Een slaipmenu Mannen en machten die verborgen blijven. Sir Basil Zaharoff. kamer van het restaurant, waarvan de ra telslangen-Peter de eigenaar is. Met ver bazing aanschouwden allen de decoratief gedekte tafel. Een groot glazen vat stond in het midden der tafel en herbergde een groote levende ratelslang! Opgezette rep tielen van allerlei soort waren neergezet tusschen de couverts, inplaats van de bij dergelijke gelegenheden gebruikelijke bloe men. Om elk couvert waren op decoratie ve wijze onschadelijke slangen van trager soort neergelegd. Aan de wanden hingen tusschen allerhande schilderijen en af beeldingen slangenhuiden, tropheeën, af komstig van gevangen ratelslangen en der gelijke curiositeiten. Werd reeds bij deze aanblik bij het mee- rendeel der gasten een onaangenaam ge voel gewekt, dit gevoel werd nog onaan genamer bij het lezen van het menu! En toen de kellners het eerste slangengerecht in kleine schotels serveerden, grepen de meesten héél aarzelend naar de lepel, ter wijl de_ an deren lang nadachten... Maar de gastheer, dól op slangenvleesch, gaf zijn arme gasten een goed voorbeeld. De eere- gast uit Denver, „Professor" Davies, tastte eveneens dapper toe, en na de eerste lepels roemde hij de „Snake" met zóóveel verrukte woorden, dat de anderen tenminste den moed kregen om te proeven. Maar de mees ten konden het niet van zich afzetten dat het vleesch van giftige slangen schadelijk moest zijn. Pas het zien van het volgende gerecht wekte algemeen vertrouwen. De ratelslangen waren in stukken gesneden, gegarneerd en gebraden, alsof 't een visch- gerecht was! „Peter houdt ons voor den gek"! roep een der aanwezigen, die geproefd had, „dat is gebraden paling!" „Ja, heusch, het smaakt absoluut naar visch!" riep een ander. Davies beweerde dat het een1 kikvorsch moest zijn. Nu viel het éten in den smaak; niemand dacht meer aan het gif, dat de slangen slechts in hun giftanden hebben. Verschil lende gasten vroegen den gastheer om het recept, maar dat gaf Gruber niet. Ook de andere gerechten vónden luiden bijval, maar men was het er algemeen over eens dat het ratelslangenvleesch het lekkerste was geweest Natuurlijk vormde het vangen en de tanden der groote giftige slangen het. hoofdthema van het gesprek. Davies nam de levende ratelslang uit zijn glas en speelde ermee. Hij legde het dier om zijn hals, maakte in het slanke slangenlichaam een knoop en liet de kop op zijn vlakke hand rusten. Vervolgens opende hij zijn hemd en stopte de kop van de slang erin. Hij vertelde de verbaasde toeschouwers dat de ratelslang pas dan bijt, wanneer zij geplaagd wordt. Bovendien moet de kop van de slang vijf a zes duim van het doel verwijderd zijn, om te kunnen bijten. Tenslotte bleek dat het doel van dit wonderlijke diner was, om te bewijzen dat slangenvleesch bést te eten is, terwijl Da vies trachtte een lans te breken voor de „onschuld" van giftige slangen. Waar schijnlijk hebben nóch ratelslangen-Peter, nóch Davies iemand hiervan kunnen over tuigen. Tenslotte opende Davies de bek van het dier en legde, met behulp van een zaKffiftgje de giftanden bloot. Europa's ongekroonde heerschers. zakenman de Griek was, en bood hem een betrekking als reiziger van zijn wapenfa briek aan. Zoo komt Zaharoff dus naar West-Europa. Vickers bemerkt nu ook hoe weinig scrupules zijn voormalige tolk heeft, en Zaharoff krijgt hoe langer, hoe hooger betrekkingen in het concern. Op een reis van Marseille naar Parijs leert hij Hertogin Villafranca de los Caballeros, 'n geboren prinses de Bourbon kennen. Zij is ongelukkig getrouwd. Zij interesseert zich voor den Griek, belooft hem te helpen aan het Hof, en eenige maanden later noteert het Vickers-bureau te Londen een Spaan- sche opdracht van meer dan 500 millioen gulden. Vickers is dankbaar, en benoemt Zaharoff tot directeur. Het eerste deel van Zaharoff's carrière wordt hierdoor afgesloten. Nu begint het tweede: hij wordt de grootste reiziger in wapenen ter wereld. Politiek gesproken is hij persoonlijk niet zeer actief. Daarvoor heeft hij in alle kabinetièn zijn stille agen ten. Is hij mede schuldig aan het uitbre ken van den Wereldoorlog? Waarschijn lijk! De bewapeningsindustrie verdient aan den Wereldoorlog. Zaharoff wordt rijk. De eene bank na de andere in Frankrijk, zoo wel als in Engeland, komt onder zijn controle te staan. Zaharoff financiert Fran- sche propagandabureaux en couranten. Zijn macht groeit. Behoort hij tot de drijvende krachten van Versailles? Niemand weet het, want hij blijft in het donker. Dan begint het derde deel zijner carrière. Hij wórdt voornaamste aandeelhouder van Vickers, en daarmee een der leidende figu ren van 't concern VickersMaxim Schnei- der-Creuzot, het grootste wapen-concern dat ooit bestaan heeft. Na den oorlog wordt Hertogin de Villafranca weduwe en huwt Zaharoff. Dit is slechts even een inter mezzo. De wapenindustrie floreert alleen dan, wanneer de volkeren elkaar bestrijden. Heeft Zaharoff belang bij den oorlog, en Ontstaan op zijn instigatie oorlogen? Nie mand weet het. Niemand kan beweren, dat Zaharoff de ontwapening' verhindert en dat door zijn toedoen de Engelsch-Fran- sche Petroleum concern gesticht werd, die met het bewapeningsconcern Europa be- heerscht. Wat beteekent, vergeleken bij dezen heer- scher, de bezitter der Schneider-Creuzot- fabrieken, Eugene Schneider? Zeker, hij is naast Vickers de grootste leverancier van oorlogsmateriaal, hij bezit werven en ko lenmijnen, metaalgieterijen en ijzermijnen in Frankrijk en Spanje, in Oostenrijk, Hon garije en Tsjecho-Slowakije. Hij is eige naar van de Skoda-fabrieken in Pilsen; tezamen met Vickers stichtte hij een maat schappij om oorlogsmateriaal te fabricee- ren in Posen. Schneider-Creuzot contro leert banken in Frankrijk en Polen en heeft beslissenden invloed in bijna 300 naamlooze vennootschappen. Zijn zaken floreeren alleen dan, wanneer de volkeren oorlog voeren, zijn invloed is groot en hij gebruikt die invloed ten gunste van zijn zaken. Maar boven hem zweeft de geest van Zaharoff, die zijn macht met weini gen heeft te deelen. Tot deze weinigen be hoort Sir Henry Deterding, die in de tach tiger jaren van de vorige eeuw een kleine beambte in Amsterdam was en nu „Sir Een der grootste kanonnen, waarmee de Europeesche legers uitgerust zijn. Alle kanoi on worden in het Vickers-Maxim- Schneider-Creusot-concern gebouwd, welke Europa en de wereld in een wapenmaga zijn veranderd hesüt. De drijvende kracht van dit concern is Sir Basil Zaharoff, wiens foto men hier rechts boven ziet. Henry", zaakwaarnemer van de in de Shell-groep samengevatte Britsche Petro- leum-belangen is. Het is vleiend voor De terding dat Lord Curzon eens van hem heeft gezegd: „De toekomst zal leeren, dat de geallieer den de overwinning hebben weten te be halen op een golf van petroleum." Deterdings invloed op de poljtiek in Eu ropa is overal merkbaar, want de politiek van Engeland, Rusland en ook van Frank rijk wordt niet in de laatste plaats door de petroleuiïi-belangen bepaald. En meer dan eens men denke slechts aan de conferentie's in San Remo, Genua, Lau sanne, Londen en Genève bepaalde de petroleum de ontwikkeling in Europa, en Altijd was Deterding de raadgever der Brit sche regeering. Deze ongekroonde en op den achtergrond blijvende heerschers bepalen het lot der volkeren van Europa... ROASTBEEF WORDT VERVANGEN DOOR ROAST-BOA-CCNSTRICTOR. RATELSLANGEN MET BOTERSAUS. GIFTIGE SLANGEN ZIJN EETBAAR! m Zeker zullen weinig menschen gebraden klapperslangen gegeten hebben; ook in Amerika, waar in verschillende streken zeer veel giftige slangen leven, wordt het slangenvleesch alles behalve eetbaar ge noemd. Desondanks heeft er onlangs te Rochester in de staat New York een prach tig maal plaats gevonden, waarbij de voor naamste gang bestond uit gebraden ratel slangen met botersaus. Andere gangen werden gevormd door waterslangen, ge smoord, met olijven en augurken, gekook te python met eiersaus, en inplaats van roastbeef was er Roast-Boa-Constrictor met jonge groente! Daartusschen door werd ter afwisseling wellicht ook koude kal koen en koude tong geserveerd. Peter Gru ber, de beroemde ratelslangenvanger van Amerika, genaamd „Rattle-snake Peter", had deze maaltijd op touw gezet; het werd gegeven ter eere van zijn collega Harry Davies in Denver. Achttien gasten waren uitgenoodigd. Slechts weinigen vermoedden wat voor menu hun te wachten stond in de achter- ZIJ ZIJN MACHTIGER DAN DE i MONARCHEN. tiet lot van de wereld ligt in hun handen. door V. H. ERKELENS. Vóór den oorlog hadden de mo narchen buitengewoon veel macht tenminste: de wereld geloofde dat. De oorlog heeft het tegen deel bewezen, maar reeds tijdens den oorlog en veel meer nog in de volgende jaren hebben de vol keren moeten erkennen dat de leidende figuren der bewape- nings-, petroleum- en banktrusts de eigenlijke heerschers zijn. De ze heerschers blijven in het don ker J. D. Rockefeller. WIE zoo gelukkig is in het park van het slot Belincourt in Frankrijk te kunnen doordringen waar schijnlijk lukt dat niemand zal steeds hetzelfde tooneel zien: langs paden wordt •een rolstoel door twee sterke bedienden voortgeduwd. In die rolstoel zit een grijs aard, met een witte, spitse baard en leven dige oogen. Ongeveer een uur wordt hij zoo rondgereden; dan duwen de bedien den den wagen naar het bordes, dragen hem de trappen op en verdwijnen in het kasteel. Deze grijsaard is Sir Basil Zaharoff, een der ongekroonde heerschers van Europa, waarschijnlijk de machtigste en de gevaar lijkste. „The mysterious man of Europe" de ge heimzinnige man van Europa noemen de Engelschen en dé Amerikanen hem, en deze bijnaam heeft de nu 84-jarige oude, Grieksch-Engelsche milliardair en bewape- liings-magnaat niet alleen te danken aan zijn financieele en politieke intriges. La ten wij de carrière van dezen man na gaan. Zaharoff werd als Griek in Constanti- copel geboren. Hij werd daar brandweer man, later in Athene employé en kellner. Zaharoff spreekt zeven talen. Ten slotte werd hij werkloos. Het was gedurende den tijd dat de Engelsche kanonnenkoning Vickers de Balkan doorreisde. In Athene kwam hij met zijn Engelsch niet verder, en vroeg aan den portier van zijn hotel of deze niet een tolk voor hem wist. Deze be- 'val hem Basil Zaharoff, een familielid Nan hem, aan. Vickers merkte op zijn ver dere reis welk een buitengewoon handig t' '"O1" ,v

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 8