„Van den hak op den tak" SALLANDIA 2e BLAD De Vlissingsche Pier. Openstelling op 30 Mei a.s. door KRIS en KRAS Wat is Moeder toch knap Kijk ze die trekkar nu eens prachtig opschilde ren! Fijn hè? De keuken heeft ze ook zoo mooi gemaakt. Denk er om vent, nu nog niet aan komen, zegt Moeder als ze klaar is. Vanmiddag mag je er weer meespelen. Dan is de verf heelemaal droog en net zoo hard als glas, want het is GLAS-EfVSAILLE Ed.Schaepman&Co.(Zwolie,Mechelen(BeIgië) VREDESTICHTER. Rheumatfek laaMI toch wrijven akkers Kloosferbalsem ZEEUW'SCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 8 MEI 1936. No 19. De werkzaamheden aan het nieuw© Wan- delhoofd zijn thans zoover, dat op Zaterdag voor Pinksteren de opening tegemoet kan worden gezien. Natuurlijk is het dan feest, zij het dan ook dat de tijdsomstandigheden niet toelaten om dit op de ouderwetsche royale wijze te vieren. Dat behoeft ook niet. Maar feest zal het over deze gebeurtenis moeten en kunnen zijn. Allereerst over het feit dat er in deze economische depressie daden gesteld wor den als gevolg van een onverzwakt initiatief en het volslagen vertrouwen in een betere toekomst. Ten tweede dat in de van de Neder- landsche Noordzee-badplaatsen er een tweede wandelhoofd is gereed gekomen. En in de derde, doch voor ons niet de minst belangrijke plaats, dat dit historisch gebeuren in de geschiedenis van het tou risme voor ons land, juist plaats vindt aan het eenige Zuiderstrand van Nederland, aan de Vlissingsche kust. Hedenavond zal de feestcommissie voor dit doel opnieuw vergaderen, en trachten het programma samen te stellen. Hoewel er reeds enkele gebeurtenissen voor dien dag zijn vastgelegd, bijv. officieele opening door den Minister van Waterstaat; een speciale tocht georganiseerd door de Kon. Ned. Automobielclub; een vuurwerk dat waarborgen geeft iets grandioos te wor den, is toch natuurlijk het programma voor dien dag niet volledig. Er zal meer moeten gebeuren en er zal meer gebeuren, daar zijn de Vlissingsche Vereenigingen en haar besturen ons een waarborg voor. De Directie van de Pier, nam reeds een belangrijk aandeel in het programma van dien dag, afgezien nog van haar toch reeds kostbare en belangrijke daad. Derhalve zal haar voorbeeld zeker stimu- leerend ter navolging werken. Alleen in de Middenstandskringen bestaat geen onverdeelde instemming. Velen onder hen vreezen dat op dien belangrijken ver koopsdag, de stad verlaten zal zijn. Natuurlijk valt te verwachten dat zulks gedeeltelijk het geval zal kunnen zijn. "Wtij schrijven „kunnen zijn", want bedrie gen de voorteekenen zich niet dan zal de Vlissingsche bevolking door duizenden en duizenden bezoekers wel verdubbeld zijn dien dag. Voor hen allen is toch op het Boulevard gedeelte geen plaats. Derhalve zullen zij ook de stad wel eens rond gaan met al de mogelijkheden van dien voor onze zaken- menschen. Doch er is nog een ernstig bezwaar voor al als het weer meewerkt. Dat geldt in bij zondere mate voor die firma's die hun arti kelen bij de cliënten thuis moeten afleveren. Zij toch vreezen, en met recht, dat de meesten hunner cliënten dien middag en avond niet thuis.zullen zijn. Dat brengt voor deze firma's ernstige moei lijkheden met zich vooral juist voor de vol gende feestdagen. Daarom doen wij een ernstig beroep op de inwoners onzer Gemeente. De Midden stand is de nijvere groep waar zeer zwa re slagen allen. Zonder steun of bijzondere bijstand trachten zij nog steeds zichzelf en elkaar te helpen. Dit vergt geen buitengewone offers van de openbare kassen, dus van uw belasting gelden. Voor die houding verdienen de zakenmen- schen dan ook met goed recht en reden de medewerking van al hunne cliënten. Helpt hen óan ook. Hoe? Bestel tijdig wal U behoeft, beter nog, als het kan koop het één of twee dagen tevoren. Kan dat niet, maak dan goede afspraken met uw leveranciers en hunne bedienden fvvanneer en hoe laat U wel thuis bent. Houdt U daar ook aan. En zorg zoodoende dat de moeilijkheden voor onze Middenstanders tot de kleinst mogelijke afmetingen beperkt blijven. Doet U dat, dan is het feest voor U, maar kan het ook feest zijn voor onze winkeliers die daarop evenveel recht hebben als ie der ander. Daarom werkt mee, ook dat is dienen het algemeen belang. Kris: Zoo, dus op 16 Mei gaan we des mid dags en 's avonds luchtbeschermings oe feningen bele\en? Kras: Daar wordt aan gewerkt tenminste. Kris: Dat kan dan nog een leuke boel wor den. Kras: Da's een kwestie van persoonlijke waardeering. Het is in ieder geval een zeer uitgebreide organisatie die daarvoor noodig is en aan de voorbereiding zit heel veel werk vast. Kris: Duurt zoo'n oefening lang? Kras: De middag oefening van 2 uur 40 tot 4 uur 40. Dan zullen er over de ver schillende gebiedsdeelen van onze pro vincie vliegtuigen, de vijanden dus, op eenige plaatsen hun vernietigend werk een luchtaanval ondernemen. Kris: Toch geen echt vernietigend werk? Kras: Natuurlijk niet, daar is het een oefe ning voor. Kris: Wlat gebeurt er dan? Kras: Als de vliegers de grens passeeren wordt dat door de Radio over Schevenin- gen rondgeseind en doorgegeven aan de hoofden van den luchtbeschermings dienst. Deze zullen, wanneer hun dit noodig voorkomt, het signaal „Luchtalarm", doen geven door middel van sirenes, stoomfluiten, auloclaxons enz. enz. Kris: Een pro-lawaai campagne dus? Kras: Precies, maar in tijd van oorlog betee- kent dit het angstige sein voor de bevol king om zich in veiligheid te stellen, zij die op straat zijn in de openbare schuil plaatsen, of hun eigen particuliere scbuil- gelegenheid op te zoeken. Kris: En dan? Kras: Dan komen de vliegers over en gooien voorwerpen, die bommen moeten voor stellen uit hun machines. Aangenomen wordt dat hierdoor gewonden vallen, ver nielingen plaats vinden enz. Kris: Een mooie boel. Kras: Dan komen de hulpdiensten in actie. De eerste hulp, helpt de gewonden, de brandweer bluscht vuur, andere groepen ruimen de vernielingen en de versper ringen op. Kortom het is alle hens aan dek. Kris: Maar hoe weten we nou of de voor stelling afgeloopen is? Kras; Daarvoor zorgen de klokken. Als de vijandelijke vliegtuigen verdwenen zijn beginnen die te luiden, dan komen de schuilenden uit hun kelders te voor schijn en kunnen de hulpdiensten huistoe Kris: Da's mooi in elkaar gezet, maar 't is niet moeilijk weet je, overdag kun je overal goed zien, maar nou in donker? Kras: Ja, als een ander het niet in elkaar had gezet zou jij het wel hebben ge daan, je bent nogal snugger. Maar 's avonds daar komt het op aan. Dat is zoo mogelijk nog eenvoudiger dan is er heelemaal niets aan de hand. Kris: "Wat vertel je me nou? Kras: De waarheid en niets dan de waar heid, wanneer tenminste ieder dien a- vond in zijn eigen belang eens flink aan dat oorlogje spelen meehelpt. Kris: Hoe beslaat dat nou? Kras: Wiel kerel het is doodeenvoudig ieder moet gaan verduisteren. Kris: Heb jij last van verslands verduiste ring? Als je binnen onze grenzen verduis terd kun je daarvoor 3 jaar en 9 maan den krijgen. Kras: Dat weet je ook niet van jezelf, maar noch het één noch het ander bedoel ik. 't Is een vent van niks", schreeuwde voor zitter Klaassen boven het rumoer uit. ,,'t Is laf om weg te loopen en je volk in nood in den steek te laten. Nou jij, Prikkels". De ramen van de soos stonden wijd open. Het was een prachtige lenteavond. Buiten op het plein heerschte de Zaterdagavondschie drukte, erger nog nu de muziekvereeniging op het plein een concert gaf, tot groote er gernis van Klaassen, die vroeger als lid van het corps ruzie had gehad met den directeur en nu geen goed meer van de muzikanten kón hooren. In elk geval, ze maakten leven genoeg. Het%gesprek in de soos was natuurlijk op de internationale politiek terecht gekomen. Dat was de schuld van den voorzitter, die zijn blijdschap over de Italiaansche zege in Afrika moest luchten. Met een hoogen borst bazuinde hij' de heldendaden van het fascis tische leger uit natuurlijk ook om Prik kels te treiteren. De kleine kleermaker haalde de schou ders op. „Wlat een kunst om als groote kerel een kleine jongen te slaan", schetterde hij vol minachting. „Ze hebben gewonnen waar door en waarmee? Vliegtuigen vol bommen jagen arme nikkers achterna. Mosterdgas gooien ze uit de lucht op vrouwen en kin deren en gewonden. Wlat een beschaafd volk hé? Dat durft nog te praten van een over winning". De voorzitter wuifde afwerend mei de hand „Wlaar gehakt wordt vallen spaanders. Ie dere dokter moet wel eens minder prettige middelen gebruiken om te genezen. De ne gers hadden wijzer moeten zijn. Zij hadden de hulp van de Italianen vrijwillig moeten aanvaarden. Is het niet zonde, dal de rijk dommen van him land onbenut blijven?" „Boerenbedrog" riep Prikkels." Praatjes jes voor de vaak. Als ik morgen bij jou in huis dring, je vrouw vermoord en je knecht vergiftig en je geld gap en ik zeg dan, dat ik dat doe in je eigen bestwil, nou wat ge beurt er dan met me"? „Je zou de kans niet krijgen om in mijn huis te komen", zei Klaassen. „Je ging regelrecht naar het gekkenhuis als we je tenminste levend onder Klaassens ihanden vandaan konden krijgen", veron derstelde ambtenaar Vlierhout. „Precies, precies" dantse Prikkels. Als een gek zou ik behandeld worden. Maar als een volk precies hetzelfde doet, steken ze de vlag uit en schreeuwen van eein overwin ning. Dan heet het beschaving brengen aan een achterlijk ras. Boerenbedrog, zeg ik". „Ach ja", zuchtte Vlierhout, de wereld wordt niet wijzer. Wlat is er in 1900 in Trans vaal gebeurt en in vroeger eeuwen in Ame rika en Indië? Krek hetzelfde. Laten de blanken elkaar maar niets verwijten. Als je boter op je hoofd hebt, ook al is die bo ter enkele eeuwen oud, moet je niet in het zonnetje gaan tippelen". Bens, deed des voorzitters vuist op tafel. „Dat is taal, Vlierhout. Ik ben het roe rend met je eens. Waarom zouwen de Ita lianen niet mogen doen, wat anderen op hun beurt wel gedaan hebben"? Prikkels liet dat niet op zich zitten. Hij schetterde er tegen in en werd hoe langer hoe driftiger. Klaassen maakte zich nijdig en schold met een rood hoofd van woede op den kleinen kleermaker. Het geschreeuw drong naar buiten en trok dé belangstelling van de dorpsgenoolen, die zich lachend on der het raam verdrongen. Wlij probeerden de kemphanen te sussen maar dat lukte niet. Toen kwam Keessen, de veldwachter bin nen „Zeg eens, Mussolini en Abessinië riep hij lachend, „schei nou maar es uit. Bene den staat de volkenbond zich een aap te la chen om jullie geharrewar. En als jullie niet gauw koest bent, stop ik jullie allebei onder het raadhuis wegens verstoring van de openbare orde, begrepen?" Vier woedende oogen keken hem aan. Prikkels voelde de humor van de situatie en lachte mee. Klaassen mokte als een bulldog, die van zijn prooi wordt afgehouden. „Alloo, lui", riep Keessen. Ik geef een rondje op het teekenen van den vrede. An- neme, Karei". De internationale diplomatie moest eigen lijk een voorbeeld nemen aan onze goede soos. Maar waar vinden wij de internationale Keessen die met een goedmoedig woord, en een borrel tot besluit de kemphanen koest houdt.? PLEUN ZEELAND Kris: Wlat dan wel. Kras: Verduisteren in de meest letterlijke beteekenis van dat begrip, dus duister maken. Iedere inwoner van ons eiland kan op den avond van Zaterdag 16 Mei zijn woning, van de buitenzijde bezien niet duister genoeg maken. Kris: Dus als je voor het huis staat. Kras: Mag je geen siert je licht zien. Kris: En aan den achterkant. Kras: Ook niet. Kris: En van boven? Kras: Geen glimp. Kris: Of aan de zijkanten. Kras: Evenmin. Kris: Da's een duister zaakje. Maar als er nu gebeld wordt Kras- Dan doe je in een donkere gang de deur open, laat degene die belt wel of niet binnen, maar behandelt alles in vol slagen duisternis. Kris: En wanneer begint dat feest. Kras: Om 9 uur 30 tot 11 uur 15. Kris: Geen straaltje licht dus? Maar de straat lantaarns dan? Kras: Die worden gedoofd, met uitzondering van de voor het verkeer onmisbare licht punten, doch van boven uit de lucht zul je ze niet gemakkelijk vinden. Kris: En de treinen dan? Kras: Die worden in donker gehuld, de lich ten gedoofd. Kris: Maar zooeven zei je dat het 's avonds nog eenvoudiger was. Hoe bedoelde je dat nou. Kras: Wél als ieder, maar dan ook ieder, meewerkt is het 's a\onds volslagen don ker en daar is het juist om begonnen. Kris; Dacht je dat? Kras: Dat weet ik wel zeker. In Heerenveen was liet destijds bij e n oefening zóó duis ter, dat de officier-waarnemer in het vliegtuig die in deze Gemeente geboren en opgegroeid was haar vanwege de diepe duisternis niet terug had kunnen vinden en er overheen gevlogen was. Kris: Da's sterk. Kras: En nu gebeurde dit nogal in vredes tijd met een vliegtuig dat laag vloog en rustig kon verkennen, maar in oorlogs tijd is dat alles heel anders. Dan zijn het de zoeklichten, het afweergeschut etc., die de vliegers naar grootere hoogten opjagen. Kris: Zou je denken? Kras: Natuurlijk. Bovendien staan dan over al gevechtsinstrumenten voor het ge bruik gereed, en als dan een vijandelijk Laat U niet kwellen door rheumatische pijnen, die U oud maken vóór Uw tijd. met den geneeskrach- iigen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringt tot diep in de weefsels doorl vliegtuig het waagt om laag te verken nen is het vrijwel zeker dat het neerge schoten wordt Kris: Die kans is groot ja. Maar nu in alle ernst, geloof jij dat het mogelijk is om een gebied als bijvoorbeeld het eiland Wlalcheren in volslagen duisternis te hullen? Kras: Ik wel, ja. Kris: Maar de auto's en de rijwielen dan des avonds langs de wegen? Kras: Kijk, als het goed is zou dat zoo moe ten. In een auto zoowel als een fiets- lamp zit in het midden het glazen bol letje. Teek nu in gedachten vanuit dat brandpunt van dat bolletje eens een rechte lijn naar precies het middelpunt van het glas. Dat ronde glas gaan we afsluiten met een dik stuk papier dat geen licht door laat. Kris: Dan rijdt men in donker. Kras: Omdat te voorkomen snijden we in dat papier onder het brandpunt een rechthoek aan drie zijden, de onderste en de beide zijkanten, open. De bovenste lijn van die driehoek laten we vastzitten en gebruiken haar om de rechthoek open te vouwen. Kris: Hoe groot is dat gat dan? Kras: Wél voor auto's is de breedte van het gat 4 c.M. en de hoogte 2 c.M. Kris: Dus de lichtspleet 8 vierkante c.M. Kras: Precies. Maar doordat het karton naar boven gevouwen wordt, hoogstens onder een hoek van 45 graden, valt er geen lichtschijnsel uit de lamp naar boven, doch wordt door de papierklep tegenge houden en volt dus alleen op den grond. Vervolg le kolom pag. 3.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 5