Nog steeds geen vrede in Noord-Afrika? Een Islamitisch Eenheidsfront van Cairo tot Casablanca 2 Van overal elders Onlusten in Algerije en haar oorzaken. iMl V In Algiers komt het herhaaldelijk tot on lusten onder de inboorlingen, in Tunis is de bevolking eveneens opstandig, in Egyp te bestaan er heftige verschillen tusschen de nationalisten en de regeeringspai tij en fian de grens tusschen Noord-Afrika en Oost-Afrika is het Abessynische conflict dreigende... Hecrscht er nu nog steeds geen vrede in Noord-Afrika?... Het is waar, dat de onlusten in Algerije en Tunis geenszins een uitgesproken vij andig karakter tegen Frankrijk dragen of zelfs kenteeken bezitten van eenig verband tot Marokko of tot de gebeurtenissen dan de grens van Abessynië. De steeds opnieuw uitbrekende opstandjes in Algiers en Ju ris kunnen steeds verklaard worden uit economische moeilijkheden. Men moet na melijk niet vergeten, dat de kolonie Al- fiers, in oppervlakte veel grooter dan het uropeesche moederland, Frankrijk, tegen woordig door de wereldcrisis minstens tven sterk getroffen wordt, als dat moe derland zelve. Algiers en Tunis zijn rijke koloniën, rijk •an vruchtbare aarde. Als men het land op de rechte, goed-onderhouden wegen in oen luxueuse autobus gezeten, doorkruist, •dsselen golvende korenvelden af met olijf tuinen, groentetuinen en boomgaarden, fcier en daar onderbroken door prachtige Wijnbergen. Overal vruchten, vruchten... J In de hooglanden grazen kudden prachtige ■chapen en edele paarden... In den grond Orindt men ijzererts, wachten phosphaten •n zink op ontginning. De productie aan Vruchten en bodemschatten is zeer groot. Maar wat moeten de koloniën tegenwoor dig met die zegeningen, waarvoor men in bet land zelve geen gebruiksmogelijkheid jen in het moederland zoowel als in het puitenland geen afzetgebied meer heeft, beginnen? Waar Canada aan een teveel aan tarwe, Zuid-Amerika aan koffie, Indië aan rubber lijdt, worden voor Algiers en Tunis de wijn en vruchten tot vloek. Hier lijden zoowel de blanke kolonist als de in boorling onder de afzetcrisis, afgezien daarvan, dat de laatste de samenhang wil noch kan zien. De explosies, die hier en idaar losbarsten, worden weliswaar door de crisis onderdrukt, maar de aanleiding vindt men niet altijd op economisch ge bied. Sedert meer dan 100 jaar waait de drie kleur boven de witte stad, met Algiers legde Frankrijk den grondslag voor zijn reusachtige kolonie. Algiers is niet alleen de rijkste, maar ook de meest Europeesche kolonie, tenminste oppervlakkig bekeken. Wie de stad Algiers ziet, waant zich in 'n stad aan de Europeesche Middellandsche zeekust Maar schijn bedriegt, want achter de fascaden der Europeesche beschaving loert ondoorgrondelijk het aangezicht der Cphinx van het Oosten. Dit afschrikwek kende gezicht kunnen noch de bankpalei zen, noch de villa's, noch de fraai versier de regeeringsgebouwen of kazernes, zelfs niet eens de in goedkoope en sjofele Euro peesche elegantie flaneerende leegloopende inboorlingen verbergen. En ook niet de kerken, die eens moskeeën waren. Want r lederen avond klinkt van de minarets der weinige nog in stand gehouden moskeeën da roep: „God alleen is groot en Moham med is zijn profeet!" En deze roep klinkt v - PUl V - - «.-„t - 'rt' Iggf mmm mm i» w||w De Kasbah-moskee, het heiligdom der Marokkaansehe Mohammedanen. tegelijkertijd in de vlakten en de hooglan den, dringt over de Kleine Atlas naar het Zuiden, klinkt op gelijke tijden in het Wes ten van de moskeeën in Marokko, in het Oosten van de minarets van Tripolis en Egypte, vindt altijd nieuwe weerklank. Wat er ook in Algiers en Tunis is ge beurd, hoewel nergens in Noord-Afrika de Fransche „vredespolitiek" zoo'n blijvende werking heeft gehad als in de kolonie Al- garije en het mandaatgebied Tunis de ziel van de Islam bleef onberoerd, de strijd van de Islam tegen de ongeloovigen heeft nooit opgehouden te bestaan, al is het ook vaak genoeg van gedaante veranderd. En de Islam, handig beinvloed door de com munistische propaganda, maakt gebr-uik van de economische moeilijkheden in Noord-Afrika. Daarom zijn de gebeurtenis sen in Algarije en Tunis ook niet alleen met de gevolgen van de wereldcrisis te verklaren In Noord-Afrika bestaat, van Casablan ca af tot aan het Suez-kanaal een onzicht baar front, de al-Islamitische gedachte. Zij vindt hier meer en daar minder weer klank, maar ze bestaat overal. Ze Is in Algerije bijna in slaap gesust en heeft in Marokko door den nederlaag van Abd el Krim zware tegenslag gehad, maar overal heeft ze weer het hoofd opgestoken, ge steund en gesterkt door de moskee Ashar to Cairo, de oude Arabische universiteit. Tegenwoordig zijn Algiers en Tunis, 'die men reeds aan de al-Islamitische gedachte ontgroeid waande, de brandpunten der ac- tiefste jeugdbeweging van de weer ont waakte halve maan. Type van een Marokkaanschen Arabier. Werkelijk: de steden in Noord-Afrika kunnen bedriegen. Casablanca is Europa; in Marakesj, Fez en Rabat, Centa en Peto- an, in Algiers en Oran, Tunis en Tripolis en meer nog in de steden van Egypte, geeft het geheel min of meer een indruk van Europeesche beschaving. Maar nog draagt het in Maralceej, Petoean, Tunis en Tripolis en zelfs in Cairo de onmiskenba re kenteekenen van het Mohammedaan- sche Oosten. Evenmin als Europa haar beeld kon vervalschen, evenmin is het in het land binnengedrongen. Arabieren en Berbers uit de vlakten en van het geberg te, uit steden en dorpen zijn weliswaar „tot vrede gebracht", van militair stand punt bekeken. Spoorwegen en uitstekende en ver uitgebreide autowegen sluiten zelfs het land in, als men de verbinding tus schen twee, eenige honderden kilometers vah elkaar verwijderd liggende militaire steunpunten een insluiting wil noemen, maar het wezen van het land op Al giers na is daardoor onaangetast geble ven, en de zegeningen der Europeesche be schaving hebben de menschen noch veran derd^ noch, behalve in de havensteden, ge demoraliseerd. Waar echter de inboorlin gen meer met de Europeesche cultuur in aanraking komen, gebruiken ze de Euro peesche opvoeding tegen Europa. Tenslotte moet men niet de invloeden on derschatten, die de deelname der gekleur de volken aan den wereldoorlog tegen Duitschland tengevolge had. Dat de Mo hammedanen van Noord-Afrika op het Europeesche slagveld moestent strijden, heeft hen in hun gedachten boven de blan ken verheven; zoo is het te begrijpen, dat nu nog in de tenten der Arabieren en de hutten der Berbers een brochure v^n het jaar 1930 wordt gelezen, waarin o.a. staat: „De inlandsche bevolking moet met leed wezen vaststellen, dat al de schoone belof ten, om de wetten van het land te erken nen, leege phrasen zijn gebleven. Wat ons in oorlogstijd werd beloofd de verwezen lijking van het principe van Wilson werd niet vervuld." Heerscht er nu werkelijk vrede in Noord- Afrika? Arabieren uit Noord-Afrika. STOMPEN GROOTE STEDEN ONS AF? We weten, dat veel lawaai de zenuwen schaadt en dat dientengevolge de bestrij ding van het overbodige rumoer overal energiek ter hand wordt genomen. Maar hetgeen een Weensche arts als zijn mee ning te kennen heeft gegeven, klinkt toch rijkelijk pessimistisch. Volgens zijn per soonlijke arvaringen is het gehoor van den groote stads-bewoner reeds heel wat slech ter geworden, dan dat van den platteland bewoner. De sterke verkeersgeluiden stom pen het gehooj* in den loop der jaren af. Dat zou nu nog niet zoo heel erg zijn, wan neer het hier niet juist om menschen ging, wier beroep een uitstekend gehoor ver- eischt! Doch, zoo schrijft de Weensche dok ter, er is gegronde reden voor de vrees, dat de overbelasting der gehoorzintuigen de hersenwerking ongunstig beinvloedt en dat de op die wijze door het rumoer be werkte persoon tenslotte ook traag van be grip wordt!... GROET UW VRIEND VOOR AL HYGIËNISCH! In China begroet men een bekende niet, door hem de hand te schudden, maar men schudt als groet zichzelf de hand! Deze wijze van handdrukken wordt nu in Au stralië gepropageerd door een groep men schen, die de Chineesche handdruk willen invoeren. Zij hebben een vereeniging ge vormd, die als grondregel aanneemt: „Het schudden der handen, zooals dat bij ons gebruikelijk is, heeft eigenlijk' heelemaal' geen doel! Dit overblijfsel van een oeroud gebruik kan van een hygiënisch en dus modern standpunt nooit en nimmer; goedgekeurd worden! Dat door het drukken van eikaars handen tal van ziekten zijn overgebracht, is bewezen!" En verder wil de reformator eveneens de kus veroor- deelen... Het einde van deze theorieën zou waarschijnlijk voeren tot de glazen stolp, waaronder \ve stuk voor stuk gezet zou den moeten worden...! VERGIFTIG HOUT. Een boomsoort in Indië, die behoort tot de zijdehoutsoorten, die van zulk een groot gewicht zijn voor de meubelindustrie, maakte de menschen reeds langen tijd eonigszins angstig en wantrouwend door de gevolgen, welke het gebruik ervan ha< De arbeiders, die namelijk in de meubel makerij met deze houtsoort moesten wer ken, werden haast allen ziek: zij kregen een sterke, kwaadaardige huid-uitslag. Ein delijk kwam men op het denkbeeld hel zaagsel te laten onderzoeken en zond en kele proeven ervan aan een chemisch labo ratorium te Londen. Daar werd vastge steld, dat het hout van deze boomen een soort olie bevatte, waarin een stof verbor gen was, die tot de giftigste alcaloïden be hoorde... DE WERELD OP HET GROO TE STADS-ASPHALT. Onderzoekingen van een Londensch jour nalist over de herkomst van het Londen- sche asphalt, hadden het eigenaardige re sultaat, dat dit was samengesteld uit pro ducten van heel de wereld. Er is asphalt van Zwitserland, Trinidad en Sicilië, Itali- aansche steen en houtblokjes van Zweed- sche denneboomen, alsmede Australisch blackwood. Mexico leverde de bitumen de heele wereld is in het asphalt van Lon den te vinden en alle voeten ter wereld schrijden er dan ook over heen. IN GEVECHT MET RATTEN! In een dramatisch gevecht wist een Jon gen te Napels een geweldig-groote rat te overwinnen en te dooden! Het was een smidsgezel, die in den kelder werd ge stuurd om wijn te halen en daar werd aan gevallen door het ondier. Daar hem geen ander wapen dan zijn handen ter beschik king stond, en de rat uiterst geprikkeld scheen te zijn, kreeg de jongen tal van be ten in gezicht en handen; eindelijk wist hij het woedende dier te grijpen en te wor gen... Uit tal van diepe wonden bloedend, .werd hij naar het ziekenhuis gebracht... DR. MYTH! moto kreeg van de philosophische faculteit De Japansche student Naboehiro Matsoe- der Sorbonne een titel, waarvan menigeen hoofdschuddend zou moeten bekennen nog nooit gehoord te hebben. Hij mag op zijn visitekaartjes, onder zijn naam,, laten druk ken: „Dr. Myth." Dat beteekent: Doctor in de mythologie. En de heer Matsoemc kreeg dien titel voor zijn prachtig over de Japansche godenleer, dat hij dt Universiteit niet alleen in de Franeofe% maar ook in de Japansche taal aanbood.* DE BROEDERSCHAP DBS DOODS. Een eigenaardige secte werd door de po» litie van Brazilië ontdekt! Deze bestond uH een bende jonge menschen, die zich do „Broederschap des Doods" noemde. Men legde deze bende verschillende moorden ten laste; o.a. hadden zij op publieke kin derspeelplaatsen vergiftigde bonbons neer gelegd!... Bij een huiszoeking in de wo ning van den aanvoerder vond men papie ren, waaruit duidelijk bleek, dat ieder lid verplicht was, „zooveel mogelijk menschen naar betere gewesten te sturen, als hij kon om hen... de lasten van het leven te bespac ren." Eigenaardig is het, dat schijnbaar geen der leden zélf op het denkbeeld ge komen is, zich door den dood de lasten van zijn eigen leven te besparen! Het inboorlingenkwartier van Cairo.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 6