KBNG ezondlte?d LEVENSSTRIJD PEPERMUNT Voor Uwe 'Aspirin-. FEUILLETON ONTVANGEN UITGAVEN. Poets met wat goeds Indien alle ouders hun kinderen als versnapering niets anders gaven dan dan zouden er minder kleine maagjes van streek en minder bleke gezicht jes zijn. Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking TONNEMA O* SNEEK HOOIOOGST. pehedufandsdwfandfmta JUNI Zaterdag 20 Zondag 21 Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Denderdag 25 Vrijdag 26 juni 9.24 9.24 9.24 9.24 9.24 9.24 9.24 Hoogwater te Vlissingen op: Zaterdag 20 luniv.m. 2.42n.m. 3.10 Zondag 21 if 3.34 ii 3.53 Maandag 22 4.16 4.32 Dinsdag 23 5.02 5.14 Woensdag 24 5.43 5.57 Donderdag 25 6.26 6.37 Vrijdag 26 7.11 7.23 WIELRIJDERS, LICHT OP: Zaterdag 20 juni Zondag 21 Maandag 22 M Dinsdag 23 Woensd. 24 Donderd. 25 Vrijdag 26 Apotheken geopend te Vlissingen: Zondag is geopend te 9.54 uur te 9.54 te 9.54 te 9.54 te 9.54 te 9.54 M te 9.54 ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 19 JUNI 1936. No. 25. dagelijksche gesprekken inzonderheid bij de Haegsche societé. Nou en toen moest daar nog eens een Staatscommissie voor komen en die is er nu geweest, en heeft het hare ervan gezegd. Kris: Je zegt dat zoo laconiek. Kras: Hoe is het mogelijk. Wil je mijn mee ning? dan geen kansspelen, zeker niet op Walcheren. Ik kan het nut, de wenschelijkheid en de noodzaak niet inzien om in tijden waarin alle krachten dienen samen te spannen voor moreele verheffing, wij anderszijds immoreele dingen niet van noode hebben. Kris: Kom, kom vindt je dat nou zoo erg? Kras: Met die vaagheid komen we geen sier verder. In feite komt het er op neer bevorder het gokken middels kansspe len. En het publiek dat daarvoor bij ons s£jn vacantie wil doorbrengen kan mij gestolen worden. Laat ons liever een graag gezocht va- cantie-oord blijven voor hen die op hooger levensplan staan. Daar »ijn we doorgaans veel beter mee. Het aantal excepties behoeven we heusch niet grooter te gaan maken. Er verschuift al genoeg geld in de wereld. Kris: Je bent niet erg opwekkend vriend. Kras: Inderdaad. Doch ik stel er prijs op dat we hier een zoo goed mogelijk pu bliek op Walcheren blijven verkrijgen. Je kunt een touristenoord juist ook met gokhuizen naar de haaien helpen. Kris: Misschien heb je wel een beetje ge lijk. Kras; Och ja, zoo oppervlakkig schijnt het niet zoo erg, maar ik denk maar beter voorkomen dan genezen. Je weet wel waarmede je begint doch ziet hel ein de niet. En al ben ik heelemaal geen geheelonthouder, voor iedere welden kende landgenoot ligt daar toch een leerzaam studie terrein. Kris: Ja we zijn nog geen Monte Carlo. Kras: Precies daarvoor missen we het Zuider strand, al hebben we dan op ons ei land een Noordelijk, Westelijk en Zui delijk strand tegelijk. Kris: Maar de wijsheid komt uit het Oosten. Dat die hier dan waardig worde. Binnenkort zal de hooioogst weer een aanvang nemen, of men is er reeds mee begonnen. Wij willen het hier eens hebben over hooibroei, alsmede hoe dit kan wor den. voorkomen. Het is wel overbekend, dat sterke hooibroei, niet alleen de kwali teit van het hooi doet verminderen, maar van nog grooter algemeen belang is, het brandgevaar, dat kan ontstaan door hooi broei. Ieder jaar wordt, vooral in de plaatselij ke bladen,' door de gemeente autoriteiten op het gevaar gewezen van hooibroei, maar al te dikwijls komt een dergelijke waarschu wing te laat De vakken zijn dan reeds gevuld en de aanwijzingen ter voorkoming hebben geen zin meer. Natuurlijk kan dan nog wel van eenig nut zijn, om door geregeld gebruik van de hooiroede, het ergste te voorko men, doch véél beter is het, reeds voor de hooioogst die maatregelen te overwegen waardoor te sterke hooibroei kan worden voorkomen. Hoeveel branden zijn al niet ontstaan door hooibroei Dit moet worden voorkomen, het geldt hier een algemeen belang. Trouwens heeft de veehouder er ook het grootsle belang bdj, omdat door te sterke hooibroei de kwa liteit, dus ook de voederwaarde van het hooi vermindert. De hooioogst neemt den laatsten tijd, weer een belangrijke plaats in, vooral door den beperkten melksteun, waardoor renda bel krachtvoeder toedienen geheel uitge sloten mag worden geacht Aan de kwanti teit ia wel weinig meer te veranderen, maar niet onbelangrijk is de vraag, betreffende de kwaliteit. Door onvoldoende bewerking, door veel te jong binnenhalen wordt veel nedorven. Weliswaar hangt men van de weersomstan digheden af, maar met een goeden wil is veel te bereiken, in ieder geval kan men voor Kom en dat te sterke hooibroei optreedt, men kan dan gebruik maken van landbouw- zout. Wanneer het b.v. veel heeft geregend dan kan het gebeuren dat de zaden in het hooi ontkiemen, waardoor dan vaak hooi broei ontstaat en schimmel optreedt en in dien zulk hooi wordt binnengehaald kan door broei zelfontbranding ontstaan. Wij be hoeven niet te herhalen, dat dit nog maar al te vaak gebeurt en in het algemeen be lang is het noodzakelijk nog eens goed te wijzen op het voorkomen van hooibroei. Een zeer goed middel is het gebruik van landbouwzout, men strooie tusschen het hooi per 1000 K.G. 5—10 K.G. van genoemd zout. Van groot belang is het evenwel dat men steeds zout in voorraad heeft, nog maar al te dikwijls komt het voor, dat eerst op het laatste oogenblik hieraan wordt gedacht en dan is het dikwijls te laat om nog te be stellen. Hooibroei is en blijft gevaarlijk, men stelle dan ook alles in het werk, dit te voorkomen, het is een algemeen belang. MIJN LEVEN BEGON GISTEREN. door Stephen Foot, geaut. vert. W. J A. Roldanus. Uitg. Boekhandel W. ten Have, Amsterdam. Het was als een aanmoediging dat, nu wij juist een viertal artikelen hadden opgeno men over de vraag „Is wereldvrede moge lijk"? juist dit fonkelnieuwe boekje warm van de Pers in de afgeloopen week op onze Redactietafel ter recensie verscheen. Mijn leven begon Gisteren schrijft Step hen Foot, als gevolg van een ontmoeting met de Oxford Groep. De Oxford Groep moge voor velen op Walcheren nog een onbekende beweging zijn, de in het afgeloopen seizoen gehouden lezingen in Vlissingen en Middelburg door de Luthersche Predikant Ds. C. Nolle heb ben anderen er ongetwijfeld nader mee in kennis gebracht. Nog uitgebreider, nog duidelijker, nog aan ervaring rijker omtrent heigeen wij be oogden in de genoemde artikelen over le vensvernieuwing zet dit boek die visie uit een. Het komt als gevraagd en voorziet daarom in een behoefte. Voor de belangrij ke inhoud van dit getuigende, verklarende en voorlichtende werk vragen wij onze lezers lees het zelf. Die boodschap zal voor menigeen een ont dekking zijn, terwijl het aan niemands le vens of wereldbeschouwing tot dusverre afbreuk of schade kan doen. Alleen het geeft voorlichting op den weg naar levens vernieuwing. Niet idealistisch zonder prac- tischen fodem, niet melancholiek, niet zie kelijk dweepend, doch gedegen ferm, essen- poets dus mot L DOOS 20 CT.~ TUBE 40 eH 60 CT.1 steeds het goede en het beste, daarom alleen TABLE TTEN en nooit vervalschingen Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. an oranjezakjes van 2 tabl. a to ets. tieel, concreet, datgene wat we juist nu be hoeven. Het is zuiver constructief, er waait een frissche geest door de vlot geschreven en stylistisch prettig leesbare tekst Hét is een vademecum voor onzen tijd voor huis, staat en maatschappij. Moge het daarom veler aandacht verkrij gen opdat do rijke ervaring van de be kwame schrijver nog rijker vruchten oop in onze samenleving voortbreng©. HET KINDERKOMPAS. Van de N.V. Nationale Levensverz. Bank te Rotterdam ontvingen wij het eerste num mer van, een nieuw door de bij haar verze kerden gratis uit te geven maandblad „Het Kinderkompas" .Hoewel wij doorgaans niet veel voelen voor gratis advertenties willen we dit werkje toch graag onder de aandacht van onze lezers brengen. Het is inderdaad heel goed en prettig lees baar verzorgd. De jeugd zal er van gaan houden. Ook de druktechnische verzorging van Wijt te Rotterdam is als steeds af. In dien dit kinderkompas zoo van inhoud blijft zal het ongetwijfeld haar doelbewuste wer king bereiken. Een navolgenswaardig voorbeeld van een goede reclame-vorm. ZON Op Onder H II M H II II II H N tl II M M II II OCKENBURG, Badhuisstraat 1 N M M M M door QIORQES OHNET. 11. Het middelpunt van de wereld was voor hem de straat de Varennes, waarvan hjj niet kon besluiten zich te verwijderen, als hij er 's avonds naar toe sloop, zonder het huis te durven betreden. Tweemaal had 'Wjj des nachts op de trottoir gestaan, tegen over de woning, in de schaduw van de Koetspoort Hij had Marguérite nimmer gezien. Den laatsten middag kwam haar vader den schilder vaarwel zeggen, waarschijnlijk om rich van zijn vertrek te verzekeren. ^aoul ontving hem beleefd maar zeer KöeL D* graaf schreef die houding toe aan het verdriet Parijs te moeten verlaten en vond dat zeer natuurlijk in een jong mensch. Hij was er bdj tegenwoordig dat de bagage werd weggehaald om naar het spoor te brengen en hij verliet Raoul gerust op de toekomsit. De kolonel vond zijn dochter in de laat ste dagen veel kalmer en in zijne oogen had zij haar oude opgewektheid weder terug gekregen, hoewel zij ernstiger was dan vroe ger. Raoul betreurde niet het verlaten van Parijs, maar zijn rust, zijne levensvreugde, zijne onbezorgdheid van eertijds en de liefde die hij achter liet Ja, het moest liefde wezen, die rijn gan- sche leven vervulde. Vroeger had hij alleen voor de kunst gevoeld en thans... Toen de graaf van Raoul afscheid geno men had, sprak hij er van, den schilder nog aan den trein de hand te komen drukken, maar Grandeau ging daar niet op in, mee- nende dat hij zich daar enkel zou vertoonen, om zeker te zijn van zijn vertrek. Raoul zou des avonds elf uur heengaan en besloot te voren iets in de wachtkamer te gaan gebruiken en tot zoo lang thuis te blijven. Het was zes uur. Het begon te schemeren. Raoul zat voor den schoorsteen op zijn atelier en keek naar de vlammen, die de laatste overblijfselen van brieven en pa pieren verteerden. Hij had vóór zijn ver trek gehandeld, als iemand die duelleeren gaat en den dood voor oogen heeft; hij had alles geordend en geregeld tot in de kleinste bijzonderheden. Zulke bezigheden zijn nooit opwekkend, ze doen ons aan eene begrafenis denken en onbewust werd Raoul hoe langer hoe droeviger gestemd. Hij leed geweldig, want hij kon het zich niet ontkennen, hoe vurig lief hij Margué rite had. Hij beminde haar met al de kracht en teerheid van een eersle, vurige liefde. Soms verloor hy zijne kalmte geheel, dan nam hij het voornemen om tol haar te gaan en had visioenen van eene schaking en eene woning waarin geen graven of markiezen kwamen, maar die een liefde- nestje was, ver, ver weg, waar Marguérite naast hem zat en hij haar met teerheid omringde. Wat zou hij haar nog gaarne terugzien, bij de gedachte, dat hij zoo spoedig voor goed van haar zou scheiden en de zee tusschen hen zou rijn, barstte hij soms in tranen uit Daar stond de verdorde ruiker van mar grieten, waaruit een paar bloemen ver droogd in zjjn zakportefeuille waren gesto ken. Hij had den moed niet de bouquet te verbranden; dat zou heiligschennis zijn en achterlaten wilde hij die toch ook niet Hij zag naar een klein, sprekend gelijkend crayon portretje, dat hij van haar gemaakt had; hij staarde er op, het kreeg leven in zijne oogen en het was of het hem bij den naam noemde, zooals Marguérite gedaan had op den dag, toen zij hem bezocht. Plotseling hoorde hij de deur openen en eene zachte stem sprak: Raoul. Daar stond Marguérite, verlegen en blo zend. Gij hier? riep de jonge man, die meende dat hij eene gezichtsverbijslering had en met uitgebreide armen kwam hij tot haar, als voor eene hartstochtelijke omhelzing. Zij wachtte glimlachend. Zij maakte geen de minste beweging hem af te weren, maar hij bleef plotseling staan en bracht eerbiedig haar hand aan zijn lip pen. Dacht ge waarlijk, sprak rij, dat ik u zou laten vertrekken zonder u vaarwel te zeg gen? Kondt ge dat gelooven? De jonge schilder zag haar verwonderd aan. In gedachte nam ik juist afscheid van n, sprak hij en wees op het portretje. Margu érite wilde het zien en riep: O hoe prachtig uitgevoerd. Neemt ge bel mede uit vrees van mij te vergeten? U vergeten? waarom die vraag? Ik ga misschien voor altoos heen, terwijl gij hier blijft in uwe schitterende omgeving, dia nooit de mijne kan worden. Wat kan, wat mag ik voor u zijn? Mijn verloofde Raoul, sprak Marguérite langzaam en ernstig. Uw verloofde... herhaalde Raoul en hi| zag haar aan verbaasd, ongeloovig en met eene ongekende uitdrukking in de oogen van geluk. Luister vriend, sprak ze, wij hebben slechts enkele oogenblikken om te spreken en die moeten over ons lot beslissen..Ik bemin je Raoul, zooals gij mij bemint Marguérite had eenvoudig en ernstig die woorden geuit, zonder verlegenheid, ofval- sche schaamte; daar stonden de beide jonge menschen hand in hand, elkander in de oo gen ziende, met dezelfde liefde in het hart bewogen, gelukkig en sprakeloos van ver warring. Marguérite herstelde zich het eerst en hernam. (Wordt vervolgd.]

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 7