wsmcöi Benauwd? TONNEMA Cl? SNEEK en Zonverbranding PUUÜIb fffhTi'riWHHiHèMHtia Bruin, óók zonder zon, TUCHTHUISBOEF. Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 24 JULI 1936. No. 30. De „Hindenburg" weer boven onze stad. Volkomen onverwachts heeft de „Hin denburg" vorige week Vrijdagmorgen Vlis- singen gepasseerd, slechts gezien door be trekkelijk weinigen. Benoeming Onderwijzer. Benoemd aan de 2a lagere school van Philips' Vereeniging voor onderwijs en volksontwikkeling te Eind hoven de heer I A. Risseeuw, thans onder wijzer aan de Vlissingsche Schoolvereeniging (V. C.) In den voormiddagdienst in de Groote Kerk werd Zondag Ds. J. J. Hietkamp beves tigd door Ds Hartjes met een prediking over Hand 10 35 en Joha 21:15-17. Des a- vonds deed Ds. Hietkamp Intrede met Hand 10:33b eni 34a. Mej. N. Kommers slaagde voor het exa men Ned. Handelscorr. Geslaagd aan de Hoogeschool voor Gis- tingsbedrijven te Gent, de Heer J. School meester als ingenieur. Luitenant ter zee Ie kl. J. Ruitenschild werd overgeplaatst te Vlissingen en belast met het bevel over Hr. Ms. Mijnenlegger „Hy dra", sergeant monteur H. Koning van O. Z. D in wachtschip Vlissingen; sergeant kok P J. Kampman van Willemsoord naar Vlis singen. Zaterdagavond geraakte de magiruslad- der, gekoppeld aan een bagagewagen, los en reed in de bocht Boulevard Evertsen—Ke nau Hasselaarstraat van den boulevard en bleef in het Plantsoen steken. Dit werd na tuurlijk eenigszins vernield. Onder kerktijd werd een inbraak ge pleegd en een tweetal kasten en een geld kistje werd open gebroken. Vermist wordt een bedrag aan geld. Zondag geraakte een 7 jarig knaapje spelenderwijs in de Engelsche kade. De 22 jarige van Belzen wist het kind te redden. Een douanebeambte riep de hulp der politie in, daar een man zich niet aan de visitatie wenschte te onderwerpen. Dit ge schiedde toen op het politie-bureau. De politie hield een minderjarig meis je uit Koudekerke aan, dat zich tegen den wil der ouders in gezelschap van een man bevond. Uitslagj van de 6e Internationale Schel- debeker zwemwedstrijd van jl Zaterdag, Er startten 5 dames en 9 heeren. Het starten had plaats te twee uur ter 'hoogte van Nieuwesluis en nog voor hall vier waren twaalf personen bij het eind punt, den springtoren bij het Vlissingsche bad strand. De heeren TL N. van Dommelen Jr., uit Hillegersberg en H. C. Versteeg eveneens aldaar, hadden het onderweg op gegeven. Als nr. 1 kwam aan de heer C. Deane van Penguin-Swimmingclub te Londen in 1 u. 1 min. 52,5 sec.; 2. de heer Godwin van Shiverer's Swimmingclub te Brigton, in 1 u 4 min. 20,8 sec.; derde de heer J. Stender te Hilversum van Dolfjjiq Amsterdam 1 n.9 Verzacht «n geneest door de ^nelie huidbruinende werking van AMILDA-zonnebruincrême, welke ook zon der zon, alleen reeds door den invloed van 'icht en lucht de huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. min. 56,2 sec.; vierde de heer A. Meijer van T Z.V. te Tilburg in 1 u. 11 min. 19,4 sec.; vijfde mej. N. Roelans van de R.D.Z. te Rotterdam in 1 u. 17 min 8 sec.Zesde de heer R. van Bel uit Sas van Gent in 1 u. 21 min. 37 sec., dit was dus de eerste Zeeuw. Zevende de heer T. M. v. Domme len te Hillegersberg in 1 u. 23 min. 8 sec.., 8e de heer A v. d. Meer, van de Haagsche Zwem- en Poloclub, den Haag in 1 u. 23 min. 18 sec., negende mej. A. Bijsterveld, Vlissingen 1 u. 23 min. 47 sec.; tiende de heer O. van Loo, Middelburg 1 u. 25 min. 15 sec.; elfde mej. R. Smits, Tilburg 1 u. 25 ,min. 16 sec. en twaalfde mej. L. Schol, Tilburg 1 u. 28 min. 3 sec. (Zeeuw). MIDDELBURG. De Geref. Kerk ontving een legaat van 2000— van wijlen Wed. A. Mesu-Gideonse, overleden alhier. De pogingen om de Concert- en Ge hoorzaal voor verdwijnen te bewaren, heb ben succes g. had. Er zijn voldoende toezeg gingen voor contributies ingekomen. De Ned. Bond van Veehandelaren be sloot zijn volgende jaarvergadering alhier te houden, op verzoek der afd. Zeeland. Geslaagd voor ©xamen nuttige Hand werken: Mej. N. Kolster. B en W. stellen voor als plaatsvervan gend hoofd school G te benoemen: Mej. C. Si b?ns ra In de Kamer van toezicht over de no tarissen en cand.-notarissen is herbenoemd J. Wolfswinkel, inspecteur der registralie en domeinen alhier. Ds L. Nieuwpoort, voorheen te Middel burg is door het Protestantsch kerkbestuur van Menado overgeplaatst naar Djokjakarta en ds. J. Beers van Djokjakarta naar Mena do. Aneta verneemt, dat te Menado van ver schillende zijden pogingen in het werk wor den gesteld om ds. Nieuwpoort daar te hou den. (Z.) Het Dagelijksch Bestuur van den Pol der Walcheren heeft aanbesteed: het uit voeren van werken tot verdediging van den onderzeeschen oever van de Zuidwatering tusschen de dijkpalen 14 en 21. Raming f 67. 000 Inschrijvers: L. J. Dekker, Veere f 60. 790; C. v. d. Klippe, Vlissingen f 60.800; Gebrs. P. en F. de Klerk te Werkendam en H. de Smit te Heukelum f 58.950; J. cle Vries, Heemstede f ,58.918; M. v. d. Plas, Den Haag f 58.600; P. Dekker, Veere f 56. 870; A A. de Wilde te Middelburg f 51.800; J Visser te? f 54.747. J. Pijl te Zuidland f 54 460; J. T. de Waard te Sliedreicht f 54.280 J v. d. Vlies te Sliedrecht f 53.885; J. Ros kam Cz., te Sliedredht f 51.200; J. G. v. Oordt te Werkendam» f 50 385; J. M. Dekker Zn., Papendreciht f 49.783; J. Lindenberg Cz., te Wemeldinge f 49.600; J. A. v. Seventer te Dordrecht f 48 068. (Z.) Examens. Aan de middelbare Techni sche school voor de bouw- en waterkunde te Utrecht verwierf de heer E. F. Groosman te Middelburg het einddiploma voor de af- deeling bouwkunde. Door de commissie voor vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen te Middel burg werd na gehouden examen het diploma autotechniek uitgereikt aan de heeren P. Blaas, F. E. Bracké, A. J. van Marion, Vlis singen en S. C. Jansen, Middelburg. (V. C.) Voor het getuigschrift (verklaring) kwa men in aanmerking de heeren J. F. Poiret en C. J. Willeboer, beiden uit Vlissingen. (V. C.) De Zondagsluiting. Naar men aan de Midd. Crt. meldt, heeft het bestuur der ver- eeniging „Handelsbelang", naar aanleiding van de in de laatstgehouden algem. vergade ring dier Vereeniging naar voren gekomen bezwaren inzake de algeheele sluiting op Zondag van diverse zaken in souvenir-arti kelen etc. gedurende het zomerseizoen, deze aangelegenheid oogenblikkelijk met kracht ter hand genomen. (Z.) Geslaagd eindexamen RH.B.S. afd. A: de damea M. Bastiaanse, P. van Boven, A. Ch. T. Dusseldorp, P. van Giezen, H. Pe ters© en de heeren E. W. P. van Dam van Isselt, A. de Kam en C. Minderhout, voor electro-technicus: de Heer J. J. A. F. Mes. Aan den Raad is een rapport over de paardenmarkt overlegd. Alle rijverkeer, na bijna 4 maanden tusschen den hoek Dwarskade Rouaansche kade ©enerzijds en Rotterdamsche kade an derzijds, is hersteld De Gymnastiek vereeniging „AchJllis"- gaf Zaterdag met ongeveer 150 leden en ad- spiranten een uitvoering op het bulten der beschermvrouwe Mevr. Hoegen van Hooge- Innde-Ba4s. Het muziekg.telschap „E.M.M.'1 werkte mede. Aan het St Norbertus-Lyceum te Roo •endaal is bevorderd naar de 2e kl. H. Goedbloed. Als iemand in mijn bedrijf iets verduistert, gaat hij de laan uit, zegt Wannes en moet hij maar zien, dat hij elders een baantje krijgt. Mijn advocaat is ook de laan uitge gaan van een goede practijk in een welvaren de stad. De laan van zijn goede reputatie werd een modderslootje. Bovendien kreeg hij gevangenisstraf. Ook ik heb meer res eet voor een eerlij ken ploeterenden, landbouwer of kleinen fabrikant dan voor een verduistering ple en den intellectueel maar daar ging het niet om. Waar het wel om ging was dithij heeft verduisterd, is daardoor zijn bestaan kwijt, heeft slraf gehad. Xu wil hij in de maat- scha p j weer o vhoog komen en wordt daar bij een handje geholpen. Dat vond het libe rale weekblad onbehoorlijk en als ik Wan nes goed begrijp, vindt hij het niet behoor lijk van dat handje helpen. Wannes zegt: hij moet zelf maar zien een haan té krijgen. Als het gaat over het onbehoorlijke van het handje helpen, den beroemden en Ge ruchten kruiwagen dus, sta ik aan den kant van Wannes. Eigenlijk moest alleen de kun de van iemand doorslag geven bij zijn beoor deeling voor een baan. Maar de samenleving is nu eenmaal niet zooals zij behoorde te wezen. Honderden lui worden per kruiwa gen in hun baan getransporteerd. Verkeerd maar een feit. En als nu letterlijk iedereen probeert, voor een baan van eenige beteekenis een kruiwagen te krijgen, waarom zou dan de advocaat, die een zonde heeft geboet, dat niet mogen doen? Alleen omdat hij des tijds zich vergat? Dus n.og eens extra gestraft moet worden na de bajes? Dat is precies wat ik niet behoorlijk vond. Wannes zegt: de boef die in de goot is opgegroeid en niets beters heeft geleerd staat boven dien advocaat, die een behoorlijke op voeding heeft genoten. Kijk, dat zou je een vergelijking in het negatieve kunnen noemen. Ik geef toe, dat hetzelfde misdrijf den intel lectueel zwaarder kan worden aangerekend dan dien gootboef. Maar het wordt dien advocaat zwaarder aangerekend. Zijn ziele- foltering is grooter, zijn verlies is grooter en zijn gevangenisstraf was er ongetwijfeld zwaarder door. Pardon Wannes, ik gaf niet toe, dat de ad vocaat niet direct hoog te paard moest wor den gezet, ik citeerde slechts het Liberale weekblad. Ik .wilde juist1' Üeii man, elïe een i misdrijf volgens de regelen van ons- straf recht heeft geboet, een gelijke kans geven als ieder ander. Daar heeft hij recht op anders had men hem geen gevangenisstraf moeten geven. Ik weet het wel, dit standpunt gaat in tegen de opvatting van de meeste menschen. Ie mand, die eens in zijn leven iets verkeerds heeft gedaan, wordt er steeds nog op aange zien, niettegenstaande hij de straf, waartoe de rechtbank hem uit naam der Koningin (de vertegenwoordigster van ons gansche volk, de leidster van onze samenleving) heeft ver oordeeld, heeft uitgezeten. Waarom verzwij gen menschen, die een paar jaar bajes heb ben gehad, dat angstvallig als zijl weer los ko men en een baas zoeken? Als de baas maar hoort, dat het laatste verblijf „cel zooveel" was, jaagt hij den sollicitant de deur uit. Waardoor worden er vaste bajesklanten ge kweekt? Door de maatschappij zelf. De ont slagen gevangene kan niet meer terecht in de samenleving tenzij met de dikopgeleg- de hulp van een of andere vereeniging. Vaste bajesklanten ontstaan door hetgeen een ge- va gere eens bitter opmerkte: „Als je je celstraf te pakken hebt, dan begint je slraf eerst goed, want dan wordt je overgeleverd aan de ongenade van de men schen". De ontslagen gevangene krijgt, de groot» uitzonderi-g daargelaten, van de menschen nooit zijn kans tenzij door de reclassee- ring. Ik heb volle respect voor het werk dier vereeniging, maar zij staat buiten dit onderwerp. De samenleving kan zich achter haar niet verschuilen. De maatschappij moet een gevangene behandelen als een gewoon mensch zooals gij en ik zijn. lezer. Met een klein, beetje toepassing van christelijke naas tenliefde zijn wij reeds veel verder dan wij wezen moeten. Wij zijn allen slechts men schen en hij die vandaag hoog te paard zif en door zijn inedemenschen met respect wordt begroet weet niet of hij morgen niet door het beestje in de modder is geschopt. Wij kunnen allemaal een keer op het levens pad struikelen. Dat alleen reeds geeft ons de zekerheid, dat wij heusch niet geroepen zijn om steenen te werpen naar anderen, die het ongeluk heb ben te vallen terwijl wij nog overeind ston den. Niet alle losgelaten gevangenen zijn boeven vooral in dezen crisistijd. Velen hebben het vaste voornemen hun leven te beteren en nimmer meer met de cel in aanraking te komen. Zij zouden slagen mits de maat schappij hen een klein kansje gaf om te sla gen. Voor dat kansje heb ik gepleit en ik heb uit brieven gezien, hoe er op gerea geerd werd. Het verbaasde mij niet, want ik had iets dergelijks verwacht. Het stelt alleen een beetje teleur ik had het zoo graag anders gezien. En toch ik pleit weer voor het kansje, Niet iedere gevangene is een rasboef, ik zei het reeds. In liet algemeen willen zif wat graag opnieuw beginnen als ieder an der mensch. En vooral zonder dat de hulp verleening er dik opgelegd moet worden. Ik hoop, dat het behandelen van dit on derwerp in mijn krashoekje, al heb ik mis schien Wannes en zijn medestanders niet tot mijn zijde kunnen overhalen hoewel ik geloof,, dat wij iiiet ver van elkaar af staan - 'nieftéihm het pleit van den ontslagen gevangene, hïj~ri;pfroóg'of Taag, heb gediend. Op de soos heb ik met dit onderwerp heel veel succes gehad. Er was innige verdeeld heid oiider de leden. Prikkels en ambtenaar Vlierhout waren het met mij eens, maar voorzitter Klaassen had een andere oplossing „Als ik dictator was", verklaarde hij met de vuist op tafel en een Müssolini-rimpel bo ven zijn rooden neus, „dan liet ik alle ge vangenissen leeg maken en de boeven naar Nieuw Guinea brengen, je weet wel, dat groote land in ons Indie, dat bewoonbaar gemaakt moet worden. Daar moeten zij dan werken, dan zijn-zij nog tot iets nut". Dit standpunt ontmoette natuurlijk hevige bestrijding van de voorstanders van mensch- lievender methoden van reclasseering, maar de praeses was niet van zijn apropos af te brengen. En op sluitingstijd waren wij niette genstaande verschillende Katsjes en lichte Bolsjes het nog niet eens. En dat zegt heel wat. PLEUN ZEELAND. DOMBURG Wegens vertrek naar Numansdorp nam Ds H. K. Queré, Ned. Herv. predikant alhier, afscheid, met een prediking over 1 Petri l:22-einde. GRIJPSKER^E. Irb een weide bij den landbouwer L. V. werden een paard en een koe door den bJik- sem getroffen KOUDEKERKE Geslaagd voor Staatsexamen B: de Heer M. A. Terwoert. MELISKERKE Geref. Gem. Beroepen A. van Stuijven- berg, cand. te Rotterdam. VEERE Jacht gestrand. Vorige week Woensdag middag is in de Zandkreek bij Veere een Duitscii zeiljacht bij hevigen storm op een zandbank geslagen. Een ander Duitsch jacht dat er bij hoorde, is direct naar Veere om hulp gevaren. Het m.s. „Veergat" is daarop ter assistentie uitgevaren, en heeft een dame van boord gehaald en te Veere aan wal ge bracht. Des avonds zijn twee vaartuigen weer naar de plaats vertrokken, n.l. „Veergat" eii „Excelsior". Deze hebben gezamenlijk het jacht bif hoog water 's nachts afgesleept en te Veere binnengebracht. (Z.) Geslaagd voor het Staatsexamen voor muziek, hoofdvak plano: Mej. M. Gr. Huinink. Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bii AKKER'S

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 2