welke vorm en van welke natlonaüie* ook. Hoe volmaakter de techniek voor de ver keersvliegtuigen is, en hoe meer uitvindin gen er op dit gebied worden gedaan, des te grooter wordt de veiligheid in de lucht Dat is wat de militaire vliegtuigen in de aller eerste plaats beoogen, en de technische wonderen, dié op dit gebied gewrocht rijn, zouden onze bewondering moeten gaande maken, ware het niet, dat deze prachtige vliegtuigen speciaal gemaakt zijn om dood en verderf rond te strooien. In politieke kringen wordt om voor de hand liggende redenen het vraagstuk van de bescherming der oorlogsschepen tegen aanvallen vanuit de lucht steeds actueeler. Afgezien van de luchtafweer door kanon nen bestaan de defensiemaatregelen uit bomvrije pantserdekken en andere scheeps bouwkundige uitvindingen, welke ten doel hebben, de ontploffingsuitwerking van bommen te localiseeren. Het vlootgevaar ten opzichte van luchtaanvallen is in de laatste tien jaren met 75 pet. verminderd! Men gaat steeds verder met onderzoekin gen en proefnemingen. Daarom: Manoeuvres, manoeuvres overal en allerwegen. Er wordt geoefend, elk wa pen wordt geprobeerd, alle gevechtsmidde len op hun „mogelijkneden" getoetst. In de allereerste plaats zijn er de lucht- manoeuvres. Dat is heel begrijpelijk ,want ontzettend zijn de vooruitzichten van een bomaanval, dat hebben de laatste manoeu vres in alle landen wel overduidelijk bewe zen. Tegelijkertijd met de ontwikkeling van 't iuchtwapen, ontwikkelt zich natuurlijk 't probleem van de afweermiddelen. De hiertegen te nemen maatregelen heb ben in zooverre ook reeds een voorgeschie denis, omdat de beschutting tegen inslaan de bommen die uit de kanonnen werden geslingerd reeds in de oudste tijden een onderwerp van studie voor de krijgstech- niek was. Reeds in een geschrift uit het jaar 1405 vinden wij een afbeelding van een soort van verplaatsbare, uit vlechtwerk be staande onderkomens. Het staal werd in den wereldoorlog bij het bouwen van deze onderkomens gebruikt en wel het meest in den vorm van gegolf de platen. Dit gegolfde staal bezit een grooter weerstandsvermogen. Bij de lucht bescherming van tegenwoordig speelt het staal tengevolge van zijn buitengewone vastheid en elastische eigenschappen een zeer belangrijke rol. Hoewel men er rekening mee moét hou den, dat bij een luèhtaanval op gebouwen de dakbedekking en de vlak daaronder op geslagen goederen door brand vernield kunnen worden, hebben toch de jongste onderzoekingen op dit gebied uitgewezen, dat de verschillende dakbedekkingen ieder naar mate van hun stevigheid, bestand zijn een deel van de neergeworpen brandbom- len tegen te houden en daardoor de kracht van den aanval te verminderen, zoodat de onder het dak liggende bovenste afweer- dekplaten belangrijk minder sterk behoe- Interieur van een stalen onderkomen, ven te zijn. Deze kwestie is van bijzonder belang, wanneer het er om gaat, de boven ste afweerdekplaten van oude gebouwen tegen voorgenomen luchtaanvallen vol doende te beschermen. Naar gelang de stevigheid der dakbedek kingen is het mogelijk met betrekkelijk ge ringe middelen, bijvoorbeeld het aanbren gen van een betonplaat of een staalplaat, de veiligheid te verzekeren. Tegenóver de verschillende gevaren van een luchtaanval heeft het gegalvaniseerde staaldak bijzondere voordeelen. Afgezien van de afwerende werking tegen neerko mende brandbommen, wordt het gevaar van instorting tot een minimum terugge bracht, daar hét staaldak tot de lichtste dakbedekking behoort. Bij de verschillende proefnemingen is verder gebleken, dat staaldaken in tegen stelling met andere poreuze dakbedekkin gen zeer gemakkelijk ontgast kunnen wor den. Terwijl het gas zich in andere poreu ze dakbedëkkingsmaterialen inzuigt en slechts zeer moeilijk, dikwijls in het geheel niet te verwijderen is, kan een staaldak, zooals de proeven hebben uitgewezen, do.or eenvoudig afwassqhen met water gasvry worden gemaakt. Uit dit alles kan men dus zien, dat te genover de gevaren, die onze gebouwen door luchtaanvallen loopen, het materiaal staal in zijn kwaliteit van dakbedekking ter verhooging van den weerstand van de bovenste afweerdekplaten, een voorname rol begint te spelen. De wereld wapent zich en de mensch zoekt naar afweermiddelen. Staaldak, verstevigde branddakbedekking in de schuilplaats. men geworpen, die echter nog niet groot waren, zoodat ook hier de uitwerking niet overweldigend geweest moet zijn. Pas in den wereldoorlog werd de luchtaanval tot een ernstig en werkzaam middel voor het oorlogvoeren ontwikkeld. En daarmee was natuurlijk tegelijker tijd het probleem gesteld, hoe zich tegen luchtaanvallen te beschermen. Niet alleen de oorlogsvliegtuigen en hun inrichting, maar ook de vliegtuigen voor 't luchtvaartverkeer worden steeds volmaak ter. Een blik op de luchtverkeerskaart van Europa is het beste bewijs voor den gewel digen vooruitgang der luchttechniek. Op vallend is hierbij de poging van de natio nale ondernemingen, om zich bij elkaar aan te sluiten, teneinde een krachtige ontwik keling van het luchtverkeer te bevorderen. Europa kent vele belangrijke luchtver- keersmaatschappijen. Daar is vooreerst on ze K.L.M., dan de Engelsche „Imperial Air ways", de „Air France" en de Duitsche „Lufthansa". Deze groote maatschappijen probeeren hand in hand samen te werken,, waardoor de Europeesche luchtvaart wei nig te vreezen heeft van concurrentie, in Ir. A. J. A. Marcquert, DE gedachte, om vanuit de lucht bommen op den vijand te wer pen, werd reeds in de 17e eeuw door den Jezuiet Francesco de Lana-Terzi overwogen, die een vacuumluchtschip ontwierp. Het luchtschip van Lana was evenwel een technische on mogelijkheid. De eerste pogingen voor het volbrengen van luchtaanvallen werden met goed gevolg ondernomen door ballon vaarten door de gebroeders Montgolfier en Prof. Charles Givou de Villette, die in het jaar 1783 met Pilatre de Rozier in een bal lon in Parijs opsteeg tot een hoogte van 324 voet, wees op de bruikbaarheid voor militaire doeleinden, voor het verkennen van vijandelijke opmarschen, kampeer plaatsen, munitiedepots en dergelijke. Over de mogelijkheid van het werpen van bom men op den vijand werd toen evenwel nog niet gesproken. Dit idee werd echter, on middellijk nadat het in het brein van een uitvinder was opgekomen, van verschillen de kanten als een onmenschelijke manier van oorlogvoeren afgeweerd, wat echter niet inhield, dat de ontwikkeling van den luchtoorlog daardoor werd tegengehouden. In het jaar 1798 werden de Parijzenaars vergast op een schouwspel, namelijk de vernietiging van een kunstmatige burcht op het Marsveld door het werpen van een brandbom uit een luchtballon. De techni sche verbeteringen bleven echter nog ge ring. Zoo legde een Engelsch Marine-College iedere verdere behandeling van deze vra gen ter zijde, tot, begunstigd door het mooie weer in het Kanaal, een aanval van een bommenwerper op een oud oorlogs schip twee uur vóór het begin van de ma noeuvres plotseling werd afgekondigd. De grootste moeilijkheid lag echter in het feit, dat de luchtballons niet bestuurbaar wa ren. De eerste werkelijke luchtaanval vond plaats bij de belegering van Venetië in het jaar 1848 door de Oostenrijkers. Men liet springbommen door onbemande heete- lucht-ballons boven de vijandelijke linies dragen. Door een lont van ontzaglijke leng te bereikte men, dat het vuur, boven de vijandelijke linies gekomen, bij den bom kwam, waardoor deze zich van de ballon losmaakte en tegelijkertijd ontplofte. De eerste werkelijke gevaarlijke bom- menoorlog vanuit de lucht werd door de Italianen in den Tripolis-oorlog in 1911 ge voerd. Uit een BI ér iotvliegtuig zoowel als uit bestuurbare luchtballons werden bom- GROOTE SCHOONMAAK VOOR DE WE RELDTENTOONSTELLING IN 1937. De „reinigingsbrigade" doet den eersten aanval. Gereedschap en brancard in een onder komen. De Fransche hoofdstad maakt zich thans reeds op om zijn vele bezoekers, die in 1937 naar de lichtstad zullen komen, op waardige wijze te ontvangen. Zij heeft een aantal menschen aangesteld, die tot taak hebben alle vuile straten van Parijs op te zoeken én ze schoon te rr"\ken. De „groote schoonmaak" is begonnen en met ijver hebben zich de schoonmakers op hun werk geworpen. De „reinigingsbrigade" ondernam reeds den eerste aanval op het gebouw van het Legioen van Eer, op den Quai d'Orsay, een der meest merkwaardige bouwwerken van Parijs. In de stadsparken en -plantsoenen gaat het er ook druk aan toe. Geen stuk je onkruid mag blijven staan en de oude planten worden door nieuwe, frisch-groene vervangen. De koepel van den Invalidendom, die sedert zeventig jaar niet meer opnieuw was verguld, zal geheel worden gereinigd en een nieuw verfje krijgen. Voor dezen koepel alleen heeft men niet minder dan acht kg. bladgoud noodig! Op 1 October a.s. begint een nieuwe „schoonmaak-aanval" op de stad. Dan ko men de gebouwen van het vijfde en zesde arrondissement aan de beurt, terwijl de stadswijken snel achter elkaar zullen vol gen. Zelfs in de typisch-Parijsche stadswij ken, in het Quartier Latin of in Montpar- nasse, zal de rwabber rondgaan. De vreem deling, die hier in 1937 een kijkje gaat ne men, zal wellicht teleurgesteld zijn, want mét het stof en vuil verdwijnt ongetwij feld een stukje romantiek.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 8