STRIJD OM VREDE. AKKERTJES Wèg die Migraine! waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad 42e Jaargang VRIJDAG 24 JULI 1936 No. 30 ALGEMELK-WEEKBLAD WESTELIJK ZEELAND UITGAVE: N.V. ZEEUWSCHE UITG. MIJ- St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRI|ZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Dit nummer bestaat uit 4 pagina's. Waarom er in de naaste eeuwen geen wereldvrede komt. AKKEP.CACHETS iZeeuwseh Jlieuwsblad VOOR «MOOMtwme BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: 25 AGENTSCHAPPEN September 1914. Ergens in Noord Frank rijk. Een stukrijder komt zonder kepi aanhol len, het gelaat vol bloed. Kom tochginds is een schot gevallen op den weg gevallen. Alles ligt door elkaar, de paarden er boven op. Granaten fluiten, vliegen voorbij, men loopt snel. Plotseling doet bij een bocht van den weg een afschuwelijke aanblik mij on- bewegenlijk blijven staan, beneemt mij den adem. In het zonnelicht, dat door de takken heen den lichten grond van den straatweg marmert, ligt daar een vormloöze massa mannen en paarden neergeveld. De heele bespanning van de smidse en die van den vrachtwagen liggen daar als een bewegende massa bloedend vleesch. Daaronder liggen mannen. Twee kanonniers liggen voorover midden op den weg, anderen sleepen zich op de handen steunend voort lusschen de neergestorte zadelpaarden, in de greppels bewegen zich gewonden. Uit die slachtplaats stijdt een aanhoudend gekreun op, vreemde klaaggeluiden, die doen denken aan de angst wekkende kreten van sommige nachtdieren, een dof „oooh...oooh" eindeloos en gemo duleerd als een Indianenzang. Het bloed stroomt als een beek door de greppels aan beide zijden van den weg. Een weeë aba- toirstank, een lauwe warmte, een reuk van rookend vleesch, van wegstroomend leven, van paarden, van het Verteringsproces der ingewanden slaat iemand om het hart, doet walgen. Een man, wiens bovenlijf bedolven is on der de bespanning van de smidse, is er in geslaagd zijn arm omhoog te steken door een massa uitgestorte ingewanden, maar de darmen hebben zich om zijn vuist vastge knoopt en hij schudt ze woedend, slroomen bloeds in de rondte spreidende, stervende paarden laten winden, verliezen hun ontlas ting, krabben over den grond met hun ver stijfde pooten. Een infanterist, dood, ligt daar met ga pende borst, zijn wijd open oogen hebben een starenden doffen blik, die tot in mijn binnen ste doordringt. Een artillerist is aan den berm vastgenageld, hij staat daar bijna over eind, den buik geheel opengescheurd, op zijn laarzen ligt een gewond paard bijna onbewe gelijk, terwijl hem het bloed uil de neusga ten vloeit. Als het reutelen en kermen een oogenblik ophoudt hoort men het geluid van bloed dat golvend wegstroomt en het rommelen der ingewanden, die witachtig en rood over den weg liggen te kronkelen. Ik ben naar den man toegesneld, die daar haast stikte onder de bespanning der smid se en tracht hem te bevrijden. Zijn vreese- lijk vertrokken gelaat is geheel rood, haar en baard kleven aaneen van bloed. Zijn rollende oogen laten steeds het wit zien als van ie mand die op 't punt is te stikken. Een paard dreigt in zijn doodsnood een in de lenden gewonden kanonnier te dooden, die zich op zijn polsen voortsleept. Snel dood ik het dier met een revolverschot. Dan eerst zie ik tusschen twee paarden mijn vriend M., liggen, heel bleek en met gesloten oogen. Ik snel naar hem toe en steek mijn arm onder zijn lichaam om hem op te lichten... Mijn bloed staat plotseling stil, mijn hart houdt Op te kloppen... Mijn arm drong tot aan den elleboog door in den opengereten rug van mijn vriend... Dit is een stukje uit het boek Ma Pièce (Ons Kanon) van den Franschen kunstenaar Paul Lintier. Dit boek is niet, zooals de meeste orologsromans eerst later geschreven, doch samengesteld te velde met potloodaan- teekeningen in verloren oogenblikken. Paul Lintier, wiens tweede werk „Vuur mond 1233" ik Zondag gelezen heb, was 22 jaar, toen hij in den namiddag van den 15den Maart 1916 onder het vijandelijke vuur viel. Dit boek besluit: „Zijn laatste aanteekenin gen, gevonden op zijn bloedend lichaam, zijn verzameld door de goede zorgen zijner vrien den en wapenbroeders de wachtmeesters (volgen namen) en de kanonniers van het stuk No. 1233, het stuk dat Paul Lintier, wachtmeester bij1 de artillerie had liefgekre- gen zooals de kunstenaar zijn instrument, het stuk, dat tegelijk met Lintier werd vernie tigd. Waarom ik dit stukje uit zijn eerste aantee- këningen, dat ons zulk èen realistische be schrijving geeft van den oorlog, hier over neem ik een artikel, dat de wereldvrede tot onderwerp heeft? Ik zal het antwoord op deze vraag geven met de woorden van den jonggestorven Franschman zelf. Half Januari 1916 werd zijn batterij afge lost uit den Elzas. Lintier schrijft: „Langs de wegen voortgewiegd op den veérkrachtigen stap van mijn paard denk ik aan de sombere dagen die wij doorleefd heb ben. Ik denk aan het genot dat er voor mij in zou liggen indi n het mij gege en mocht wezen terug te keeren om hier later in deze bergen een kalmen pelgrimstocht te doen ter herinnering. Maar ik bedenk mij dat de aanblik der dingen mij dan zeker zou te leurstellen. Ik zou hier de gansche tragiek van het verledene willen aanschouwen, op dat door het contrast het kalme heden hel derder worde en ik de vreugde van het lea ven nog dieper zou voelen. Stellig zou ik de ze aandoeningen niet weer gevoelen. Tus schen de aangrijpende lijken der groote sparren en beuken, die niet weer groen zul len worden zullen nieuwe loten opschieten. De gaten, door de beschieting veroorzaakt züllen door de bladeren met een humuslaag worden aangevuld. De levende natuur zal niet dulden, dat deZe berg een blijvende ge tuigenis zou behouden van de gevaren die wij hi r doorstaan hebben. En dus, waartoe zou het dienen terug te komen? En dan bedenk ik ook, dat de schoone da gen, de kalme jaren, die ons misschien wach ten, langzamerhand de smartelijke herinne ringen aan dezen oorlog zullen uitwissehen. O, als voor ons deze schrikbeelden eens niet verbleekten, als wij onzen kinderen en kinds kinderen met woorden konden afs-hilderen hoe verschrikkelijk een oorlog is, nooit zou de wereld weer oorlog zien. Helaas, evenals op den Wolfskopf zullen de jaargetijden in de herinneringen der men- schen weer nieuw loof doen uitspruiten en wederom zal de ondervinding der menschen den mensch niet tot leering strekken De lezer heeft begrepen, dat het mij om de beide laatste zinsneden te doen was. Deze 22 jarige kunstenaar, die ruim anderhalf jaar de verschrikkingen van den oorlog had meegemaakt om er dan aan ten onder te gaan, heeft toen reeds doorvoeld wat wij nu weten. De jaargetijden hebben inderdaad in de herinnering der menschen nieuw loof doet uitspruiten, het loof van het nationalisme, het loof van den haat legen het andere volk, het loof van een bewapeningswedloop, die voor zoover wij kunnen zien op een kwaden dag wederom zal eindigen in een oorlog. Wat de peinzende wachtmeester daar op dien modderigen weg in Frankrijk voorover gebogen in den striemenden regen vermoed de, weten wij nu: wederom heeft de onder vinding der menschen den mensch niet tot leering gestrekt Strijden voor wereldvi\de, voor ontwape ning, voor toenadering onder de volkeren en wat dies meer zij het is alles prachtig en mooi, vooral voor menschen, die in dat werk gelooven kunnen, die er hun ziel in kunnen leggen. Misschien bekijk ik de zaak te nuch ter te veel uit den hoek van de levens werkelijkheid. Ik zie geen resultaten komen van dien arbeid, ik zie veel kostelijk zaad vallen opi rotsen. Ik geloof niet aan het sla gen van zulk een actie, althans in de eerst volgende eeuwen nog niet. Er moet eerst nieuw loof van een gansch andere soort spruiten in de herinnering der menschen. Er moet eerst een andere mensch komen. HARTMAN VLISSINGEN. Da.politie sloot een man in, die, onder den invloed van sterken drank, wethouder Laernoes op straat lastig viel en bedreigde. De Chef van de Poolsche oorlogsvloot admiraal J Swirské, bracht een bezoek aan de werf der Kon. Mij. „de Schelde", hij werd rondgeleid door den Heer A. Smit. Geslaagd voor stuurmansleerling, di ploma B: de Heeren F. van Anraad, J. M. M. Dielis, P. L, Mëijboom, D. J. van de Wiel diploma AA D. Mookhoek, J. F. Wieneke. De storm der vorige week heeft zich gelukkig alleen maar ebpaald tot vele hoo rnen, verder is een ruit van een slagerswin kel aan de Hendrikstraat ingedrukt en kwam een gedeelte van een topgevel in de Kasteel straat naar beneden. De politie werd te hulp geroepen bij een vechtpartij van twee mannen, die ruiten en huisraad vernielden. Ter hoogte van de Wandelpier had een scheepsongeluk plaats, dat goed afliep. De motor van de V.L.I. 15, schipper Joos van Belzen, weigerde plotseling dienst daar zich water in de olie bevond. Het scheepje werd tusschen de pier en het paalhoofd ge worpen. Een passeerende visscher de V.L.I. 35, schipper W t Dingemanse heeft het ge strande scheepje naar de haven gesleept. De Arm. 25, schipper J. v. d. Ketterij, heeft >en Belgische gasbel-boei, welke door Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindert: licht, reuk en geluid, dan werken als 'n wonder éigens recept ran Apotheker Dumont KON ZICH NIET WASSCHHEN OF KLEEDEN. Rheumatische pijnen nu verdwenen'. Een goede buur is beter dan een verre vriend; als ooit dit spreekwoord waarheid bevatte, dan was het wel hier. Lees eens deze brief: „Al heel lang lijd ik aan rheumatische pij nen. Ik kon mij niet meer zelf wasschen, noch mij kleeden. Mijn zuster moest mij hel pen, indien ik mij in bed w'lde omdraaien. In Maart kwam een buurvrouw mij bezoe ken, zij raadde mij Kruschen Salts eens te probeeren. Als laatste redmiddel heb ik haar raad opgevolgd. Reeds na de eerste hal ve flacon voelde ik mij veel beter. Ik kocht toen een heele flacon en ben er sinds steeds mee doorgegaan. Ik kan nu weer wandelen, kan mij weer kleeden en wasschen en mij aan mijn huishouden wijden Mevr. A. A. te L. Stop Uw rheumatische pijnen nu direct Begin morgenochtend met Kruschen Salts. De zes zouten, wa ruit Kruschen Salts is sa mengesteld, sporen nieren, lever en ingewan den aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen, als urinezuur etc., die zich in het lichaam hebben opgehoopt en de oor zaak zijn der rheumatiek, volkomen worden verwijderd. Met het verdwijnen der oorza ken nemen ook de pijnen af om tenslotte ge heel op te houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k f040, f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king, de naam Rowntree Handels Maatschap pij, Amsterdam, voorkomt. den storm was losgeslagen en die men op zee had opgepikt, te Veere binnengebracht. Het schip sleepte de boei door het kanaal naar hier. Op de Prins Hendrikweg werd een meisje, dat aan de rechterzijde van de weg liep, niet een fiets aan de hand, door een auto aangereden. Rijwiel en bagage werden vernield De laatste dagen werden weder enkele rijwielen gestolen. Tot secretaris van het plaatselijk cri sis-comité is benoemd de Heer J. van Leeu wen. De politie heeft ten Sladhuize beslag gelegd op de administratie van het PI. Cri sis-comité. De secretaris thans gearresteerd. Naar wij vernemen is de heer L., secretaris van het plaatselijk Crisis-Comité te Vlissingei^ gearresteerd in verband met de reeds gesig naleerde onregelmatigheden bij dat comitéu Na een uitvoerig verhoor is hij voor den Officier van Justitie te Middelburg geleid. De gearresteerde moet ten eigen behoeve gebruik hebben gemaakt van goederen uit het magazijn van het plaatselijk crisis-comité^ terwijl hij verder zou hebben toegestaan, dat aan een ander persoon goederen uit het magazijn zijn verstrekt, hoewel deze persoon niet te Vlissingen woonachtig is. (Z.J Ook de heer de W., directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon is inmiddels ter be schikking van de Justitie te Middelburg ge steld. In verband met de aanwezigheid van meerdere troepen onderdeelen in de Bom vrije Kazerne, werd op het Kazerne-terrein door de 2e schoolcompagnie van het regi ment kustarlillerie een amusementavond ge geven. Overgangs ©xamens De RuIjterschooL Overgangsexamen 2-jarigen cursus voor stuur mansleerling. Bevorderd tot de 2de klasse: J L. M. Custers, C. Franke, J. van der Jagt, A A. Kaasjager (voorw.), L. T. C. J. Ludwig, A Ouwehand, J. Pöppe, H. H. Vader, W, A Vermoet en J. Vonk. Niet bevorderd 1 8810 0271N

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1