„Van den hak op denlak" Vlot 2e BLAD Zoo rillerig? AKKERTJES Kreymborg door KRIS on KRAS 75 KINDERMOND. ZEfeuVvSCM NiÊUwbuLAL, VaN VüIJDaG S rvr'hiL i93o. Nu 1*. Kras: Zoo makker, we hebben je verle den week gemist hé? Ik liep te wachten en te wachten, dacht, hij komt wel, hij komt niet, totdat het me te lang duurde en ik je op ben gaan zoeken, nou je vrouw was ook alles behalve vriende lijk hoor. Was die ook ziek? Kris: Wlelnee kerel, maar die schrok toen ze je zoo op etenstijd zag komen en dacht, de hemel beware me voor een samenspraak tusschen die twee als de soep gaar en de aardappels gekookt staan. Kras: Dat kan ik begrijpen. Kris: Maar je was nog geen 50 M. van de deur of ik dacht dat ze een appelflauwte kreeg. Kras: Toch niet van mij? Ik had nog niets gedronken. Kris: Nee, vanwege haar oudste spruit. Toen ze jou te woord stond, wilde zoon lief moeders bedrijvigheid voortzetten dat hij een groot deel van de suikerbus- inhoud deponeerde in de borden soep van Moeder en zichzelf, meenende daar mede goed te doen. Nou en dan moet je net mijn vrouw hebben hé. Vermicel- li-soep met suiker een betere combinati is moeilijk denkbaar. Kras: Ha, Ha, die was goed. Nou dien jon gen van je is net zijn papa hé? Kris: Dank je. Kras: Maar was het niet vervelend en saai zoolang in de kooi? Kris: Och dat liep nogal los. Je moet we ten dat ik een reuze gezellige buurman heb Die man is zooals je weet hande laar in fijne vleeschwaren en tegelijk scheepsbouwer-timmerman. Wat een combinatie hé? Je snapt niet hoe 't bij elkaar kan komen, maar 't is zoo. Kras: Dat soort menschen zoo van de brak waterkant kan ook best een straf bakkie mee doen. Kris: Zooals je zegt. Zoo is 't ook met buurman hé? Z'n mond staat geen mo ment stil als ie pruimt, maar om me een beetje gezelschap te houden ging hij vanwege de drukte in het be be drijf een kano bouwen in zijn tuin. Kras: Kon dat? Kris: O, ja, best. Hij zei, de een bouwt bergen in zijn tuin, laat ik er eens een boot in bouwen. Kras: Zeg ik ook, ieder zijn meug. Kris: Nou en nou ben ik zoo ongeveer beter en is hij bezig om de boot af te schilderen. Wie hem dan koopen wil vertelt het me maar. Als hij 40 gulden neerlegt is de fonkelnieuwe praauw voor hem. Kras: Da's aardig. Gezellig zoo'n buurman zeg, wernelijk gezellig. Kris: O, ik kan best met hem opschieten hoor, maar vindt je nou niet dal we genoeg over de huiselijke zaken bezig zijn geweest. Is er nog wat anders.'» Kras: Wis en zeker, alleen nog dit je vrouw beweert dat jij altijd zoo haas tig gebakerd ben hé? Kris: Nogal ja. Kras: Geef ze dan eens de raad om Zater dagavond een uur aan de overzijde van een Dameshoedenzaak te gaan staan. Kris: Als je blieft niet. Kras: Toch doen, man, toch doen. Kris: Wlaarom? Kras: Dan zal ze eens ontdekken hoeveel kerels er nog veel en veel erger aan toe zijn dan jij. Een scherp opmerker verzamelt daar een schat van gegevens o.a. hoeveel ver klaarde liefde er deugdelijk is gebleken. Men moet natuurlijk de scheidingslijn trekken tusschen de gehuwde en de on gehuwde staat. Dan is zoo'n proef een alleraardigste ervaring, die verrassende resultaten oplevert. Kris: Wat óók verrassende, maar tevens ontstellende ervaringen oplevert is het optreden van de jeugd vooral des Woens dags en Zaterdagsavonds langs Bellamy- park, Nieuwendijk en soms éen narstuip- jes hiervan in Walstraat, St. Jacob-of Kerk straatje. Kras: Zeer terecht vroeg de heer Klupper dan ook om aanvulling van de politie verordening. Kris: Ja, maar de Burgemeester en de Wethouders wilden er niet aan. Kras: Dat is wel jammer. Want over hoe meer werkmateriaal de politieman be schikking heeft, hoe sterker hij slaat in de uitoefening van zijn plicht. Kris: En dat is in dit geval mijns inziens noodig. Kras: Fatsoenlijke burgers spreken er al jaren schande over, zooals daar dikwijls de jongenlui uitvallen, tekeer gaan en hun baldadige streken bedrijven. Kris: Moet je daar nu zoo'n herrie over maken, dat is immers al jaren zoo? Kras: Juist omdat die schande al jaren zoo bestaat, en men er al aan gewoon Pins-four cost, in onze bekende betere stoffen en afwerking voor leeftijd 12 jaar vanaf 9. Ook voor jongens- kleeding vindt II al leen bij Kreymborg de alombekende Waarborg-modellen. Uw jongen is er netter mee en uw jongen doet er langer mee. is geraakt als een onafwendbaar nood zakelijk k\vaad, juist daarom, nu dit alles nog steeds onverzwakt doorgaat, meen ik in alle ernst dat nu de tijd ge komen is om er eens radicaal en voor altijd een eind aan te maken. Kris: Man, doe het kalm, met wat tact. Kras: Dat is al jaren geprobeerd, het moet nu maar eens met meer kracht en ge weld gaan. Het langer laten voortduren is een aanklacht tegen de orde bewaring der Vlissingsche Politie en geeft het pres tige van het plaatselijke gezag een klap in het aangezicht. Kris: Elders hebben zich dergelijke voor vallen ook afgespeeld, die zijn met wor tel en al uitgeroeid, dat kan hier ook. Kras: En als het niet spoedig helpt, dan doe ik uit naam van vele burgers der goede stad Vlissingen een beroep op het corps Marechaussee, met verzoek, om 's avonds enkele manschappen over „de Kaai', te laten passagieren; dan zal je eens zien wat dat uitricht. Kris: Denk je dat dat helpt? Kras: Zoo zeker als het trekken van de zeere kies bij kiespijn. Ik^vind dat onze gemeente politie veelal te lankmoedig te goed voor die straat schendende jeugd is. Maar de ouders moesten vooral ook wijzer zijn en hun jeugd eens wat strak ker aan de lijn houden, zelfs de zooge naamde rijpere jeugd, die zijn vaak niet minder kinderlijk, 't is een schandaal. Kris: Enfin met de Wtoningbouw vorde ren we nu toch. De Raad noteerde een ton voor den bouw van 33 woningen in de huurklasse van 3.50 tot 4.— p. week. Kras: Dat was een wijze en goede beslis sing want er bestaat groote behoefte aan. Kris: Als onze particuliere bouwers nu ook nog even over enkele nezwaren heen worden geholpen dan komt wel licht ook het einde van de bestaande woningnood misere in uitzicht. Kras: In diezelfde zitting is er ook afscheid genomen van het zooveel jaren trouwe raadslid en de oud-wethouder de heer Harts. Kris: Die heeft een prachtige promotie naar den Raad van Arbeid in Rotterdam gemaakt hé. Kras: Zoo is het. En dat zij hem van harte gegund maar hier zullen we hem in de vroedschap blijven missen. Kris: Hij was hier een van de meest trou we bezoekers der Raadsvergaderingen, sprak nooit onnoodig, ook niet voor de tribune, maar wat hij zei, was raak. weloverdacht en altijd van groote be- teekenis. Kras: Daarom luisterde men altijd graag naar hem. Ik heb ook altijd van dit Raadslid gedacht dat hij met alle werk lust deze functie waarnam, niet alleen in het partij-belang maar bovenal in dat van de Gemeente en haar inwoners, met den voorzitter onderschrijf ik dat we dit raadslid noode zien vertrekken. Moge hij er met zijn bekwame krachten in slagen in Rotterdam nog menig nut tig werk te verrichten. Kris: Zijn komst aldaar kan door de Vrij zinnig democraten van de Maasstad als Het is eigenaardig: hoe ouder een mensch wordt hoe grooter zijn belangsfePing in kin deren gaat worden. Let er maar eens op, als u op straat loopt: oude menschen zijn altijd vriendelijk voor kleuters en hebben er groot plezier in, hun gedoe gade te slaan. Kinderen opvoede» Js de moeilijkste kunst die bestaat. En de meest verantwoordelijke want die kinderen zijn straks de menschen die onze taak in de samenleving overnemen. Hun handelen als mensch zal goeddeels wor den bebeerscht door de lessen, die zij van hun ouders hebben meegekregen en door de indrukken, welke zij in hun kindsheid hebben opgedaan. Over de indrukken, die de kinderziel op doet, bestaan veel wanbegrippen. Men denkt, dat het kind weinig ziet en weinig redeneert weinig begrijpt en weinig aanvoelt. Men is er vierkant naast, dat is „men" trouwens wel eens meer. Het is een waar spreekwoord, dat zegt, dat kleine potjes vaak groote ooren heb hem. Kinderen hooren veel en onthouden veel; allerlei gebeurtenissen maken een diepen in druk op hun nog onbedorven gemoed en helpen mee hun karakter te vormen. Daar om moet de leiding aan kinderen zoo uiterst voorzichtig en met een begrijpen van de kin derziel gepaard gaan. Maar wat wordt daar tegen nog veel gezondigd. o— Een neefje van me, vier jaar oud, en een bengel, kwam gisteren diep onder den in druk bij me. Met groote oogen van verwon dering keek hij me aan, terwijl hij opgewon den zei: „Oome, oome Pleun, nou moet je eens luisteren. Dat kleine geitje van de buurman je weet wel, dat heelemaal wit is en dat al leen maar lachen kan?" „Ja Pietje, wat is er met dat geitje?" „Het staat niet meer op zijn poolen. Het is doodgegaan hardstikke dood gestorven". Diep onder den indruk van die verschrik kelijke gebeurtenis keek Pietje mij aan. Dat hardstikke-dood gestorven kwam er met nadruk uit: het moest de geweldigheid van hetgeen dat geitje overkomen was, de noo- dige verve en kleur verschaffen. Toch is het geen uitdrukking, die een nette jongen mag gebruiken en ik weet zeker, dat als zijn moe der het gehoord had, Pietje een vermaning zou hebben gekregen een vermaning, die volkomen misplaatst zou zijn geweest. Want Pietje gebruikte die woorden niet omdat hij die straattaal zoo mooi vond, maar omdat hij geen andere middelen tot zijn beschikking had om dat vreeselijke feit op de juiste ma nier te schetsen. Een vermaning zou slaan als tang op varken. Een vermaning zou bij Pietje het gevoel hebben gekweekt, dat zijn moeder niets begreep van het verschrikkelij ke lot van het dat geitje^ En hij zou voortaan wellicht niet meer zoo gesproken hebben maar zeer waarschijnlijk ook niet meer dergelijke belevenissen aan de ouderen heb ben verteld. o— Ik trok eens aan mijn pijp en knikte lang zaam, terwijl Pietje mij aankeek. „Dat is be roerd voor dat geitje, Pietje", zei ik na ee- nigen tijd. „Maar dat geitje is doodgegaan, begrijp je, gewoon doodgegaan en niet hard stikke-dood gestorven, omdat het niet ge noeg gegeten heeft". En toen wou Pietje natuurlijk weten, waarom dat geitje niet genoeg gegeten had en waarom de mama-geit haar kleintje had laten verhongeren. Ik heb geprobeerd al die vragen te beantwoorden in een vorm, dat zij voor den kleinen baas begrijpelijk en over tuigend waren hoewel het mij vaak moei te genoeg kostte, dat wil ik eerlijk bekennen. Maar toen Pietje voor den dag kwam met de vraag of liever gezegd met de uitgespro ken overtuiging, dat tiet geitje nu vast en ze ker naar den Hemel was gegaan, waar im mers alle kleine kinderen heengingen als de Lieve Heer ze weghaalde van vader en moe der en toen hij deze overtuiging grondde op de z.i. volmaakt logische redeneering, dat het geitje toch een kindje was van zijn moeder en toch heusch niks geen kwaad had ge daan, toen heb ik Pietje met een zoet lijntje aan zijn spelletje gezet. Want tegenover zulk een redeneering sta je als oiule kerel leelijk met je handen in het haar; ik geef het den lezer te doen, zulk een re leneering zóó te beantwoorden, dat het kind het begrijpt, dat zijn godsdienstige gevoelens niet worden ge krenkt en dat ook de logica en de rechtvaar digheid, waar een kind z er gevoelig voor is, volmaakt in vorm wordt gelaten. Wie er zin in heeft mag zijn hersens eens op dit pro bleem aan het werk zet 1 en, maar ik sla de plank niet ver mis als ik beweer, dat 99 van de 100 ouderen in dat geval zouden hebben gezegd: „Pietje, ga mijn lucifers eens halen bij tan te Amelia". Hèfgeen opvoedkundig misschien niet juist maar voor de gemoedsrust van Pietje én van oome Pleun verreweg het beste was. PLEUN ZEELAND Gij hebt kou gevat en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staat Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer prettig en gezond. Nederfandseh Ongeëvenaard bij gevatte kon Product Griep^ rheumatische pijnen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 si. 52 ct. Zakdoosje20ct. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER. CACHETS een belangrijke aanwinst worden ge boekt. Kras: Men heeft het in die laatsle Raads zitting ook nog over de onwelriekende geuren van onze Vlismar gehad. Kris: En ni°t t°n onrechte. Het zou wer kelijk een uitkomst zijn als daar eens iels door de deskundigen op gevonden en toegepast werd. Kras: Dan brengen we ze een serenade met als clou de seeeiail gecomponeer de „eau de cologne' marsch voor Vlis singen. Kris Begin jij alvast maar met de toon zetting. Zeg heb je gehoord van de plan nen der Centrale voor Werkeloozenzorg Kras: Die werken voor „Jong Holland snakt naar werk". Er moet 100.000 gul den bij elkaar komen. Kris: Hoe doen ze dat? Kras: Door een collecte, wanneer weet ik niet, maar overigens werken ze met bonnen van 5, 10, 25, 50 en 100 cent. Denkt er om helpen en aanbevelen hoor. Kris: Natuurlijk, vanzelfsprekend die ton moet er komen, helpt U allen even mee Dames en lleeren? Kras: Dank U. Kris: Dat had ik moeten zeggen. Kras: Oh...? Het verwerken van fruit in blik een voorname factor voor de fruitteelt. Dat de fruitteelt in ons land een belang rijke uitbreiding ondergaat, is wel over be kend. Het is dan ook wel te voorzien dat binnen enkele jaren, nog meer fruit op de veilingen zal worden aangevoerd en men vraagt zich wel eens af, kan alles wel ver- consumeerd worden? Wanneer werkelijk binnen enkele jaren alles op volle kracht zal zijn gekomen, zal men ook afzet voor deze producten moeten vinden. Van groot belang voor onze fruitteelt, is wel het verwerken van fruit in blik. Immers vruchten in blik kunnen niet bederven. De vruchten zijn verpakt in luchtdichte afsluiting, waardoor bederf van buiten niet kan worden veroorzaakt. Ze worden gedu rende een bepaalden tijd aan een tempera tuur blootgesteld, waarbij bacteriën en mi croorganismen, die bederf kunnen veroorza ken, gedood worden. Rauw fruit is niet altijd versch en ver-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 5