„Van den hak op den tak" 2e BLAD Uit de wereld der bedeelden. SPRUTOLlJK: door KRIS en KRAS Waarborgcostuums alléén bij Zomer- sproeten ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 15 MEI 1936. No 20 Onder bovenstaande aankondiging schre ven wij in ons blad d.d. 10 April j.l. een artikel betreffende ongewenschte toestanden in het kerkelijk leven, voornamelijk werden daarin feiten behandeld van het terrein der Ned. Herv. Kerk te Middelburg. Dit artikel heeft nogal aandacht getrok ken, van menige zijde werd onze bedoeling begrepen en is er sympathie mee betuigd. Daarvoor zijn we dankbaar. Het was niet onze behoefte om op deze aangelegenheid terug te komen, ware het niet dat men ons van bevriende zijde een poesebelletje toe zond dat de diaconie van bedoelde gemeen te meende te moeten aanbinden ter recht vaardiging van haar houding. Vooropgesteld zij dat haar anlwoord slechts op een onderdeel van ons betoog staat, op een gedeelte, dat als voorbeeld werd gebruikt, om aan te toonen tot welke gevolgen het weinig doen van huisbezoek mede kan leiden. Dat zulks ook zijn nadee- ligen invloed zal uitoefenen op de opbrengs ten van o.m. de diaconiekas, kan zelfs een kind begrijpen. De diaconie plaatste haar verweer in „Gemeenteleven", het maandblad van dal kerkgenootschap. De wijze waarop zij haar antwoord in kleedde zou nog wel tot opmerkingen aan leiding kunnen geven. W5j laten dit verweer hier volgen: Enkele leden onzer gemeente hebben ons opmerkzaam gemaakt op een artikeltje in een te Vlissingen uitgegeven nieuwsblaadje waarin de werkwijze der Diaconie ten zeers te wordt afgekeurd. De schrijver ervan beklaagt zich over een geval, waarin een gezin voor steun wordt af gewezen, waarvan de man lid is der Ned. Hervormde Gemeente, alhier, terwijl de vrouw tot een bevriende Prolestantse groep behoort. Terwille van de vrede in huis heb ben beiden gedurende hun huwelijk geen der beide kerkgenootschappen de voorkeur gegeven, m.a.w., ze gingen nooit ter kerk. De schrijver acht zulks verstandig. De man betaalde zijn kerkelijke belas'ing, doch arm lastig geworden, werd hij door de Diaconie afgewezen. Dit laatste nu wekt zijn afkeu ring. De schrijver toont al heel weinig van het werk der Diaconie af te weten. De re kening der Diaconie sloot het vorig jaar met een tekort van bijna 900 gulden. Wat zouden wij nu moeten beginnen, als al der gelijke gezinnen, die nooit of te nimmer naar de kerk komen, en dat zijn er tiental len, door de Diaconie moesten worden ge steund. Niet ieder lidmaat, die zich om steun aan meldt, wordt dus geholpen. Het lidmaat schap moet niet beschouwd worden als een verzekeringspolis, waarop in geval van nood, ondersteuning wordt verkregen. Voor ondersteuning komen zij in aanmerking, die trouw ter kerk komen. Voor dezulken offert de gemeente iederen Zondag haar gaven. Wlanneer de Diaconie allen ging steunen, die zich aanmeldden, dan zou dat moeten gaan ten koste van eerstgenoemden en dan kre gen wij dezelfde toestanden van een twintig tal jaren geleden, toen eenige honderden werden gesteund met enkele dubbeltjes in de week. Wlij achten ons gelukkig, dat de Diaconie deze toestand is ontgroeid en dat zij haar ondersteunden thans een behoor lijk bedrag kan geven. De schrijver van het stukje deelt verder mede, dat de oudjes door andere instellin gen geholpen zijn. Juist zoo moet het ook. Wlanneer de Diaconie een gezin afwijst, dan weet zij ook wel, dat het gesteund zal wor den door het armbestuur, dat daarvoor.: is aangewezen. Wie hebben gemeend het bovenstaande te moeten schrijven ter voorlichting onzer lezers, die uit een stilzwijgen wellicht zouden afleiden, dat de Diaconie willekeurig zou hebben gehandeld. Een ieder die ons artikel van 10 April heeft gelezen en dit rustig overdenkt zal be grijpen dat ons na zoo'n verweer alle lust tot verdere gedachtenwisseling ontbreekt. Derhalve kunnen wij volstaan met deze twee woorden: Commentaar overbodig. Kris: Zie, zoo, Zaterdag 30 Mei zal dus een Feestdag zijn voor de Wlalchersche be volking. Kras: Dat begint er op te lijken. We moeten op aanmoediging van Burgemeester van Wioelderen maar weer eens op rechte Wijze feest gaan vieren, na deze jaren van depressie kunnen we thans toch weer wat r uimer adem halen. Kris: Daar is wel wat van waar. Men zou haast het jubileeren gaan verleeren. Er is een aardig programma voor dien dag samengesteld. Kras: Zoo is het, al kan het dan nog op geen volledigheid aanspraak maken. Er moet allereerst nog wat geld bijeen komen en voorts moet onze Midden stand er nog eens een extra schepje op gooien. Kris: Ja, maar daar heb je het juist, ge loof jij dat de winkeliers daar nu nog veel puf in hebben? Kras: De verstandigen ja, die houden zich aan het nuttige advies dat de Midden standscentrale gepublioeerd heeft. De kost gaat immers ook nu nog voor de baat uit? Kris: Zeker, maar nu die groote groep die ook verstandig i§, doch over een hoe langer hoe kleiner bezit is gaan be schikken? Kras: Dat zijn zeker de oppassanten?? Kris: Kan je begrijpen, nee die zitten on der de grooteren, zelfs, daar waar men het 't minst verwachten zou. Kras: Och, kom, maar ja, als ik even na denk dan is het weer het oude lied. Daar is een groep werkers, daar zijn er die niets doen als critiek uitoefenen en er zijn de onverschilligen. Kris: Dan heb je de winkeliers die mee- nen dat zij het gelag moeten betalen, en het gedeeltelijk ook doen, zij wijzen op een deel der burgerij dat rustig af wacht en niets doet of heel weinig, ter wijl die beide groepen samen weer zien of onze plattelanders ook meedoen. Kras: Zoo blijf je in een cirkel rondtollen. Kris: Precies, maar op de vergadering is die cirkel gebroken. Daar zijn burgers, daar zijn zakenmenschen en er zijn onze landbouwers met hun fraaie huifkarren en ongekend mooie kleederdrachten die samen gaan werken. Kras: Bravo. Kris: Ja, maar wacht even. Die groep wer kers is nog klein, te klein zelfs en daar om moet ze grooter worden. Kras: Kan dat dan niet? Kris: O, zeker en daar wordt aan gewerkt ook. Alleen men kan de uitslag van het geheel van die samenwerking be spoedigen door zichzelf, uit eigenbe weging aan te melden. Kras: Hoe dan? Kris: Er is nog behoefte aan een aantal huifkarren. Wie kunnen nog een flink aantal vereenigingsbesturen met vaan dels gebruiken. Wie hebben nog geld noodig voor prijzen en het vuurwerk. Kortom er kan nog heel wat gebruikt worden. Kras: En waar moeten ze zich aanmelden? Kris: Bij den heer J. Louwerse op het stad huis. Telefoon 12 en het komt. in orde. Die weet overal raad op of raad mee. En als die nu spoedig opgaven krijgt, liefst vandaag nog zul je eens zien wat Vlissingen op 30 Mei aan de autoriteiten Beste Gerrit, Dat is een zeer leelijke gewoonte, welke kleine Pietje daar aangenomen heeft. Je schrijft me dat hij stilletjes uit de koektrom meltjes en de bonbonschaaltjes snoept als hij in de vroege ochtenduren in zijn eentje in de kanier rondsnuffelt en dat hij deze misdaad pertinent ontkent, als hij erover onderhouden wordt. Je vraagt me nu wat er tegen te doen is omdat een stevig pak slaag niet blijkt te helpen. Kijk eens hier, waarde heer, wat gebeurt er als je de kat met haar neus op het spek bindt? Het beest gaat natuurlijk aan liet smikkelen en snoept net zoolang door, tot het zijn buikje rond gegeten heeft. Daar is het een kat voor, zal je zeggen en dat heeft toch weinig te maken met het geval van klei ne Pietje. Dat denk jij maar. Als jij je aankomende zoon zijn zonde wil afleeren en hij blijkt niet slerk genoeg om de verleiding te kunnen weerstaan dan moet je beginnen met de verleiding weg te ne men. Praat me niet van Spartaansche kuns ten dat hij moet leeren de verleiding het hoofd te bieden. Als het kind dat uit zichzelf niet kan dan ligt het ofi den weg van zijn ouders om hem dat te leeren. Laat je vrouw beginnen met alle koekjes en andere lek kernijen achter slot en grendel le sluiten. Als Pietje ze niet meer ziet moet hij er met zijn vurige vingertjes afblijven. Als dat een paar weken geduurd heeft begin dan met een schaaltje met een of twee koekjes in de theetafel te laten staan. Pietje is goo chem genoeg om te begrijpen, dat als hij van deze twee koekjes er een kaapt, het onmiddellijk in de smiezen loopt. Het pro bleem, hoe van twee koekskes er een te snoepen zonder tegen de lamp te loopen, zal zijn verstand nog wel niet kunnen op lossen. Ik geef het je trouwens le doen, er zelf een redelijke oplossing voor le vinden. Een paar weken later laat je vier of vijf koekjes op de schaal liggen. Dat is voor Pietje moeilijker, want de verleiding is groo ter. Je hebt kans, dat Pietje tegen de koek jes zegl„Ga weg of je bent er niet meer" en dat inderdaad een van de lekkernijen naar zijn maag verdwijnt. Dan is Pietje in overtreding en moet er gestraft worden, maar zoodanig dat er van de straf een opvoedende werking uit gaat Onderhoudt nu den jongen vaderlijk. "Wijs er hem rustig en bedaard op, dat stelen leelijk is en dat groote jongens heel klein zijn als zij niet met hun vingertjes van de koek af kunnen blijven. Zeg hem, dat je er voortaan op rekent, dat hij je vertrouwen waard is. Doe dus een beroep op zijn eer gevoel. En laat dan weer de koekjes staan. Kaapt hij dan weer, dan onderhoudt je hem strenger en straft hem door inhouding van al zijn-1 ekkers gedurende een week. Stelsel matig mag hij dan ook de geheele week geen kruimel snoep hebben, ook al bedelt hij nog zoo en al zweert hij nog zulke dure eeden. Vooral je vrouw moet dan standvas tig zijn want zoodra van de strafmaat wordt afgeweken en Pietje toch snoep krijgt bin nen de week, denkt hij natuurlijk,- dat het met de straf wel losloopt en gaat hij mor gen aan den dag weer in de koektrommel op jacht. Meestal is zulk een straf wel voldoen de om het hem af te leeren, vooral als bij; een tweede gelegenheid de strafmaat tot veertien dagen wordt verlengd en stipt wordt uitgediend. Helpt het onverhoopt niet dan moeten hem andere straffen worden opge legd, zooals een uur vroeger naar bed, geen lekkers op zijn brood, niet mee mogen wandelen enz. Neen, Gerrit, je moet den jongen niet slaan. Dat is heel verkeerd. Door te slaan maak je de kinderen bang van hun vader en verhardt je ze veeleer in het kwade. Er staat geschreven; „Wie zijn zoon liefheeft spaart de roede niet", maar dat moet je op de juiste manier opvatten. Dat beteekent nog niet, dat bij iedere overtreding de jon gen van dik hout zaagt men planken moet hebben. Met straffen zooals ik hierboven noemde „sla" je den jongen veel meer. En overigens moet je Pietjes zonde niet te zwaar aanrekenen. Kinderen moeten van den grond af aan leeren, wat mag en niet mag. Zij vergen zeer veel geduld en veel toewijding. Je behoeft niet zacht voor je jongen te zijn, want dan maak je een pap kindje van hem. Je moogt hem zeker niet verwennen. Je moet bovenal voor kinderen rechtvaardig zijn, want het rechtvaardig heidsgevoel is bij kleuters sterk ontwikkeld. Mij dunkt, dat ik je nu genoeg adviezen heb gegeven. Ik hoop, nog eens te hooren, of zij resultaat hebben gehad. Wees gegroet van PLEUN ZEELAND. bezoekers en bewoners te zien zal ge ven. Kras: Dat kan me dan nogal wat worden. Kris: O zoo, dat dacht ik ook. Voor de huif karren zijn pracht prijzen beschikbaar en de eerste 12 zijn er al. KrasDat gaat goed. Verder krijgen we naast de optocht ook nog roei en zeil wedstrijden, gymnastiek demonstraties zang en muziekuitvoeringen heb ik ge hoord. Kris: De winkels zullen er extra feestelijk uitzien, overal de vlaggen uit. Nee, dat zal nu wat worden. Kras: Ik heb gehoord dat Zeeuwsch Nieuws blad aan de uitgifte van een feestcourant werkt. Kris: Mooi zoo, dan kan heel Walcheren van verschillende bijzonderheden ken nis nemen. Kras: Zoo is het, en kunnen door samen werking, ook in dit geval weer, vele kleine dingen tot een grootsch geheel worden gemaakt. Kris: En de nieuwe Pier op een waardig feestelijke opening rekenen. Kras: Daar is het immers om te doen. Kris: Natuurlijk. Maar nu nog wat anders. Heb je gelezen dat binnenkort de wet op de vestigingseischen in de Kamers behandeld zal worden? Kras: Dat heb ik. Kris: En wat denk jij van dat wetsontwerp? Kras: Het lijkt me een heele stap in de goede richting, doch er is naar mijn meening nog veel te verbeteren over gebleven. Kris: Wat zou jij nog meer wenscben? Kras: Ten eerste, dat naast de drie eischen die in de wet zijn vastgelegd als: Cre- diet waardigheid; vakbekwaamheid en handelskennis om in het bezit van een vestigings-vergunning te komen er ook nog een vierde element in zou zijn vast gelegd. Kris: Je bedoelt? Kras Het behoefte-element. Dat slechts dan de vergunning werd afgegeven, in dien naast het voldoen aan de drie gestelde eischen de gevraagde ver gunning verleend kon worden in een bevolkingscentrum waar plaats voor zoo'n bedrijf zou zijn. Kris: Maar ik las dezer dagen dat elk Mid- denstandsbedrijf een open bedrijf moest blijven, d.w.z. dat de mogelijkheid van vestiging eener nieuwe onderneming niet mag worden afgesneden door de argu menten; er zijn in deze branche reeds teveel ondernemingen, of; er zijn er ge noeg. Wie aan de drie gestelde eischen verdwijnen spoedig/ door een pot Bij alle drogisten. voldoet, moet een zaak kunnen vestigen. Daardoor blijft het bedrijf een levend bedrijf waarin de prikkel werkt dit steeds te doen beantwoorden aan de eischen die het volksleven stelt. Kras: Ik heb je met groote aandacht aan- gehoordf maar kan het met die laatste zienswijze niet eens zijn. Kris: Wlaarom niet. Kras: W'anneer er aan het aantal be drijven in elke branche geen paal en perk wordt gesteld lijkt me die wet voor driekwart een wassen neus. Im mers het niet stellen van eeai limiet laat de mogelijkheid open dat het aan tal ongebreideld kan voortgaan, want het geld speelt de hoofdrol daar kun je alles voor koopen, zelfs vakbekwaam heid en handelskennis. Kris: Dat is mogelijk. Kras: Dus blijft de mogelijkheid van een t e groot aantal zaken, en dat te groo- t e aantal staat de ontwikkeling van het benoodigde aantal in heur levens kans in den weg. En is de verwachting dat dit bedrijf levend zal kunnen blij ven mijns inziens een fictie, eem drog beeld, mede zeer ten nadeele van de belanghebbenden uit het heden en voor de toekomst. Al besloot men om, bijv. het behoefte element er voor de eerste 5 of 10 jaar bij in te lasschen, dat zou reeds een beteekenende factor zijn. Voor al wanneer men na dien datum, aan de hand van de omstandigheden dan, de situatie en dus zijn houding opnieuw zou kunnen bepalen ten aanzien hiervan. Kris: Dus jij gelooft dat juist het inlasschen van het behoefte element de prikkel be ter zou doen werken om het bedrijf be ter te laten beantwoorden aan de ei schen van ons volksleven? Kras: Dat geloof ik absoluut, temeer daar er dan nog ruim voldoende gelegenheid overblijft om in vrije concurrentie aan de eischen en verlangens van het ge heele publiek te blijven voldoen. Kris: Had je nog meer verlangens omtrent deze wet? Vervolg le kolom pag. 3, I

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 5