Een doodenrit door de woestijn. FANTASTISCHE PLANNWf. De Zoutzee van Utah. door R. H a r b e r g. Reeds 5 of 10 jaar geleden wist men met zekerheid te vertellen, dat de toppresta-' tie der motoren voor voertuigen op dezo aarde bereikt was! Maar steeds weer vond1 het menschelijk vernuft een uitweg. Steeds beter werden de motoren, steeds geraffi neerder de stroomlijn der wagens en: steeds vond men nieuwe mogelijkheden,; om de grondmoeilijkheden voor deze nieu-', we records te overwinnen. Tot nog toe! werden, zooals men weet, de autoraces, die in speciaal daartoe gebouwde wagens plaats hadden, op het gladde strand van een lan ge, hindernisvrije kust verreden. Dergelij ke kusten zijn tegenwoordig al niet meer voldoende, zélfs wanneer men bijna ein- delooze uitgestrektheid van het Florida- strand geheel-en-al m gebruik zou nemen. Met nieuwe plannen ontstaat een nieuwe taak In den loop van het laatste jaar echter rezen er plannen, die uitgingen van het streven om een rechte of cirkelvormige renbaan te zoeken, waarop zoowel snel heids- als betrouwbaarheidsritten gehou-: den zouden kunnen worden, hetgeen tot nog toe onmogelijk was. Hoofdzakelijk door de beperktheid van het race-gebied. Dat men daartoe geen kunstmatige baan kon aanleggen en tevens, dat de baan, die tot nu toe gebruikt was, niet daartoe deug de, stond vast. Men moest dus naar een an dere mogelijkheid uitzien. En die vond men in de woestijn. Het plan van John Cobb. In den zomer van dit jaar heeft de Brit- sche coureur John Cobb in Amerika, in de buurt van de Zoutzee van Utah, dus in de oneindige zoutwoestijn, rondom die zee, proeven genomen, waarover hij thans eerst rapport heeft uitgebracht. Hij heeft practisch bewezen, dat de zout- bedding van Utah volkomen horizontaal is gelegen en dat daar zelfs niet de geringste bodemoneffenheid bestaat! Doch om te kunnen rijden, moet de zon schijnen; het geen praotisch geen bezwaar is, daar bt den zomer onafgebroken de gloeiende zon neschijn boven dezen woestijn staat.. Men kan op dezen renbaan reusachtige afstanden met de topsnelheid van den mo tor afleggen, waardoor men waarschijn lijk binnenkort snelheden zal kunnen be reiken, die den leek fabelachtig toeschij nen. Races, die practisch genomen, expedities zijn... Zulke woestijnraces krijgen echter wel het karakter van een expeditie. Men moet tenslotte veiligheidsmaatregelen nemen, om in geval van een ongeluk met spoed ter plaatse te kunnen zijn, om hulp te bie den, enz. De sterkste veiligheidsmaatregelen moe ten de coureurs echter zélf nemen; zij moe ten zich namelijk niet alleen beschermen tegen de met volle kracht op hen neer schietende zonnestralen, doch ook alle mo gelijke voorzorgsmaatregelen nemen om niet blind te worden! Het gevaar van ver blinding door de witte zoutvlakte of de gele en bruine zand- en rotspartijen, is enorm groot! Cobb heeft b.v. een speciale zonnebril la ten construeeren en tevens een zonbescher- ming voor zijn wagen bedacht, daar deze een voortdurende zonnehitte van gemid deld 100 gr. Fahrenheit in den schaduw moet kunnen verdragen. Wat hij denkt te bereiken. Cobb, die overigens door een Britsche wereldfirma (autofabriek) gesteund wordt, wil een aanslag doen op alle wereld-auto records, die de Amerikanen in handen hebben. Hij zal in het voorjaar van het jaar 1937 geheel klaar zijn met zijn voor bereidselen. Zijn plannen zijn niet volkomen nieuw, hoewel zij tot nog toe nooit verwezenlijkt werden, doch steeds mislukten. Zoo hoor de men b.v. ruim een jaar geleden iets over een dergelijke poging, die in Zuid- Afrika ondernomen zou worden. Een stoutmoedige coureur wilde zijn recordpo gingen met een niet minder stoutmoedige jacht naar goud verbinden. De plannen liepen echter spoedig op niets uit, zoodat er niets anders overbleef, dan een beetje persoonlijke reclame voor een eerzuchtigen snelheidsduivel. Maar het Arabische hoogland Veel ernstiger van opzet zijn de plannen omtrent de races in Arabië, zij hebben alle betrekking op het volkomen vlakke, Ara bische hoogland. Dat deze hoogvlakten met de auto te berijden zijn, werd verleden jaar nog bewezen door het openen van pelgrims-lijnen naar Mekka en Medina. Men zou daar wel tot resultaten en suc cessen gekomen zijn, als men er slechts voor gezorgd had, dat de route beveiligd was tegen roovers, en dat er nergens ge brek aan water en brandstof kon ontstaan, twee voorwaarden, die echter haast on- overkomenlijke moeilijkheden meebren gen. Daarom staat men in Utah thans dichter bij de verwezenlijking van het ge stelde doell Het Rijk der 7083 Eilanden De handel in Manilla heeft hoofdzakelijk langs de kanalen plaats. Visschers van de Philippijnen. In den laatsten tijd zijn er bovendien uiterst rijke en zeer gemakkelijk te ex- ploiteeren chroom-ijzer-groeven gevonden, die eveneens voor de bewapeningsindustrie, vooral voor de fabrikanten van pantserpla ten, kanonnen en geweerloopen, van bij zonder gewicht zijn. En tenslotte zijn er hoogstwaarschijnlijk ook rijke petroleum- velden, wanneer de teekenen niet bedrie gen! Hoe goed de Amerikanen zich met hun geraffineerde constructie der „onafhanke lijkheid" van de Philippijnen door het ver binden van de politieke met de economische landsbelangen tegen verrassingen gedekt hebben, tóch voelt iedereen het gevaar, dat er in zoo'n experiment schuilt. Het sluiten van de Amerikaansche markt over tien jaar kan tot een wanhopige verbitte ring der Philippinos leiden, die gevaarlijk zou kunnen worden, als de Japanners er inmiddels in slagen, op hun stille, vastbe raden en haast onmerkbare manier van kolonisatie het economische leven van de Philippijnen in handen te krijgen en daar de steunpunten te leggen voqt hun wereld omvattende plannen. OP DE PHILIPPIJNEN... Een onzichtbaar net van Amerikaansche diplomatie. Clycerine voor dameshanden en schietkatoen. DE Vereenigde Staten hebben de Philippijnen hun onafhankelijk heid gegeven. Een nieuwe staat heeft daarmede intrede gedaan in de internationale volkerenfa- milie: het „gemeenebest der Phi- lippijnsche eilanden", zooals het zichzelf pleegt te noemen. Dat woord „common whealth" is zoowel voor het 'Britsche we reldrijk, als voor enkele der Dominions, die door blanken bewoond worden, zooals bv. Australië, zoo ingeburgerd, dat ook het nieuwe Rijk der Philippijnen zich dezen naam heeft toegeëigend, om het karakter der autonomie ermede tot uitdrukking te brengen. De Philippijnen hadden hun rijk ook het „Rijk der 7083 eilanden" kunnen noemen. In de groote boog, van de Behringstraat uit om heel Oost-Azië en Australië heenbuigend, is een gordel van dicht aaneengesloten eilan den gelegen. Achter de Marshal-, Marian ne- en Caroline-eilanden, vroeger Duitsch koloniaal bezit, ongeveer in het midden tusschen deze eilanden en het Aziatische vasteland, vlak bij Nederlandsch-Indië, lig gen de Philippijnen, waaronder 11 grootere eilanden de eigenlijke rijks-kern vormen. Met deze geografische beschrijving is reeds gezegd, dat het nieuwe eilandenrijk midden in 't snijpunt van de groote wegen der wereldpolitiek is gelegen. Vanuit de uiterste Oostpunt waar Amerika er bij aansluit vormen zij feitelijk de brug naar China, Achter-Indië en het Neder- landsch Oost-Indische eilandenrijk. Van Oost-Indië en feitelijk nog sterker van Japan uit gezien, vormen zij een steun punt tegen den Japanschen invloed, die van het Noorden uit, bijna met geweld naar het Zuiden gedrongen wordt, tengevolge van 't geweldige bevolkingsoverschot op het eilan denrijk van den opgaanden Zon. Als dat allemaal het geval is., waarom, zoo zal men zich afvragen, hebben de Yan kees dan hun heerschappij over de Philip pijnen opgegeven? Ach, deze „onafhanke lijkheid" is slechts schijn. De Amerikaan sche diplomatie heeft hier een meesterstuk je gewrocht Aangezien zij er economische voordeelen bij konden behalen, hebben de Amerika nen in 1898 de Philippijnen aan de Span jaarden ontnomen en om dezelfde rede nen hebben zij de Philippijnen thans we derom „onafhankelijk" verklaard. In de laatste jaren van den wereldoorlog verbon den de groote Amerikaansche suikerkonin gen zich met de Amerikaansche suikerar beidersbonden, om gezamenlijk te strijden voor de onafhankelïjkheid der Philippij nen. De Amerikaansche suikerindustrie streefde er namelijk naar den invoer van het goedkoope suikerriet der Philippijnen Stop te zetten, terwijl de suiker-arbeiders zich ten doel stelden, de goedkoope Philip- pijnsche werkkrachten te weren. Want niet dadelijk heeft men de Philip pijnen de volledige onafhankelijkheid ge schonken. Daartoe is een tienjarig over gangsstadium vastgesteld. En dit politieke overgangsstadium is tevens een econo misch overgangstijdperk, waarin de Philip pijnen zich langzamerhand moeten gaan in stellen op de Amerikaansche tariefmuren en de Amerikaansche immigratiebepalin gen. Over 10 jaar wordt 't den bewoners der Philippijnen toegestaan jaarlijks zegge en schrijve 50 Philippinos naar Amerika te doen emigreeren. Maarde Philippi nos mogen dan hun eigen president kie zen, die thans kortgeleden voor het eerst zijn ambt aanvaard heeft. Zij hebben ook door middel van een volksstemming de nieuwe grondwet mogen aannemen. Ook De op palen gebouwde. de Amerikaansche gouverneur is verdwe nen en zelfs is er geen Amerikaansche chef van den Generalen Staf meer op de Philip pijnen, zooals voorheen. AlleenAchter den president van het Philippijnsche gemeenebest staat een duis ter personage.de „hooge commissaris" der Vereenigde Staten, die in geval van nood mag ingrijpen, wanneer het eigen dom of de vrijheid van de burgers of de Grondwet zouden worden aangetast, of er onordelijkheden in de regeering zouden plaats vinden. Gedurende het geheele over gangsstadium behouden de Vereenigde Staten hun militaire basis, zoowel hun troependêpots, als hun vlootbasis en lei den zij de buitenlandsche politiek der Philippijnen. En nu bemerkt men het fijn- gesponnen net en kan men nagaan, waar de draden van dit marionettentheater heen- loopen. Terwijl ieder jaar en iederen dag der „onafhankelijkheid" de afsluiting van het Amerikaansche afzetgebied vollediger en de afzetmogelijkheid van de Philippijn sche markt geringer werd, blijft de machts positie der Vereenigde Staten volmaakt on veranderd! Daarmede is de geraffineerdheid van de ze constructie nog niet ten einde: de Ver eenigde Staten hebben afstand gedaan van de handhaving der binnenlandsche rust en orde en laten deze taak over aan de nieu we Philippijnsche regeering. En die heeft daaraan geen gemakkelijke taak! De talrijke halfbloeds uit huwelijken tus schen inboorlingen en Spanjaarden of Spaanschen ontsproten, zijn bij de bevol king niet bijzonder geliefd. Op de Zuidelij ke eilanden wonen trotsche Mohamme- daansche stammen, die tot de laatste ja ren van het Spaansche bewind, dus tot het einde van de vorige eeuw, een zeeroovers- bestaan geleid hebben. In de gebergten huizen nog stammen, die bekend staan als koppensnellers. De sociale structuur ver toont het meeste overeenkomst met Mexi co en evenals in dat land heeft de Communistische agitatie hier vele volgelin gen gewonnen. Wij hebben allen wel eens van het be roemde Manillatouw gehoord, gemaakt van een soort hennep, die in heel de we reld een goeden naam bezit. De Japanners hebben op de Zuidelijke eilanden bij Da- vao een kolossale hennepplantage aange- woonhuizen der Moro's. legd, waar niet minder dan 12.000 Japs te werk gesteld zijn. Twee Japansche scheep vaartmaatschappijen onderhouden regel matig het verband met het moederland. Daarenboven is zooals reeds opgemerkt de suikerindustrie hier buitengewoon sterk ontwikkeld, zoodat hier, wanneer de invoer m Amerika geheel wordt verboden en afgesloten, een ernstige crisis zou ont staan. De cocospalm wordt hier in groote getale aangeplant; die is van veel belang voor de margarine-industrie en levert te vens de glycerine, waarmede niet alleen gevoelige dameshanden verzorgd kunnen worden, doch dat ook een der voornaamste materialen is voor het vervaardigen van uiterst explosieve stoffen, die bij de muni- tiefabricatie van belang zijn; immers, gly cerine en salpeterzuur, uiterst voorzichtig en onder voortdurende controle der tem peratuur, tezaamgevoegd, geeft het beken de dynamiet.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 6