SALLAN DIA waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad GLAS-EMAILLE I 42e Jaargang VRIJDAG 17 APRIL 1936 No. 16 Wm - ALGEMEEN WEEKBLAD WESTELIJK ZEELAND ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct. CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur LIED VAN DE WEEK Dif nummer bestaat uit 8 pagina's. De veel geplaagde en een vinding rijk Verenigingsbestuur. Bij de voorjaarsschoonmaak hebt U de verfkwast ncodig. Loodsen- en Garagebouw eeuwseh Tlieumsblad VOOR eCMOONtWKt Uitgave: N.tf. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg AGENTEN IN ALLE PLAATSEN KON ZICH NIET WIASSCHEN OF KLEEDEN Soms krijg ik medelijden met de Over heid. Zij moet in dezen moeilijken tijd alles doen om aan geld te komen. Zij vaardigt be lastingverordeningen uit waarop haar inge zetenen prompt reageeren door te probee- ren, daar onder door te duiken. En waar een wet slechts menschenwerk is, zijn er altijd mazen in, waar pientere lui doorheey kriebe len. De veel geplaagde moet dan weer aan den gang om die maas dicht te maken. Tot een andere maas gevonden is en het spel letje opnieuw begint. In het W'festland is een gemeentebestuur voor den dag gekomen met een vermakelijk heidsbelasting. Zij deed het met menschlie- vende bedoelingen, werkelijk. Gegeven het feit, dat zij het noodige geld ergens vandaan moest halen en dat alleen kon doen via de belasting, is het menschlievend te zeggen: „Beter dan de huren, de inkomens, de stra ten, de riolen, de ramen, de lucht en het recht van wandelen te belasten, kan ik een offer wagen van hen, die pleziertjes organi- seeren. Als iemand vijftig cent geeft voor een uitvoering kan hij er nog wel vijf cent voor m bijdoen. Maar de gvmnastiekvereeniging in dat "Westlandsche dorp had een bestuur, dat e- venals zeer vele andere ingezetenen, een he kel h ad aan belastingbetalen en aan de ver makelijkheidsbelasting in het bijzonder. Dus werd van alle kwaden het geringste geko zen; men betaalde de belasting volgens het oppervlakte-tarief en was het goedkoopst uit. Maar er stond tegenover, dat men dan aan het publiek geen toegangskaarten mocht ver- koopen. „Geen nood", zei het bestuur," daar vinden wij wel wat op". Zij vonden er inderdaad wat op. De ver- eeniging verlaagde het donateurschap van f 1.50 tot f 1.— en tegen betaling van die gulden was men donateur en kreeg twee kaarten voor de uitvoering. En de gemeente keek op haar neus, want de kaarten werden niet verkocht. Maar er is „crisis" ook in het Wlestland en de gulden donateurs liepen niet hard. Som mige menschen hadden ook niets aan twee kaarten, maar wilden er wel éen nemen. Ook hier wist het bestuur een mouw aan te pas sen. Men schiep eenvoudig de... halve dona teur. Voor de somma van twee kwartjes was men halve donateur en „kreeg" daarvoor dus een kaart. En weer grinnikten de bestuursle den en keek de gemeente sip. Edoch niet lang. De gemeente was het niet eens met de uitvinding van dien halven do nateur. Kan iemand een halve donateur zijn? De wet is nageplozen, er zijn gewichtige re deneeringen opgezet, waarvan de slotsom zal Zijn, dat de vereeniging een procesverbaal krijgt wegens ontduiking der vermakelijkheids belasting. In het Westland wil men eens prin cipieel uitgemaakt zien, of het mogelijk is, dat de helft van iemand donateur is en zijn andere helft niet. Men ziet, de weg van de Overheid met een ledige beurs gaat niet over rozen. Je kunt beter een schietlent exploiteeren dan eetn gemeente. WALCHEREN. NA PASCHEN. Wlat er ook verandere moge op dit on- dermaansche zeker niet de grilligheden van moeder natuur en zoo hebben we de Paasch dagen doorgebracht in afwisselende voor- jaarstemperatuur met sneeuw of hagelbuien. Gelukkig gaven deze laatsten geen ernsti ge stoornis aan hen die de vrije dagen voor ontspanning hadden bestemd. Zelfs een vroeg vreemdelingen bezoek viel waar te nemen met dit jaar een opmerkelij ke belangstelling uit Frankrijk. Het was gelukkig zelfs in Hotel Britannia al opvallend druk in het vroege seizoen. Moge dit een goede voorbode zijn voor een beteekenende zomerdrukte. Inzonderheid meenen wij die Fransche belangstelling te mogen toeschrijven aan de intensief gevoer de propaganda door de S. M. Zeeland in Noord Frankrijk waarvoor zich inzonderheid de heer van Rheenen dit jaar veel moeite heeft gegeven. Hoe en vanwaar de belangstelling voor ons mooie eiland komt deert minder, als zij maar komt en het getuigt zeker van de pa raatheid van onze Plaatselijke Stoomvaart Mij, dat zij steeds diligent is en blijft om tel kens nieuwe kanalen en bronnen te weten te vinden vanwaar de baten die het touris me opleveren kunnen komen. Moge ook dit jaar die zilveren zaden gouden vruchten af werpen. DIPLOMA UITREIKING AMBACHTS SCHOOL In de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg werden de diploma's uitgereikt aan de leerlingen die de 3 jarigen cursus met vrucht hadden doorloopen, tevens werden tijdens die bijeenkomst de bevorderingen bekend gemaakt. In zijn openingswoord wees de voorzitter van het schoolbestuur de heer Verlregt op de belangrijke bezuinigingen die reeds in het landsbelang getroffen moesten worden. Dit bleek echter nog niet voldoende zoodat thans een maatregel getroffen is moe'en worden die ernstige gevolgen voor het Nijverheidson derwijs in het algemeen zal hebben. Bij een persoonlijk bezoek aan den Minis ter zijn nog de belangen van deze school als een streekschool bepleit, hel heeft ech ter niet mogen baten. Meer huiswerk en ee- nige veranderingen in het lesrooster zullen de aanvankelijke gevolgen hiervan zijn. Nog memoreerde spr. het zilveren jubileum van den Directeur den heer C. Doets op 24 Fe bruari j.l. waarop de uitreiking der Diplo ma's met een toelichtend, vermanend of Schrobben en boenen prachtig, maar daar wordt de verf niet beter van. Haal bij den drogist of in 'n verfwinkel een paar busjes Sellandia Glasemaille, en knap daar mee alles op wat aan de verf geschonden is. 't Is echt een plezierig werkje en 't resultaat is schitterend. Bovendien is het zoo droog en hard als glas. Vakkennis totaal over bodig. Maar dan geen ge wone verf nemen. U moet vragen om Ed.Sctiaepman&Co.,Zwol!e>Mechelen(B8!gië) i- mm: ii - in j... u Rheumatische pijnen nu verdwenen. Een goede buur is heter dan een verre vriend; als ooit dit spreekwoord waarheid bevatte, dan was hel wel hier. Lees eens deze brief: „Al heel lang lijd ik aan rheumatische pijnen. Ik kon mij niet meer zelf wasschen, noch mij klceden. Mijn zuster moest mij hel pen, indien ik mij in bed wilde omdraaien. In Maart kwam een buurvrouw mrj bezoe ken, zij raadde mij Kruschen Salts eens te probeei'en. Als laatste redmiddel heb ik haar raad opgevolgd. Reeds na de eerste halve flacon voelde ik mij veel beter. Ik kocht toen een heele flacon en ben er sinds steeds mee doorgegaan. Ik kan nu weer wande len, kan mij weer klceden, en wasschen en mij aan mijn huishouden wijden". Mevr. A. A. te L. Stop Uw rheumatische pijnen nu direct. Begin morgenochtend met Kruschen Salts. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen nieren lever en inge wanden aan tot krachtiger werking, waar door de afvalstoffen, als urinezuur etc., die zich in het lichaam hebben opgehoopt en de oorzaak zijn der rheumatiek, volkomen worden verwijderd. Met het verdwijnen der oorzaken nemen ook de pijnen af om ten slotte geheel op te houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogis ten h f 0 90 en f 1.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op, dat op het eti ket op de flesch, zoowel als op de buiten- verpakking de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. goedkeurend woord van den Directeur volg de: De gediplomeerden zijn de volgende leer lingen: Afdeeling timmeren: A. Adamse, Vee- re p, J. van den Berg, Vlissingen p, .J Bos- schaart, Middelburg p., C. Geldof. Koude- kerke p., A. Goozen, Souburg p., A. Huys- man, Koudekerke pt., P. Izeboud, Seroos- kerke pt., T. Joziasse, Souburg, P. de Kaïn, Oostkapelle p., J. van Luyk, Vlissingen, P. Mesu, St. Laurens p., F. Poortvliet, Arne- muiden, S. Postma, Wlestkapelle pt., A. van Schaik, Souburg, C. Schout, Vlissingen, J. van der Ven, Middelburg, J. Vreeke, Koude kerke B. Wlattel, idem, p., C. van Leest, Arne- muidem Afdeeling meubelmaken: L. Davidse, St. Laurens, L. Geleijn, Vlissingen, D. Haeck, idem, A Jongepier, idem, M. Minderhoud, Soub., J. Vader, idem, S. Wittenburg, idem p. Afdeeling huisschilderen: J. van Agthoven, Vlissingen, teekenen, M. Boone, Koudeker ke, G. Holtkamp te Vlissingen p, J. Louws, St. Laurens, J. van der Slot, Serooskerke p., A Steutel, Middelburg. Afdeeling electro-techniekJ. Buys, Mid delburg, J. Ebert, Vlissingen, P. Hootsman, idem, J. van Houte, idem, S. Linders, idem, A Maas, Koudekerke, W. Meulblok te Vlis singen, I. Post, idem, M. van Sparrentak, Mid delburg, D. Steketee, idem, J. Vogel idem pi., L. van Wallenburg, Souburg pt., P. Wouter- se, Souburg p. Niet gediplomeerd 1, krijgt diploma na proefwerk hebben gemaakt. Afdeeling bankwerkenJ. Bimmel, Sou burg, J. Burgs Middelburg pt., J. van Dijk, Vlissingen,t., W. Falhaber Middelburg, J. Gel dof, Veere, A van Hoeve, Koudekerke, W. den Hollander, Middelburg, W. de Kam, Sou burg, p., A. Kik, Middelburg, J. Komejan, Meliskerk, p., B. Kortenbout, Vlissingen t., J. Mattijsse, te Dorftburg, N. Meijer, te Grijps- kerke, J. van Molenbroek te Koudekerke, M. Nagtegaal, te Vlissingen, F. Ratelband, Sou burg pt., I. de Rijke, te Souburg, P. Simpe laar, Middelburg, A Verhage, Souburg, p., A Wlolf te Middelburg. Afdeeling smeden: L. van Sighem, West- kapelle pt., De letter p. pt. of g. achter den naam geeft aan of een leerling een prijs heeft voor prak tijk, theorie of gedrag. VLISSINGEN. Geslaagd voor Machinisten-examen di ploma A. de Hecren A. Schot en \V. P. Klijn. Naar de Vliss. Crt." verneemt is men voornemens om het Wlandelhooid op Zater dag 30 Mei in gebruik te nemen. De «eriich- ting 's avonds heeft al eenigen tijd gebraad. Zaterdag 25 April des 's middags 2 uur zal van de werf der Kon. My. de Schelde EERVOL Guus Betlem Jr. De Burgemeester van Harden- berg, na „eervol" te zijn ontsla gen, stond kortelings terecht, te zamen met den gemeente-ontvan ger, wegens verduistering vaneen groot bedrag uit de gemeenlekas. Eervol, was in vroeger dagen In dien goeien, ouwen tijd, Iets, om geurend rond te dragen, Met een stempel: waardigheid! Eervol was... na jaren werken Voor het heil van Staal of stad, Wtaarbij niéts viel aan te merken, Rust, op 't verd're levenspad. Eervol was, een reeks van jaren Onbesproken levensgang, Eervol was... je éér bewaren In het heilig landsbelang! Eervol was: een dankbetuiging Voor het goéde, steeds verricht, Eervol was... een diepe buiging Voor een ónverzaakte plicht! En we keken dan met achting Naar den man, daar afgelost, Hij voldeed aan de verwachting, Eérvol ging hij van z'n post... Maar de tijdén werden slapper En, men kijkt zoo nauw niet meer, 't Laatste nieuwtje bij den kapper Treft ons niet meer als... weleer. Diefstal en verduisteringen Zijn aan dorde van den dag, 't Zijn nu eenmaal van die dingen, Alhoewel het dan niet mag! En wanneer een burgemeester Nu z'n plicht niet heeft gedaan, Blijkt dat geen bezwaar te wezen Om hem... „eervol" te ontslaan! Mogelijk! Maar in mijn oogen Blijft een feit tenslotte een feit, Ik erken geen mededoogen Zelfs in dezen slappen tijd! En als élk daarmee gaat strijken, „Eervol" wordt een iéders vriend, HOE zal het verschil dan blijken Met degenen... die 't wèl. verdient?? (Nadruk verboden.) Hekwerken en alle soorten IJzerconstructies J. P. VAM ZWEEDEN, Verkuijl Quak- kelaarstraat 54, Vlissingen. te water worden gelaten het motorschip „E- rina" in aanbouw voor de Bataafsche Pe troleum Maatschappij. Ds J. N. Bieger. èvang. Luth. predikant te Soekaboemi, eerder alhier, nam een be roep aan naar Bergen op Zoom. Voor de aid. Vlissingen van den Bond van Jonge Liberalen hield de lieer L. G. Volkcr, voorzitter der afd. Delft en van de Kfemp en conferentie-commissie uit den Bond van Jonge Liberalen een causerie over het onderwerp: „Vrouwen, let op uw Saeck". Naar de „VI. Crt." verneemt heeft liet bij de Kon. Maatsch. „De Schelde" alhier gebouwde politie vaartuig „Jan van Brake!" een goed g slaagden proeftocht ge naakt. De overdracht zal binnenkort aan de marine plaats inden. De C.J.M.V. heelt plannen voor werk verschaffing aan jeugdige werkloozen, om haar gebouw, dat in de laatste jaren veel geleden heelt, te vernieuwen. Naar de „VI. Crt." verneemt is, op last van den commissaris van politie een rijks ambtenaar géarre rieerd, die van meerderen geld afhandig heeft welen Ie maken, 0111 daarvan goeden sier te maken, ook werd een man ter beschikking van de jusli ie ge steld, die in een hotel alhier had gelogeerd en zonder betaling was vertrokken, terwijl hij tevens een predikant had we'.en te be wegen hem geld te geven. Een regeeringspupil. die had weten te ontvluchten, had zich naar zijn familie hier ter stede begeven. Toen het verzoek om zijn opsporing en aanhouding ontvangen werd, viel hij spoedig in handen der politie, die zijn terugbrenging onder het over hem ge stelde gezag heeft bevorderd.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1