waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Welkom Vreemdeling. SPRUTOL 42e Jaargang VRIJDAG 24 APRIL 1936 No. 17 ALGEMEEN-WEEKBLAD WESTELUK ZEELAND ADVERTENT1ËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Loodsen- en Garagebouw Zomer sproeten Vlot en elegant ~V~X .A .f~' tfTLAwMHk MMNtSUl 'Zeeuwsch nieuwsblad Mik Immim «tuMk ■iOJKUUti VOOR fiCKOO* DUKE Uitgave: N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg AGENTEN IN ALLE PLAATSEN Niet alleen omdat het Paschen is geweest en omdat de zon meer kracht krijgt, zoodat men langzamerhand het gevoel krijgt, dat de Lente ons land niet heeft vergeten, den ken wij aan de vacantie. Wij hebben het plan van den minister van financiën om een reis- belasling in te voeren, waarvan de grondslag rust op de neiging der menschen om er een maal per jaar voor een paar weken tusschen uit to gaan. En ten slotte herinneren de tal loos vele reclame geschriften van de even tallooze vereenigingen voor vreemdelingen verkeer ons telkens weer aan het feit, dat het reisseizoen zoo zoetjes aan nadert en brengen zij onze gedachten op het groot© feit in aller leven: het jaarlijksche reisje. Waar gaan wij heen van 't jaar? Kan er nog een uilslapje naar het buitenland af? Zoolang de gulden voor den buitenlander zoo duur blijft en wij Nederlanders dus goedkoop in den vreemde kunnen verkeeren, lokt dat buitenland wel. Maar als het plan van minister Oud slaagt en de reisbelasling er komt, zal menigeen probeeren met een reisje in het binnenland te volstaan. Dan kan een tocht in het vreemde land wel eens bijster duur uitkomen. Nu heb ik al reclame geschriften gezien van heel veel plaatsen in Nederland. Maar Zeeland mankeerde nog op het appél. Is het nog te vroeg? Misschien maar misschien ook niet. Reisplannen worden tegenwoordig al zeer vroeg gemaakt. Reisjes ook want langzamerhand houden wij ei rekening mee, dat in Juni en Juli het weer op zijn mooist kan zijn en dat het in Augustus de tradi- tioneele vacantiemaand doorgaans veel regent Laten wij in Zeeland zorgen, dat wij met onze reclame niet achteraan komen. Ons land vooral Wlalcheren is prachtig in den zomer; wij hebben landgenoot en vreemde'ing veel schoons te bieden. Wij hebben het moderne drukke badplaatsleven van Vlissingen en liet rustige, ingetogen strandverblijf van onze andere kustplaatsen, wij hebben prachtige polderlandschappen zoowel als historische plekjes. Laten wij dat in goed geslelcle en aardig uitgevoerde geschriften den Nederlan der vertellen. Vreemdelingen bezoek brengt verlier en vertering. Als wij maar oppassen, niet de kip met de gouden eieren te slach ten en door hooge pension- en verblijfkosten de menschen af te schrikken. Want het schoo ne landschap trekt maar tegenwoordig trekken concurreerende prijzen al e en hard. Met groote omzet en kleine winst komt men ook in het toerisme het verst. V.V.V.'s ontwaakt. De Lente is erl BAZUINBLAZER WALCHEREN. Behoud van natuurschoon in de duinen tusschen Vlissingen en Zoutelande. De Minister van Financiën heeft antwoord gezonden op schriftelijke vragen van het Eer ste Kamerlid, den heer Polak. De minister zegt o.a.: Tusschen Vlissingen en Zoutelande zijn geen gedeelten van het duin verkocht. Wel zijn in de gemeente Zoutelande eenige per- ceelen duingrond door het domeinbestuur in erfpacht gegeven als bouwterrein. Het to tale aantal villa's met inbegrip van eenige villa's, waarin pension wordt gehouden, door de erfpachters daarop gebouwd, bedraagt 13. Indien met verkoopen voormelde erfpachts- uitgiften zijn bedoeld, geschiedt dit met voor kennis van den minister. De erfpach Is uitgifte van dit bcperkle duin- rrein te Zoutelande geschiedt volgens een oor het domeinbestuur onder deskundige jorlichting vastgesteld plan; de bouw van Hekwerken en alle soorten IJzerconstructies j. p. van zweeden, Verkuijl Quak- kelaarstraat 54, Vlissingen. de panden behoeft de goedkeuring van de Zeeuwsche archeologische en schoonheids commissie. De minister is van meening, dat een gering aantal landhuizen, volgens dit goed voorbereide plan en onder architectuur gebouwd, dit fraaie stuk natuur niet schendt en niet bederft. De minister zal gaarne medewerken onj de duinen van den Staat zooveel mogelijk on gerept te laten. Hij heeft dan ook reeds op dracht gegeven te bevorderen, dat bij erf; pachtuitgiften e.d. thans nauwkeurig worde nagegaan, dat het natuurschoon zooveel mo gelijk in stand worde gehouden. (Z.) Propaganda voor Zeeland te Amsterdam. Gisteren werd te Amsterdam een ten toonstelling geopend, waarvan de strekking is om meer bekendheid te geven aan het schoone van ons eigen land. Zeeland is op deze tentoonstelling zeer goed vertegenwoordigd met propagandama teriaal en heeft een uitstekende in het oog loopende plaats gekregen. Wij zagen er propagandamateriaal van Mid delburg, Zoutelande, Domburg en Goes. Wat het laatste betreft wordt voor de allernaas te toekomst door folders met het onderschrift „Wist U, dat er bloeiende boogerds zijn in de buurt van Goes?" tot bezoek opgewekt. De Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" en ook de V.V.V. te Middelburg komen met prachtig fotomateriaal uit en een groote plaat wijst Goes aan als het centrum van Zeeland. Dan noteerden wij het keurig folderlje door Wlalcheren en een dito over de boottochten naar Zeeland door de firma v. d. Schuijt te Rotterdam. Ook zagen wij de nieuwe albums „Zee land" van de firma Bussink te Deventer en een exemplaar van „De molen van Zeeuwsch Vlaanderen" door freule S. Collot d'Escury. De Zeeuwsche stand trok direct veel be langstelling. (Z.) VLISSINGEN. Geslaagd voor het laatste gedeelte exa men heilgymnastiek en massage: Mej. S. Kamp. De kapitein-luitenant ter zee A. G. Vro- mans, commandant van Hr. Ms. Pantserboot „Friso" alhier, wordt 4 Mei overgeplaatst naar 's rijkswerf te Willemsoord. Vrijdag had de eindles plaats van den gehouden bakkers-cursus. Bij genoegzame deelname zullen deze cursussen den volgen den winter worden voortgezet, met annex een tejitooiisblling. Donderdag werd in de bovenzaal van den Heer Moeliker een lezing gehouden voor de afd. Vlissingen van de Onder Officieren- vereeniging „Ons Belangdoor Ds. J. J. van der Giessen, vlootpredikant, over hel on derwerp: „Grepen uit de geschiedenis der Oost-Afrikaansche volken". Naar de „VI. Crt." verneemt, is het ho tel Noordzee-Boulevard .onder andere lei ding gekomen. De huidige eigenaresse heeft het verpacht aan den Heer H. Weslenborg, bekend als leider der Webo Lunchroom in Den Haag. "Woensdag werden de resultaten van „Jong Holland" snakt naar werk besproken. De Heer J. Marijs dankte allen, die hadden medegewerkt. Aan de actie werd deelgeno men door 58 collectanten (trices). De op brengst was f 836. Medegedeeld werdt dat eind April (20. of 27 April) het 8ste werk kamp zal worden geopend te Chaam bij Bre da De „Schakel" verleende dezen avond ha» re medewerking. Vorige week Donderdag was het 40 jaar geleden, dat de Heer A Goedhart als letter zetter bij de firma de Veij Mestdagh in dienst trad. In de versierde werkplaats com plimenteerde de Heer Kuilt den jubilaris, hem een. cadeau onder couvert aanbiedend. Van het personeel der af deeling Drukkerij en Boekhandel ontving hij een leedamp, ook van de Ned. Herv. predikanten werd hem een couvert overhandigd, door ds. Vi§beek in verband met zijn goede zorgen voor liet „yiiss. predikbeurtenblad". Donderdag had de jaarvergadering plaats van „Bethesda". Hel net der plaatse lijke vereenigingen op Wlalcheren is met een 4-tal uitgebreid, hel aantal patiënten der do» pen steeg met 61o/0| uit Zuid- en Noord-Beve- land met 12<>/o en uit Zeeuwsch Vlaanderen met 36°/o. Verpleegd werden 622 personen met 15182 verrpleegdagen. Er hadden 250 Operaties plaats en 52 polikliniek-operalies. Zeer erkentelijk is het bestuur voor het me degebruik van een 100 milligram radium in strument, dal het Vliss. Ziekenhuisfonds aan kocht voor de beide ziekenhuizen. Op de exploitatie is een klein batig saldo te ver melden. Onder de leuze „Van alles wat" gaf de C.J.M.V. in de „Oude Vriendschap" een ge zellige avond. Chr. Hist. Kiesver. Hedenavond houdt de afd. Vlissingen een leden vergadering waar o.m. als spreker zal optreden den lieer "W. E. F. Baron v. d. Feltz, uit Middelburg. Gemeenteraad. He 'e imi Idag 2 uur komt de Raad dezer gemeente in Openbare ver gadering bijeen ter U handeling van een be langrijk agendum. Na langdurige ongesteldheid overleed, in den ouderdom van 70 jaar, de Heer M. van de Beke Callenfels, lid van den gemeen teraad voor de Chr. Iiist. Unie. Zijn heen gaan zal in vele kringen een beteekenend ver lies zijn. Opvolger in den raad wordt de Heer W. de Ruiter. Zondag brak brand uit in het perceel Noordstraat 84, bewoond door slager Stroo Niemand der bewoners was aanwezig. Toen buren den brand ontdekten. De bovenver dieping is geheel uitgebrand, de winkel be kwam veel brnad- en waterschade. Van den inboedel werd niets gered. Gedurende den a\ ond en den nacht bleef een brandwacht bij het uitgebrande gebouw. De Eerste Vlissïngsche Accordeon-ver- eeniging „Crescendo", gaf Zaterdag in „De Oude Vriendschap" een uitvoering. Zaterdagmiddag was er in het Alhambra Theater een AVRO-Luistervinkjes-matiné. Ja cob Hamel en Henri Nolles kunnen over tuigd zijn, dat men met blijdschap hun op treden heeft begroet. Zaterdagavond gaf de St. Nicolaas-ver- eeniging in het Concertgebouw een uitvoering ten bate van het op 5 Dec. te houden St. Nicolaasfeest. Een orkest, onder leiding van den Heer C. van Beers, zorgde voor muzi kale begeleiding. Grabbelton en werptent hadden goeden aftrek. De W'lalchersche Zweefvliegclub hield op het vliegveld alhier een aantal proeven met den z.g. „lierstart", welke proeven uit stekend slaagden. Geslaagd voor examen 3e stuurman: de Heer A. C. Becu. MIDDELBURG. Geslaagd voor het politie inspecteurs examen: de Heer R. H. W. Poppe. Benoemd tot lid in de commissie, dit jaar belast met afnemen examen, art. 12 hoo- ger onderwijswet: de Heer dr. W. F. Stutter- heim. Voor de beambten en bemanning van de Middelburgsche brandweer hield de Heer C. Barentsen, districts-bouwkundige bij den rijksgebouwendienst, Donderdag een lezing over de Abdijgebouwen. Vrijdag hielden de afd. Vlissingen en Middelburg van de J.V.O. een propaganda- tevens verlotingsavond in „Mercurius". De politie maakte pro ces-verb aal op tegen P. J. V. die zich schuldig had gemaakt aan vernieling van een ruit. Hij deed zulks in staat van dronkenschap. De Emmabloem collecte bracht op f 541.51, waarin begrepen f 17.40 opbrengst kijkdag in het Notarishuis. De politie maakte proces verbaal op tegen een dronken man, die zich verzette en tegen zijn vriend, die daarbij een agent mishandelde. verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. Alle bekende en beroemde merken: Gabion, Falcon, Shelter, Crowncoat alle maten, «lle prijzen, alle kleuren Wollen of union gabardine regenjassen in blauw en beige reeds vanaf E/ In het gebouw der Vrijz. Hervormden is onder leiding van Ds. L. Kleïssen van Vlis singen een Chr. Geref. Kerk geïnstitueerd. Ds. Kleissen, had tot tekst: Zacharia 4:6b en 7a. Ook Ds. Franse van Biezelinge en Ds. Iioogendoorn van Zierikzee voerden hel woord. Voor de predikatie werden de geko zen ouderlingen en diakenen in het ambt be vestigd. Donderdag hield de afd. Walcheren van de Ned. Reisvereeniging haar laatste ontwik kelingsavond in de City. bioscoop. De Heer A Pieters, directeur van het centraal bure au te Den Haag, sprak over het werk der N.R.V. Ook werden enkele films vertoond. Wbensdag was er een oefening van i'e brandweer. Er werd verondersteld op ver schillende plaatsen brand te zijn uitgebro ken, n.l. in den Schouwburg, in de Koor kerk, aan de Nieuwe Haven. Ook werden gasmaskers gebruikt. De afd. Zeeland van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingén op G. G. hield den tweeden Paaschdag haar jaarvergade ring. De Voorzitter sprak over: „Van jeugd en moed en kracht". De afd. is met één vereeniging vooruitgegaan, het aantal leden steeg tot 1190. De middag vergadering werd in de Noorderkerk gehouden. Allereerst werd de voorzitter die 30 jaar afdeelings-besluurs- lid is, toegesproken. Hem werd een fraaie leestafel aangeboden, Mevrouw Kogeler ont ving bloemen. Ds X. Buffinga van Rotter dam sprak over „De dialectische theologie", C. Bouma van. Den Haag sprak over „De dingen die boven zijn". Volgens de Z. Nsb. is in de alg. verga dering van de Prov. Zeeuwsche ver. het Groe ne Kruis alhier rapport uitgebracht over het financieel beheer van den vroegeren sec- retaris-penningm., waaruit bleek, dat het te kort bedroeg f 5283.64. Vorige week brachten 7 personen uit Australië een bezoek aan onze plaats. Zij maakten een reis van 3 maanden door Eu ropa Benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid, Mr. J. W. Goedbloed, onder ge lijktijdige toekenning van eervol ontslag als voorzitter van den Raad van Arbeid te Goes. Naar de „VI. Crt." verneemt zal door commissarissen der N.V. Zeeuwsche Hypot-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1