DE STRIJD OM VREDE. 2e BLAD SPIERPIJNEN in zijn arm genezen KLOOSTERBALSEM De oorzaak van den Wereldoorlog. Kostelooze Rijwielbelastingmerken. OVER STRAF. DANK ZIJ KL00STERBALSEN 'n Pijn om razend te worden bij (t bewegen wan den arm AKKERS ORIGINEEL TER INZAGE Let op den Coloradokever. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 17 jULI 1936. NO 29. In Uw eerste artikel over den vandaag den dag bijzonder actueelen maar verder dan ooit afgelegen wereldvrede in Uw num mer van 22 Mei schrijft U, geachte redac tie, het volgende: „En trots de vredespogingen op zooveel wijzen ondernomenklonk op 28 Juni 1914 dat vreeselijke schot in de straten van Serajewo. dat aan het leven van aartshertog Franz Ferdinand een einde en aan de on- menscheiijke wereldslachting 1914—1918 een begin maakte'' Dat is niet heelemaal waar, naar mijn be scheiden meening. Op de eerste plaats werd ef vóór 1914 minder hard om vrede gevoch ten dan tegenwoordig om de doodeenvoudi ge reden, dat er wereldvrede heerschte. Af gezien van den veroveringstocht van Enge land ln Transvaal en andere koloniale veld tochten was er sedert 1871 vrede in de blanke wereld. Industrie en handel gingen met groote schreden vooruit, er was volop werk en iedereen verdiende goed geld; de menschheid was gelukkig en tevreden. Er bestonden weliswaar legers en vloten en nu en dan rammelden de naties met het zwaard. Ik herinner slechts aan het inci dent van Agadir; er zijn er nog wel meer. Maar oorlog werd steeds voorkomen. Een oorlog zou, naar de algemeene opvatting, zoo Iets verschrikkelijks wezen, dat men deze nooit meer mocht ontketenen. En hoe meer de techniek vooruit ging, hoe erger een oor log maar ook hoe geringer zijn kans op uitbarsten zou worden. En toch werd die oorlog voorbereid, mid den in een periode van wereldvrede. Waar om? Niet om dat ongelukkige schot in Se rajewo. Dat was de aanleiding niet de oorzaak. Die oorzaak zat veel dieper. Duitschland was na de stichting van het keizerrijk in 1871 snel omhoog gekomen. De Duitschers werkten hard en hadden succes op allerlei terrein van het leven. Hun industrie kreeg de eerste plaats, hun han delsvloot werd steeds grooter. de Duitsche wetenschap kreeg een pracht-reoulatie, kort om, Duitschland werd een geweldige con current op de wereldmarkt. De andere lan den, met Engeland vooraan, zagen dat met leede oogen aan. Men was bang, dat Duitsch land al te machtig zou worden, dat de ei gen positie er nadeel van zou ondervinden. Als de menschen voor 1914 elkaar hun plaats onder de zon hadden gegund, had de wereldoorlog niet behoeven uit Ie breken. Maar daar zat de kneep: de menschen gun den elkaar dat plaatsje niet. En de wereld gunde het Duitsche volk zijn cultureele op- marsch niet. Omdat de wereld vreesde, dat een oppermachtig Duitschland de ande re volken achteruit zou drukken en den baas zou spelen op Duitsche manier. Omdat ieder volk evenals ieder mensch wil behouden, wat hij in de wereld heeft ver overd. Als een concurrent dat bezit be dreigt moet hij neergeslagen worden. Inderdaad liep die wederzijdsche con currentie als een roode draad door de we reldvrede heen. De spanningen namen toe evenals in de natuur vóór het losbarsten van een onweersbui. Leidende figuren wis ten in de laatste jaren voor 1914, dat er eenmaal een ontlading moest komen. Die ontlading dreigde in 1912, zelfs even in 1913 en kwam werkelijk in f914, hoewel Duitschland had gerekend op het uitbreken van den oorlog eerst in 1915. Dat schot in Serajewo was een droevige geschiedenis, maar het was geen oorzaak van oorlog, Servië gaf tegen aller verwach ting bijna geheel toe aèn de ongehoorde ei- schen van Oostenrijk. De zaak had gere geld kunnen worden als men wilde. Maar men wilde niet. De spanningen waren trou wens te groot geworden en de oorlog kwam. Ook toen rekende men, dat binnen enke le maanden de krijg zou zijn afgeloopen. Een moderne oorlog kon immers niet lan ger dan hoogstens een half jaar duren? Ie dere soldaat in Augustus 1914 rekende er op, vóór de Kerstdagen van dat jaar weer thuis te zijn. In het licht van de feiten na dien ramp zaligen Augustusdag kan men slechts be treuren, dat dat niet gebeurd is. Het heeft weinig zin over die gebeurtenissen achter af na te kaarten. De Engelschen zeggen te recht: „It is of no use to cry about spilled milk". Het heeft geen zin te huilen over gemorste melk. Maar de mensch van 1936 zit wel eens zoo te peinzen en dan komt men er toe zich af te vragen of het niet beter was geweest, dat Duitschland in 1914 had kun nen doorstooten tot in Parijs vóór de le gers der tegenstanders volop gereed waren. Wij hebben den heldenmoed van de Belgen toegejuicht, toen zij in die eerste Augustus dagen de stortvloed van Duitsche krijgers voor Luik dagenlang hebben opgehouden en inderdaad was dat een prachtige pres tatie voor een volk, dat op oorlog heele maal niet gerekend had en met de reorga nisatie van zijn handjevol soldaten nog vol op bezig was Die tegenstand heeft de Duit sche opmarsch aanzienlijk vertraagd en aan de anderen gelegenheid gelaten de aller eerste krachtige afweer te organiseeren. Men komt er toe zich af te vragen, of de wereld van vandaag nog wel reden heeft te jui chen over den slag aan de Marne, waarin op het laatste oogenblik inderdaad op het allerlaatste oogenblik de opmarsch werd gestuit, mede als gevolg van het oponthoud voor Luik. Had Duitschland kunnen doorstooten, dan was de oorlog in elk geval binnen een half jaar geëindigd geweest. Dan hadden geen tien millioen mannen hun leven behoeven te offeren voor een ideaal, waarvan twin tig jaar later reeds geen sikkepitje meer over was, dan was er niet voor honderden milliarden vernield en was de wereld niet aan de ellende ten prooi geweest zooals nu. Dan was er wellicht vandaag voor arbeider en middenstander, voor iederen werker een taak, een loon en een tevreden bestaan zoo als voor 1914. Ik ben geen bewonderaar van de Duit sche mentaliteit, zooals deze zich in den oorlog en vooral na 1933 doet kennen. Met een overwinnend Duitschland was de we reld ook nog niet jarig geweest, want zij zou de gepantserde vuist van den overwin naar terdege gevoeld hebben. Maar de Duit sche overwinnaar zou nooit of te nimmer aan de wereld de schade hebben kunnen toebrengen, die zij thans geleden heeft van 52 oorlogsmaanden met de jarenlange na weeën daarvan, waaronder wij nu nog ge bukt gaan. Enfin, 't is gebeurd. Laat ons niet huilen over de spilled milk Wij: hebben meer reden om ons ongerust te maken over de milk, die heden ten dage op het punt staat op nieuw gemorst te worden. De wereld heeft weinig geleerd en is veel vergeten. De Vol kenbond is in zijn eigenlijke doel door de naties tot! een fiasco gemaakt Overal wordt om het hardst bewapend en overal is weer spanning, precies als in 1914. De mensch heeft veel vergeten. Na 1918 zei hij: „Dat nooit weert Er mag nooit oor log meer komen". Een jaar of tien jaren was hij' niet meer zoo pertinent; toen vroeg hij: „Zou er nog ooit oorlog komen?" En vandaag vragen wij slechts: „Wanneer zal de oorlog komen?" Geachte redactie, ik ben misschien een beetje van de lijn der discussie afgeweken; ik heb zoo mijn gedachten maar eens laten gaan. Mijn bedoeling was echter, uiteen te zetten, dat de oorzaak van den wereldoor log in feite is terug te brengen tot de ei genschappen van het menschelijk karakter, gecumuleerd in den strijd om het bestaan van een geheel volk. En om daaraan de con clusie te verbinden, dat zoolang het men- schelijke karakter niet radicaal veranderd is, de werkelijke wereldvrede gedoemd is een ideaal te blijven. Zooals helaas zoovele idealen in dit onvolmaakte leven op aarde. HARTMAN. De Ontvanger der Rijksbelastingen Ie Mid delburg maakt bekend dat voor het in ont vangst nemen van aanvragen om kosteloo ze rijwielbelastingmerken e tra zitting zal worden gehouden in het Oost Indisch Huis O 243 bov. op de volgende tijdstippen: 15, 20, 22, 27, 29 Juli en 5 Augustus 1936 van n.m. 6.308.30 uur. Te DOMBURG in het Gemeentehuis op 21 en 28 Juli en 4 Augustus 1936 van 7—8 uur n.m. Te WESTKAPELLE in het Gemeentehuis op 20, 21, 27 en 28 Juli en 3 Augustus 1935 van 7—9 uur n.m. Te VEERE, Kade A 120b op 15 Juli van 6—9 uur n.m. Te SEROOSKERKE A 116 op 16 en 23 Juli van 6—9 uur n.m. Te VROUWEPOLDER A 13 op 17 Juli van 6—9 uur n.m. terwijl rijwielmerken te Vee- re A 120b op 30 en 31 Juli n.m. 6—8 uur af gehaald kunnen worden. De aanvragen kunnen ook geschieden ge durende de kantooruren ten kantore van voornoemden ontvanger, terwijl aangeraden wordt tijdig de aanvragen te doen. Voor de gemeente OOST EN WEST SOU BURG en RITTHEM zal voor het aanvra gen van pen kosteloos rijwielbelastingmerk Geachte vriend Pleun. Uw pennekras lees ik altijd met zeer veel genoegen, doch met Uw laatste ben ik het niet geheel eens. Uit Uw pennekras kon ik niet opmaken of de advocaat voorheen een rijks- of semi- rijksbaan had. Natuurlijk moet hij voor zijn vergrijp niet z'n heele levem boeten, maar toch niet in dienst teruggenomen worden, doch zelf maar zien, dat hij een werkkring vindt. Dat zal de maatschappij niet tegen werken. Als iemand in mijn bedrijf iets verduis tert, al is het nog zoo weinig, gaat hij de laan uit en komt er nooit weer in. Dat is niet alleen in mijn zaak, doch in alle parti culiere bedrijven. De arbeider, bij wien bij het verlaten der fabriek enkele schroeven of bouten gevonden worden, wordt zonder pardon ontslagen en moet maar zien, dat hij elders een baantje krijgt. U schrijft een advocaat is een intellectueel mensch met een behoorlijke opvoeding. Ac- coord! Doch als deze niettegenstaande dat, dan toch een verduistering pleegt, heb ik meer respect voor den eenvoudigen, eer lijken landbouwer, die ploetert voor zijn ge zin en nog meer voor dien kleinen fabri kant, die na 30 jaren hard werken zijn bedrijfje, waarin velen een bestaan vonden, ziet te gronde gaan door de vele ook U bekende lasten, die hem en den geheelen middenstand worden opgelegd. Deze min der intellectueelen deden hun plicht en zelfs meer dan dat. En tegen welke ver goeding? Een armelijk, zorgvol bestaan. Zou de advocaat werkelijk dezelfde be handeling hebben gehad als het andere ge boefte? En waarom zou er onderscheid ge maakt moeten worden? Tn het boevenpak je en met geknipte haren zijn ze toch pre cies eender, hoogstens is eenig verschil in oplreden merkbaar. Integendeel de boef, die in de goot is opgegroeid en niets feters heeft geleerd staat boven dien advocaat, die een behoorlijke opvoeding heeft genoten. Verder geeft U toe, hij behoeft niet onmid dellijk hoog te paard worden gezet. Zit hij nu echter niet hooger dan vroeger? In plaats van een eNtra straf portie misschien nog een e,rtra bonheurtje. De vier jonge juristen wilden niet onder den „bajesklant" dienen, merkt U op. Zou deze ontslagname echter niet bedoeld zijn als protest tegen het te hoog op paard til len van den oneerlijken advocaat? Dat kan ik eerder aannemen. De hoofdzaak is, de man is strafbaar en is gestraft. Laat hij dan na zijn straf een baan zoeken, zooals ieder ander, die om een vergrijp is ontslagen. Dat is voor hem met zijn intellect toch niet moeilijk. Neen beste Pleun, dezen keer ben ik het nu eens niet met je eens. U hebt met hem te doen, i k ben jaloersch op hem en op z'n baantje. De groeten! ook aan Amelia van Uw vrind Wannes. Dit is een van de meerdere brieven die ik ontving op mijn krasje van de vorige week. De ontboezeming van „Wannes" ijgt een plaatsje omdat deze eigenlijk een samen vatting is van de argumenten, welke de verschillende briefschrijvers tegen mijn be toog aanvoeren. Ik ben altijd machtig blij met zulke brie ven, ook al zijn de schrijvers het heelemaal niet met mij eens. Veronderstel, 'at alle menschen het altijd met elkaar eens zou den zijn. In welk een saaie wereld zouden wij dan leven I Ik ben blij met brieven van lezers omdat zij het beste bewijs leveren, dat mijn krasjes nog gelezen worden. Er zijn tegenwoordig schrijvers plenty, die wat liefs zouden willen geven om dat óók te kunnen zeggen. Amelia Zeeland, geboren Korenstengel, die „Wannes" vriendelijk laat bedanken voor zijn groet en hem minzaam terug doet groe ten, Amelia heeft er mij al eens van ver dacht, dat ik soms met opzet een, nu ja, zeer bijzonder en apart standpunt inneem, al leen maar om de menschen uit hun tent te lokken. Zooiets is natuurlijk verre bene den mij, al geeb ik toe, dat er zulke lie den bestaan. Denk maar eens aan mijn vriend Prikkels, die iniusschen een beetje gepiqueerd is omdat de soos in langen tijd niet in de krasjes is verschenen. Geduld, vriend Prikkebeen, je bent spoedig weer aan de beurt. Eerst moet ik nu het verschil van meening ophelderen met „Wannes" en zijn medestanders. Ik ben het vanzelfspre kend met hen niet eens, want wat ik vorige week schreef is Amelia's verdenking ten spijt mijn Arische meening. Ja, ja, zetter, het staat er: Arisch. Dat is immers het top punt van zuiverheid tegenwoordig? Aan het weerleggen van het standpunt van Wannes en de zijnen zal ik mijn vol gend krasje wijden. Het onderwerp is er belangrijk genoeg voor. PLEUN ZEELAND „De pijn begon in mijn bovenarm en zette zich zoo voort tot in mijn nek, soms zóó hevig, dat het huilen mij nader stond dan het lachen. Gewone spierpijn, zeide men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn te genezen. Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm qeweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik zijn al mijn pijnen verdwenen, dank zij Klooster balsem, den grooten pijndooder" E, v. C. te A. „Geen goud zoo goed Onovertroffen by brand-en sny wonden Ook ongeëvenaard als wrytmiddel by Rheumatiek, spit en pijniyke spieren Schroefdoos 35 et Potten? 62V$ ct en f 1.04 zitting worden gehouden ten gemeentehui ze te OOST EN WEST SOUBURG door den dienstgeleider der directe belastingen aldaar op: Woensdag 22 Juli 1936 des n.m. van 6 8 uur; Zaterdag 25 Juli*1936 des fl.m. van 3—6 uur en Maandag 27 Juli 1936 des n.m. van 6—8 uur. De aandacht wordt er op gevestigd dat een kosteloos belastingmerk alleen wordt uitgereikt aan een hoofd van een gezin of aan één door het hoofd van een gezin aan gewezen lid, die voor hun beroep of bedrijf doorgaans een rijwiel noodig hebben en niet in de Rijksinkomstenbelasling zijn of worden aangeslagen. Voor degene die werkt, moet de plaats waar men werkt minstens een half uur gaans van de woning zijn verwijderd. Tevens wordt een ieder, aan wien een kosteloos belastingmerk zal worden uitge reikt, erop gewezen, dat het in het belas tingmerk uitgeponsde gat niet mag wor den bedekt, doch dat het belastingmerk in zijn geheel zichtbaar aan het rijwiel of de bovenkleeding moet worden beves tigd. Bij niet nakoming hiervan, zal bekeuring worden ingesteld. Nogmaals vestigt de Plantenziektenkun- dige Dienst te Wagen in gen cr de aandacht op, dat het noodzakelijk is gedurende den geheelen zomer een nauwgezet toezicht te houden op alle aardappelvelden in de pro- vincieën Limburg, Noord Brabant en Zee land, in verband met de mogelijkheid van het optreden van den Coloradokever. Het is voor ons land van het grootste be lang, dat als dit insect ons land binnen dringt, het onmiddellijk wordt herkend en uitgeroeid en dat is alleen mogelijk, als elk aardappelveld, hetzij groot of klein, door den teler regelmatig met aandacht wordt beschouwd en. dat, als daarin iets verdachts gevonden wordt, dit onmiddellijk aan de po litie of ten gemeentehuize wordt medege deeld. Alsdan wordt dadelijk een onderzoek ingesteld en zoo noodig worden de vereisch- te maatregelen genomen. Nu het seizoen en daarmede ook de ont wikkeling van het insect voortgeschreden is, moet men er op verdacht zijn, dal men niet alleen op den kever, maar ook op zijn ontwikkelingsvormen (eieren en larven) moet letten, en zelfs, dal men alleen de door de larven veroorzaakte bladbeschadiging kan waarnemen, als deze larven ter ver'poppin in den grond gekropen zijn. Vervolg le kolom pag. 3.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 5