AKKERTJES BURGERLIJKE STAND LANDBOUW. 'n "Akkertje" beschermt U AKKER.CACHETS MIDDELBURG van 7—13 Mei 1936. BevallenJ. M. Meerman-Klap, d. L. A. M. Sturm-de Pagter d. M. E. Dubel-Wagener d. I. H. Tevel-Wie- gel d. S. M. van Óverbeeke-Goed- hart d. C. M. Geldof-Kuijs d. E. Hubregtse-Pieters, z. OverledenM. W. Kunst 72 j. geh. met H. E. Schoenmaker G. Imanse 81 j. wedn. M. de Witte C. de Buck 68 j. geh. met Gilde de Pagter 16 j. ongeh. d. E. C. Louwerse 1 week d. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRI.IDAG 15 MEI 1936. No 2f der N.V. Slijters Melkinrichting en Stoomzui- velfabriek „Samenwerking" alhier. De data van de eindexamens van het gemeentelijk gymnasium, zijn voor zooveel het mondeling gedeelte betreft, dit jaar op 29 en 30 Juni vastgesteld Medegedeeld wordt, dat de in 1936 Ie hou den exames ter verkrijging van een akte van bekwaamheid in „handenarbeid" zullen aan vangen op 22 Juli a.s., de commissie voor Zeeland houdt zitting te Den Haag. Vrijdag werd in „St Joris" de school raad voor Scholen met den Bijbel in Zee land gehouden. Ds. Heij sprak een Openings woord. De Heer dr. K. Huizinga, directeur der Chr. Kweekschool alhier, hield een le zing over: „De Christelijke Onderwijzer", Ds. J. Barbas te Hengelo sprak over: „De be langen voor het onderwijs in de Scholen met den Bijbel". Zaterdagmiddag is opnieuw een alar meering beproefd, waarbij ook enkele mo torwielrijders van de burgerwacht toeterend rond reden. De brandweer had aan deze oefening er een verbonden voor het reser ve-personeel, dat gerecruteerd was uit de leerlingen van de ambachtsschool. De reclasseerings collecte van j.l. Za terdag bracht op f 327 871/2. De Heer J. A. Pieters redde met le vensgevaar op 8 Maart een knaapje uit de Nieuwe Haven. Hij ontving Maandag een lof felijk getuigschrift in lijst namens het Carne gie-Heldenfonds. De politie verleende assistentie bij een ambtenaar der belastingen voor een huiszoe king bij zekeren H., verdacht van frauduleu zen invoer van Sigarettenpapier. Er is een partij in zijn woning aangetroffen Zaterdagmiddag kwam een jongen in botsing met een anderen jongen, beiden per fiets. Geringe verwonding en enkele schade aan het rijwiel was het gevolg. Erns tiger echter was de aanrijding, toen een au tomobilist te laat uitweek en rechts geen voorgang gaf, waardoor een wielrijdende Duitsche dienstbode kwam te vallen en be wusteloos ergens moest worden binnenge dragen. Zij bekwam een lichte hersenschud ding. Later kon zij naar haar dienst worden teruggezonden. De afd. Middelburg van den Ned. Mil. Bond hield Vrijdag haar jaarvergadering. Dit jaar werden 9018 bezoeken gebracht. De financiëele toestand is zorgelijk. Men tracht nieuwe bronnen van inkomsten te verkrij gen. In de vacature Ds. Tjebbes werd ge kozen jhr. Mr. A. E. Wl. M. Schorer. Singelloop van E.M.M. Zaterdagmiddag had onder flinke belangstelling van de zijde van het publiek de 9de Singelloop van E.M. M. te Middelburg plaats. De start had plaats bij den Veerschen weg en er verschenen 12 loopers voor klasse C en twee voor klasse B aan den start Het ging in vlug tempo met als eindpunt den Poelendaalschen Singel. Van de B-klasse was eerste M. P. Bruijn- ooge van Odidas te Groede in 10 min. 33.6 sec.; tweede Ad. Kambier van E.M.M. in 11 min. 54 sec.; Van de C-klassers was 1 G. A. van Zuij- en van Rust Roest, Zierikzee in 11 min.; 2. L. A. Schouls van Rust Roest, Zierikzee in 11 min. 2,2 sec.; 3. C. J. Aerssens van de R.K. V.S.V. te Vlissingen in 11 min, 20,3 sec. Dit waren de prijswinners. Verder kwamen de loopers in de na te melden volgorde aan; H. J. Berrevoets van Rust Roest in 11 min 23,8 sep.; C. van Sor- ge van AV. '35, Vlissingen; C. Meijer van E.M.M.; F. Everaars van Marathon, Vlissin gen; A. Bijsterveld, AV. '35; B. A. Nachte gaal, Marathon; A. Tabak, Marathon en L. Dobbelaar, Marathon. Een looper gaf het onderweg op. (Z.) EEN JUBILEUMTENTOONSTELLING. In het Kunstmuseum, Schuttershofstraat, werd Maandagmiddag een zeer belangrijke jubileum tentoonstelling geopend door den Commissaris der Koningin ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van Nehalennia. Nehalennia is de vereeniging tot bevorde ring en in standhouding van Wlalcheren's na tuur en stedenschoon. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten sprak de vice voorzitter, Burgemeester C. A. van "Wtoelderen, een aan historische ge gevens rijke openingsrede uit. Vervolgens sprak de Commissaris der Koningin met groote waardeering over het betekenisvol le werk dat de vereeniging in deze kwart eeuw tot stand bracht Na aanbieding van gelukwenschen en de beste wenschen voor de toekomst verklaarde Z. Exoeleniie de expositie voor geopend. Door Z. Exc. werd met algemeene in- temming het aangeboden eere-Presidium anvaard. Den voorzitter der vereeniging, Burge- eetser J. L. v. Voorthuijzen van Domburg door ziekte verhinderd was aanwe/ig te ,n. werden gelukwenschen en bloemen ge» zonden met deze gebeurtenis, uit erkente- jkheid en waardeering voor hetgeen Z. Edelachtb sinds de oprichting voor de ver eniging had gedaan. Het woord werd nog gevoerd door den eer C. Doets, directeur der Ambachtsschool ;a mede oprichter, Burgemeester M. Fern- Als 't gure weer U koud en rillerig doet thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doet vreezen, neem dan voor 't naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en slaat morgen gezond en prettig opl Wederfanefsch Ongeëvenaard bij gevatte kon s Prodüct Griep, rheumatiscne pijnen, - Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Volgens recept van Apotheker Dumont hout van Middelburg en den heer Berdenis van Berlekom. Na de aanbieding van ververschingen werd de tentoonstelling die een rijke ver scheidenheid van fraaie schilderstukken en actueele prenten over kerken en buitenplaat sen op "Wlalcheren bevat bezichtigd. Deze bijzondere tentoonslelling is voor zeker de belangstelling van iedere kunst liefhebber of natuurvriend een bezoek ten volle waard. AAGTEKERKE Alhier is een vereeniging voor luchtbe scherming opgericht met 14 leden. BIGGEKERKE De afd. van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond hield haar 4e jaarvergadering. De afdeeling belegde 4 vergaderingen en heeft 23 leden. Aan werkloozen is uitgekeerd f 855 de kasl sluit met een batig slot van f 17.39. Het bodeloon werd met 1 cent per lid en per weeU'verhoogd. Tot bode voor dit jaar werd benoemd de Heer A. van Keulen. Onze vroegere predikant Ds. G. C. Postma, thans te Oudenbosch, is benoemd tot voorganger bij de Ned. Herv. Evangelisa tie te Drachten. GRIJPSKERKE. Bij het hevig onweer der vorige week Werd de teléïoonleiding getroffen. KOUDEKERKE Ook alhier is een comité gevormd met het doel een luchtbeschermings-vereeniging te verkrijgen. Meer dan 800 personen traden als lidi toe. ST. LAURENS Alhier werden een drietal ooievaars gezien SOUBURG. Vrijdag! zette in een openbare vergade ring de Heer J. Geschiere, hoofd van de luchtbeschermingsdienst, het doel uiteen van de op 16 Mei te houden oefeningen. Verder kwam men tot de oprichting van een Ver eeniging voor Luchtbescherming. De bazar-commissïe van de Chr. Mu- ziekvereeniging „Vlijt en Volharding" deelt mede, dat de bazar netto opbracht f 384, Dinsdagavond heeft de Muziek vereeniging een rondgang gemaakt door het dorp. —De Souburgsche postduivenvereenigihg „de Luchtbode" hield haar eerste bonds- concours vanuit Vilvoorde. Het aantal vo gels bedroeg 98. De prijzen werden als volgt behaald: le en 24e pr. I. Joziasse, 2e pr. W louters, 8e, 9e en 10e pr. Wl Daalhuizen, 3e pr. S. Du- vekot, 4e, 5e en 7e pr. D. van Soelen, 6e en 13e pr. J. de Nooijer, 10e en 18e pr. P. Bouwman, lie pr. A. Riekwel, 12e, 14e en 20e pr. L. Braet, 16e pr. P. Hangoor, 17e pr. J. Francois, 19e pr. A. Louwerse, 21e pr. H. Davidse, 22e pr. J. Hoogesteger, 23e pr. P. Marteijn, 25e pr. J. Boers, le over- duif D Keimei. (V. C. VEERE Donderdag had in het stadhuis een bijeenkomst plaats in verband met de groo- te luchtbeschermingsoefeningen op Zalerdag 16 Mei. De burgemeester zette het doel daar van uiteen. Een vereeniging werd opgericht met ongeveer 50 leden. Zondag was het veertig jaar geleden, dat mej. de Wed. J. A. Maljers-Hekelbeeke voor het eerst als klokkenluidster fungeerde. VROUWEPOLDER Vrijdag werd in het gemeentehuis een luchtbeschermings-vereeniging opgericht met 60 personen. WESTKAPELLE Vrijdag vergaderde „Het Molenwiekje". Er gaven zich 14 deelneemsters op, om on derricht te krijgen van Mevr. Schutte uit Hoorn, die hierheen komt. De inkomsten bedragen plm. f 1061 en de uitgaven f 941. VLISSINGEN, van 7-14 Mei 1936. Ondertrouwd: L. B. Kruijff, 25 j. en J. C. van Oorschot, 24 j. J. A. Wlijnands, 27 j. eni L. H. Roelse, 23 j. R. Wl du Pont, 43 j. en C. Jonckman, 42 j. Getrouwd: Wl. J. Goedhart, 28 j. en R. F. Dewasme, 25 j. K. Prins, 29 j. en J. Groenendijk, 26 j. P. G. Swennen, 28 j. en G. de Jong, 31 j. Wl van de Guchte, 26 j. en I. de Jong, 26 j. Bevallen: G J. E. Maas, geb. Tromp, d. L. Sohier, geb. Jasperse, d. G. Bronke, geb. de Pagter, d. L. C. Provoost geb. van Pamelen, d. A. M. van der Linde, geb. Castel, z. J. M. van Splunder, geb. Kuijper, d. P. A. de Vos, geb. Schunse- laar, z. J. Prince, geb. van den Driest, d. L. J. Selen, geb. Bruggeman, z. Overleden: C. G. Houmes, 81 j., man van S. Goedhardt P. C. Schenkel, 82 j., wedn. van C. Raamsdonk H. J. Landré, 2 da gen H. S. J. Snoek, 88 j., wed. van A. Touw M. J. Albus, 89 j., wed. van L. P. F. Beijé. (V. C.) SOUBURG, van 6-13 Mei 1936. Geboren: Johanna, d. v. J. Jagt en C Poot. Ondertrouwd: Wl. P. Klijn, 24 j. en J. de WUjze, 29 j. Overleden: M. Marinisse, 78 j., man van W. Roose. LOOP DER BEVOLKING DER GEMEENTE OOST EN WEST SOUBURG OVER DE MAAND APRIL 1936. Ingekomen: L. Meliefste, van Koudekerke naar Parklaan 2 J. van Oosten en gezin van Den Helder naar Dijkstraat 35 T. de Klerk van Middelburg naar Marnixplein 11 A Claudius en gezin van Den Helder naar Vlissingsche straat 113 M. J. Cal- jouw van Middelburg naar Spoorstraat 78 Dubbeldam en gezin van Den Helder naar Vlissingsche straat 115 J. A. Spaeter en gezin van Vlissingen naar Nieuwstraat 3 P. Kuzee van Ritthem naar Noordstraat 5 A. Wl Aarnoutse van Ritthem naar Blauwe weg 2 P. Hendrikse van N. O. Indië naar Nieuwe Vlissingsche weg 189 C Tienpond en gezin van Den Helder naar Dijkstraat 24 P. N. Raemakers en gezin van Dubbeldam naar Berm weg 25 L. van den Broeke van Vlissingen naar Dood weg 1 M. Sturm en gezin van Winters wijk naar Middelburgsche straat 2 J. de Nooijer geb. de Bart van Vlissingen naar Spoorstraat 82 J. de Nooijer van Rotter dam naar Spoorstraat 82 N. Boer en ge zin van Vlissingen naar Tuinstraat 8 C. Schuiling geb. van de Dood van Vlissingen naar Beciusstraat 22 A. C. Beenhacker geb. le Due van Middelburg naar Becius straat 17 J. E. Lampier van Eindhoven naar Nieuwe Vlissingsche weg 155 C. Vleugel van Ned. Indië naar Middelburgsche straat 28 C. Gilde van Ned. Indië naar Vlissingsche straat 83 P. van Belzen van Ned. Indië naar Ritthemsche straat 23 J. F. Jansen en gezin van Vlissingen naar Vlissingsche straat 117 Wl J. Valijntijn van Den Helder naar De Deckerestraat 9 Wed. J. Janse-Houterman van N. en St. Joosland naar Zandweg 2 Wl Vreeke van Veere naar Abeelsche weg 28 M. Visser geb. Kleinepier van Biggekerke naar A- beeische weg 24 L. P. Erkelens van N. Indië naar Nieuwe Vlissingsche weg 177. Vertrokken: Wl Cijsouw van Paspoort straat 34 naar Vlissingen Slijkstraat 10 J. IJzelenburg en gezin van Oranjeplein 41 naar Bruinisse, Steinstraat W. van den Broeke van Loodweg 1 naar Serooskerke (Wl.) p a. P. de Buck J. Krokké en gezin van Dwarsstraat 3 naar Vlissingen, Glacis- straat 119 J. Schout-Velthuis geb. Smits van Nieuwe Vlissingsche weg 107 naar Vlis singen, Glacisstraat 119 J. Joziasse van Spoorstraat 24 naar Sas van Gent, Princen- kade 1 C. I. Venema en gezin van Abeel sche weg 12 naar Koudekerke, Oud* Vlis singsche weg E 237 J. Bosselaar van Abeelsche weg 12 naar Koudekerke, Ou de Vlissingsche weg E 237 A. Dourlein van Nieuwe Vlissingsche weg 369 naar Den Helder a.b. „Hertog Hendrik" E. J. Lammers Van Beciusstraat 28 naar Vlissin gen, Droogdok P. Wissekerke van van Teijlingehsfraat 29 naar Bergen op Zoom, Artilleriestraat 13. Bestrijding van Insecten. Wal is al niet blootgesteld aan de scha delijke inwerking van insecten, zooals vlie gen en wat wordt er niet door vernield en bedorven. Wie willen het ditmaal eens over de vliegen hebben. W!at zou het vee er niet mee gebaat zijn, indien het minder geteis terd werd door insecten, het vee zou direct beter vreten en zeker meer melk geven. Het is dan ook wel voldoende bekend dat de schade, welke in de landbouw en vc il bij de veeteelt ondervonden wordt, in de duizenden loopt. Niet alleen, dat hierdoor groote schade ontstaat maar wat nog veel erger is, de bedreiging der hygiëne is nog veel belangrijker. Verreweg de meeste insecten tieren welig op onreine plaatsen en brengen daardoor een menigte van ziektekiemen over. Het is dan ook wel geen overbodige weelde dat wij hier eens wijzen op de bestrijding van deze zoo schadelijke insecten in eiken vorm. Krachtige bestrijding van deze dieren is, niet alleen raadzaam maar beslist noodzakelijk. Vooral op de Boerderij laat deze bestrij ding nog veel te wenschen over. Hier zijn zoovele broednesten, en het is daarom ook hoog noodig, dat hieraan eens wat meer aandacht wordt besteedt. Het voortplanltings- vermogen van insecten zooals vliegen, mie ren en andere is ontzaglijk. Juist de vele eitjes en larven veroorzaken enorme schade en zijn die er eenmaal, dan is de bestrijding meestal dubbel moeilijk. Het gevolg is dan ook dikwijls een ware in sectenplaag. Men kan deze ellende echter voorkomen door tijdig de primaire parasie ten te vernietigen, voordat zij zich voort planten. Wat is er intusschen al niet ge daan tegen deze kwaadaardige schadelijke insecten. Vele verdelgingsmiddelen faalden dikwijls of het resultaat was dikwijls zeer klein. Het is ook moeilijk om die middelen te vinden, waarvan men zeker is, dat afdoen de resultaat wordt bereikt, terwijl de mees te middels nog schadelijken invloeden zelfs hinderlijke neveneigenschappen bezitten. Vol gens onze Plantenziektenkundigen Dienst, heeft men met één middel uitstekende re sultaten verkregen n.l. met Rodax, dit middel heeft in de practijk bewezen dat hierin niet alleen geen bezwaren zijn ver bonden maar wat meer is: de bestrijding als afdoend kan genoemd worden. Voor zulk een middel mogen wij dankbaar zijn, en het zou bovendien een oplossing betee- kenen voor het groote vraagstuk, van de bestrijding van deze schadelijke insecten. Wanneer hét gebruik maar oordeelkun dig geschied, want hier komt het bij der gelijke middelen dikwijls opaan, kan men veel bereiken. Het ware dan ook te wen schen dat niet alleen in landbouwkringen, maar ook overal elders eens meer aandacht Wetrd besteedt, aan deze zoo veelvuldig voortkomende insecten, en hunne bestrijding. FLUWEELEN JASJE Om aan veler verzoek te voldoen plaatséfcr wij gaarne een model van een fluweelen jas je, dat tevens op meer gekleede japonnen ge dragen kan worden. Ook in andere mooie weefsels worden de ze modellen gemaakt, meestal geheel en al afwijkend van de japon. In een gladde bontstof is het practisch en sterk om bij koude dagen in huis gedragen te worden. De imitatie Breitschwanz wordt hiervoor veel verwerkt. Het model valt tot in de taille en de groote revers worden met een knoop op de schou ders gehecht. Gladde mouwen, die naar de pols toe wijder worden en een splitje hebben van ongeveer 5 c.M., waarboven eveneens een knoop wordt genaaid. Het geheel wordt ge voerd met kunstzijde. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen in alle maten, ook in 50 en 52, on der No. VKK 1827. Kosten f 0.40,

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 2