Criminaliteit en Krant. waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Een scherp oordeel. PUROL ER OP! 42e Jaargang VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1936 No. 32 nummer bestaat uit 8 pagina's. Het verzacht en geneest LIED VAN DE WEEK 2,eeuwsch Uieuwsblad UiTGAVE: N.V. ZEEUWSCHE UITG. MIJ. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44. Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg 25 AGENTSCHAPPEN ADVERTENTIËN 20 ct. P. r. INGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRI|ZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Tegelijk met ons artikel „Moraal" in het nummer van vorige week bevatte de Haag- sche Post over het door ons behandelde on derwerp de volgende ontboezeming van haar „Hier ia Holland" medewerker: Toen, ter zake van het „Haagsche zc- denschandaal", sommige dagbladen de minst respectabelen hunner lezers te vriend hielden, door allerlei namen van de netrokkenen voluit te vermelden, is daar héél wat over gezegd. En wat daar over gezegd is, heeft des te schrijnender beteekenis gekregen, toen achteraf bleek, dat die namen ten onrechte ge meengoed waren geworden. De specu lanten op de smakelooze nieuwsgierig heid van de minst-respectabelen zijn hardleersch. Zij blijven de bevrediging der sensatie-behoeften stellen boven de ingetogenheid die men van voorlichters der openbare meening zou mogen ver wachten, Zoo heeft dezer dagen een on zer meest-gelezen dagbladen, op gezag# van één zijner plaatselijke corresponden ten, een wethouder van een groote ge meente in Zeeland doen arresteeren, zij het ook „bij geruchte". Toen eenige u- ren later bleek, dat deze arrestatie niet was geschied, volstond de redactie met de laconieke mededeeling daarvan, zon der ook maar een woord van veront schuldiging aan het adres van den ten onrechte publiekelijk geschandvlekte te stamelen. Zoo wordt aan de opwinding van een niet voor zijn taak berekenden en per sensationeelen regel gehonoreer- den plaatselijken pen voeder de goede naam zijner medeburgers in handen ge geven. Wij aarzelen niet zulk een los heid met de pen een vorm van pers-cri- minaliteit te noemen, die wij gevaarlijker achten dan de openbare zedelijkheid, dan vele der misdaden, waaraan zij haar aandacht wijdt. Aldus het Haagsche blad. 't Is niet malsch. Maar er staat veel in dat waar is. De geestelijke vergiftiging, waaraan de lezers van sensatiebladen worden blootge steld, mag naar waarheid een vorm van cri minaliteit worden genoemd. Toch moeten wij bij dit stukje van de H P. een aanteekening maken. En wel ter bescherming van den zoo zwaar aangevallen correspondent. Voorop gesteld zij, dat wij dezen man niet kennen, zoodat persoonlijke motieven hier volkomen buiten spel zijn. Ook zullen wij grif toegeven, dat hij beter zou hebben gedaan, dat arrestatie gerucht niet door te geven. Maar wij! kunnen begrijpen, dat hij het ge daan heeft. Omdat wij weten, hoezeer de druk is geweest, die door een op sensationeel nieuws beluste redactie op hem moet zijn uitgeoefend. Wij hebben die werkmethode van nabij gadegeslagen elders in liet land en spreken derhalve uit ondervinding. Men heeft als correspondent slechts aan de ver langens van de redactie te voldoen of men wordt er uit gewipt. En het beroerde is, dat indien men het zoo ver laat komen, an deren klaar staan om te doen wat men zou hebben geweigerd. Het saldo van deze trieste rekening zou dus niet anders zijn, dan liet inkomstenverlies voor den bepaalden cor respondent een verlies dat hij wellicht zich niet kan permitteeren. Neen, de fout zit nergens anders dan bij de redactie, die haar correspondenten om copy opjaagt. Die sensatie wil geven 'n im- porte van welke soort of ten koste van wiens reputatie ook. Als de redactie brandschoon was op dit punt dan zou zij het in de macht hebben ge had om het bericht, waarin van een arresta tie gerucht sprake was, niet op te ne men. Dan zou zij naar Vlissingen hebben moeten telefoneeren en den correspondent op zijn falie hebben gegeven omdat hij haar in de verleiding had gebracht, „on dit's" van do straat op te nemen. Dan zou zij den man hebben moeten aanporren om onmid dellijk het nieuws door te geven als de arre statie een onaantastbaar feit was geworden. Omdat negen van de tien dagbladredacties van ons land dat gedaan zouden hebben is de verwording van de persmoraal hier te lande gelukkig nog niet zoo erg als in an dere landen, b v. als in Amerika, waar zul ke dingen (en nog heel wat erger), heel ge woon zijn. Als de redactie in kwestie volgens het persfatsoen had gehandeld zou de reputatie van een achtenswaardig man niet ten on rechte door de modder zijn gehaald. De correspondent was werktuig. De sturende hand zit elders. Dit verontschuldigt hem niet, maar verklaart wel wat en stelt althans de zaken zuiver. VLISSINGEN. De dienstplichtige sergeanten J. van Rooijen en H. van Diersen,. die alhier tijde lijk vrijwillig onder de wapenen waren ter vervanging van heroepspersoneel, vertrok ken op 1 Augustus met groot verlof. Van 3 8 Augustus kwamen onder de wapenen voor deelname aan een gecomprimeerde cursus de reserve-kapitein A. D. Vink en de reserve le luitenants J. J. Louwerse, ir. W. H. Krab be, Mr. C. J. B. du Croo, S. G. Verbrugge, J F. Meerder, P. Groenveld, P. J. Davidse, E. Nijgh, P. C. van Loon, E. W. en Mr. R. P. J Derksema. Geslaagd voer de hoofdakte; de Heer A P. M. Bernaert, voor handenarbeid: de Heer H. G. J. de Meij. De Tuinbouw-ver. ,,'t Centrum",, hield een excursie naar het bedrijf van den Heer M. H. Braat te N. en St. Joosland. Vervol gens trok men naar 's Heer Abtskerke. m De eer©-voorzitter, van den Kunstkring „Het Zuiden", burgemeester van Woelderen heeft da tentoonstelling geopend van een 60- tal stukken van Mevrouw Hendrikx. De auto van den Heer v. d. V., botste tegen een boom, en werd aan de voorzijde geheel ingedrukt, de vooruit werd versplin terd. De bestuurder kwam er met een gewond gelaat af. De politie deed onderzoek. De commandant van de „Meckelenburg" J M. Kuiler, nam in een der salons afscheid *van zijn werk, wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd. Hij werd toegesproken door de Heeren J M. C. Kuijk, H. Beneker, en A. O. T. W. C, Casinjet. Een zilveren sigarettenkoker met inscriptie werd hem aangeboden, als blijk van vriendschap en waardeering. In het Concertgebouw is de hengelaars club „Vlissingen" opgericht met een voorloo- pig bestuur van 5 personen. De minimum leeftijd is op 18 jaar gesteld. Onder groote belangstelling werd het stoffelijk overschot van wijlen den Heer J. van Boven ter aarde besteld. Gesproken werd door de volgende Heeren: allereerst door den burgemeester, daarna door de Heer J. E. Boonstra, lid der firma De Grooff en Co., door den Consul-generaal van België, de heer Van Haute en tenslotte door Ds. Vos- sers, die eindigde met het „Onze Vader". Een neef dankte voor de belangstelling. De administrateur bij Maatsch. Hulpbe toon W. de W. die in verband met de mal versaties werd aangehouden, is weder in vrijheid gesteld. Wethouder Laernoes neemt voorloopig geen deel aan de werkzaamheden Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen van het college van B. en W. Zijn functies worden waargenomen dpor den Heer J. de Meij, de Burgemeester belastte zich met O- penbare Werken. In het Concertgebouw sprak vorige weck Donderdag de Heer F. J. G. van Spanning over de gebeurtenissen bij het Plaatselijk Cri sis-Comité en Maatsch. Hulpbetoon, Vrijdag deed dit de Heer P. J. van Kampen, die sprak over: „Waar gaan wij heen?". De eers te vergadering ging uit van den Alg. Ned. Metaalbewerkershond, de tweede van den NSB. In School B„ is een tentoonstelling ge organiseerd door den Heer Lemmers, hoofd dezer School, van werkstukken door de leer lingen vervaardigd, gedurende de lessen in teekenen, (jongens en meisjes der 5e en 6e klasse, handenarbeid carton, jongens der 5e en 6e klasse, en handwerken meisjes der 3e, 4e, 5e en 6e klasse. Van de Woensdag tijdens een Kinder feest op de Pier opgelaten ballons, landden er 4 stuks in België. Zaterdag werd de 3e Nederlandsche Scheldevlucht géhouden, welke uitnemend geslaagd is. Onze plaatgsenoot Tjalling Vis ser werd No. 4 op de ranglijst. De Delftsche studenten wonnen den tropee. Zaterdagmiddag maakte de V.R.B. on der leiding van de heeren instructeurs P. J. Gillissen en P. van Anraad een excursie naar Zoutelande, om daar een kleine de monstratie te geven in het redden van dren kelingen uit zee. De opbrengst der collecte voor „Zon negloren" bracht op f 290 80. Zondag kwam op de haven het Duitsche stoomschip „Ussukuma" van de Woerman- linie. Na inscheping van 41 passagiers en post, vertrok het naar Zuid-Oost-Afrika. Zondag bezochten 275 Antwerpenaren onze stad. Een vrachtauto reed bij wachthuis 66 de Spoorboomen aan. Zij reed snel door, maar het nummer is bekend., Zaterdagavond kwamen een wielrijder en een wielrijdster met elkaar in botsing. Tegen den eerste is proces-verbaal opge maakt, daar hij bij de bocht links reed. Overgeplaatst is de Majoor-machinist A H. Wassenaar van Douwe Aukes naar wachtschip Vlissingen, eveneens de serge ant der mariniers A. J. Looijsen van afdee- ling mariniers Rotterdam. De Heer J. W. Pielers vroeger alhier, slaagde voor de hoofdakte; Mej. M. Ha- rinck voor examen handenarbeid. VEREEN. ZIEKENHUISVERPLEGING. Het bestuur der Vereeniging Ziekenhuisver- pleging deelfc ons mede dat tot nu toe onge veer 900 leden zich hebben aangemeld tot deelneming aan de regeling waarbij ook ge neeskundige hulp kan worden in rekening gebracht voor hen die in een Ziekenhuis wor den verpleegd. Waar het bestuur meent dat voor een behoorlijke verdeeling van het risico on geveer 1000 leden noodig zijn verzoekt het ons de aandacht te willen vestigen op ach terstaande advertentie, waarin de leden op gewekt worden nog in de maand Augustus hun. besluit te willen nemen. MIDDELBURG. Mej. A. van Diffelen te Schiedam, eer der alhier woonachtig, slaagde voor examen Duitsch L.O., voor eindexamen aan de Tuin bouwschool voor meisjes Huis te Lande te Rijswijk: Mej. A. M. C. Walland, voor Fede ratie-examen boekhouden: de heen W. K. P Graafhuis. Op 76 Jarigen leeftijd overleed alhier Mej. A. S. Ogterop, een goede bekende in vele kringen op gebied van intellectueel en maat schappelijk werk. Zij behoorde bij de S.D.A.P. Jarenlang maakte zij deel uit van de bestu ren der Openbare Leeszaal, de Bibliotheek voor de Jeugd en de Ver. Voor de Kunst, en was conservatrice van het Herbarium va» OLYMPIADE 1936. Berlijn, Augustus 1936. Guus Betlem Jr. Zoo is de groote strijd dan ginds weer aangevangen. De strijd, die éénmaal slechts in vier jaar tijd maar woedt, De strijd om eer en nationale sport belangen, Die ieder land voor zich, het beste hopen doet! Wéér zijn ze saamgestroomd, uit alle werelddeelen, Bezield met goeden moed en vol sportleven geest, Om dapper deel te nemen aan de gróóte spelen: Het elfde Internationaal Olympisch feest» De eed van eerlijkheid, hij is door elk gezworen Ginds in Berlijn waar men als gastheer recepieert, Het vuur ontstoken brandt weer heel hoog in den toren Daar, waar thans goede kameraadschap domineert I Waar men elkander open, eerlijk komt bestrijden, Waar men óók vecht, voor 't welzijn van het eigen land, En waar men aantoont thans, hoe of het kan, bij tijden; Vijf werelddeelen saamgesmeed door éénen band» Een mengelmoes van vreemde volken, vréémde talen..,. Maar die elkander in één opzicht goéd verstaan: Hoe menvriendschappelijk een Zege kan behalen, Hoe men... verdraagzaam met elkander om moet gaan. Ook ónze menschen zijn daar naar Berlijn getogen, En 'k zou géén Nederlander zijn, is 't waai' of niet? Als ik niet wenschte, dat ze ginder winnen mogen, En dat ze uitblinken, daarginds, op elk gebied. Dat ónze vlag er heel, heel dikwijls wordt geheschen, Dat ónze naam er straks met eerbied wordt genoemd, Dat wij van prachtige prestaties mogen lezen, En 't kleine Holland in den vreemde wordt geroemd... Maar, als dat niét zoo is, dan zullen wij, die bléven In 't eigen land, gelijk de stuurlui aan den wal, Van hieruit méde het Olympisch voorbeeld geven, En eerbied hebben voor den winnaar, bovenal. Dan zullen wij de ónzen niét gaan j critiseeren, Nog minder onze tegenstanders in den strijd, Maar zullen wij sportief,datgene respecteeren Dat elders tot de overwinning heeft geleid. (Nadruk verboden) het Zeeuwsche Genootschap der Wetenschap pen. De jongen J. B. kwam in aanraking met een pot vet, bij de werkkaamheden aan het Koorkerkhof. De jongen kreeg het kokend vet over zich heen. Een dokter moest hem verbinden. De MiddelbUrgsche Vacantieschool maak te Vrijdag een uitstapje met schuiltenten bij1 zich, die wel noodig bleken. De gramofoon zorgde voor afwisseling. B en W. stellen ter goedkeuring voor^ de rekening en verantwoording van het Burg. Armbestuur over 1935 aanwijzend een som van f 150 229.07 en die der Godshuizen met een nadeelig slot van f 43 270.131/2- Zij stel len voor deze som als bijdrage uit de ge meentelijke kas beschikbaar te stellen en ten laste van dien post der begrooting 1936. Geslaagd voor examen, handenarbeid: Md. M. A. Harinck.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1