„Van den hak op den tak" 2e BLAD Geef ons brood en spelen. door KRIS en KRAS Gauw Het kan nog 'bpak, hxtie/i 2beta£en HET ROOKERTJE Dat Slijm moet van Uw Botst werking 75 cent Verlaagde prijzen/r ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 24 APRIL 1936. No. 17. Ons Buiten- landsch Overzicht Wig lezen in het Dagbl. v. Zeeland: EEN DIPLOMATENDINER ZON- DER MALAISE. Spijzen uit tal van landen door de lucht Op den 14en Mei as. zal 't groot feest zijn in Parijs. Feest van Internationale Broeder schap, omdat Locarno en Genève nu einde lijk weten, wat zij willen, en omdat er, naar dat weten en willen, door alle mogendheden in de toekomst zal gehandeld worden? Het ziet er lichtelijk anders uit: Er zal gegeten worden? Twee honderd en vijftig gasten uit de diplomatie en de groote zakenwereld. Het diner zal 'n culinaire culminatie" van de beste en duurste spijzen uit alle landen van Europa worden. De edelste dranken en spijzen uit niet min der dan drie en twintig landen zullen per vliegmachine worden aangevoerd en wel zoo, dat de Samos-wijn uit Griekenland en de boter en de kaas uit ons land niet later dan vier uur 's middags te Parijs zullen aan komen. -Uit Nederland zal Fientje de la Mar geïnviteerd worden. Uit Engeland komt de whiskey, de pudding, de stout, de scotch beef. Duitschland stuurt de Liebfraumilch merk... 1921. Italië stuurt groene vermicelli en den bekenden wijn „La Grima Christi". Een onzer groote liberale bladen schrijft naar aanleiding van dit gastronomische maal: „Wfij hopen dat dit uitgebreide en exquise menu uit drie en twintig landen den gasten wel mogen bekomen. Bon appétit - tijdens dit gastronomische festijn... en prosit". En wij voegen er den wensch bij dat er, Op 14 Mei, geen gifgassen over Parijs mogen regenen inplaats van exquise spijzen. Een vrees die niet zonder grond is. Doch bovendien heeft Nederland n et haar we reld vermaarde tuinbouw en fijn fruit cultu res nog niet wat anders te bieden dan bo ter, kaas en een revue-ster, of zijn alle con senten reeds verbruikt? Kras: We leven toch in een wondere we reld tegenwoordig. Kris: Hoe bedoel je dat zoo? Kras: Wel er zijn weer veel rrensrhen die zich druk maken over de tegenstelling stad en platteland, terwijl in feite de praktijk van het leven zoo menigmaal bewijst dat die tegenstelling of in vele streken des lands zoo goed als niet be staat, of elders door de menschelijke ver beelding wel heel sterk opgeschroefd wordt voorgesteld. Kris: En hoe vindt je dat probleem hier op Wölcheren? Kras: Och, het komt mij voor, dat die ver houding hier gelukkig niet zoo scherp toegespitst is. Kris: Hoe verklaar je dat? Kras: Uit tal van redenen. Er heeft een dagelijksch contact tusschen de stedelingen en plattelands bewoners plaats op groote schaal. Immers vele dorpsbewoners vinden geheel of gedeel telijk hun bestaan in de stad, hetzij in fa briek of werkplaats, hetzij door verkoop van hun bodem producten, hetzij, op an dere wijze. Kris: Dat is zoo. Kras: De steeds meer doorgevoerde wegen- verbeteringen en dus uitbreiding van de verkcersirog lijkheben haal 'en vele dor pen en buurtschappen uit haar isole ment. Voorts gingen hoe langer hoe meer be woners uil de stad het buitenleven, en wonen, waardeeren en ziet men iederen dag dan hier dan daar een stedeling in het Wölchersche buitenleven opduiken. Kris: Het is de laatste jaren opvallend, in derdaad en acht je dit alles nu nuttig. Kras: Zeer zeker, dit is de beste wijze om te leeren kennen, begrijpen en waardee ren de zedelijke, moreele en economi sche belangen die stedeling en plattelan der met elkaar verbinden. Kris: Voor de samenleving zijn die belan gen ongetwijfeld nauw aan elkaar ver bonden. Kras: Waarom bleven de menschen, want dat zijn ze toch allen, steeds zoo ver van elkaar afstaan? Kris: Dat heb ik ook nooit kunnen begrij pen al zijn er verschijnselen die het kun nen verklaren. Vóór de winkels sluiten nog even halen: 3 pakken 1.2.3. Waarde 54 ct. - nu slechts 36 ct. Ja, het kan morgen ook nog, maar dan vergeet U het misschien. Wasch beter, vlugger en voor- deeliger met het zelfwerkende waschmiddel 1. 2. 3. Handelsonderneming ARSOL, Apeldoorn Kras: Dat geef ik je toe, maar toch zijn van nature vele menschen gelijk .afgesteld. Daar heb je bijvoorbeeld den omgang met hel dier. Hiervan zag ik deze week nog een aardig staaltje. Kris: Wat was dat? Kras: Wiel al heeft koning motor reeds me nige paardenkracht van de edele vier voeters afgesnoept, toch zijn er nog ve len voor wien het paard een onmisbare hulp in net bedrijf is ook voor de ste deling. Kris: Gelukkig wel ja. Kras: Nu waande ik mij Zaterdagmiddag in het dorp Vlissingen. Kris: Het dorp Vlissingen? Kras: Ja. We bevonden ons in de Paling- straat, toen eenige huizen van elkaar het opviel, dal zoo'n trouwe viervoeter, zijn wekelijksche beloor.ing kwam halen bij de vrouw. Het eerste paard stapte parmantig op de stoep, stak zijn kop in de gang, en ontving de verdiende klont jes. Een paar huizen verder hetzelfde beeld of feitelijk nog aardiger. Daar slapte een hit het trottoir op en de gang van het woonhuis binnen. Kris: Dal is aardig. Kras: Ja en toen we uitrekenden hoe dat beest in die gang zou omkeeren bleek dal de nobele viervoeter, of in de voor- of in de achterkamer of in de keuken ver dwenen moest zijn, want zij viel nergens meer te bekennen. Kris: Als je me nou. Kras: Precies als op de hofstede niet? Kris: Krek eender. En dan maken de men schen zich nog druk over de vraag of er loon naar behoefte dan wel naar pres tatie betaald moet worden. Kras: Ja, zeg dat wel. Kris: Ze zijn het er tenminste in de Raad van Grijpskerke nog niet eens geworden over die schrijfloonen. Kras: Dat heb ik ook gezien. Enfin Ged. Staten zullen dit wel duidelijk maken. Kris: Maar je had het zoo even over die wondere wereld. Daarover liep ik Za terdagavond in de stad te filosopheeren toen m'n aandacht door vele tegenstel lingen in het leven wer 'en ingetrokken. Kras: Welke waren die? Kris: Op de hoek voor een groote winkel liep even een Ziekenzuster te wachten. Ze zag er bleek en zeer vermoeid uit. Ik peinsde over de vraag hoeveel uren van menschelijk lijden zal zij met haar patiënt hebben doorgeworsl 11? In haar arm hield ze een bouquetje bloemen. Wlaren die bestemd om dat door pijn en lijden geprangde lichaam eenige gees telijke verkwikking en opbeuring te bren gen? Kras: 't Zou best kunnen. Kris: Even verder deed het leger des Heils haar openlucht evangelisatie-werk, en Cijfers zijn interessante dingen. Als men weet hoe men ze lezen moet vertellen zij belangwekkende bijzonderheden. Voor een andere zaak kreeg ik dezer dagen inzage van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek, dat over alles en nog wat statistische gegevens bevat. Toevalligerwijs viel mijn oog op de maandcijfers van het ta baksverbruik en omdat ik zelf nogal een roo- ker ben, heb ik ze eens ingekeken. Eerlijk, ik ben ervan geschrokken. Toen ging ik o- ver die cijfers aan het peinzen en... toen ben ik nog harder geschrokken. Waarom? Wel, omdat wij zoo schandelijk veel geld verkwisten aan ons genot. Luister, mannen broeders, die ridder van de pijp of sigaar zijt, lees en schaam jezelf. In Juli van het vorige jaar hebben wij 124 millioen sigaren opgerookt. In andere maanden was het soms meer, soms minder; Juli geeft vrijwel het gemiddelde verbruik. Honderd vier en twintig milToen sigaren, da s geen kleinigheid Dat is per dag 4.100.000 stuks vier millioen een honderd duizend sigaren. Per dag meneer. Ik heb uitgerekend, welke ruimte noodig is om deze hoeveelheid te bergen en kwam aan ongeveer taehlig ku bieke meter. Een gewone huiskamer van 4—4—3 meter bevat 48 M3. Twee normale huiskamers boorcfevol met sigaren worden dus per dag in ons land opgerookt. Dal is al welletjes, maar met sigaretten is het nog slimmer. Totaal verrookten wij in de ge noemde maand 404 millioen sigaretten ofte wel 131/2 millioen stuks per dag. Is dat wat of is dat niks? Hierbij komt nog de kleinigheid van 27.000 kilogram rooktabak per dag. Geen onsjes, maar kilo's! ik heb ook nog uitgecijferd, dat als ik mijn pijp zou afdanken deze hoeveel heid zou slinken tot 26.999 K.G. en 990 gram en omdat die laatste tien gram het volk niet armer of rijker maken, staak ik het rooken maar niet, hoewel het ons als volk in zijn geheel genomen een lief duitje kost. Weet U voor hoeveel geld wij Nederland- sche mannen van jong tot oud per etmaal de lucht inblazen? Amelia antwoordde op deze vraag: „Neen, ik weet het niet precies, maar het moet verschrikkelijk veel en verschrikkelijk zon- degeld zijn". U weet het ook niet, lezeres, maar geeft Amelia gelijk. En ik moet tot mijn spijt bekennen, dat jullie inderdaad gelijk hebben. Het is verschrikkelijk veel. \\5j verrookten in Juli aan sigaren, siga retten en tabak voor elf millioen, tweehon derd en zeven duizend gulden. Dat is per dag schrik niet lezer: driehonderd drie en ze ventig duizend vijfhonderd gulden (f 373500), Vindt U het geen lief sommetje? Het wordt in hoofdzaak bij elkaar gebracht door den kleinen man, die de sigaartjes van vijf cen ten, de sigaretten van een cent en de tabak van een dunbeltje het halve ons rookt. Ik ben verder aan het rekenen gegaan. Veronderstel, zei ik tot mezelf, dat alle mannen een dag lang niet rooken en hun rookgeld verzamelden in een pot, dan zou deze na een dag f 373500 bevatten Stel ver der, dat wij dit geld gingen uitzetten tegen gemiddeld vier procent rente, dan zouden wij per jaar een bedrag van f 14 940 of rond vijftienduizend gulden ontvangen. Vijftien mil le rente per jaar als opbrengst van een dag niet rooken. Stel verder, dat een arbeider gemiddeld twintig gulden per week moet verdienen, dan zouden wij van de rente van een dag niet rooken vijf arbeiders het heele jaar rond dat weekloon kunnen geven en alzoo de nuttige opbrengst van him arbeid vol maakt gratis te onzer beschikking hebben. Ik heb met een schuldig oog mijn pijp eens aangekeken en zwaar gepeinsd. Het is geweldig jammer, dat zooveel geld on-eco- nomisch wordt aangewend (oneconomisch' omdat het geen nieuwe economische waar de schept), maar ik heb mij ook afgevraagd of de besparing wel het effect zou geven dat men er veelal van verwacht. Het is als met het zelf scheren. Je kunt precies uitrekenen, hoeveel je bespaart, door zelf te scheren. Het scheelt minstens een tientje per jaar. Maar is U aan het einde van het iaar een tientje rijker, doordat U zichzelf hebt ge schoren? Ik niet. Daarom ben ik bang, dat ik ook niet rijker zou worden door niet te rooken. Maar al werd ik er rijker door in geld: zou dat het offer van de tabaksgeneug te waard zijn? Gaat boven geldbezit niet de levensvreugde en het genieten van de kleine dingen om daar gelukkig mee te zijn? De tabakswinkelier kan gerust zijn: al komt Amelia met nog zulke argumenten tegen het rooken hij zal geen sigaar minder ver- koopen. Maar dat die liefhebberij ons een slordige duit kost, staat vast. PLEUN ZEELAND. verwijderd worden. Zeker ïs het dat Gij vannacht minder benauwd zult zijn, indien Gij vandaag Akker's Abdijsiroop neemt. Uw ademhalings organen worden dan bevrijd van de slijm die daar vastzit. Zonder moeite, zonder pijn wordt Gij dan Uw be nauwdheid of beklemming de baas. In ongelooflijk korten tijd werkt Ab- dijsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen kunt Gij U reeds een ander mensch gevoelen. Door haar bijzondere samenstelling hèt# geneesmiddel bii aandoeninaen als* Hoest- Griep -Bronchitis -A sthma AKKER' Verhoog1- - .25J.2'. stond er een andere zuster met gloed van overtuiging te pogen haar toehoor ders te wijzen op den weg waar geeste lijke opbouw en genezing te verkrijgen was. Kras: Ook hier dus verheffing? Kris: Ja. Wfeer even verder loopt daar een ilinke jongeling recht van lijf en leden en naar uiterlijk den schijn van een ze kere welstand. Het is de vraag of hij naar leeftijd te schatten reeds lot hert on derscheiden is genaderd. Hij gaat tegen de menschenstroom in al colporteeren- de met een krant. Geen mensch koopt van hem, de massa schijnt van zijn be doelen op de hoogte, doch zij negeert hem. Menigeen wendt het hoofd af op zijn schorre klanken, ander.n passeeren hem met een glimlachend medelijden, weer anderen veroorloven zich spotten de opmerkingen die de colporteur niet hoort. Alleen enkele vrienden schadu wen hem om voor het noodige uithou dingsvermogen te zorgen. Kras: Weet die jongeman wel wat hij doet. Kris: Kan ik niet beoordeelen. Maar zijn figuur in de massa is sneu. Kras: Is het een ziekelijke uiting van een bepaald streven? Kris: Is niet onmogelijk, vooral door de hef tigheid die het jeugdig gemoed vaak in vuur en vlam zet. Maar de methode van tactiek en de uiterlijk betoonde beheer* sching kunnen heel goed volgens een bepaald recept worden toegepast. Kras: In ieder geval was dit geen verhef fende indruk. Kris: Niet bepaald nee. In het nauwe straat je genaderd wordt die massa nog nader tot elkaar gebracht. Tusschen haar dringt en raast wild de jeugd alsof er slecht weer op komst is. De ouderdom haast zich minder. Zij doen de dingen des levens kalmer aan. "Winkelbellen rinkelen, etalages die haaf zee van licht uitstralen trekken ieders aandacht, het is voorjaar dus het nieuw ste moet worden gezien en gekocht. Kras: En ook de kleeding dragen daar dd kenteekenen van. Kris: Natuurlijk, hoewel naar uiterlijk te oordeelen er nog veel behoefte bij die massa bestaat. Kras: Als de koopkracht er maar voldoen de was. Kris: Ja, maar dat is menigmaal een schijn- excuus. KrasZeker. Kris: Boven die kolking van dat echte on- vervalschte leven kondigen de torenklok ken met haar slagwerk of beiaardspel van uur tot uur het naderen van den nacht aan. Doch even komt er nog opschudding. Een jongedame van naar schatting 21 lente's, ziet plots een nieuwe sorteering kousen geëtaleerd. Snel schiet ze op de etalage af doch voor ze de kousen kan bekijken klinkt onder haar gejank en gekerm op van een kleine viervoeter voor wie in geen winkel kousen of schoe nen te koop zijn. Kras: Ze had het beest op z'n poot getrapt? Kris: Precies. Hevig verschrikt springt ze op en ziet om zich heen recht in het ge zicht van eenige jongelieden die 11 Vervolg le kolom pag. 3,

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 5