meW©K®L LEVENSSTRIJD ASPIRIN BURGERLIJKE STAND cMcKHfi. unite tanden. FEUILLETON Hoogwater te Vlissingen op: WIELRIJDERS, LICHT OP: ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 15 MEI 1936. No. 2d Kras: Ja, het lijkt me dat deze wet slechts heel weinig voor de kleine zelfstandige zakenmenschen zal uitrichten, vooral binnenkort zeker niet Kris: Hoe zoo? Kras: Wiel de coöperaties, het concern en truststelsel kan ongebreideld doorwer ken, en haar groote zuigkracht op het particuliere zakenleven blijven uitoefe nen. Kris: Vindt je dat zoo erg? Kras: Voor de zakenmenschen ja, maar ook voor de overige burgerij zie ik daar een heel groot gevaar achter verscho len. Een gevaar dat ze dagelijks blinde lings grooter helpt maken. En waar de as. wet practisch die grooteren steunt en voor de kleinen weinig baat geeft, daarom is mijn bewondering voor die wet slechts gering. Kris: En zou daar nog wat aan te doen zijn? Kras: Zeker, maar dan zou er een snelle Middenstanders mobilisatie noodig zijn, en via de organisaties met klem op de ze bezwaren, voor de wetsbehandeling laten wijzen. Misschien helpt het. Kris: Ja, veel tijd is er niet meer, anders maken ze de wet met slechts gedeelte lijke Middenstandsinvloed, voor den Mid denstanders klaar. Bemesting van Zomergranen. JNlu de graanbouw door de regeering wordt gesteund, is het begrijpelijk, dat de verbouw hiervan zich belangrijk heeft uit gebreid. Hoewel de richtprijzen niet van dien aard zijn, dat deze teelt goed loonend genoemd kan worden, is de verbouw hier van toch niet gering. Van het grootste belang zal het daarom zijp, dat men de opbrengst van voorgaande jaren zoover dit mogelijk is benader of o- vertreft, om de kostprijs per H.L. zoo laag mogelijk te houden. Daarvoor moet in de eerste plaats de bemesting volledig zijn. Het vorige oogstjaar heeft ons bovendien ge leerd, dat een rendabele graan teelt in hoofd zaak afhankelijk is van een goede stikstofbe- mesling. Men heeft dan ook in voorgaande jaren kunnen ervaren, dat, waar niet vol doende met stikstof was bemest, het gewas zich niet ontwikkelde. Wanneer straks de planten zich in de eers te groeiperiode bevinden, zal het gewenscht zijn hierbij den groei te helpen door toe diening van een stikstofmeststof. Natuurlijk rijst de vraag bij vele landbouwers, met wel ke meststof en in welken vorm men de stik stof moet geven, om de beste resultaten te kunnen bereiken. Wij denken dan direct aan snelwerkende salpeterstikstof; daarbij mag als bekend worden verondersteld, dat salpeterstikstof gemakkelijk in het bodem- vocht oplost en zonder verdere omzettingen noodig zijn, direct voor de planten beschik baar staat. Dit is van belang voor jonge planten, welke door de eerste moeilijke groei periode heengeholpen moeten worden. Hier bij is de salpeterstikstof, welke in Kalksal peter, voorkomt de aangewezen stikstofvorm. Deze meststof heeft ook In ons land groote kan het komen als op Uw li chaam gegooid eerst hevige ril lingen, dan koorts. De weg tot herstel: ^he^jroduc^ai^ertrouweny Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. beteekenis gekregen. Duidelijk blijkt dat uit de sterk gegroeide belangstelling van land bouwers voor deze meststof. Niet alleen be vat deze» 15.5 °/o stikstof, maar bovendien een hoeveelheid kalk in direct /opneembaren vorm. In het voorjaar, wanneer na regen de gronden zijn dichtgeslibd en de bovengrond tot een korst opdroogt, ondervinden de jon ge planten hiervan veel last, doordat de plantjes zich moeilijk kunnen ontwikkelen. De snel oplosbare en snelwerkende, op neembare salpeterstikstof bewerkt dan een zekere en krachtige ontwikkeling. Hierbij komt nog, dat de kalk, tegelijk met de salpe ter oplost en zich evennens in den bovenlaag van den grond verdeelt. Daardoor heeft de kalk een bijzondere beteekenis, zoowel voor de plant a Is voedingsstof, als voor den grond zelf die daardoor losser en open blijft. Laten wij besluiten met de opmerking, dat, wil men jot een goeden oogst komen, een stikstofbemesting van groot belang is: dan alleen mag men onder normale omstandig heden weer een gunstig resultaat verwachten. De teelt en de stikstofbemesting der Bieten. De suikerbietenteelt neemt een belangrij ke plaats in onder de verbouwde gewassen. Hoewel men ook hier niet kan spreken van een goed rendabele teelt, kan deze toch bij de wisselbouw moeilijk gemist worden. Het behoeft dan ook geen betoog, dat aan deze teelt alles gedaan moet worden wat maar mogelijk is, om deze toch zoo rendabel mo gelijk te maken. Hiervoor zal zeker in de eerste plaats een goede bemesting eén be langrijke steun zijn. Een gewas als suikerbieten stelt hooge eischen aan den bodem. Waar niet voldoen de aanwezig is, dient de grond voorzien te worden van kali en fosforzuur; de suiker biet heeft veel kali en fosforzuur noodig. Op zeer lichte klei- en op zondgronden geeft men de kali- en fosforzuurbemesting het best korten tijd vóór den zaai, dus bij het gereed maken van den grond. Speciaal willen wij stilstaan bij de stik- stofbemesling, omdat deze een zeer belang rijke factor is en de opbrengst zeer sterk beïnvloedt. Zonder voldoende, gemakkelijk opneembare stikstof lijden de bieten sterk, worden te vroeg rijp en geven onvoldoende wortel opbrengst. Nu evenwel de bieten- prijzen in de laatste jaren niet hoog zijn, zal men zich terdege afvragen of de meer opbrengst door een extra stikstofbemesting wel door deze zal worden gedekt Deze vraag moet ongetwijfeld bevestigend worden beantwoord, daar de prijzen van de stik stofmeststoffen sterk gedaald zijn, in ver houding veel meer dan die van de bieten. Het is zeer gewenscht, dat nog meer aan dacht wordt besteed aan de stikstofbemes ting. Natuurlijk komt hierbij de vraag naar voren, welke stikstofvorm gewenscht is. Hier bij dient men met verschillende factoren rekening te houden. Op goede kalkrijke kleigronden kan een deel van de benoodig- de stikstof gegeven worden als Zwavelzure Ammoniak, de rest in één of twee overbe- mestingen als Kalksalpeter. Op oude gron den, die in den regel minder kalkrijk zijn, komt Kalksalpeter in aanmerking, zoowel voor de eerste gift als voor de latere over- bemestingen. Niet alleen door d© zekere werking van de stikstof, maar vooral ook door de structuurverbetcrende werking, is de Kalksalpeter voor alle overbemestingen van groot belang, hetgeen de praktijk wel Voldoende heeft vastgesteld, speciaal op gronden welke gemakkelijk dichtslibben of verkorsten. OOSTKAPELLE over de maand April 1936. Ondertrouwd: Jacob Wbndergem Hz., 23 j. en Maatje van Sorge Ad., 22 j. Maarten Jakobsen 24 j. en Jac. Boone 24 j. Pie- ter Adriaanse 27 j. en Wilhelmina Marijs 26 j. Samuel de Visser 27 j. en Wilhelmina Maljaars 22 j. Geboren: Catharina d. van Wl Bommeljé en M. Wisse Jacomina, d. van J. Hoefkens en M. Fransoi Suzanna Sara, d. van H. de Kam en G. P. Kodde Hubrecht z. v. S Francke en L. Brand Jan z. v. Joh. Poppe en M. Sanderse Johannes z. van J. Ludikhuize en P. Francke Elizabeth d. van J. de Visser en C. de Visser. Overleden: Andries de Pagter Jzn. 18 j. SEROOSKERKE over de maand April 1936. Ondertrouwd: Jacob Boender 29 j. en Jacomina Meijers 23 j. Johannes Marijs 29 j. en Neeltje de Voogd 27 j. Arie Cor nells Louwerse 31 j. en Neeltje van den Broeke 26 j. Marinus Boone 25 j. en Pieternella Marijs 24 j. Janus Wonder- pean 29 j. en Pieternella Neeltje Vreke 25 j. Getrouwd: Jacob Boender, 29 j. en Jacomina Meijers 23 j. Johannes Marijs 29 j. en Neeltje de Voogd 27 j. Geboren: Maria, dochter van Pieter Cop- poolse en van Elizabeth Pieternella Luit- wipler Maarten, zoon van Maarten Janse en van Johanna Moens Maria Johanna, Ja coba, dochter van Pieter Duvekot en Cor nelia Jobse. Overleden: Johannes Cornelisse, 80 j. we duwnaar van Johanna, Jacomina Lampers Te Middelburg overleden: Lutina Dek ker, 51 j. vrouw van Rogier de Later. MARKTBERICHTEN Coop. Vellingsvereeniging „Walcheren0. VEILING van 8 Mei 1936 Zeeuwsche Blauwe 68-71, Poters 38-41 per 25 Kilo. Mitlothiams I, 13-19, MiUothiams II, 12-14, Mitlothiams III, 6-8, per Kilo. Spinazie 2-3, Postelein 8-14, Moskrul 5-6, Zuring 3-5. Witlof 8-15, Koolrapen 1-1 Va, Bruine Boo- nen 13, Uien 2-3, per Kilo. Peterselie 7-13, Zuring 7-10, Sjalotten 14-16, per chip. Tuin kers 5 pi doos. Meloenplanten 1 ct. p. stuk DOOS 20CT. TUBE 4-0 EN 60 CT. Peën 5-15, Raapstelen Va-1, Prei 2-3, Selde rie 3-6, Peterselie 1, Rabarber 3-6, Radijs Vi-1, Rammenas 2-3, per Bos. Bloemkool 4-13, Andijvie 2-4, Kropsla li/a-4, Komkom- tnerf 8-15, per stuk. Blauwe Druiven 1.80 (de eerste) aanvoer door: J. M. Poley, Iear- seke. Aardbeien 1-4 p. st 44-82 p. pd. Bloemen: Seringen 6-10, Flieren 1-8, Tul pen 2-7, Ir us 7-8, Narcis 1-5, Pioenen 13» 24, Seilla's 1-2, per bos. Schizanthos 5-6, Bo» gonia 3-5, Salvia's 9-11, Lobelia 4, per pot. Violen 5-11, Madeliefjes 5-6, Dahliaknollen 5-6, Vergeet mij niet 3, per 10 stuks. Dhalia's (bloemen) I1/2 cent per stuk. VEILING vanTl Mei 1936 Zeeuwsche Blauwe 58-73, Poters 52, per 25 Kilo. Spinazie 2-3, Postelein 7-11, Moskrul 5-6, Zuring 1-6, Asperges 23, Witlof 8-12. Koolrapen V*-l, W-Sjnpeën 4, Bruine Boonen 13, per Kilo. Bloemen: Geraniums 10-11, Hortensia's 19, Salvia's 10, Begonia 5, Lobe lia li per pot. Narcis 1-4, Flieren 4-8, Serin gen 5-8, Tulpen 3-11, Irus 5-10, Anenoom 3 Lathyrus 5, Muurbloemen 2 per bos. Violen 6-9, Madeliefjes 4-5, Dhalia bloemen 28-32, Vergeet mij niet 3 per 10 st. Peën 6-14, Raapstelen 1, Prei 2-41/2, Selderie 3-61/2, Pe terselie Va-I, Rabarber 2-5, Radijs 1/2-I, Ram menas IV2-3V2, Mitlothiams I, 10-13, Mitlothi ams II, 10-12, Mitlothiams III 4-5 p. 25 K.G. Bloemkool 3-15, Kropsla 11/2-31/s, Komkom mers 6-15 per stuk. Zuring 3-9, Peterselie 6-13, Kervel 14, Sjalotten 8 per chip. Per ziken 3-10 per stuk. Doperwten 14-15, Peu len 12, Tuinkers 3-5 per doos. Meloenplan- ten 2-3 per st. Aardbeien 30-71 p. pd. MEI ZON Op Onder Zaterdag 16 Mei 5.05 8.48 Zondag 17 t» 5.04 8.50 Maandag 18 ti 5.02 8.51 Dinsdag 19 5.01 8.53 Woensdag 20 tt 4.59 8.54 Donderdag 21 tt 4.58 8.55 Vrijdag 22 M 4.57 8.57 Zaterdag 16 Mei v.m. 10.03 n.m. 10.24 Zondag 17 11.05 11.26 Maandag 18 11.59 12.20 Dinsdag 19 H 12.50 1.— Woensdag 20 1.09 1.39 Donderdag 21 1.57 2.25 Vrijdag 22 2.45 3.18 Zaterdag 16 Mei te 9.18 uur Zondag 17 u te 9.20 tt Maandag 18 n te 9.21 tt Dinsdag 19 tt te 9.23 M Woensd. 20 tt te 9.24 tt Donderd. 21 tt te 9.25 tt Vrijdag 22 tt te 9.27 tt Apotheken geopend te Vlissingen: Zondag is geopend OCKENBURG, Wlalstraat. 1 Hemelvaartsdag geopend OCKENBURG, Wiaïstraat. door GEQROES ONNET. 6. Zoo menigmaal had bij over dergelijke onderwerpen en schandaaltjes uit de groote wereld zich op de sociëteit met zijn vrien den vermaakt Goddank, die oprechte bekentenis gaven hem het volle vertrouwen in Marguérite te rug. De ongelukkige vader schaamde zich over die ééne opwelling, waarin zijne reine doch ter verdacht werd, hij zag haar niet aan en keerde zich af. Ik heb u leed gedaan vader, vergeef me. Maar aan wien moest ik mijn hart uitstor ten? Ik heb geene moeder meer. Mrs. Poker, hoe goed ook voor mij is toch een vreemde. Ik zou meenen verkeerd te hebben gedaan met tegenover u, vader, te hebben gezwe gen. Deed ik verkeerd?... vroeg zij schrei end. De herinnering aan haar moeder had haar nog zenuwachtiger gemaakt; zij snikte hevig en de graaf opende zijne armen; Mar guérite legde het droeve mooie hoofd tegen zijn borst en er ontstond een lang stilzwijgen. Ge deedt niet verkeerd lieve, hernam ein delijk de graaf bewogen, ik ben dankbaar voor je vertrouwen. Maar je overdrijft je gevoel van liefde..3 Je bent vereerd geweest met de vleiag&en van den kunstenaar, die vol bewondering was voor zijn model. Je jonge meisjes verbeelding heeft te veel waarde gehecht aan die woorden en toen Grand eau je schoonheid bewonderde en gij hem bezig zaagt, om die zoo goed moge lijk op het doek te brengen, is je genegen heid een rol gaan spelen. Je hebt de on rust van. den schilder voor zijn werk toege schreven aan verliefdheid. Het succes van Grandeau op de expositie deed het overige. Natuurlijk, hij vervaardigde een meesterstuk, maar is< dat aan jou verplicht. Jij hebt zijn pas ontluikende gave bezield. Het is een mooie droom en welk meisje van twintig jaar zou voor dien verleidelijken droom niet bezwijken? Omdat er tien eervolle regels over hem staan in de dagbladen, ziet je le vendige verbeelding hem al met een lau werkrans gekroond, die verandert in een auréal van roem. Je ziet hem als groot kuns tenaar reeds op een piëdestal en acht hem eindelijk een held, voor wien rang en stand, in het niet verdwijnt... Dat is je roman beste, een echte meisjesroman, die zich op allerlei wijze ontsponnen heeft in het hoofd je van mijn verwende lieveling. Je hart staat er buiten. Geloof me, het is een kinderspel van je opgewekte verbeelding... Lief heb je Raoul Grandeau niet... De Heer de Villary Bussau had op va derlijke wijze gesproken en Marguérite be handeld als ware zij een ziek kind. Hij hield het hoofd zijner dochter tegen zijn borst geklemd en streek langzaam en zacht over de zijden, weerspannige krullen, die den nek van het jonge meisje versierden. Als werktuigelijk zocht hij die sprirg' nde haren in harmonie |e brengen met haai: verdere kapsel, even als hij op eene andere wijze zijn best deed, orde te brengen in de ver warde gedachten en romaneske droomen van zijn aangebeden kind. W'laarlijk lieve, geloof me ik begrijp al les... Ik ben oud, maar heb veel gezien en ondervonden en ik weet zeker... Ge hebt Grandeau niet waarlijk lief... ge bemint hem niet. Het jonge meisje wierp plotseling het hoofd omhoog, zonder zich uit de omar ming van haar vader los te maken; zij glim lachte droevig terwijl zij naar hem opzag met oogen omfloersd van tranen: Ik bemin hem vader, herhaalde zij lang zaam, met eene ernstige stem, waaruit de oprechtheid van haar gevoel en het vuur van den opgewekten hartstocht sprak. De graaf voelde zich geschokt door de wijze waarop zij die woorden sprak; die eenvoudige woorêlen uit haar mond, ver bijsterden hem. Thans hoorde hij voor den eersten keer zulk eene stem van zijn kind en hij moest zich meester blijven om haar niet te doen zien hoe hij ontroerde. Die vier woorden hadden grooter uitwerking, dan een lang gesprek zou gehad hebben. Marguérite's vader begreep dat de kwaal dieper zat, dan hij eerst meende en dat ge nezing noodig was. Het oogenblik scheen hem thans slecht gekozen, om te strijden te gen de gevoelens zijner dochter. Hij meen de het best te doen met dat onderhoud af te breken en het gesprek een andere wen ding te geven., Welnu mijn kind, we zullen zien. De tijd zal het leeren... Wtij zullen op reis gaan als je wilt. O neen, ik bid u vader, niet reizen gaan. Ook goed. Toch afleiding zoeken kind lief, veel afleiding en dan hoop ik later... De graaf aarzelde. Wat later? vroeg Marguérite. Welnu, later misschien zal ik den heer Grandeau wel eens gaan spreken... Hij zal toch niet hier komen vooreerst, niet waar? Maar waarom later vader? De kolonel maakte eene onvriendelijke beweging, die hij zocht te verbergen door spottend te zeggen: Wel ja. Zeker dadelijk niet waar? Daar herken ik je weer in... Geen oogenblik wachten. Ik moet hem vanavond zeker nog opzoeken niet waar? Maar morgen vader? Morgen? riep de graaf vragend, terwijl hij bij zichzelf dacht: -,ze is waanzinnig op dat punt". Wtelnu, het Zjj zoo. Morgen. In* tusschen dacht hij: hoe eerder ook een einde aan die zaak komt hoe beter. Marguérite viel haar vader om den hals met eene vervoering, die hem deed ontstellen Toen de graaf in rijn studeervertrek kwam liep hij nog lang de kamer op en neer, zon der er aan to denken meer naar de socië teit, of wel naar zijne slaapkamer te gaan. Ja zeker, morgen ga ik naar Grandeau. Dat was het eind zijner overlegging en als hij waarlijk een net mensch is, waar ik hom voor aanzie, zal zich alles best schikken. Maar het werd tijd hoor. Wie had daar aan kunnen denken? Marguérite verliefd op Grandeau. Klein zottinnetje... (Wordt vervolgd.]

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 7