STRIJD OM VREDE. Hevige SI1SJW0ND IN DEN VINGER KLOOSTERBALSEM waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad I 42e Jaargang VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 No. 33 ALGEMEEN-WEEKBLAD T^WESTELVK ZEELAND UITGAVE: N.V. ZEEUWSCHE UITG. St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg 25 AGENTSCHAPPEN ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. 1NGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Uitbanning van den oorlog is mogelijk Medewerkers gevraagd Wij daarentegen bezitten een groot geloof en vast vertrouwen om het Idealisme tot zijn doorwerking in het realisme te kunnen brengen den mensch en de maatschappij ten nutte. Een Vrijwillig Internationaal Po litiecorps, dat als uitvoerende macht dient, om de uitspraken van het Permanent Hof voor Internationale Justitie de noodige kracht bij te zetten niet moet worden beschouwd als het ideaal der toekomst, BLOEDT VERSCHRIKKELIJK AKKER'S Rectificatie Vanwaar -Waartoe -Waarheen LIED VAN DE WEEK OLYMPIADE'NABETRACHTING. eeuwseh Jlieuwsblau VOOR BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Sinds einde Mei hebben onze lezers op zeer afwisselende wijze kennis kunnen ne men van de gevarieerde beschouwingen die in ons blad werden opgenomen over de vraag: „Is Wereldvrede mogelijk?" Na de vijf artikelen van een onzer mede werkers die inmiddels ook in brochure vorm verschenen, mochten wij van den heer Hart man een serie artikelen in polemische vorm ontvangen waarin deze eenige der ontvouw de gedachten bestreed. De Prov. Perscom missie Zeeland van „Kerk en Vrede", die blijkbaar evenzeer haar aandacht aan deze actueele onderwerpen schonk bracht reeds een correctie op de polemiek van den heer H. aan, welke meening Vrijdag j.l. door den heer Hartman werd toegelicht, en thans zijn er nog enkele belangstellende lezers die het voornemen te kennen gaven hun meening ook in het openbaar te leggen. Teneinde echter verwarring van de daar- gestelde meeningen te voorkomen, komt het ons wenschelijk voor eenige blijkbaar min der goed begrepen bedoelingen duidelijker te stellen en den heer Hartman te antwoorden op zijn zeer gewaardeerde uiteenzettingen. Ware het niet, dat het van groote ondank baarheid jegens hem zou getuigen, en an derszijds den schijn wekken alsof het aan argumentatie tot weerlegging zou ontbre ken, dan zouden wij dit antwoord in een korte bemerking kunnen samenvatten. Deze bemerking waarop het dan in hoofd punten aankomt zou zijn: Uw polemiek op onze uiteenzettingen gaat niet op de kern van onze beschouwingen in, doch met Uw individueele visie op de maatschappij er langs heen; hetgeen voortspruit uit ver schil van inzicht, houding en levensbeschou wing, met die van ons. U houdt strak vast aan hetgeen de we tenschap, de natuur, het realisme te aan vaarden geeft. Die houding en levensbeschouwing van onze geachte opponent ontleenen we aan den geest en inhoud die het lezen van den heer Hartman's artikelen ons deed opmer ken. Elk artikel uit deze serie spreekt daar van voor zichzelf, en de meesten van die ar tikelen ontvouwen een visie over een on derdeel van onze beweringen. Hier en daar is er een stuk uitgenomen en nader belicht. Wij zouden niet graag betoogen dal er niet veel in staat waarmede we geheel en al instemmen. Doch die onderdeelen slaan veelal op gedeelten uit het groote geheel dat wij beoogden. Natuurlijk zijn ze even urgent, denk aan het probleem van de jeugd, van de werkeloosheid etc., etc. Maar mijnheer H., om in Uw gedachten- sfeer te blijven, eerst geld en dan huishou den. Zonder dat is de liefde zelfs niet besten dig van duur. Op diverse levenswerkelijke gedachten bouwt de heer H., zijn verschillende bewe ringen als: Wereldvrede is en blijft een Uto pie; men moet de mensehen nemen zooals ze zijn, niet zooals zij wezen moesten; zoo lang de mensch niet verandert zullen wij geen eeuwige vrede hebben; doch geachte lezer, en h i e r gaat het juist om. Nergens lezen we de bewering dat: dat heeft te zorgen voor: of tegen te gaan: A. Het misbruiken van den macht der sterkste door het eene volk om het andere schade te berokkenen of te vernietigen. B. Het misbruiken van de rechtsorde tusschen de volkeren. C. Het hecht en duurzaam maken van den grondslag van het vertrouwen, in het bijzonder ook voor den handel, In dustrie en export tusschen de volke ren, met andere woorden: Waakzaam zijn dat er geen oorlogen uitbreken of ontstaan; opdat de wereldhandel hetzij middels de vrije handels markt hetzij zich bewegende tus schen handelsovereenkomsten door de landen onderling gesloten zich vrij elijk kunnen ontwikkelen en ontplooi en in de rustige zekerheid dat geen oorlog tariefmuren of andere aii- tarkiestelsels deze ontwikkeling zul len schaden of afbreuk doen. Nergens is bestreden dat: Een Vrijwillig Internationaal Politie corps om dit alles te bereiken, niet het allereerste, broodnoodlge, concrete mid del is. Wij weten wel dat als dit er komt de Maatschappij nog gren ideale Maatschappij is of voorloopig worden zal. En nu afgezien van het tweede probleem de geestesvernieuwing niet minder urgent en belangrijk van den mensch die reeds aanmerkelijk veld begint le winnen middels de Oxfordheweging blijft het organiseeren van het Vrijwillig Internationaal Politiecorps de allereerste hoofdver- eischte, die nu de diplomaten en de vol- kenbonds-gedelegeerden schijnbaar machte loos tegenover de organisatie vandit Insti tuut blijken te staan, naar onze meening door de volken internationaal dient te worden aangevat. Hoe eerder hoe beter. Aldus het beste bewijs leverende dat de vol ken ieder voor zich en allen tezamen den oorlog verafschuwen als een mis daad, een gruwel in strijd met alle moraal en zedelijk bewustzijn die geen dag langer mag bestaan. Betoogingen, landdagen, petitionemen- ten, requesten, lezingen, bijeenkomsten, couranten artikelen en wat er nog meer mogelijk is, zij allen riepen een zeker bewustzijn bij de menschheid wakker. Doch dit alles bracht het werkelijke doel geen stap nader. Het komt aan op een concrete uitvoering van den daad. Die daad is: Massa organisatie, gelden bijeenbrengen, een corps op den been brengen en daar mede de oprechte, waarachtige en eer lijke wensch van ieder rechtgeaard mensch lot uiting brengen. Alzoo den volkenbonds gedele geerden in den meest zeggenden, dui- delijken en vasistaanden vorm, den volkswi1 kenbaar maken en desnoods opleggen. Na veeljarige overdenking, besprekingen en bestudeering is naar onze vaste overtui ging dit het criterium waarom alles draait. Wij weten, dat het idee Volkenbonds poli- tieleger niet nieuw is. Prof. v. Vollenhoven schreef er reeds over en propageerde het. Doch de organisatie van een v r ij w i 11 i g; door de massa bijeengehiacht, internationaal Poli lie Leger, is voorzoover ons bekend nog nergens voorgestaan, ge propageerd of bevorderd. Voor het wereldkundig maken, uitdragen ja zelfs propageeren van dit plan voerden we reeds vele stellingen en beweringen in onze brochure „Is wereldvrede mogelijk?" aan. Verband met KLOOSTERBALSEM geneest de wond in 24 uur mAls moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mij bij 't brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van mijn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Na een doekje met dezen geneeskrach- tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en Seiêzen." B ;j Qr ORIGINEEL TER INZAGE Geen goud zoo goed Onovertroffen by brand-en sn^ wonden Ook ongeëvenaard als wrtjfmiddel by Rhenmatiek, spit en pyniyke spieren Schroefdoos 35 et Potten: 62^ ct. en f 1.04 Doch een belangrijke passage in het werk van Prof. Huizinga's „In de schaduwen van morgen", deed ons besluiten met onze ide- ëen uit de werkkamer naar buiten te tre den. Immers op pagina 227 van zijn boek schrijft Prof. Huizinga. „Waar ook maar een tengere plant van echte intern a tionaliteit opkomt, stut haar en begiet haar. Be giet haar met het levende water van het eigen nationaal bewustzijn, mits het zuiver is. Zij zal er te krach tiger door groeien. De internationale zin die immers reeds in het woord zelf het behoud van nationaliteiten veronderstelt, maar van nationalitei ten, die elkaar verdragen en uit ver schil geen geschil maken kan het vat worden voor de nieuwe ethiek, waarin de tegenstelling van het collectivisme en individualisme zal zijn opgeheven. Is het een ijdele droom, dat eens deze wereld nog zoo goed zou kunnen zijn? Zelfs dan zouden wij het ideaal zoo hoog moeten stellen". Ziehier, de kern, waarop het aankomt en waarom het gaat. Is dat alles niet een overtuigde poging voor de organisatie van een hernieuwde Wereld Vredes Kruis tocht waard? Wij zijn belangstellend naar iedere wel overwogen beoordeeling of bestudeerd ant woord. En mocht dat er niet zijn dan vragen wij: „Waar zijn de medewerkers?" Dat men goed overdenke, Waar om het gaat. De Redactie van de Vlissingsche Courant maakte ons attent op een onjuiste bejege ning aan haar adres in ons artikel Vanwaar Waartoe Waarheen. Deze onjuistheid komt voor in de passage van den sprekenden vakbondbestuurder die zooveel particuliere en zakelijke aangelegen den uitbazuinde. Hij zou dit zoo positief volgens het courantenverslag hebben ge daan dat hij den volgenden dag genood- Guus Betlem Jr. Het is alweer gedaan, haast. d-V^r In 't feestelijk Berlijn, En wij, we kunnen, mèt elkaar Weer best tevreden zijn! We leverden in gindschen strijd Weer menige prestatie, Die strekt tot eer tevredenheid, Van onze kleine natie! We kwamen niet altijd misschien Als eersten voor den dag, Toch woei er dikwijls, ondanks dien, De Nederlandsche vlag! 't Was niet de watersport, waar wij Alléén in triomfeerden, Dat Holland méér nog kan, daarbij, Is iets, wat wij hier leerden! M'n hulde dus aan allen, die Voor óns daarginder streden, We vragen niet naar hoe en wie Maar zijn allééntevreden! Tevreden, ja... zelfs ondanks dan Die ééne dissonant, Natuurlijk las U daar al van, Die strop voor Nederland, Toen ginds van Vliet gehinderd door Een ander werd verslagen, Zelfs was hij volgens velen, vóór 't Was bitter om te dragen.! Maar... Nederlanders, kop omhoog! En knoop dit in Uw ooren Hoe men ons ginder ook bedroog, Met éére werd verloren! Het was een kleinigheid geweest, Den ander... óók te hind'ren Maar Nederland's sportieve geest Die maakte ónsde mind'ren! Al moesten w'echter tweede zijn, ('t Is daar óók om begonnen) WIJ hebben ginder, in Berlijn, Inér 1 ij k h e i d gewonnen! (Nadruk verboden.) zaakt was om eenige dier feiten positief te gen te spreken, wat natuurlijk ook gebeurde. Doch nu schreven wij:... wat natuurlijk ook gebeurde zij het dan op eenigszins min der duidelijk begrijpbare wijze, waaruit niet weinig de handig gebruikte redactioneele tegenzin bleek. Enfin de lezers moesten het maar snap pen Terecht attendeerde ons de Vlissingsche Courant erop dat er van Redactioneele te genzin bij haar geen sprake was of kon zijn. Immers de terugname van de geuitte beweringen geschiedde in een epistel van den vakbondbestuurder zelf. Onze bemerking diende dus aan het adres van den vakbondbestuurder gericht te zijn. Onder betuiging van spijt voor deze on juiste voorlichting hebben wij de Redactie onze verontschuldiging aangeboden. Wij rekenen het onze plicht om deze on juistheid ook tegenover onze lezers recht te zetten. VLISSINGEN. Geslaagd voor het tweede deel notari eel examen: de Heer J. M. Vroome. Met 14 September a.s. wordt de off. van gezondheid le kl. W. II. Borgeld, a. b'. Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen geplaatst. Mej. M. S. Kamermans slaagde voor ak te Fransch L.O.; Mej. J. van Joïe voor exa men lingerie. Het recht voor het gebruik van Kerk telefonen, wordt verlaagd van 25 cent tot 20 cent, met ingang van 1 October. Naar de „VI. Crt." verneemt, zal liet „Alhamhra"-theater voortaan worden geëx ploiteerd door den Heer G. J. van Liere uit Goes. Ook het Luxor-Theater zal door hem geexploiteerd worden. Het eerste wordt ver bouwd, het tweede zal een Volkstheater worden. Naar „Het Volk" verneemt, zullen in de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering de door de Soc.-Dem. gestelde vragen, inza ke het gebeurde bij het Crisis-comité, aan de orde komen. In den nacht van vorige week Woensdag op Donderdag passeerde weder de Hinden burg onze sjad, 1,1 _i—

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1