Kreymborg waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Waar gaan we heen. Benauwd? 42e Jaargang VRIJDAG 8 MEI 1936 No. 19 ALGEMEEN-WEEKBLAD WESTELUK ZEELAND Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Hoest-Oriep-Bronchitis-Asthma Waarborg-costuum LIED VAN DE WEEK iZeeutvseh Uieuwsblad VOOR «CNOONDMKC UITGAVE: N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg agenten in alle plaatsen ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur De werkloosheid wordt in ons land tel kens grooter. Een mensch betaalt zich groen en geel aan belastingen, niet alleen via het gewone aanslagbiljet, maar ook middels de heffingen op allerlei levensmiddelen. Heel Nederland overtreedt met een stalen ge zicht de wetten van de Overheid door zelf boter en margarine te fabriceeren, omdat de boter Neerland's beroemdste product niet meer te betalen is. De rij van faillis sementen in de kranten wordt steeds lan ger. De spoorwegen werken met tekorten, de gemeenten en het Rijk doen precies het zelfde. Wlaar gaan»wij heen? Ik ben maar een doodgewoon mannetje uit Zeeland. Ik ben niet geleerd en heb geen verstand van economie en diplomatie en zulke dingen meer. Maar als ik de zaken zoo eens aankijk dan zeg ik maar: „Als je geen geld meer hebt, kun je het niet uit geven. En als je financieel ooven je kracht leeft dan ga je onherroepelijk de put in". Ik weet natuurlijk ook de middelen niet om uit de narigheden van dezen tijd te ko men. Daar behoef ik me overigens niet voor te schamen want de geleerde heeren weten het net zoo min als wij, eenvoudige Zeeuwen. Ze doen wel net alsof ze het we ten omdat je vanwege de geleerdheid nou eenmaal niet kimt toegeven, dat de proble men boven je petje gaan. Dat noemen ze met een mooi woord „prestige". Als de eene geleerde zegt, dat de gulden moet devalueeren, dan zegt de andere ge leerde al even geleerd, dat dat precies ver keerd is. En er gebeurt niks nou ja, be halve dat er weer meer werkloosheid komt enzoovoort. Het beste is geloof ik, dat wij allemaal probeeren om aan het werk te blijven en ons geld zoo nuttig mogelijk te besteden. Wïj moeten niet elke cent oppot ten, want alleen rollend geld houdt de za ken aan den gang, maar we moeten aan den anderen kant het geld ook niet over de balken gooien alsof het niet op kan. Al les met mate, zooals de kleermaker zei, toen hij zijn leerjongen met de ellemaat af- droste. Wij moeten ons best blijven doen om deze slechte tijden zoo goed mogelijk door te komen en intusschen maar hopen, dat de goede God op zijn tijd de beproevin gen weer van ons weg zal nemen. Hetgeen Hij zeker zal doen maar op Zijn tijd. BAZUINBLAZER VLISSINGEN. De Vlissingsche Oranjebond verzond een telegram van gelukwenscban aan H. K. H Prinses Juliana ter gelegenheid van Hare jaardag. In „Britannia" werd een lrcrlingen-a- vond gegeven van zang- en dansinstituut van Theo Höfelein en Mej. Verhoeff. Pianiste was Mej. A. Meijer. Aan genoemden werden bij einde fraaie bloemstukken aangeboden. Op hel terrein der Kon. Maalsch. „de Schelde" waar de nu afgebroken Nieuwe Middelkerk stond, zijn een 5-tal geraamjen opgegraven. Hier schijnen grafkelders ge weest te zijn, welke behoorden bij de Waal- sche Kerk, welke vroeger op deze plaats stond. De luitenant ter zee 2e Rl. A. E. J. Modderman, is overgeplaatst van het wacht schip te Willemsoord aan boord van Hr. Ms. Mijnenlegger „Hydra" alhier. In de vergadering der Vlissingsche Hpiort vereeniging „Marathon", in de zaal van Laporte werd medegedeeld, dat de ver eeniging lid blijft van de K.N.A.C. Door de vaststelling van statuten en huishoudelijk reglement moest het bestuur en bloc aftre den. Mej. L. Ceulen en de Heeren G. Ter- meulen en J. Parent werden herkozen, Mej. N. Ova en de Heeren P. J. van Driel en F. Everaers gekozen. De vereeniging bezit f 94 551/2 doch de begrooting wijst een te kort aan van f 67.08. Den afgetreden secre taris en den heer D W. Toussaint werd het eere-lidmaatschap aangeboden, waarna laatst genoemde afscheid nam. Namens bestuur en leden werd hem een legpenning met in scriptie aangeboden. Het Belgische opleidingsschip „'Merca tor", met het stoffelijk overschot van Pater Damiaan aan boord, is Donderdag op de reede gearriveerd en bleef tot Zondag, waar op het naar Antwerpen doorvoer. Nabij de Keersluisbrug op den Konings weg had een botsing plaats tusschen een twee wielig motorrijtuig en een wielrijder. Het eerste had den wielrijder geen voorrang ver leend. Deze kwam te vallen en werd in de vernandzaal van „de Schelde" geholpen. Zijn verwondingen waren gelukkig niet ernstig. Motorrijtuig en fiets waren beide beschadigd. Procesverbaal is opgemaakt. In het Concertgebouw werd door de moderne arbeidersbeweging het Meifeest ge vierd. Tevens werd herdacht, hoe voor 30 jaar, hier de afdeeling van de S.D.A.P. werd opgericht. Allereerst herdacht de Heer A. C. van Hal den overleden Vlissinger dr. F. M. Wlbaut. De „Volksstem" zong „Aan de Strijders" en gedeclameerd werd: „In me- moriam dr. F. M. Wlbaut". Vervolgens werd afscheid genomen van het bestuurslid C, Dissen, die reeds vanaf de oprichting be stuurslid is. Als bewijs van erkentelijkheids werd hem een boekenkast aangeboden, Me vrouw Dissen kreeg een mand bl< ven. Ver der had plaats de opvoering van een Plan- spel, met medewerking van de „Volksstem". AJ.C. een spreekkoor, N.A.S.B. en een blaasconcert uit leden van „Ons Genoegen" De Heer H. Meijer, bondssecretaris van den Alg. Ned. Bond. van Handels- en Kantoorbe dienden, hield een rede. De afd. van de Soc. Dem. Vrouwenclub gaf enkele tableaux. In Hotel „Britannia" gaf de H.B.S. ver- eenigihg „Elck wat wils" haar vijfde uitvoe ring. Het program bestond uit Muziek- en gymnastieknummers. Dinsdag herdachten de Heer en Mej. J. Vos geb. Vos, den dag waarop zij vóór 60 jaar in den echt werden verbonden. De ontvanger der directe belastingen en 7. de Heer G. van der Heide is verplaatst van het kantoor te Beilen naar dat der in voerrechten en accijnzen alhier. De luitenant ter zee 2e klasse B. C. Fock is overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. Pantserboot „Friso" alhier. De kapitein-lui tenant ter zee A. G. Vromans is overgeplaatst van hier naar de Rijkswerf te Willemsoord. Zaterdagmiddag had een oefening plaats van enkele hulpdiensten der Luchlbescher- mings-organisatie. Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst* benauwdheid bemerken. Neem dus bii AKKER'S rv^höögdëwérWng Verlaagde prijze" DLEELE-! Wat sterk gemaakt wordt, is ook sterk in 't dragen 1 Neemt daarom een U is er chiquer mee, II doet er langer mee, II is er op den duur een stuk göedkooper mee. De Heer D. W. Toussaint, hoofdinspec teur van politie, benoemd tot districts-com mandant der rijksveldwacht, is bestemd voor het 7e district met Leeuwarden als stand plaats. Zaterdagmiddag werd de inrichting geo pend voor massage, ademhalings- en heil gymnastiek van Mej. S. Kamp. Vele belang stellenden waren aanwezig. Mej. J. A. de Haas uit Rotterdam hield een toespraak over de beteekenis van gymnastiek. Een 64 jarig man kwam Zaterdagavond ernstig te vallen. Hij moest naar een zieken huis worden vervoerd, waar de man 's nachts zonder tol bewustzijn te zijn geko men, overleed. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de Wlalstraat een vechtpartij plaats gehad tusschen twee. personen uit Koude- kerke. Tegen hen5 is proces verbaal opge maakt. De Heer A. Schaap slaagde voor het vak-examen Surnumerair Registratie en Do meinen. MIDDELBURG. Geslaagd voor het cand.-examen theo logie: de Heer P. J. F. van Voorst Vader. In St. Joris vergaderde de Ver. voor Beroepskeuze. !.et ledental bedraagt 70. In het verslagjaar werden 14 adviezen uitge bracht. De rekening wees een eindcijfer van f 248.88 met een goed slot van f 140.36. In de vacature Hannaart werd gekozen J. Lo- rier Na de ledenvergadering had een bij eenkomst met introducies plaats. De Heer Kruithof uit Souburg gaf mooie films. In de Concert- en Gehoorzaal heeft de Ver „Uit het Volk, Voor het Volk" op „POLITICI Motto ...en de boom wordt als-maar dikker of ...iédereen weet alles. Guus Betlem Jr, 't Was de melkboer, die als eerste Mij het nieuwtje overbracht: Wis' U dat de Negus vort is...? Nou, dat hè'k allang verwacht. Dié dacht stiekum bij z'n eige: Loope jullie naar de pomp, Ja, ik ga daar zitten wachten, Totdat Mussolini komp. Maar... let Uw 'es op mijn woorden, Daar komt óók weer herrie van, Omdat Engeland begrijp' U? Zooiets tóch niet hebben kan. Trouwens... zoo wist ook de bakker, ,Net precies gearriveerd 't Gaat daarginds in Abbis Eba, Of hoe héét dat? glad verkeerd. Want als straks de Italianen Ginder binnen zijn gerukt, lorden évengoed natuurlijk Die... gezanten onderdrukt, En dat ken nooit goed gaan, snap' U.t Dan zegt Engeland sebiet: Stop 'es effies, Mussolini... Nee, we bènne d'r nog niet. Wat je zegt? zoo vond de slager, Die d'r ook maar bij kwam staan, Wisse jullie dat de Negus Al naar Londen is gegaan? Zestig groote oorlogsschepen Steken d'r vandaag in zée... En natuurlijk doet vanzelf dan Hitler ook een beetje mee... E11 dat ónze Koningin weer Is vertrokken naar Het Loo, Nou, dat heb als je '11 'et mijn vraagt Oók zn' reden wel... o, zoo. Toen pen ik gevlucht, naar binnen, En ik dacht er, somber, aan. Dat dia menschen toch wel minstens I11 verbinding moesten staan Met Parijs, met Rome, Londen, Met Genève en Berlijn... Wiant, hoé kunnen z'anders vraag ik Zóó goed... op de hoogte zijn?? (Nadruk verboden) Prinsessedag de Ruij ter-cantate uitgevoerd, Mej. Hasselbach, dochter van den auteur dier cantate, woonde de uitvoering bij. De Oranje vereeniging hield een bijeenkomst in het Schuttershof. Hier Meld de Heer Den Hollander een toespraak. Muziek werd ge geven door „Oefening 11a den Arbeid", zang door „Sursum Corda", de humoristen De Laat traden op en „Reepelsteeltje" werd uit gevoerd. De inspecteurs en politie-agenlen zijn in nieuwe uniformen gestoken. In den nacht dienst zal, volgens de „Midd. Crt." nog de oude uniform worden gedragen. De Heer II. Bonnet, hoofd der School van de Ned. Herv. gemeente alhier, is be- itoemd tot hoofd der Kon. lilhelmina- school te Amsterdam. In „Onze Gidsontkent Ds. L. Nieuw- poort, predikant te Menado, vroeger alhier, het gerucht, dat hij naar Batavia zou zijn geroepen in verband met wat hij geschreven heeft, tegen de Roomsche Kerk. Mej. A. E. Wlolfson slaagde voor het examen apothekers-assistente. Vele leden der moderne arbeidersbe weging trokken op 1 Mei op ter wandeling naar de ruïne Hoogelande, Anderen namen des middags deel aan een fietstocht naar Valkenisse en Vlissingen. in „de Gouden Poorte" had een Kinderfeest plaats. Des avonds had een optocht plaats naar het Schuttershof, waar het Plan-Mei spel werd opgevoerd en de Heer Wl Drop lid der Tweede Kamer een leestrede sprak. In een der zalen van St. Joris had Za terdag de ontwikkelingsdag plaats van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. Mr. P. Dieleman Sj,rak een openingsrede, oe lieer W J. Robijn uit Ovezande iiLid een rede over „Het om-enten van vruchtboomen". De Kring Walcheren der Z.L.M. ont vangt dezen zomer de algemeeue vergadering

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1