 1> st uitstaan. Daar zag de binnentredende dan ook niet precies naar uit. Hij had een dofgrijs, lakensch pak aan, dat echter al lang afgedragen, aan alle kanten te kort en haveloos was. Het boven ste deel van zijn lichaam was sterk naar links overgebogen, zoodat de dunne, slanke man wel een geknakte boonenstaak leek. Zijn rechterschouder stond opgetrokken en daartegenaan leunde het kleine hoofdje, dat door het lage, breede voorhoofd en de spits-vooruitstekende kin den vorm van een driehoek had. In dezen driehoek zaten in de eerste plaats twee waterige, scheelkij ken de oogjes, dan een spitse, maar te korf uit gevallen neus met wijde neusgaten, en een opmerkelijk breede mond, waarin de boven tanden zóóver vooruit slonden, dat de on derlip er gemakkelijk achter kon wegschui len. Met een schok hief de man den arm op, om zijn bruine pelsmuts af te nemen, want beleefd was Remini Dreihand altoos, en zijn bruine pelsmuts droeg hij óók aldoor: die was zóó, dat ze 's zomers een zonneschermp je vormde voor de oogen, en 's winters een paar oorlappen tegen de kou. Deze Remini sloop nu de kamer door op den boer toe, legde een hand óp diens schou der en zei fluisterend maar gejaagd: „Tlooge- Wei ier, Hooge-Weider. 't is afschuwelijk, 't is om heelemaal gek te worden' „Wat dan?" „Ach, 't is afschuwelijk, Als mijn moe der dat geweten had werkelijk dan had ze me weggezonden naar de Nieuwe Wereld, aan den overkant. En nu, Hooge- Weider, is me daar in de Oude. aan dezen kant, dat overkomen, en mij mij, den goeden, armen Remini, die toch al niet weet, waarvan hij op zijn ouden dag zal moeten leven „Kom, loop heen", viel de boer hem in de rede, „je bent vandaag weer net als altijd een klagend, oud wijf; je hebt genoeg om van te leven". De geknakte boonenstaak zweeg een oo- g en blik. Ten zocht hij, bevend ei haastig iets in zijn binnenzaak. „Ho. ge-W ti lerbe gon hi| opnieuw en bracht een nieuw biljet van tien gulden te voorschijn, „Hooge-Wei der, hebt u wel eens een valsch bankje van tien gezien? Niet? Nu, dan kan ik je er aan helpen, netjes nagemaakt, nietwaar? Netjes, keurig" en toen barstte hij los: „Vijf zware thalers heb ik hem ervoor gegeven, dien ploert, dien schurk. En nu hen ik mijn geld kwijt, dat vod is valsch. Kijk maar eens, Hooge-Weider, wat dat voor een watermerk isdat is met varkensreuzel gedaan. Maar vandaag hebben ze den vos uit zijn hol ge haald; de goede God mag weten, hoe lang hij daar al mee bezig geweest is". „Ja maar, wie dan, wie dan?" riep de boer „wat klets je toch alles door elkaar?' „De gendarmen zijn vandaag mijnlver de adjunct-houtvester Kiliaan Ehrlich komen halen. We hebben een valschen munter in ons midden gehad, Hooge-Weic'er. Maar dat zeg ik u, als hij opgehangen wordt, dan heb ik er wat voor over, om er naar te gaan kij ken. Ja, ja, nu weten we, waar al die fon kelnieuwe bankbiljellen vandaan komen. Zie maar eens na, Hooge-Weider, allicht heb je er ook een paar in je zak". De boer greep al naar zijn roode porte feuille, maar liet haar in zijn jas zillen en bromde: „Ik niet. De boer van de Ilooge Weide let op zijn geld". Bravo De man van de Hooge Weide geeft zich nooit bloot, en wel allerminst tegeno ver zoo n kerel als de e Remini Dreihand. Dien vrek zal hij het plez-'er niet gunnen, den grooten man van den berg op slag een pavr tientallen guldens armer te zien wor den. Eerst later, toen de geknakte met een hui lerig gezicht zijn valsch bankbiljet weer even zorgvuldig in zijn zak had gestoken, alsof het een echt was, ging de boer naar een hoek van de kamer, waar naast het laatste raam de bruine, staande klok stond en keek zijn bankbiljetten na. „Wel ver vloekt", riep hij plotseling, „een heele koe weg. Vijf valsche bankjes van tien". Twee minuten daarna was hij weer de oude, ging langzaam naar de tafel toe en riep: „Nu, meneer de vagebond, smaakt het niet?" Melchior had mes en vork al lang weer neergelegd. Het valsche bankbiljet van Re mini Dreihand had hem den eetlust reeds benomen. Daarna was hij bleek en roerloos blijven zitten. „God vergelde 't; ik heb genoeg", zei hij en slond op, „maar wat ik vragen wou, boer, kan ik hier in dienst komen?" De Hooge-Weide-boer nam den knaap van het hoofd tol de voeten op met een kouden gebiedenden blik, als een oude militie-com missaris een loteling. Hij stond op 'l punt om te zeggen: „Dat bevalt me wel van je. Goed voor den dienst", maar inplaats daar van antwoordde hij langzaam en droog: „De Hooge-Weide-boer neemt niemand in zijn dienst, dien hij niet e.engoed kent als zijn deurpost daar niemand". „Mijn doopbriefje en verhuisbiljet liggen bij den molenaar, ginds, beneden", zei de andere, „ik ben tot dusver bij den molenaar in dienst geweest". (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 2