waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Doorzitten? 42e Jaargang VRIJDAG 5 JUNI 1936 No. 23 ALGEMEEN-WEEKBLAD WESTELUK ZEELAND UITGAVE: N.V. ZEEUWSCHE UITG. MIJ. St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg 25 AGENTSCHAPPEN ADVERTEMTIËN 20 ct. p. r. IMGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdaq 3 uur Dif nummer besfaaf uit 8 pagina's. Verzach t- g eneest oS 30 ct.Bij A.poth.epDrogisten Loodsen- en Garagtbouw MIDDENSTANDSBORGSTEL» LINGSFONDS. flCWOONDtmC eeuwseh llieuwsblad VOOR BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VLISSINGEN. Geslaagd voor het machinisten-examen diploma C: de heer B. van Liere. Ds M. J. W. van Linschoten, Ned. Herv. predikant te Paramaribo, die o.a. alhier en te Middelburg gewoond heeft, heeft we gens verkregen eervol ontslag, aldaar af; scheid genomen en keert naar het Vader land terug. Zaterdag kwam de Minister van Land bouw en Visshcerij, Mr. Dr. L. N. Dekkers met Ir. L. A. H. Peters uit Middelburg aan met den Commissaris der Koningin, waar deze met enkele andere autoriteiten bij de visscherij betrokkenen aan boord gingen van een Rijksvaartuig, dat met hen op- stoomde naar de Wielingen, het terrein van de uit Vlissingen uitvarende visschers. De Minister van Waterstaat, Jhr. Mr. van Lidth de Jeude, bezocht de terreinen van de N.V. Kon. Mij. de Schelde. Daarna ging de Minister naar de buitenhaven, voor dat de opening der pier plaats greep, werd ten huize van den burgemeester de lunch gebruikt. Vrijdag had de uitreiking plaats van de einddiploma's der Handelsavondschool door de Heer W. P. Edelman. E—einddiploma. A—diploma typen, 40 lettergrepen per minuut. Bdiploma typen, 50 lettergrepen per minuut Nel Blok (E), Corn. Boutens (E, A, B.), Lena Bukkens (E, A, B,), Joh. Buurman (E, A, B), Sara Buurman (E, B), Henriëtte De Clerk (E), Maatje Goedbloed (E), Willem Goossen (E, A, B), Piet Hollebrandse (E), Henk Kodde (E), Jan Koole (E), Simon Leenhouts (E), Emmy Loesberg (E, A, B), Joha. v. Poelje (E, A), Piet Roelse (E, A, B), GTeta te Roller (E), Ant. Sanderse (E), Jan Verstelle (E, A, B), Joh. v. Vlaanderen (E, B), Joha, v. Wolf eren (E, A), J. Laport (ge tuigschrift voor 5 afz. vakken), Jac. Osté (getuigschrift voor 1 afz. vak). Niet geslaagd: 2 leerlingen. Gaen examen: 3 leerlingen. (V.C.) Op het kantoor der Stoomvaart Maat schappij Zeeland, werd afscheid genomen van den Heer M. G. Binkhorst, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Hem werd een gouden horloge met inscriptie aangeboden. In een werkkeet aan het koopmans voetpad had een brandje plaats. De polilie kon het met een straal op de waterleiding blusschen. De Schipbrug is door een van de werf „de Schelde" komend schip aangevaren, waardoor de brug eenigermate ontzet werd. Na een half uur kon het verkeer weder plaats hebben. In het Concertgebouw werd een de monstratie gegeven en een kleine tentoon stelling gehouden van de nieuwste Smalfilm- opname en projectie-apparaten. De Heer J. Zwartster uit Haarlem, vertegenwoordiger der firma Filmo Company of Holland, sprak daarbij. Ds. J. B. G. Croes, Chr. Geref. predi kant te Steen wijk, eerder alhier, is beroe pen te Sneek. Tot hoofd van de Chr. Fröbelschool te Enschedé is benoemd Mej. L. A. M. Wtee- da, onderwijzeres aan de Chr. Bewaarschool in de Glacisstraat alhier. Ten Stadhuize had de uitreiking plaats van de diploma's behaald door cursisten der gemeentelijke werkloozen-cursusesn. On- derstaanden werd een diploma uitgereikt: C. v. d. Hooft, voorl. stoom en motor; Jac. F. Poirot, voorl. stoom, th. B. Stoom- en motor; Ch. Ribbens, voorl. stoom en C. J. Willeboer, voorl. stoom. 9 MIDDELBURG. Op 66 jarigen leeftijd is te Heelsum overleden, Mevrouw A. C. S. Nonhebel-Fa- ro. Zij was bijzonder bekend op muzikaal gebied. Juist dezer dagen had zij haar woon plaats alhier verwisseld met Heelsum. In Den Haag overleed Jonkvrouw E M. C. des Tombes, Zij was een bekende figuur in de dierenbescherming en woon de enkele jaren alhier. Zij werd 60 jaar oud. In het vroegere schoolgebouw hoek Langedelft is een verkeersmuseum onderge bracht, dat vorige week geopend is. De wijken in onze gemeente worden afges haft. Zooveel mogelijk zal het stelsel van even nummers aan de rechterzijde der straat en oneven nummers aan de linker zijde gerekend van de Markt af, naar de buitenwijken gevolgd worden. B en W leggen den raad de jaarreke ning 1935 van den dienst der gemeentewer ken over. Daaruit blijkt, dat het nadeelig saldo, na opvoering van de verschillende op slagpercentages, f 61.52 bedraagt, welk be drag zij voorstellen over te brengen naar de rekening 1936. De vereeniging „Het Schoolmuseum" herdacht haar 10 jarig bestaan. Het woord werd gevoerd door den burgemeester. Meis jes van de School te Groenendijk, met Mej. M. Blommaert, inspectrice van het Ward- onderwijs, gaven een demonstratie. De Heer dr. M. van Blankenstein uit "Wassenaar sprak over „Het verre Oosten als werkplaats der wereldgeschiedenis". Aan Mr. M. P. Sipkes, is in verband met den leeftijdsgrens met ingang van 1 ..Juli eervol ontslag verleend als kantonrech ter alhier Hij was dit sinds 1910. Vanaf 1907 was hij kantonrechter te Terneuzen. De Prov. Zeeuwsche Brandweerbond, vergaderde met, als hoofdpunt der agenda, de Statutenwijziging der Kon. Ned. Brand weervereniging. Zij werden vastgesteld, zoo als zij waren voorgesteld. De afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond hield alhier een algemee- ne vergadering. Het ledental overschreed de J100 In kas is een batig saldo van f 26.35. Des middags sprak Mr. G. A. Diepenhorst van Zeist over: „Een nieuwe vriend van den Boerenstand", Ds. D. J. Vossers van Vlissingen sprak over „De aarde is des Heeren, mitsgaders hare volheid". Ook de burgemeester hield een toespraak en wees op het belang van de C.B.T.B. voor het agragisch leven en voor het geheele volk. AAGTEKERKE GEITENKEURING. Vrijdagmorgen had te Aagtekerke de jaarlijksche Geitenkeuring plaats op het Dorpsplein. Aangevoerd waren 48 geiten, waaronder 20 lammeren. Groep I: Jonge Geiten geboren in 1936, aangevoerd 20 stuks. Ie prijs: J. Wijkhuijs, 2e prijs: L. v. Fijzeren, 3e prijs: P. de Vis ser, 4e en 5e prijs: J. Flipse, 6e prijs: J. Kweklieboom, 7e prijs: L. v. Eijzeren, 8e prijs: Wl Kodde en 9e prijs: P. de Visser. Groep 2, Eenjarige Geiten, aange oerd 12 stuks. Ie pr. P. Boone, 2e pr. J. Vos, 3e pr. J. de Hollander, 4e pr. J. Jobse, 5e pr. A Bakker, 6e pr. J. Kweklieboom, 7e pr. L. Ilugense. Groep 3: 2 jarige Geiten, aangevoerd 7 stuks. Ie pr. P. Boone, 2e pr. J. Flipse, 3e pr. J. Wijkhuijs, 4e pr. J. Kwekkeboom. Groep 4: Oudere Geiten, aangevoerd 9 MOEDER WAS INVALIDE. Armen onbruikbaar door rheumatiek. Nu alle pijnen verdwenen. Haar armen waren door rheumatische pij nen niet meer te bewegen. Men raadde haar aan rust te houden, maar met de zorg voor haar huishouding en twee kleine kin deren was dit onmogelijk. Zij schreef ons: „Ik leed aan hevige pijnen in mijn armen, die ik niet meer kon oplichten. Men raadde mij aan. rust te houden, maar dat was met het oog op mijn huishouden en mijn twee kleine kinderen onmogelijk. Toen las ik in één uwer Kruschen Salts-advertenties een brief van een dankbare gebruiker en ik be sloot ook zelf eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Mijn pijnen namen geleide lijk af en zijn nu geheel verdwenen. Ook voel ik mij veel betfr wel 10 jaar jon ger. Inplaats van een invalide ben ik weer een gelukkige moeder en vrouw". Mevr. R. L. H. Rheumatische pijnen hebben bijna steeds dezelfde reden: afvalstoffen die zich in het lichaam hebben opgehoopt en uw bloed ver giftigen. De oorzaak is onvoldoend werkende afvoerorganen. De zes zouten, waaruit Kru schen Salts is samengesteld, sporen inge wanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen geleide lijk en volkomen worden verwijderd. Frisch bloed zal weer door uw aderen stroomen, de pijnen verdwijnen en ge voelt oneindig veel energieker en gezonder. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten h f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maatschap pij Amsterdam voorkomt. stuks. Ie pr. W. Wisse, 2e pr. J. Wijkhuijs 3e pr. J. Jobse, 4e pr. J. Wtijkhuijs, 5e pr. P. Boone. 1 Geit van W. Wisse werd ingeschreven in het Provinciaal Stamboek. 16 stuks Geiten verwierven een aanbevelingskaart voor de fokkerij. Een groot aantal gaf zich op om deel te nemen aan de Wlalchèrsche Fokveedag. Naar het oordeel van de keurmeesters de heeren Sietema en Versluis, waren de aan gevoerde dieren van zeer goede kwaliteit. ARNEMUIDEN. Een 4-jarig knaapje van de familie S. geraakte in het kanaal. Enkele bejaardes, rustende visschers wisten het kind le redden. DOMBURG Ds. Quéré denkt Zondag 19 Juli af scheid te nemen van de Hervormde ge meente. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier, door F. G. N. Nico- lai te Jutphaas. DE OPENBARE SCHOOL. In verband met het dalen van het aantal leerlingen van de openbare school te Domburg tot een gemiddelde van 77 in 1935, had de gemeen teraad besloten aanvankelijk tot verminde ring van het aantal leerkrachten van 3 tot 2 met ingang van 1 Mei over te gaan. Thans zijn echter op 1 April zooveel nieuwe leer lingen toegelaten, dat het zoo goed als ze ker is, dat het gemiddelde aantal boven het vereischte minimum voor drie leerkrachten zal komen. Dit zou dan voor 1937 weer recht geven op 3 leerkrachten. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, heeft nu bepaald, dat als werkelijk blijkt dal ge durende 1936 het gemiddelde aantal leer lingen recht geeft op een derde leerkracht in 1937, ook voor het tijdvak 1 Mei tot 31 December zijn jaarwedde zal worden ver goed. De raad besloot nu het eersle be sluit in te trekken en ook nu drie leer krachten te houden. N. EN ST. JOOSLAND. De Heer A. J. Klompe is benoemd tot dijkgraaf van den Elisabethpolder. ST. LAURENS De Heer L. J. Wondergem behaalde bij het schriftelijk examen van P. B. N. A. zulke hooge cijfers dat hij zonder monde- Hekwerken en alle soorten IJzerconstructies J. P. VAN ZWEEDEN, Verkuijl Quale kelaarstraat 54, Vlissingen. ling examen slaagde voor het diploma ad- spirant-electro technisch opzichter. SEROOSKERKE Ds. J. J. Hietkamp is voornemens 12 Juli afscheid te nemen van de Hervormde gemeente en 19 Juli zijn intrede te doen te Vlissingen. In diens plaats is beroepen Cand. Th. Warners te Utrecht. VEERE BLOEDVERGIFTIGING. Dezer dagen is het 8-jarig zdontje van den heer W. Lou- werse aan bloedvergiftiging gestorven. Hét ventje had een splinter in den vinger ge kregen, die door de moeder verwijÖeild werd. Desondanks deden verschijnselen van bloedvergiftiging zich voor. De geneesheer vond het raadzaam, dat het jongetje naar het gasthuis te Middelburg werd overge bracht, waar spoedig bleek, dat men met een ernstig geval te doen had. Operatief ingrij pen kon het ventje niet meer redden. (M. G.J WESTKAPELLE Donderdag had de inwijding plaats van het nieuwe orgel in de Herv. Kerk. De Chr. Zangvereeniging verleende daarbij hara medewerking. Ds. Reus sprak over Psalm 87:5 volgens de berijming. De Heer H. C. A Varel te Ritthem bespeelde het orgel. Ook het AMestkapelsche Dameskoor deed zich hooren. Het woord werd nog gevoerd door Ds. Hartjes. WÜj hebben in één onzer vorige nummers beloofd nader terug te komen op de Vrij dag 8 Mei 1.1. op instigatie van de Kamer van Koophandel gehouden vergadering met de burgemeesters, wethouders, afgevaardigden der crisiscomité's, middenstandsvereénigin- gen uit de gemeenten behoorende tot onze Kamer van Koophandel In deze vergadering heeft de heer van Ag- gelen, de geestelijke vader van de Midden- standsborgstellingsfondsen, e.*n ui eenzetting gegeven van de noodzakelijkheid en het doel der middenstandsborgstellingsfondsen. Wlant wat is het geval? Zooals U bekend zal zijn is de in 1927' opgerichte Nederland- sche Middenstandsbank de finandeele scha kel tusschen den credietgevenden en den credietbehoevenden middenstand. De zich van zijn sociale taak bewust zijnde midden stander, die voor korteren, of langeren tijd geld „over" heeft, stort dit bij „zijn" bank de Nederlandsche Middenstandsbank, <ie credietbehoevende middenstander zal zich eveneens tot „zijn" bank wenden en door zijn bank ook geholpen worden, indien credietverleening banktechnisch gerecht vaardigd is. Meer dan normale risico's zooals deze uit elke erediet\erleening voort spruiten mag de Nederlandsche Midden standsbank echter niet op zich nemen. Ten gevolge van de tijdsomstandigheden zijn echter zeer veel middenstanders in een toestand geraakt, dat zij aan de normale eischen voor een bankcrediet te stellen, niet meer kunnen voldoen, terwijl hun bedrijf al of niet na saneering toch nog wel als „volwaardig" (d.w.z. voldoende winstaf- werpend om eventueel met het gezin er uit te kunnen leven) is aan te merken. Ten behoeve van zulke middenstanders nu heelt de regeering destijds maatregelen getroffen en is het mogelijk, dat door de Nederlandsche Middenstands Bank ou der garantie van de regeering door mid del van een z.g.n. crisiscrediet hulp ver leend wordt. Deze hulp komt echbr inzonderheid ten goede aan de beter gei undex rde bedrijs en, die voor credieten van f 500.— f lO.OtX).— in aanmerking komen. Al is de beteekenis van deze hulp grooter dan men over het algemeen l>e eft, toch is het duidelijk, dat langs dezen- weg ten slotte ni t a leen g. hol en kunnen wo. den. De kleine middenstanders namelijk va! en door de grens f 500—, f 10.000 bui'»:'

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1