waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Bedenkelijk. ALGEMEEN-WEEKBLAD WESTELUK ZEELAND 42e Jaargang VRIJDAG 19 JUNI 1936 No. 25 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Zou U liever meer huur betalen? Eerlijk is eerlijk 1. 2. 3. is 't best Loodsen- en Garagebouw YOOff eeuwseft Jlieumsblad UITGAVE: N.V. ZEEUWSCHE UITG. Ml|. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg 25 AGENTSCHAPPEN ADVERTENTIÊN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRI|ZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel was het de heer .Teronimus die voor de zooveelste keer van zijn gevoe lens deed blijken jegens de ZL.M. Die ge voelens waren niet bepaald sympathiek, omdat naar zijn overtuiging de Z.L.M. die tot doel heeft de belangen van den land bouw en veeteelt primair en subsidair die harer leden te bevorderen heeft, daarbij een bedenkelijke richting uitgaat. De Z.L.M. die ongetwijfeld ongekend groote verdiensten heeft voor onze provincie, z >u daarbij een goed deel van haar liefde verpand hebben aan de coöperatieve instellingen op handels gebied. Waar dit in principe toch feitelijk neer komt op het benadeelen van hei vrijhan- delsverkeer en de voortbrengselen van den landbouw en veeteelt haar afzei, dus de leden haar bestaan, zelf vinden op de vrije handelsmarkt ziet de heer Jefonimus hier in,ons inziens terecht, een inconsequentie. Ook uit andere handelskringen werd hier op meermalen onze aandacht gevestigd. Het komt ons voor dat onze Zeeuwsche Land bouw Maatschappij zich hiermede op een bedenkelijke weg heeft begeven, waarvan het' voor ons de vraag is of de vermeende winsten die zij daarvan verwacht voor haar leden te kunnen behalen inderdaad aan de verwachtingen in de praktijk beantwoorden. Zoolang dil niet onomstootelijk vaststaat, kunnen we deze geste niet anders dan be denkelijk noemen. WALCHEREN. KAMER VAN KOOPHANDEL. Vrijdag avond vergaderde de Kamer van Koophan del en fabrieken voor de Zeeuwsche eilan den te Middelburg. Verschillende leden waren met kennisge ving afwezig, toen de voorzitter de heer Ber denis van Berlekom de vergadering opende. Na notulen, mededeelingen en eenige inge komen stukken behandeld te heb'ben, kwa men de bureau-voorstellen aan de orde. Deze betroffen allen het verlcenen van sühsidies of andere vorm van geldelijke bij dragen om. aan de Prov. ver. voor Vreem delingenverkeer, diverse corporaties van win kelweken, voor den fokveedag van de Z.L.M. en oprichtingskosten voor hel te stichten Middenslandsborgstellingsfonds. Na een ge animeerde rondvraag volgde sluiting. VLISSINGEN. In het St. Josephgeslicht der Eerw. Zus ters Poenitenten Recollectinen te Roosen daal, vierde de eerw. Sr. Césarée (in de we reld Mej. E. A. Baels,) geboren alhier, haar diamanten professie feest. Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer W. J. F. van der Bijl, slaagde voor het se mi-arts examen. De dames H. J. Quasters en J. (H. Ro denhuis slaagden voor eind-examen aan de Rijkskweekschool te Middelburg. Aangewezen met ingang van 1 September aan den adjudant-expert bij de scheepvaart inspectie in het vierde district te 's Graven- hage, J. W. de Haan, Vlissingen als stand plaats. De afd. Vlissingen van den Ned. Ghr. Bouwvakarbeidersbond herdacht haar 20 jarig bestaan op feestelijke wijze in de zaal voor Chr. Sociale Belangen. Het werk loosheidcijfer was in 1935 zeer groot en bedroeg wel 70°/o. Het ledental steeg tot 64 De ontvangsten bedroegen f 5472.78 en de uitgaven f 5159,83, w.o. aan uitkeering I 2909 20. Het saldo bedroeg f 312.95, De Heer De Boer, lid van het Centraal Bestuur, hield een feestrede. De Heer Joh. van Beers, Piano en R. P. A, Broerse, Vi ool, zorgden voor het muzikale gedeelte. De afd. van den Chr. Metaalbewer- kersbond herdacht in „De Oude Vriend schap" haar 35 jarig bestaan. Gesproken werd door Ds. Hartjes en den heer A. Markering, hoofdbestuurder. De Heer Wet- selaar sprak een slotwoord. De Chr. Mond orgelclub Excelsior" verleende medewer king. Op de haven kwam het Noorsche Sloom schip „Biri", om een lading hout te lossen. Voor het Duitsche stoomschip „Penn- land" naar New York vertrok, had Vrijdag een droevig ongeval plaats. De Duitsche matroos Wilhelm Meijer werd door een winch gegrepen, en bekwam daarbij zulke verwondingen, dat hij kort daarop overleed. De man had kort geleden een erfenis gehad en zou zijn laatste zeereis maken. Een 17 jarige Duitsche schepeling van de „Pennland" had zich Zaterdag te veel aandacht gegeven aan een meisje van hier, dat zijn schip vertrokken was, toen hij aan boord Wilde gaan. De politie vaardigde een bevel tot uitleiding over de grens. Dinsdagmorgen kwam op de reede van Vlissingen het stoomschip „Statendam" met passagiers van New York, welke Walcheren bezochten, 's Avonds vertrok het schip we. der. Zondag werden 5 processen-verbaal op gemaakt, wegens rijden zonder geldige rij- wiéïbelastingm-erken. Een 11 jarige jongen stak de Walstraat over, om een bal te grijpen en liep tegen een wielrijder op. Hij werd neergeworpen en liep een verwonding op aan het onder been. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden 4 dronken personen in arrest gesteld. Ook Zondag werden twee personen in be waring genomen. Bij gelegenheid van het concert, dat „Ons Genoegen" gaf op de achterplaats van de voormalige Kazerne „Willem III", werd de door de Zuid Nederlandsche Radiodis- tributie Maatschappij toegezegde medaille aangeboden, wegens medewerking aan de „Pier'-feesten. Ook ai krijgt U er geen beter huis voor? Dwaasheid I zegt U. Maar als 1. 2. 3. het beste zelfwerkende wasch- middel 18 cent kost, wilt U dan soms meer besteden? Wees verstandig en zuinig. Laat 1, 2. 3, de wasch doen. "V.., HANDELSONDERNEMING ARSOL - APELDOORN VINGERS VERSTIJFDEN, VOETEN GE ZWOLLEN DOOR RHEUMATIEK. Nu weer geheel in orde. Een beetje rheumatische pijn hier of daar kennen wij allen, maar laat rheumatiek U eens werkelijk in zijn greep hebben, dan eerst weet gij hoe ontzettend deze pijnen kun nen zijn. Laat het niet zoover komen. Lees eens onderstaande brief: „Ik leed aan rheu. atische pijn in mijn handen, voeten en knieën. Langzamerhand werden deze pijnen erger, tenslotte moest ik een stok gebruiken om mij voort te be wegen. Mijn voeten waren zoo gezwollen, dat ik mijn schoenen enkele maten te groot moest koopen. 's Morgens waren mijn vin gers als verstijfd. Inwendige, noch uitwendi ge medicijnen brachten mij verlichting. Toen probeerde ik Kruschen Salts. Na één fla con was er reeds merkbare verbetering, na de tweede waren mijn rheumatische pijnen totaal verdwenen en sindsdien zijn zij niet meer teruggekomen. Ik kan U verzekeren dat mijn vrouw en mij geen moeite te veel is om Kruschen Salts aan te bevelen". R. G. S. Rheumatische pijnen, jicht en ischias vin den hun oorzaak in een overmaat van uri nezuur in het bloed. Dit urinezuur is één der afvalstoffen, die bij de stofwisseling ont staan. Wanneer de inwendige organen niet goed functionneeren, hoopen deze afvalstof fen zich op en zal het urinezuur uiterst pijnlijke rheumatische zwellingen in ge wrichten en spieren veroorzaken. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samenge steld, sporen ingewanden, lever en nieren aan lot krachtiger werking. De afvalstoffen worden hierdoor langs de natuurlijke ka nalen zacht en volkomen uit het lichaam verwijderd, het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen verdwijnen. Bovendien wordt de geheele gezondheidstoestand ver beterd. Hoofdpijn, indigestie, lusteloosheid enz. verdwijnen volkomen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. In de Walstraat is Zaterdagmiddag een transportdriewieler beschadigd door een vrachtauto, in het Bellamypark moest een wielrijder plotseling stoppen voor een vracht auto, die onverwacht van richting verander de. De man kwam te vallen. De politie on derzoekt de schuldvraag. De Heer B. Vink, assistent der directe belastingen, enz., te Hansweert, wordt 1 Juli overgeplaatst naar hier. MIDDELBURG. De Heer A Tange slaagde voor het machinisten-diploma A; voor „Tesselscha- de", diploma A: de dames P. N. C. de Vlie ger, N. Snaauw, J. C. de Jong en M. E. F. Hampe, voor, eind-examen Rijkskweekschool Mej. M. E. Minderhoud. Ter burgerlijke zitting van de recht bank werd de Heer H. J. Kraak beëedigd als makelaar in onroerende goederen. Bij den ontvanger der directe belas tingen is als gewetensgeld ingekomen f750. Donderdag hield het voorloopig comi té inzake de oprichting van een Borgstel lingsfonds voor den Middenstand een ver gadering op het Raadhuis. De volgende hee- ren werden gemachtigd om de Stichtingsak te notarieel te doen vastleggen: W. Berdenis van Berlekom, J, Onderdijk, Mr. F. B. Evers, te Middelburg, P. G. Laernoes te Vlissin gen, A. L. van Melle Goes, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot te Westkapelle, Mr. dr. A J. J. M. Mes te Heinkenszzand en A. Men- heere te 's Heerenhoek. De 22 jarige de K„ reed tegen een stil staande vrachtauto en viel tegen een uit stekend ijzer. Met een hersenschudding is de man naar het Gasthuis vervoerd. De Mimuco kon f 402.11 overdragen aan het Middelburgsch Muziekkorps. In feestelijk samenzijn is dit geschied in de „Vergenoeging". In de beneden achterzaal van St. Joris vierde „Nederland en Oranje het 50 jarig bestaan. Mr. P. Dieleman hield een opeinings- Hekwerken en alle soorten IJzerconstructies J. P. VAN ZWEEDEN, Verkuijl Quak- kelaarstraat 54, Vlissingen. rede. Het Christelijk a capella koor „Sur- sum Corda" verleende medewerking. Ook het Chr. Muziekcorps „Oefening na den Arbeid", deed zich hooren. Mr. Dieleman droeg den voorzittershamer over aan dr. K Huizinga. Hem werd een boekwerk van Dr. Colijn aangeboden en aan Mevrouw Die leman een bloemenhulde. In een der zalen is ook een tentoonstelling georganiseerd van politieke curiosia, caricaturen, foto's, brieven, boekwerken en brochures. Zaterdag heeft de onthulling plaats ge had \a h t b 1 i va i Kar 1 V in den Choor- toren van het Stadhuis. Dit geschiedde door den Commissaris der Koningin, jhr. Mr. j. W. Quarles van Ufford. Met ingang van 1 Juli as. is aan den referendaris der P.T.T. J. de Wit, aange wezen als directeur van het P.T.T. Kantoor alhier, eervol ontslag verleend. Bij den Armenraad is de oprichting van een „brekkenhuis" in voorbereiding. De bedoeling is het legen het najaar te ope nen. De Part. Synode der Geref. Kerken in Zeeland benoemde gisteren tot afgevaardig den naar de Generale Synode: primi ds. A. Scheele te Kapelle en ds. W. H. v. d. Vegt te Goes en de ouderlingen J. F. Heemskerk te Middelburg en R. Zuidema te Goes. Secundi: ds. A. C. Heij te Koudekerke en ds. J. van Lonkhuizen te Zierikzee en de ouderlingen J. BoSselaar te Aagtekerke en A Wisse te Anna Jacoba Polder,. (V. C.) STAND DER WERKLOOSHEID De stand der werkloosheid in het rayon der dislricts-arbeidsbcurs te Middelburg is per 31 Mei j.l. de volgende: Middelburg 887, Vlissingen 660, Aagte kerke 11, Arnemuiden 191, Baarland 24, Biggekerke 11, Borsselen 28, Colijnsplaat 16, Domburg 35, Driewegen 12, Ellewoutsdijk 15, Goes 253> 's-Gravenpolder 29, Grijpsker- ke 10, 's-H Aolskerke 3, 's-H. Arendskerke 51, 's-Heerenhoek 45, Heinkenszand 44, Hoe- dekenskerke 31, Ierseke 238, Kapelle 2G, Kats 2, Kattendijke 0, Kloelinge 13, Kortgere 27, Koudekerke 91, Krabbendijke 27, Kruiningen 85, Meliskerke 11, Nieuwland 17, Nisse 3, Oostkapelle 27, Oudelande 26, Ovezande 26, Ril!and-Bath 2, Ritthem 6, Schore 0, Seroos- kerke 18, St. Laurens 3, Souburg 183, Veere 12, Vrouwepolder 7, Waarde 7, Wemeldinge 42. Weslkap lie 193, Wissenkerke 67, Wplp- haartsdijk 36, Zoutelande 17. In totaal slonden per 31 Mei j.l. als werk zoekenden ing schre en 3569 personen. (Z.) DE BEVOLKING VAN ZEELAND. De bevolking van Zeeland steeg in 1935 met 1093 personen en wel van 251 912 tot 253.005. Geboren zijn 4366 kinderen, overleden 2334 personen, dus een vermeerdering van 2032 personen, maar vertrokken zijn 11581 perso nen en ingekomen maar 10 642, alzoo een daling van 939, rest ook 1093. In 33 gemeenten daalde het aantal inwo ners totaal niet 338 personen, in 73 steeg het met totaal 1431 en in 3 gemeenten bleef het onveranderd. De grootste verhooging van het aantal werd waargenomen te Terneuzen. n.I. 160, te Goes was het 63, te Vlissingen 42, Zierik- zee 23 en te Middelburg 15. De gemeenten op Walcheren zagen hun inwoners aantal vermeerderen met totaal 358; die op Zuid-Beveland 134; die op Noord Beveland met 30; die in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen met 75; die in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met 197; die op Tho- len met 59, die op St. Philipsland met 22, die op Schouwen en Duiveland met 159. (V, C CHR LANDARBEIDERS OP WALCHE REN. Middelburg. Vorige week Woensdag avond kwam in het Militair Tehuis het Dis trict Walcheren van den Ned. Chr. Landar- beidersbond in vergadering bijeen onder leiding van den voorzitter dhr. P. Vreeke uit Souburg. Het Hoofdbestuur was vertegenwoordigd door dhr. A. Vingerling te Goes. Het doel dezer vergadering was bespre*- king van de resultaten der gedane pogingen om te komen tot uitbreiding der collectieve arbeidsovereenkomsten. Uit de desbetreffende mededeelingen der afgevaardigden van de afd. bleek, dat de

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1