Mm nummer beslaat uit 4 pagina's. STRIJD OM VREDE. AKKERTJES waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Waarom ontwapening geen uitkomst brengen kon. 42e Jaargang VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1936 No. 35 UITGAVE: N.V. ZEEUWSCHE UITG. MIJ- St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg 25 AOENTSCHAPPEN ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Een nieuwe pijnstiller in een nieuwen vorm LIED VAN DE WEEK HULDE AAN ONZE... „MEISKES» eeuwseA ïïieuwsblad BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Tot een der meest belangrijke middelen teneinde de oorlog uit de wereld te bannen behoorde zeker het streven naar internatio nale, nationale ontwapening of gedeeltelijke afschaffing der bewapening. Eerst na vele jaren dit ideaal gepropageerd te hebben groeide slechts langzaam het bes- sef dat afschaffing der bewapening voor de wereld gelijk zou komen te staan met het nemen van een polis in een vredesverzeket- ring zonder dat er bij de Maatschappij vol doende reserves aanwezig waren om het ri sico van uitkeering te kunnen dekken. Want even zeker als bewapening het oor logsgevaar vergroot, neemt ontwapening het oorlogs gevaar niet weg. Ontwapening op zichzelf beteekent geen einde van de m o g e 1 ij k h e d e n die het uitbreken van een eventueele oorlog kunnen voorkomen. Alle pogingen in de richting van ontwape ning hebben gefaald hetgeen zich laat ver klaren omdat indien Europa tot ontwape ning zou zijn overgegaan nergens de zeker heid zou beslaan dat het opruimen van de legers en vloten ook in de vier andere we- relddeelen zou plaats vinden. Ontwapening vernietigt geenszins de mo gelijkheden om oj) een ongelukkig oogenblik toch ten strijde uit te rukken. Het geelt niet de. minste waarborgen voor de eerbiediging of versterking van het recht tusschen groe pen en volkeren onderling. Merkwaardig is het dat niet eerder een juistere weg om tol het doel te geraken in onze met kennis en wetenschap overladen samenleving werd ingeslagen. Een historie van eeuwen ligt immers ach ter ons om den weg te wijzen waarlangs men moet gaan om aan het gekrakeel en de ruzie, zooals die van oudsher reeds tusschen buurtschappen, dorpen en steden voorkwam, te beteugelen of er voor góed een einde aan te maken? Toen rukte de schout met zijn rakkers uit en voerde de onruststokers voor de schepenen. Zooals we thans naast de Recht bank het Justitie en Politie apparaat ken nen en waar noodig in werking zien. Dit tschijnbaar doodgewone alledaagsche gebeuren, wat ons in onze oppervlakkigheid blijkbaar aan de aandacht ontgaat is toch maar de oorzaak dat de veiligheid, de orde en regel in onze maatschappij be slaat, voor ieder onzer, en volgens voor ie der van ons geldende Rechtsregelen en be palingen zooals de Wet die voorschrijft. Nooit heeft men getracht om in het ver leden de menschen de wapens uit de han den te nemen, maar toen de Politie voldoen de georganiseerd was werden het bezit van wapens voor de dorpers en poorters doel loos. Door het in werking treden van een wa penwet werd particuliere bewapening bo vendien practisch zoo goed als onmogelijk gemaakt, en hield Vrouwe Justitia de hand having der orde en veiligheid in den Staat in Haar macht. De doorvoering van dit principe dient thans een stap verder in samenleving der volkeren te worden gebracht. Een volgende etappe dus in de doorvoe ring van het Internationaal recht ter bevor dering van het bereiken van de grondslagen voor de veiligheid en gegarandeerde rechts orde tusschen volkeren en Staten. Daarom dus deze nieuwe richting nu ingeslagen. Kijkt men even beduusd tegen de een voud van dezen opzet aan? De Practische WAARDE en Beteekenis ervan is er niet minder om. Het geniale is a 11 ij d eenvoudig, het is het ei van Colum bus Daarom allen eendrachtig de schouders gezet onder de nieuwe tgak en met spoed aan het werk voor de Stichting van het Vrijwillig Internationaal Politiecorps in dienst van het Permanent Hof van Interna tionale Justitie. VLISSINGEN Onze vroegere plaatsgenoot, de adj.- commies P.T.T. P. W. Suurmond, is van Harlingen verplaatst naar Dokkum. Geslaagd voor examen boekhouden: de Heeren J. Huser, W. Marijs, W. Macquelin, F. R. van Rosevelt. Prof. Dr. J. de Groot te Groningen, eertijds predikant alhier, is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit van godgeleerd heid aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De Heer D. F. Ghoufoer te Rotterdam, eertijds bureelchef op het voormalige bureel van den ingenieur der telegrafie alhier, thans adj.-referendaris te Rotterdam, is ne- noemd tot referendaris 2e klasse der poste rijen. Donderdag was het water ip den Wa tergang zoodanig vertroebeld, dat de paling naar de oppervlakte kwam, hetgeen een bui tenkansje was voor hen, die met hun net deze paling gingen scheppen. De motor\eerbool „P i ,s Hendrik werd in het droogdok opgenomen om een defect aan de schroef te herstellen. De politie hield een 16 jarige jongen aan die enkele malen een rijwielplaatje met etui van een anders fiets had weggenomen. Ook een 12 jarige jongen werd aangehou den, die geld wegnam van ouders, grootou ders en p,u van een bader, wiens kleeding aan den kant lag. Aan een kameraadje gaf hij de portemonnaie ter bewaring, omdat hij er niet mede durfde thuis komen. Dit ka meraadje nam ook uit deze portemonnaie geld. De twaalfjarige was naar Goes gegaan, om daar een revolver te koopen, wat niet gelukte. Verder is een 24 jarige jonge man gearresteerd, die sigarettenpapier en sigaret ten had ontvreemd. Ook een man, die zich schuldig maakte aan abortus provocatus. De harmonie „Ons Genoegen'" bracht een serenade aan Mw. wed. W. P. Kubly- Struijk, die vorige week Vrijdag haar 90en verjaardag vierde. Een hotelnouder deed aangifte van het feit, dat een vreemdeling zonder betaling heimelijk vertrokken is. Het 3e en 14e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom vertrok Maandag naar Breda, tot deelname aan de vervolgoefenin- gen aldaar. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aange komen: Nedcrlandscli motorschip „Succes" van Zeebrugge voor Rotterdam; Duitsch stoomschip „Martha Halm" van Hermosand met een lading hout voor Middelburg. Noorsche tanker „Sildra" van Hamburg. „Mudo" van Goole voor Breskens. Om te bunkeren: Italiaansch stoomschip „Amabilitas" van Bona; Noorsch stoom schip „Linea" van Waterford; Grieksch stoomschip „Phaeaux" van Buenos Aires; Engelsch stoomschip „Magdalena' van Sas van Gent; Grieksch stoomschip „Anna N. Goulandris" van Antwerpen; Grieksch stoom schip „Sifnos" van Antwerpen; Italiaansch stoomschip „Amsterdam" van Amsterdam; Engelsch stoomschip „Baron Saltoun' van Londen; Grieksch stoomschip „Tourliani" van Sharpness; Fransch stoomschip „Yieriti" van Londen; Grieksch stoomschip „Dimi- tris" van Gent; Fransch motorschip „Paul Emile Javary" van Antwerpen; Grieksch i Een vinding van Apotheker Dumont die geneeskrachtige stoffen op zoodanige wijze samenvoegde, dat daaruit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt en toch onschadelijk is. Bovendien zijn het géén harde tabletten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft niets! 1. 10 tellen onder water houden 2. dan achter op de tong leggen 3. doorslikken met 'n teug water Wijze van innemen Ongeëvenaard tegen Hoofdpijn, Migraine, Zenuwpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheumati- sche pijnen, Vrouwenpiji\,Gevatte Kou, enz. i Nederiandsch Smaakloos ouwel-omhulsel om Product 't poeder. Ge proeft daardoor £^2 niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont stoomschip „Aenos" van Gdynia; Estonisch stoomschip „Elna" van Rouaan; Duitsch stoomschip „Claus Boge" v. Calais; Grieksch stoomschip „Nedon" van Rouaan. Vertrokken: „Amabilitas" naar Middlesbo- rough; „Magdalena" naar. Setubal; „Anna N. Goulandris" naar Buenos Aires; „Sifnos" naar Leningrad; „'Linea" naar Londen; Ne der! andsche motorschepen „Cormoran", „Mercurius" en „Broedertrouw" naar Lon den; „Amsterdam" naar Buenos Aires; „Tour liani" naar Sluiskil; „Agen" naar Antwer pen; „Dimitris" naar Leningrad; „Paul Emi le Javary" naar Casablanca; „Phaeax" naar Buenos Aires; „Aenos" naar Santa Fé; „El- na" naar Koivistol; „Claus Boge" naar Fin land; „Nedon" naar Rotterdam. (V. C.) 22 Augustus 1936 Aangekomen: Neder iandsch motorschip „Anjega" van Grange mouth voor Goes. Om te bunkeren: Deensch stoomschip „U- raniënborg", „Cornelis Lensen", Engelsch stoomschip van Londen; Deensch stoom schip „Erna" van Esbjerg. Vertrokken: „Uraniënborg" naar Lulea; „Cornelis Lensen" naar Setubal; „Erna"' naar Antwerpen; „Baron Saltoun" naar Sluis kil. 23 Augustus: Aangekomen: Nederiandsch© motorschepen „Olga" van Gravelines naar Havenstein; „Meta" van Londen voor Zaan dam. Om te bunkeren: Deensch stoomschip „Majavan Londen Deensch stoomschip „Betty" van Elsenor Engelsch stoomschip „Aylsham" van HuilZweedsch stoomschip „Frederika" van Rouaan. Vertrokken: „Maja" naar Kotka; „Betty" naar zee. 24 Augustus: Aangekomen om te bunkeren Engelsch motorschip „Cabenda" van Eyde- havn; Zweedsch stoomschip „Gertrud" van Watchet. Vertrokken: ,,'Frederika" naar Emden; „Cabenda" naar Rouaan; „Gertrud" naar Vestervik. (y. C.) Een 20-tal V.R.B.-ers maakte een excur sie naar de „Oranjezon", waarbij zich ook leden van de reddingsbrigade te Souburg en te Middelburg voegden. De Heeren P. J. Gil lissen en P. van Anraad gaven op het strand theorie, waarna twee uur geoefend werd. Zondag zijn een tweetal verstekelingen aan wal gebracht, aangehouden werd een 24 jarige Duitsche Israëliet, die naar Enge land gegaan was, maar wiens landing aldaar geweigerd werd. Hij was in strijd mei de Neurenbcrger wetten verloofd niet een Chris ten meisje, waarom hij uit Duitschland was gevlucht. Maandagavond omstreeks 8.30 uur, kwam de „Graf Zeppelin" boven Vlissingen. Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer M. II. de Roo, rijksontvanger, is overgeplaatst van Wamel naar Appingedam. Guus Betlein Jr. De F.I.N.A. heeft na afloop der Olympische spelen de nieuwe we- reldrecordlijst samengesteld, en niet minder dan 11 der 25 wereldrecords staan op naam van Nederlandsche zwemsters. Mig ik eventjes nog, lezers, In m'n wekelijksche lied, Hulde brengen aan de zwemsters? Ja? of hebt U 't liever niet? Dan... dan wil ik óók wel schrijven Hoe de niensch elkaar vermoordt, In de Spaansclie binnenlanden Weer da vrede wordt verstoord Hoe in Engeland de onrust Oók weer toegenomen is Hoe de één den ander toeroept: 't Gaat weer in Europa mis! Néé? Nou, laat ik dan maar blijven In 't neutrale Nederland, Bij het vreugdevol berichtje Dat ik knipte uit de krant. Laat ik dan m'n lied maar wijden Aan dien Nederiandsch en faam, 't Feit, dat elf records voor zwemmen Staan op Néderlandschen naam! Aan die fiere ploeg van meisjes, Waarvoor heel de wereld beeft, Die, ondanks malaise, tsévig „Van zich èf geslagen heeft"! Die een voorbeeld geeft aan ieder, Hoe je gaat het slécht of goed 't Somtijds moegekwelde hoofd..3 stééds „Boven water" houden moet! Die wat zéker een record!ïs In de crisis tèlkens weer „Nieuwe baantjes weet te trekken" Altijd beteraltijd meer! Alle gekheid op een stokje, Even nu een ernstig iets: Elf records op... vijf en twintig, Lezers, is dat wat of niets? Voelt U óók nu niet een brokje Achter in Uw keel, dat brandt... Éérlijk," lezers! bent U óók niet Trótsch op 't kleine... Néderland?? (Nadruk verboden). De gehouden Speldjesdag bracht op f 217.171/2. Overgeplaatst de Sergeant-machinist J. van de Kooy van Balder naar Wachtschip Vlissingen, J. W. L. Smits van Van Speyk naar Wachtschip Vlissingen. De luitenant ter zee 2e klasse G. Kruijs wordt 1 Septem ber overgeplaatst van Hr. Ms. Pantserboot Friso alhier naar Hr. Ms. Wachtschip Vlis singen. Zondag arriveerde de „Zeeland" inet 300 passagiers uit Antwerpen. Van uit Ber gen op Zoom kwamen per hoot 350 passa giers, die met muziek voorop een wande ling door de stad maakten. MIDDELBURG. Een, Engelsche dame, die met een reis gezelschap de lunch in de „Vergenoeging" had gebruikt, is op een trap onwel gewor den, achterover gevallen en blijven liggen met 2 gebroken ribben en een schouder fractuur. Opname in hel Gasthuis was nood- kelijk. De politie kreeg aangifte van diefstal van een rijwiel. Iemand, die bij controle in de Volks logementen aan een politieagent een valschen naam opgaf, is tot f 10— boete veroordeeld. De Roode Kruis collecte bracht op f 245.861/2. In de Wagenaarstraat werd een juf frouw aangereden door een wielrijder. Zij kwam te vallen en verwondde den arm. Na in het Gasthuis verbonden te zijn, is ze naar huis vervoerd. Een wegrijder, die zonder noodzaak links reed, is verbaliseerd. In de gehouden buitengewone vergade ring van aandeelhouders der N.V. Rubber maatsehaj pij „Tjebantjetis met algemee- ne stemmen het voorstel aangenomen tot wijziging der statuten, waardoor o.a. het aan deden kapitaal wordt teruggebracht van f 1 000.000 op f 2CÜ.000.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1