ORAAL. KING-ATLAS VAN NEDERLAND waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad 42e Jaargang VRIJDAG 31 JULI 1936 ALGEMEEN-WEEKBLAD W WESTELUK ZEELAND s UITGAVE: N.V. ZEEUWSCHE UITG. Ml|. St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg 25 AOENTSCHAPPEN ADVERTENT1ËN 20 ct. p. r. 1NGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur mmer bestaat uit 4 pagina's. SENSATIE GAAT VOOR ALLES. DE Lr\i .uu^-ATLAS KOMT NU TE PAS TON NE M A CIE SNEEK LIED VAN DE WEEK SPANJE 1936. No. 31 eeuw se A Tlieuwsblad VOOff N BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Er is een tijd geweest, dat de journalis tiek een mooi vak was. Toen stelde de lei der van de krant zich als eisch, dat zijn berichtgeving zooveel mogelijk met de waarheid overeenstemde. Er kwam geen bericht in de krant, waarvan de juistheid niet was vastgesteld. Het nieuws werd niet overdreven niet opgesmukt; het werd gegeven om der wille van het nieuws al leen. Betrouwbaarheid en objectieve voor lichting was het alpha en omega der jour nalistiek. Wij zullen niet zeggen dat deze beginse len geheel verdwenen zijn. Gelukkig houden vele kranten nog deze maatstaven aan, maar het is een feit, dat er bij sommige bla den bedenkelijk de klad ingekomen is. Niet langer de objectiviteit der berich ten, maar de sensatie is nummer één ge worden. Deze kranten zijn niet langer dë brengsters van het nieuws zooals het is, maar de verspreidsters van geruchten, van Kalve waarheden, van hetgeen men hoort op straat. Sensatie! De opmaak van de krant met series koppen, vette druk, wijder ge lette regels maakt de schreeuwtoon nog wat scheller. Sensatie. Maar de moraliteit? Sensatie en moraliteit laten zich slecht verdragen. o— Wij mogen aan den anderen kant die kranten er niet te hard 0111 vallen. De ver mindering van de persmoraal staat niet op' zichzelf. Sedert den oorlog is de mora liteit der menschen harder geworden. Het schijnt wel, dat de gevolgen van de oor logsverruwing nog nawerken. Wij zien het in de politiek, in de zeden, in het geloofsverval. De krant is feitelijk niets meer dan een af spiegeling van het dagelijksche leven, zij geeft wat de massa van haar lezers vraagt en daarom kan menige krant met het ge halte van haar lezerskring niet worden ge feliciteerd. De concurrentie tusschen de kranten speelt ook een rol. De vermindering van het peil der algemeene moraliteit heeft echter nog een andere oorzaak. De daden der men schen worden beheerscht door hun maag. Dat klinkt erg prozaïsch, maar is een feit. De slechte economische omstandigheden moeten derhalve een funeste invloed heb ben op het beschavingspeil. Werkloosheid, slechte levensuitzichten voor de jongeren, loodzware zorgen voor ouderen maken de menschen vatbaar voor extreme politieke dingen, maken ze harder en meedoogenloo- ïer tegenover elkaar. De strijd om het be staan is oneindig verscherpt; men schrikt niet terug voor het gebruiken van onwaar dige middelen, mits men zijn doel slechts bereikt. En zij die geroepen zijn te leiden de kranten en de politieke partijen hebben leden onder zich, die deze taak niet be- heerschen. Omdat zij een leidersrol heb ben hollen zij achter de massa aan. Droe vig maar waar. In het Vlissingsche crisiscomité zijn din gen gebeurd die niet door den beugel kun nen. Die des te minder door den beugel kun nen omdat het een crisiscomité betreft? Er is een onderzoek gaande en de rechtsbe- deeling in Nederland is gelukkig nog zoo, dat wij er zeker van kunnen zijn, dat de schuldigen zullen worden bestraft naar de eisch van recht en wet. Maar het is ergerlijk te zien, hoe de spraak makende gemeente (en daaronder rangschik ken wij ook zekere politieke groepen en op sensatie beluste persorganen) zich van de zaak "Leeft meester gemaakt om de reputatie van vooraanstaande burgers met modder te besmeuren. Onjuiste geruchten van de straat worden in de krant gezet met vette kop pen en moeten achteraf teruggenomen wor den, maar intusscben heeft het gif gewerkt. Het is ergerlijk te zien, hoe een politieke beweging zich van het geval heeft meester gemaakt er aanvallen uit te construeeren eerstens op bepaalde figuren en vervolgens op haar vijandige politieke partijen. Hoe geestelijk arm moet een „beweging" zijn, die dergelijke laag bij de grondsche midde len noodig heeft om politieke actie te voe- ren. Hoe laag moet die beweging het gees telijk peil der Zeeuwsche burgers wel aan slaan om te meenen, dat zij met zulke val- sche munt sympathie kan koopen. Hoe hol is het vat, dat op die manier klinkt. Er is ten slotte maar één remedie tegen. Als de levensomstandigheden verbeteren en de menschen van een deel hunner zorgen worden verlost zullen die buitennissighe- den vanzelf verdwijnen. Dan zal ook de al gemeene moraal weer omhoog gaan. Als men dingen ziet zooals de laatste weken in Vlissingen zich hebben afgespeeld gaat men ongeduldig worden over het lange uitblij ven van die economische opleving. Er wordt te weinig aan gedacht, hoezeer wij tegelijk met een economische achteruitgang een moreele inzinking beleven. Moge er spoedig een einde komen! VLISSINGEN. - Geslaagd voor examen derde stuur man: de Heer B van den Bergen; voor hulp in de huishouding: N. de Poortère; voor Ned. Handelscorresp.de Heer A. Woltering; voor de hoofdacte: de Heer W. Stroo. De Heer S Hoekstra, onderwijzer aan de Chr. ULO School, is benoemd aan de ULO-School met den Bijbel te Zuidlaren. Onze vroegere stadgenoot, de Heer J. P Visser, slaagde voor tandarts. De verkoop van de zomerpostzegels bedroeg f 807 77. De Heer W. H. v. der Schaft, werktuig kundig constructeur bij de N.V. Kon. Mij. „de Schelde", herdacht den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad. Hem werden enkele fraaie cadeaux aangeboden. Minister mr J. A. de Wilde bracht een bezoek aan de Kon. Mij. „De Schelde" en aan de Kinderkolonie op Westhove. De douane heeft in de binnenhaven 4000 boekjes sigarettenpapier aangehaald van een boot, welke van Zeebrugge kwam. De knecht had het papier buiten voorkennis van den schipper aan boord verborgen. Bij een ingezetene is een distilleertoe- stel in beslag genomen, de betrokkene is aangehouden. In een café op het Betje Wolffplein ontstond een ernstige vechtpartij. Bij de ar restatie van drie vechtersbazen ondervond de politie veel tegenstand. Het tweede gedeelte van de groote spoorbrug die bij de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" voor de Ned. Spoorwegen wordt geconstrueerd, heeft Vlissingen ver laten. Op den Hoschweg is een 5 jarig meis je door een wielrijdster aangereden. Het kind viel en bralt een beentje en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Aan het bureau van politie is een man in beschonken toestand gebracht. Hij had een bloedende hoofdwond. Vermoed wordt, dat hij gevallen is. HAAR RHEUMATIEK EN ZIJN SPIT VERDWENEN. „Jaren leed ik aan rheumatische pijnen. Ik begon met evenveel hoop in Kruschen Salts als ik zou gehad hebben om de „Irish Sweepstake" te winnen. Tot mijn vreugde deed het mij zooveel goed, dat ik maanden lang zonder onderbreking met Kruschen ben doorgegaan. Niet alleen dat mijn pij nen verdwenen, mijn teint werd nu ook beter en mijn oogen stonden weer helder. Maar nu nog het mooiste: Mijn man had een ernstige aanval van spit. Maar hij wilde geen Kruschen nemen. Iedere morgen deed ik nu de dagelijksche dosis in zijn eerste kop thee, ook deed ik het bij kleine beet jes iii de groente. Hel resultaat? Hij loopt nu weer als een kievit. Toen ik het hem vertelde, was hij verstomd. Maar toch kreeg ik van hem een prachtig paar bonthand schoenen als belooning. Ik dank U harte lijk voor alles wat Kruschen Salts voor ons (deed". Mevr. F. C. te L. Rheumatische pijnen, spit en ischias ont staan doordat afvalstoffen zich in het li chaam hebben opgehoopt. Uit deze afval stoffen vormt zich het gevaarlijke urine zuur, dat de oorzaak is der pijnlijke rheu matische zwellingen in spieren en gewrich ten. Kruschen Salts nu spoort de afvoeror- ganen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd en het bloed gezuiverd wordt. De pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen bovendien voelt ge U frisscher en „fitter", het is of met het frissche bloed de jeugd tot U terugkeert. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten f 0 40, f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let opi, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king, de naam Rowntree Handels Maatschap pij, Amsterdam, voorkomt. Het Belgische stoomschip „Josephine Charlotte" kwam van Antwerpen de haven binnen. Het wordt door de Kon. Mij. „de Schelde" gerepareerd, om daarna de reis naar Zuid Amerika te vervolgen. De C J. M. V. hield in haar gebouw een feestavond met medewerking van de mondorgelclub „Excelsior" en van de too- neelclub, beide onderafdeelingwi. Geslaagd voor diploma boekhouden: Mej C. Verburg, Chr. v. Fraassen en P. Kramer, voor Duitsche Handelscorrespon dentie Mej M. Alleda, voor B. breven zweef vliegen: de Heer F. Visser en voor A. bre vet de Heer F. Höfelein. Wederom zijn enkele, onbeheerd aan den weg staande rijwielen, ontvreemd. De Heer J L. Back, oud plaatsgenoot, hoofd eener Chr. School te Nijkerk, is be noemd als zoodanig te Arnhem. Door een vat bier gewond. Zondag morgen wilde de caféhouder E., alhier een vat bier in zijn kelder brengen. De kelder trap gleed onderuit, waardoor E., met het vat hier hoven op zich, in den kelder stort te, waar hij ernstig gewond bleef liggen. Na dat Dr. A. Staverman medische hulp had veriieend is E., per brancard naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht. (Z.) Notaris Paap zal op 19 Augustus in vei ling brengen: het hotel Noordzee-boulevard, het Cornerhouse, de Alhambra-hioscoop, de garage Albion, het voormalige hotel Albi on henevens nog een tweetal woningen. Al deze bezittingen zijn eigendom van de erven Smits De meeste vennooten dezer firma zijn thans failliet verklaard, meldt het „Volksblad". De malversaties bij het crisis-comité. De adj -commies ter secretarie J. P. L. t| 't Is vacantietijd. Nu naar buiten. Nu fit zijn. Dus... King-pepermunt mee. En... de King-atlas. Die wijst U de weg. Die komt nü te pas. Verkrijgbaar bij drogist ol winkelier Prijs 25 cents bij aankoop van een rol King-pep.ermunt a 10 cents. Guus Betlem Jr. Nauw' zwijgen de kanonnen, ginds In Afrika's gewesten, Of elders bulderen al luid Weer andere protesten! Nauw' heeft de menschheid met een zucht De rust terug zien keeren, Of... wéér staal er de boel in brand En raat'len de geweren! Ach, kan er dan geen maand meer zijn Van vredig wereld-leven? Kan slechts den mensch van dezen tijd Nog... strijd, voldoening geven? Het schijnt zoo... soit. 't is niet aan mi) De aarde te hervormen, Maar niettemin, hoe of 't ook zij, Het is weer aan het stormen. Een storm, die plóts als een orkgan Daarginds is opgestoken, En in z'n wervelenden kracht Het land heeft... stuk gebroken. Wat eens een stad vol schoonheid was, Bezocht door vreemdelingen, Is nog een puinhoop, smeulend vuur, Te triest om te bezingen. Wat eens een oord was, rijk aan al* Wat de Natuur kan geven, Is nog een zwart geblakerd veld; Een woestenij gebleven Ik meng me in geen politiek Van vreemde mogendheden, Móór is het nóódzaak 't eigen land Met voeten stuk te treden Moet dót liet doel zijn van een Volk Dat, ól z'n kracht en denken Toch ongeacht partij of bond Aan't Vaderland moet schenken??? (Nadruk verboden) Vlissingen, die eenige tijd geleden in ver band met de alhier plaats gehad hebbende malversaties bij het Crisiscomité, werd aan gehouden en ter beschikking van de Justi tie te Middelburg gesteld, is wederom in vrijheid gesteld. (Z.J J van Bovenf Alhier is overleden dhr. J van Boven, Consul van België, een zeer bekend persoon hier ter stede. Dhr. v, B., is 21 Maart 1856 alhier geboren. In Novem ber a s. zou de overledene 35 jaar consul van België zijn geweest. Vroeger was hij ook vele jaren vice-consul van Portugal, Zweden en Noorwegen. Niet alleen dat dhr. v. B. ridder in de Orde van Oranje Nassau was, ook verschil lende buitenlandsche onderscheidingen zijn hem verleend. (Z.) Een winkelier te Vlissingen opgelicht. Een geraffineerde oplicjiter heeft Zater dagmiddag te Vlissingen zijn slag geslagen, meldt de „Telegr." Een nog jonge Duit scher vervoegde zich bij den winkeiler in fotoartikelen en muziekinstrumenten D., aan den Nieuwendijk. Hij knoopte onderhandelingen aan over het repareeren van een koffer-gramafoon. Inplaats van daartoe over te gaan besloot de klant maar liever een nieuwe gramofoon te koopen voor den prijs van f 34. Hij ver zocht deze te bezorgen in een hotel en den brenger tevens wisselgeld mede te geven tot een bedrag van honderd gulden. De winkelier stuurde inderdaad een loop jongen met het gevraagde. In het hotel aan gekomen, bleek de Duitscher twee kamers te hebben besproken. Hij verdween met de gramofoon en de f 66 wisselgeld in een andere kamer, om het apparaat nog even te probeeren en om le vens het bankbiljet van honderd gulden te halen. Inderdaad hoorde de jongen eenige oogenblikken later lustig de muziek weer klinken en het wachten was nog slechts op het bankbiljet. Na ongeveer 10 minuten te hebben gewacht begon hij echter argwaan te koesteren en toog op onderzoek uil, waarbij bleek, dat de Duitscher langs den achteruitgang was verdwenen met medene ming van het geld en zijn bagage. Alleen een koffertje, waarin een tijdschrift zat, was achtergelaten. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, waarna bleek, dat de gevluchte ook bij andere winkeliers eenzclfden truc heeft willen toepassen, hetgeen hem echter niet is gelukt. Ook zijn hotelrekening is niet betaald. Verdere nasporirgen brachten aan

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1