waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad De oude waarheid. i 42e Jaargang VRIJDAG 3 JULI 1936 No. 27 ALGEVEEN-WEEKBLAD WESTELUK ZEELAND s UITGAVE: N.V. ZEEUWSCHE UITG. MIJ. St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg 25 AGENTSCHAPPEN ADVERTENTIËN 20 ct. P. p. INGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRI)ZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mmd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Het valt voor vele menschen tegenwoordig niet mee om economisch stuur te houden. De crisisgevolgen spoken in allerlei takken van bedrijf, de omzetten loopen terug, de verliezen nemen toe en de werkloosheid stijgt. Iedereen ziet reikhal-end uit naar een ommekeer ten goede, die nog maar steeds uitblijft; iedereen krijgt zoo langzamerhand zjjn eigen visie op den weg, die naar de red ding uit de crisis moet leiden. eeumseh Uieuwsblad VOOR CCMOONDtlKE BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Maar de nood is over het algemeen niet de beste raadgeefster. Men hoort tegen woordig drukker dan vroeger praten over devaluatie van den giilden; men hoort rede neeringen over de e onomische toekomst der wereld, welke lang niet altijd e en sleek- houdend en overtuigend als breedsprakig zijn. Er zijn menschen, die in deze crisisom standigheden den neerslag van een nieuwe orde meenen te moeien zien, die gelooven, dat de vrije uilwisseling van goederen en diensten tusschen de volken der aarde voor altijd voorbij is; zij verwachten alle toe komstige heil van een „ordening" van hoo- gerhand een begrip, dal overigens vrij ongedefinieerd wordt gelaten omdat bet nu eenmaal minder gemakkelijk is, te vertel len wat die ordening eigenlijk is. o Deze gedachtengang over een zich voltrek kende economische omwenteling vindt blijk baar haar uitgangspunt in de overtuiging, dat de volkeren zich blijvend zullen opslui ten achter hunne met tariefmuren, contin- genteeringen, deviezenregelingen enz., voor het goederenverkeer schier onpasseerbaar gemaakte landsgrenzen. Nationalisme en au tarchie liggen immers hoog in de markt de vrijhandel is een incourant fonds ge worden. De min of meer barbaarsche idee, dat iedereen maar voor zichzelf moet zor gen en zich niet om het lot van anderen bekommeren, wordt op die manier verhe ven tot een richtlijn der moderne bescha ving. Als dit waar zou zijn en laat ons maar toegeven, dat het uiterlijk der hedendaag- sche wereld in die richting den s c h ij n mee heeft dan zouden onze land- en tuinbouw hun matten wel kunnen oprollen. Onze bo- dembedrijven kunnen slechts behoorlijk be staan bij een vrijen export bij een nage noeg onbelemmerde mogelijkheid, aan an dere volken de producten te leveren, welke wij in betere kwaliteit en relatief goedkoo- per kunnen voortbrengen dan zij het zelf kunnen doen. Op het oogcnb i wordt s'.echis mondjesmaat van die dienst gebruik ge maakt; zelfs wil men hier en daar probee- ren het voortaan maar geheel buiten onze leveranties te stellen. Wij hebben aan den lijve ondervonden, wat dat voor onze be drijven zeggen wil en wij ondervinden het nog iederen dag. o— Maar is die sombere visie op de toekomst wel juist? Ligt hel in de rede, uit het feit, dat een economische crisis door allerlei oorzaken ongewoon lang duurt, eenvoudig ai' te leiden, dat haar verschijningsvormen blijvend zullen zijn? Wij kunnen dat niet aannemen. Toegegeven, wij hebben tegen woordig in de telkens en met groole snel heid wisselende economise! e omstandighe den weinig houvast meer; vandaar wellicht het groote aantal déraillementen in visie op heden en toekomst. Ile! is niet zoo ge makkelijk meer, de schijn van het wezen te onderscheiden. Daarom ook is het in dezen tijd voor ve len schijnbaar zoo moeilijk, de eenvoudige, oude waarheid in het oog te houden, door de toepassing waarvan de wereld is gewor den wat zij is of liever: wat zij was vóór deze in 1914 aangevangen periode van ont wrichting. De wereld is tot welvaart geko men door den vrijen handel, door den on- belemmerden ruil van goederen en diensten 4usschen de naties. Dit wederzijdsche dienst betoon was gegrondvest op onderling ver trouwen en waardeering van elkanders ei genschappen en verdiensten. Dat vertrouwen is geschokt, de handel werd beknot, het verkeer bemoeilijkt, maar dat maakt de fundamenteele beteekenis van deze factoren voor het herstel van de we reldwelvaart niet geringer. De beschaafde samenleving, verdwaasd door de gevolgen van den verschrikkelijksten oorlog, dien zij ooit gekend heeft, heeft een tijdlang rare dingen gedaan, die een gevoeligen terugslag hebben gegeven ook op economisch gebied. Maar dat is nog geen reden om te wanho pen aan het uiteindelijk terugkeeren van het gezonde verstand, dat is nog geen mo tief om het geloof in den goeden wil der menschheid nu maar voor altijd op te zeg gen. En dat alles is zeker geen basis om de huidige economische verdwazing in zekeren zin permanent te verklaren of te verwrin gen tot het beeld van een „gezonde" moderne staatshuishouding. o Wij mogen het geloof in de menschheid niet verliezen. Wij moeten vasthouden aan de overtuiging, dat hel gezonde vertrouwen en de goede wil op internationaal politiek en economisch terrein zullen terugkeeren. De wereld is in wezen niet zoo krankzinnig als zij ons in de laatste jaren vaak werd voorgesteld en laat het ons maar eerlijk zeggen: zooals zij sedert '14 vaak toescheen te zijn. Zij komt wel weer uit de narigheid. Ploeterend door de moeilijkheden zal zij dend weg naar het welvaartshersiel vinden. De volken zullen elkaar weten te verstaan en er zullen langzamerhand maatregelen ko men, die het terugkeeren van betere tijden mogelijk maken. Hier en daar gaan reeds stemmen op om te wijzen op de dwaasheid in het kwadraat om door ten top gevoerde invoerrechten en andere obstakels den han del en daarmede de welvaartsmogelijkheid der menschen tegen te houden. Het zijn stemmen van menschen met invloed en macht. Dat sterkt het vertrouwen, dat er eerlang licht zal komen in de duisternis. De Nederlandsche land-tuinbouw, wiens belangen zoozeer zijn saamgewezen met het terugkeeren van den vrijen zelfs van een vrij eren handel, voegt van harte zijn stem in het koor, dat sinds jaar en dag pleit voor het recht van de oude waarheid: de weg naar de welvaart voert door de poort der economische vrijheid. V LISSIN GEN. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. I. Bicger te Zetten, slaagde voor examen nut tige handwerken. De Heer J. C. de Hoog slaagde voor het diploma der Vereeniging van Raden van Arbeid. Geslaagd voor het cand.-examen na tuurkundig ingenieur; Mej. C. Hamakers. Gedirigeerd op de 2e Schoolcompag- nie van het Regiment Kust-artillerie: de dienstplichtige sergeanten ii opleiding voor reserve-officier: C. Haver-Droeze, J. Lup- gens, C. J. Malipaard, H. G. Schregardus, J. P Scheltens. Als commandant van het detachement Kustartillerie „Walcheren", komt op 16 Juli onder de wapenen de reserve-kapitein P. J Koolhaas. De verplaatsing naar hier van den Heer B Vink, assistent der directe belastingen enz., te Hansweert, is uitgesteld tot 1 Octo ber as. Op verscihillende gronden heeft de Kroon in het betreffende besluit van Ged. Staten de naam Vlissingen doen vervallen, waar bevolen was een regeling te treffen omtrent de toelating van kinderen o.a. uit Vlissingen tot het openbaar uitgebreid la ger onderwijs in de gemeente Middelburg. Het toekomstig zwemsrthip der VR.B. is gearriveerd en lipt gemeerd bij het terrrein der Kon. Mij. „de Sdhelde" tegenover het Stadhuis. DE JAN VAN BRAKEL. De op de werf der Kon. Mij. „De Sdhelde" alhier gebouw- SUKKELDE MET DE SPIJSVERTERING. „Op zekeren dag zag ik, dat er zes zouten in waren. Daarom probeerde ik Kruschen Het was met mij eenvoudig het geval van den zakenman, wiens werk meebrengt, dat hij aan slechte spijsvertering lijdt en aan rheumatiek en die eigenlijk iets noodig heeft, dat niet alleen het bloed zou zuiveren, maar de gehèele werking van zijn organisme zou verbeteren. Ik had van alles gebruikt, maar geen Kruschen, omdat ik dacht, dat het het zelfde zou zijn als zooveel andere midde len. Toen probeerde ik toch nog Kruschen. En hier eindigt mijn relaas. Ik kan alleen zeggen, dat ik er niet meer buiten zou wil len. Het houdt mij perfect in orde en ik ben nu 64 jaar. Kruschen is heel wat meer dan een eenvoudig laxeerzout". J. S. H. te T. Overwerking, zorg, te veel zittend leven, dit alles zijn oorzaken voor de verslapte wer king der verschillende inwendige organen. Indigestie is een van de eerste gevolgen. On voldoende afvoer, die leidt tot een ver stopping van het organisme door giftige af valproducten, is een ander schadelijk ge volg. Het bloed wordt overladen met onzui verheden, die de algeheele gezondheid on dermijnen en de gewrichten kunnen aantas ten met rheumatiek. De zes zouten in Krur schen sporen de inwendige organen, maag, lever en nieren aan. Uw bloed wordt ge zuiverd. U vergeet indigestie en rheumatiek en U krijgt dat gevoel van geestelijke en li chamelijke opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maatschap pij Amsterdam voorkomt. de politiekruiser „Jan van Brakel", die te- vees rrijnenlegg r is, h e"t Donder 'agmitldag van kwart voor twee tot kwart voor vijf een tedhnischen proeftocht gedaan. Alles bleek toen in orde te zijn. Daarop kon overeen komstig de opdradit van den Chef van het Marine-materiëel, Sdhout bij Nacht A. Vos, het sdhip in dienst worden gesteld. Voor deze pledhtigheid waren gasten aan boord gekomen, o.w. wij opmerkten het ge meentebestuur van Vlissingen, een vertegen woordiger van den ondercommandant der marine, de vlootaalmoezenier, de directeur van het Nederlandsch Loodswezen, den gar nizoenscommandant van Middelburg, den ka pitein der Kon. Maréchaussee en de dames Vos, Polderman en de Jong van Beek en Donk; laatstgenoemde heeft destijds de laat ste beletselen van het schip weggenomen bij het te water laten. De commandant van het nieuwe vaartuig, de eerste luitenant ter zee Jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk, heeft er in een toespraak tot de bemanning van zijn bo dem op gewezen, dat het opnemen van het schip als klein rad in het groote raderwerk der marine, groote beteekenis heeft. De be manning dient niet persoonlijk spr,. den Ad miraal of den Minister, maar bij volmaakte samenwerking en medewerking, die spr. van haar zal eischen, de gemeenschap, het Nederlandsche volk en dus ook zichzelf. Dit vraagt zelfrespect,' dat voornamelijk tot ui ting moet komen in groote plichtsbetrach ting zoowel in als buiten dienst. Spr. stelde een driewerf hoerah op H.M. de Koningin in. Hierna werden vlag en wimpel geheschen onder hét geweer presenteeren of salueeren der aanwezigen, terwijl de civiele gasten het hoofd ontblootten. De commandant heeft ten. slotte dank ge bracht aan ailen, die aan het schip mede werkten, waarna de gasten vervolgens het schip hebbeni bekeken. Het schip, dat de „Vuicanus" moet ver- vangep, is voorzien van de nieuwste techni sche mogelijkheden, en is dan ook een groo te aanwinst voor de marine. 1 (Z.) Zaterdag vergaderden in Hotel „Britan nia" de aandeelhouders van de Stoomvaart- Maatschappij Zeeland. Aangenomen werd het voorstel van Commissarissen, om de netto winst ad f 41.428.93 naar nieuwe rekening over te brengen. Vertegenwoordigd waren 4938 aandeelen. De president-commissaris de Heer Th. de Mèester,herdacht wijlen den héér A Vulder van Noorden, commis saris der Maatschappij. De politie arresteerde een dronken man achter het stuurrad van een auto. Hij ver zette zich heftig. De recherche hield in de woning zij ner ouders een 17 jarige regeeringspupil aan die in 's Hertogenbosch was geplaatst en vandaar ontvlucht was; verder hield zij een meisje aan, dat ten nadeele van haar vader geld had ontvreemd. Een deel had zij ver teerd aan sigaretten. De politie arresteerde een matroos, die zich had schuldig gemaakt aan ontoelaatbare handelingen met een 15 jarig meisje. Zaterdagmorgen werden bij een contro le 15 wielrijders aangehouden, die niet vooi> zien waren van een plaatje. Alle rijwielen werden in beslag genomen. Da Belgische politie heeft kunnen con- stateeren, dat het lijk in Mei te Ostende aangespoeld, dat is van den 48 jarigen schip per H., van hier, die in den nacht van 8 op 9 December ter hoogte van Westkapelle is overboord geslagen. Bij het te Prinsi-ihage gehouden Zang concours behaalde de R. C. Dames Zang- vereeniging in de afd. uitmuntendheid een 2e prijs met 296 punten. Geslaagd voor het examen gemeente administratie: I. H. de Veij alhier. MIDDELBURG. Geslaagd voor examen gemeente-ad ministratie, de Heer J. W. Kusee. Voor voorloopig machinisten diploma de Heeren C. van der Linde en P. J. de Bruijne. - Voor de akte L.O. Chr. Kweekschool de dames J. C. Abrahamse, St. Laurens, P. van Fraassen Serooskerke, A. J. Polderdijk, Souburg, E. P. van Sluijs, Middelburg, D. C. Sturm, Vlissingen en de Heer P. W. Job- se, Aagtekerke. Tot Kerkvoogd bij de Ned. Herv. ge meente is benoemd de Heer J. F. Ver meulen. Geslaagd voor het eindexamen Middel bare Handelsdagschool 4-jarigen cursus: C# P. H. Balleur, J. H. du Bois, J. A. Brou wers, J. de Meijer, E. Visser, allen alhier, P Dekker, Serooskerke, J. Lievense, Sou burg, H. Meijling, Hengelo en H. Siegers, Vlissingen. Naar het „Dagblad v. Zeeland" ver neemt, heeft pastoor J. Brügemann aan den Bisschop van Haarlem, tegen 1 October ontslag gevraagd met het oog op zijn hoo- gen leeftijd. Gedurende 30 jaar nam hij al hier het pastoraat waar. Woensdag vergaderde de classes der Ned. Herv. Kerk. Aanwezig waren 19 pre dikanten en 25 ouderlingen. Tot sec.-lid-pre- dikant van het prov. Kerkbestuur werd ge kozen Ds. L. J. C. Visbeek van Vlissingen. Be sloten werd aan de Synode, op te zenden een voorstel tot wijziging van Art. 6 van het Reg. op de vacaturen (verplicht emeritaat op 65 jarigen leeftijd na 40 jaar dienst). Ze ven leden verklaarden zich voor de mo tie van het Hoofdbestuur van den Geref. Bond en eenige leden voor de motieven, Boer, Evenhuis en Post, inzake het beleid van den Raad van Beheer. De Speldjesdag voor het „Helden der Zee-fonds „Dorus Rijkers" bracht o"p f 456.60. Tuinbaas A. J. Mulder, herdacht den dag, waarop hij voor 25 jaar bij gemeente werken in dienst trad. Het ontbrak hem niet aan bewijzen van belangstelling. Afscheid dr. Orbaan. Vorige week Dins dagavond heeft het Bestuur der Godshui zen, in tegenwoordigheid van de Directrice den Geneesheer-Directeur, alle leden van den medischen staf, vertegenwoordigers van verplegend en huishoudelijk en administra tief personeel afscheid genomen van den scheidenden radioloog dier instelling, dr. G Orbaan, die 16 jaar lang te Middelburg heeft gearbeid. Met den laatstgenoemde wa ren daarbij tegenwoordig mevrouw Orbaan en de oudste zoon. De voorzitter van het Bestuur der Gods huizen, de heer W. Berdenis van Berlekom, heeft een afscheidsrede gehouden, waarin hij dr. Orbaan hartelijk dank zegde voor al les wat hij voor het Gasthuis en de patUnten is geweest. Namens het Bestuur bood Spr. een gouden legpenning en aan Me r Orbaan bloemen aan.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1