waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad De beroemde en beruchte lat Betaal contant. GLAS-EMAILLE 42e Jaargang VRIJDAG 1 MEI 1936 No. 18 ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. „Koop Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar.'1 Is dat,mijn oude bed Ed.Schaepman&Co., Zwolle, Mecholen(fielgië) LIED VAN DE WEEK Loodsen- en Garagebouw - -* eeuwseh 71ie urn blad Uitgave: N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg AGENTEN IN ALLE PLAATSEN Neen, het wordt geen zwaarwichtig be toog over de credietverstrekking door of aan den middenstand. De wereld zit vol van gewichtige problemen, die ge wicht igd be handeld worden en daarom misschien wel too moeilijk op te lossen zijn. Ik maak zoo maar eens 'n praatje over het crediel en ge loof, dat het probleem gemakkelijk genoeg op te lossen is. Een winkelier moet zijn goederen eerst koopen om ze te kunnen verkoopen, da's glad. Als hij nu bij het verkoopen crediet moet geven, dus op zijn centen wachten, dan moet hij bij het opslaan van nieuwen voorraad weer eigen geld uitschieten. Door dat vele menschen misbruik "maken van het winkelierscrediet en hem maanden en maanden op zijn eigen geld laten wachten, steekt de man steeds meer kapitaal in zijn zaak. Aan alles komt echter een einde, ook aan het kapitaal van den winkelier. Als hij, vaak ten einde raad, zijn klanten om be taling vraagt, krijgt hij... onmiddellijk zijn geld? Neen, vaak een kwaad gezicht omdat hij „nu al" durft te komen. En raakt er zijn klant door kwijt, waardoor zijn omzet ver mindert en zijn zaak achteruit gaat. Precies, 't is de wereld op zijn kop. Ik zou een arbeider wel eens willen hooren, als zijn baas zei: „Piet, je hebt best ge werkt, maar op je oenten moet je nog maar effies wachten". Piet zou precies weten te vertellen, waarom hij niet kon, wilde en behoefde te wachten. Maar diezelfde Piet koopt een costuum en laat de kleermaker twee maanden wachten, terwijl zijn vrouw boodschappen „op de week" of op de maand haalt en... dan nog slecht betaalt. De lo gica is hopeloos zoek. Voor den ganschen middenstand zouden de zorgen veel en veel lichter te dragen zijn, zou er niet zooveel nood en ontbering in handelaarskringen geleden worden, als de klanten, zonder te worden gemaand, eens sneller betaalden hetgeen zij schuldig zijn. Laat een winkelier geen armoede lijden, ter wijl hij honderden of duizenden guldens „on der de menschen" heeft staan, die hij ter- wille van de klandizie niet kan opvragen. Be taal contant. Daarmede is een zwaar rnid- ttfenstandsprobleem practisch opgelost en helpt men, de malaise actief, te bestrijden. Wtant een winkelier, die zijn geld op tijd krijgt, kan zijn zaak opbouwen en door te koopen aan anderen werk en brood geven. BAZUINBLAZER VLISSINGEN. GEMEENTERAAD. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad der Gemeente Vlissingen. Bij den aanvang der zitting herdacht de Voorzitter het overlij den van den heer M. van der Beke Callen- fels met een rede die door allen staande werd aangehoord. Daarin herdacht de Burgemeester de groo- te liefde en belangstelling waarmede de o- verledene in tal van functies de algemeen Vlissingsche belangen jarenlang met een onkreukbaar karakter en groote trouw heeft gediend. In een misive deelde de Minister van De fensie mede dat de door de Gemeente in 1928 aangeboden scheepsklok thans bestemd is geworden voor den kruiser De Ruijter. Na onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden A. C. Hildernis- se, V.D., in de vacature M. J. Harts en W. de Ruiter, Chr. Hist., in de vacature M. van der Beke Callenfels werd door de commis sie tot toelating geadviseerd. Het voorstel van B. en Wl tot aankoop van 5 peroeelen weiland 7.00.60 H.A. nabij het Nollebosch, ter uitbreiding daarvan, voor f 13.559.55 werd z.h.st. aangenomen. Breedvoerige discussie ontspon zich over het voorstel tot het ontrekken en verkoopen van 410 vierk. M. grond aan de Kon. Mij. de Schelde voor uitbreiding van het droogdok ten behoeve van haar onderzeebootenbouw Vooral in het kamp der S D.A.P. heerschte ernstige verdeeldheid en vielen er scherpe woorden. De heeren Oorschot en Rorije ver zetten zich met klem tegen het voorstel en wenschten een andere oplossing. De heer v. Spanning S.D.A.P. oordeelde het beleid van B en W in deze goed gezien en noemde en kele uitdrukkingen van zijn l'ractiegenoolen minder gelukkig. Wleth. de Meij S.D.A.P. ver dedigde met vele argumenten het standpunt van B en W voornamelijk wees hij op de e- conomische beteekenis van deze kwestie. Bij welk standpunt ook de heer Sorel, A. R. nog eeiiige praclische en economische mo tieven voegde. Het voorstel dat actueel was omdat het een verkeersader der Gemeente raakte, werd aangenomen met 14 stemmen voor en 2 tegen. De overige voorstellen werden allen z.h. st. aangenomen. ADRES VAN „GEMEENSCHAPPELIJK Be- LANG". Het bestuur van de afd. Vlissingen van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft een adres aan den gemeenteraad gezonden waar in het mededeelt: le. dat het heeft kennis genomen van het aan den Raad toegezonden adres van de af- deeling Vlissingen van den Nederlandschen Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, inhoudende het verzoek om over te willen gaan tot opheffing van de Zaterdagavondmarkt; 2e. dat het ook heeft kennis genomen van het voorstel van het College van Burge meester en Wethouders om op het verzoek van adressanten afwijzend te beschikken; 3e. dat het den Raad beleefd doch drin gend verzoekt thans nog niet afwijzend op het verzoek van adressanten te beschikken, teneinde de vereeniging in de gelegenheid te stellen ook haar standpunt uiteen te zetten. (V. C.) Geslaagd met lof afd. Bontwerken: de Heer J. H. E. Wloitering; voor het voorloopig machinisten-diploma; de Heeren J. de Kam, en A. Kievit. De luitenant ter zee 2e kl. J. van Haga uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 1 Mei ge plaatst aan boord van Hr. Ms. Mijnenlegger Douwe Aukes, de luitenant ter zee 2e kl. B. Poortman is belast met het bevel over de divisie mijnvegers alhier. Tot districtscommandant der rijksveld- wacht is benoemd: D. W. Toussaint, hoofd inspecteur van politie alhier. De adjunct-commies bij den p.t.t. dienst H. J. Wllders wordt 1 Mei verplaatst van hier naar 's Gravenhage. In Hotel „Britannia" werd een verga dering gehouden van de besturen der Vlis singsche vereenigingen om plannen te bera men om de Opening van het nieuwe wan- delhoofd, de pier, met feestelijkheden te doen gepaard gaan. De vergadering werd door den burgemeester gepresideerd, die mededeelde, dat de opening zal plaats heb ben op 30 Mei a.s. in tegenwoordigheid van den Minister van Waterstaat De vergadering besloot dien dag tot een feestdag te maken. Besloten is tot de oprichting van de Vlissingsche Orkestvereeniging onder leiding van de Heer Jan Kuiler. Onder groote belangstelling vierde Ds. de Voogd te Delft zijn 25 jarig ambtsjubile um. Hij werd toegesproken door Ds. H. P. Brandt, prof. dr. H. B. Dorgelo, de Heer L. P. Visser en Ds. T. J. Hagen, waarna Ds. de Voogd zijn groote dankbaarheid uitte aan God en de de menschen. Vele kwamen den jubilaris de hand drukken. De Heer G. A. Teunis, hoofd der Chr. ULO School is benoemd, tot hoofd van de „IVOROL" DE Nederlandsche tandpasta Nou, is mejuffrouw tevreden? Terwijl Mientje op school zat, heeft Vader haar ledikant op geknapt, met Sallandia Glasemaiiie. Je kent het niet terug gewoon, 't Is schitterend. En vanavond kan ze er al in slapen, want dan is de lak al zoo hard als glas. Wanneer U zelf iets op wilt schilderen kunt U geen betere verf gebruiken. Al hebt U het nog nooit gedaan, het lukt prachtig met Hcrv. MULO school aan het Bezuidenhout te Den Haag. Voor het diploma voor Pedicure en Voetkunde is aan het Haagsche Instituut ge slaagd de Heer F. E. M. Plouvier. De stichting „Het Sanatoriumfonds" van de Onderofficiersvereeniging „Ons Belang", had in Britannia een liefdadigheidsavond ten bate van bovenvermelde stichting. De C.K.W.O. gaf haar laatste avond in dit seizoen, een z.g. familie-avond. Het ledental is weder gestegen tot 975. De Heer P. A. Belger, gaf als regisseur een levens schets van Frederik de Groote. De luitenant ter zee 2e kl. P. G. de Back, is overgeplaatst van Vlissingen naar Hr. Ms. Pantserschip. H: rtog Hendrik te Nieu wediep. Mej. M. Lagaay slaagde voor het di ploma handelstypiste (50). Ds. L. Kleisen bedankte voor het be roep naar de Chr. Geref. Kerk te Sneek. Geslaagd voor het examen schipper bij de binnenvaart, diploma B IV: H. Muller, P. Geschiere, K. Koningstem, C. Crucq, J. Tischer, A. Rijnders, A. J. Goeseije, R. Boo gaard, J. Beije, P. J. Dierikx, F. Crucq, R. van Dijk, E. J. Lokker, M. Durinck, P. A. Hemelaar; voor diploma aan boord van vissch ers vaartuigenJ. Marijs. De Vlissingsche Cabaret- en Tooneel- vereeniging „Ons Doel", gaf Zaterdag in de „Oude Vriendschap" een uitvoering ten ba te van de VI. Vereeniging tot verstrekking van versterkend voedsel aan hulpbehoeven den. In „Britannia" had Zaterdag een ver gadering plaats van de afd Vlissingen der Vereeniging „Rijwielpad Walcheren". Ver schillende vragen kwamen ter tafel en wer den besproken. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Zaterdagmorgen was er een begin van brand op het terrein der Kon. Maatschappij „de Schelde" aan de Singelweg. Politie en cjeai controleur hebben dien brand ge- blusch, dit deed de politie ook bij schoor steenbranden in de Tulpenlaan en de Ver- kuvl Quakkelaarstraat. In het Tehuis voor Ouden van dagen is een der laatst overgebleven dragers van de Kraton-medaille, de Heer W. F. Vetter, op ruim 88 jarigen leeftijd overleden. SENSATIE Guus Betlem Jr. Dezer dagen verscheen in ver schillende Amerikaansche bladen dé volgende annonce: Zoek partner voor mijn a.s. stra- tosfeervlucht. Alle personen, die in staat zijn 80000 dollar te fourneeren, worden verzocht te solliciteeren. Professor Piccard. Ondanks den hoogen prijs van het stratosfeer tochtje, hebben zich tot dusver 22 personen aangemeld, waarbij als doel van de tocht, de meest dwaze en onzinnige rede nen werden opgegeven. Tachtigduizend dollar dokken Voor een tochtje in de lucht... Is dat niet wal bar mesjokke? Deze oer-sensalie-zucht. Tachtigduizend dollar storten, (En er waren er van méér) Voor do laatste sport der sporten, 'n Tochtje naar de stratosfeer. O, Piccard, ik durf haast wedden, Dat verwachlt' U 't allerlaatst, Toen ge, om Uw tocht te redden, Die annonce hebt geplaatst, Dat U... twee en twintig menschen Voor U klaar vond staan bereid, Te voldoen aan al Uw wenschen En nog wel, in dézen tijd. d'Een wil mee, zoo mocht ik lezen, Voor een standbeeld eerlijk waar Als ze aanstonds... dood mocht wezen. Nummer twee verlangt er naar, In de wolken te verblijven, (Blijkbaar dient ze opgefrischt) Om een... opera te schrijven, Want die fee is componist. Wleer een derde is de dochter Van een grooten krantenman, Ilaar eisch luidt: alleen zij mocht er Slechts de... publicatie van. Nóg weer anderen, die hopen, (Lezers, lacht U niet, 't is heusch.) Er de... liefde mee te koopen Van het vrouwtje hunner keus... Hoe liet zij, van alle zijden Stroomt hel geld hem tegemoet, En Piccard mag zich verblijden, Wlant z'n tochtje is al goed. Doch... niet één, die hem de duiten Nu belangloos eens schenkt, Niet 'es aan de wereld, buiten, Of aan de... reclame denkt. 't Is bij al die geld-relatie, Hoè, waaróm het ook geschiedt, Enkel en alleen... sensatie, Ja, SENSATIE, anders niet. O, Piccard, gij gladde vogel, Wist wel, wat ge deed, o, ja...; Toen ge Uw... sensatie-kogel Afschoot in... Amerika. (Nadruk 'verboden.) Hekwerken en alle soorten IJzerconstructies J. P. VAN ZWEEDEN, Verkuijl Quak kelaarstraat 54, Vlissingen. MIDDELBURG. Vorige week Donderdagmiddag zijn aan den Poelendaalschen Singel een tweetal paar den met wagen, waarop zich een tweetal arbeiders van den landbouwer Reijnierse te Koudekerke bevonden, op hol geslagen. Op den tramsingel kwam het met een paal van het electrisch net in aanraking, waarna het tot staan kon worden gebracht. Het onder stel der paal werd vernietigd, de paarden gewond en het tuig geschonden. Vorige week Vrijdag had een Schaak wedstrijd plaats tusschen de Middelburgsche en Vlissingsche schaakclub. Deze werd ge wonnen door Middelburg met 16—3. De ver. voor Instrumentale muziek gaf een avond van Fransche Kunst met Henk van Wlezel, violoeel als solist. De Kring Walcheren der Gewestelijke uarwe-organisatie hield Vrijdagavond een vergadering, bijgewoond door Ir. Drost. Uit het verslag bleek, dat door 2139 verbou wers zijn geleverd: 7.811.085 K.G. Tarwe, waarvan 5.197.913 K.G. in klasse A., 2.582.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1