EDELWEISS. waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad I 42e Jaargang VRIJDAG 3 APRIL 1936 No. 14 ALGEMEEN WEEKBLAD WESTELIJK ZEELAND s Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten De prijs van '-aft» VOOR eeuw sefi ÏÏieuwsblad Uitgave: FS.V. ZticUvVSCH NltUWSbLAL) 1.0 BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: noordstraat 44, lelefoon 130, vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg agenten in alle plaatsen AÜVtHTtNTltN 20 ct. p. r. ifSÜLZ. MED. 40 ct. CONTRACTEN ZEEK LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur LUCHTBESCHERMING. De laatste weken nu de spanningen in de internationale politiek toeneu en, en het ge vaar van een mogelij ken oorlog niet meer zoo denkbeeldig blijkt, neemt ook de be langstelling toe voor de vraagstukken en gevaren die daaraan, vanwege het mo .erne oorlogstuig, voor de bevolking zijn verbonden Aanvankelijk werd op initiatief van Vlis- •ingsch Burgemeester en eenige andere au toriteiten een afdeeling Luchtbescherming georganiseerd met het doel de praclische problemen nader te bezien in het belang van de bescherming der veiligheid van de bur gerij. Aan die afdeeling werd een pers en pro paganda dienst verbonden hetgeen aan een verslaggever van de Vliss. Courant werd toevertrouwd. Van die dienst is door andere persver tegenwoordigers, behalve de i.evrienden dan van de V. C., ook door ons niets vernomen weshalve wij ons niet geroe en achten onze lezers omtrent deze problemen van voorlich ting te dienen, in afwachting van de pro ducten van bedoelde pers en propaganda- dienst. Inmiddels vond het werk der luchtbe- schermings-organisalie voortgang, er werd een afdeeling Vlissingen opgericht, te. wijl ook uit meerdere Walchersche Ce. neen ten de belangstelling voor dit vraagstuk verkre gen werd en zoo vonden twee Openbare ver gaderingen in Vlissingen plaats. Voor de tweede propaganda vergadering scheen het bestuur, der inmiddels nieuwe geconstitueerde vereeniging, van de publici teit en publieke voorlichting er op na te hou den en gewerd ons een kennisgeving dat het bestuur de pers voor de Maandag a.s. te houden psropaganda-avond gaarne in de ge legenheid stelde om deze bijeenkomst bij te wonen. WSj zullen nu maar niet verder treden in de opvattingen omtrent objectiviteit ten aanzien van de pers, inzonderheid van plaat selijke en gewestelijke autoriteiten, het oor deel daaromtrent laten we gaarne en gerust aan onze lezers over. Of onze medewerking ten deze nog van eenige beteekenis kan zijn zal de toekomst moeten leeren. We zullen maar denken pers- menschen zijn in Zeeland en inzonderheid op "Walcheren niet al te zeer verwend. Inmiddels werd Maandagavond voor een goed gevulde Concertgebouwzaal dus, de propaganda bijeenkomst gehouden waarin vooraf Burgemeester van Woelderen de aan wezigen verwelkomde. Inzonderheid verwelkomde Z. Edel. Achtb. de verschillende Marine-autoriteiten, waarop de ondercommandant der Marine Kap. t. zee H. J. v. d. Stadt in het kort uiteenzette dat Luchtbescherming een zuiver civiele zaak is. Voor een bomaanval moet men trachten tij dig te kunnen schuilen. Waar door bevolkin gen dergelijke zaken verwaarloosd zijn, zijn juist daar die bomaanvallen het eerst te verwachten. In een duidelijke voordracht zette vervol gens LL t. Zee 2e klasse G. P. Kuiler uiteen het probleem van den chemischen oorlog speciaal die uit de lucht wordt gevoerd en de middelen tot bescherming daartegen. De voordracht werd toegelicht en verdui delijkt met vele lantaarnplaatjes. Na vertooning van de film „De grondbe ginselen der gasbescherming" sprak Wethou der WL P. Edelman een opwekkend woord om lid van deze nieuwe vereeniging te wor- Loodsen- en Garagebouw Hekwerken en alle soorten IJzerconstructies J. P. VAN ZWEEDEN, Verkuijl Quak- kelaarstraat 54, Vlissingen. den. Hiertoe gaven zich 136 personen op. Burgemeester van Woelderen bracht den spreker dank \oor diens rede. Het was de bedoeling om de bevolking wakker te ma ken voor de mogelijk naderende gevaren. Laat ons hopen dat we straks heter rus- lig onze avonden op de nieuwe pier kunnen doorbrengen. Willen we niettemin met rust en vertrou wen de' toekomst tegemoet gaan, dan dient er een stevige actieve ver. voor Luchtbescher ming paraat te zijn en allen hierbij zijn aan gesloten. Hierna volgde sluiting. GOEDKOOPE TREIN. De goede gewoonte getrouw heeft de Ned. Spoorwegen op 2e Paaschdag een extra trein vanaf Vlissingen, Middelburg enz. naar Rot terdam, Den Haag en Amsterdam ingelegd. Deze trein vertrekt uit Vlissingen 8 uur v.m. Middelburg 811 uur eii vertrekt des avonds te 8.15 uur uit Amsterdam. Gezien de populariteit die deze goedkoo- J pe trein geniet doet men verstandig vroegtij dig zijn plaatskaarten te bestellen. VLISSINGEN. Geslaagd voor het examen machinist diploma B., te Batavia; de Heer F. J. Siere- vogel, oud-leerl. der de Ruijterschool; voor apothekers-assistente: Mej. N. Engering. De Ver. voor Luchtbeschermingsdienst hield in de „Oude Vriendschap" een bijeen komst. De burgemeester deelde mede, dat de gemeenten Souburg en Ritlhem als lid zijn toegetreden. Kapitein J. H. van Ries- sen hield een lezing aan de hand van een serie lichtbeelden. Bij den Raad kwam een verzfoek in van W. Hillerding en De Graaf om op Zondag bloemen te mogen verkoopen bij de Zieken huizen en begraafplaatsen. In Hotel „Britannia" had een Gewes telijke Zendingsbijeenkomst plaats, waarin de zendingsdirector Ds. B. J. C. Rijnders over de binnenlandsche zendingsactie sprak en de zendingsdirector Ds. D. Crommelin over het zendingswerk in Indië. De Heer H van Grol is benoemd tot correspondent der Prov. Zeeuwsche Archae- ologische Commissie. De Sportafd. van de C.K.W.O. gaf in het Concertgebouw een jaarlijksche uitvoe ring. Het program telde 17 nummers. Onder groole belangstelling had de cre matie plaats van het stoffelijk overschot van den Heer A. de Vulder van Noorden, Oud- regeeringscommissaris van de Stoomvaart maatschappij „Zeeland", regeeringscommis- saris van de prov. Stoombootdiensten op de Wlesterschelde, overleden te 's Gravenhage. De Ver. tot bevordering van het vreem delingenverkeer alhier hield haar jaarverga dering. Na het uitbrengen van het jaarverslag werd medegedeeld dat 1935 aan inkomsten gaf f 803.U). Met het saldo groot f 119.23 van 1934 zijn de baten f 922.83. De uitgaven be droegen f 874 46, terwijl door den stand te Brussel nog een schuld drukt van f 191.45. De aftredende bestuursleden G. J. de Jonge en M. Laernoes werden hei-kozen. Dringend werd betoogd niet als lid der V.V.V. te bedanken, en nieuwe leden, die kunnen steunen, te werven. Een commissie werd benoemd, die zal na gaan met wélke vereenigingen gezamenlijk diverse attracties om vreemdelingen te trek ken, op touw gezet kunnen worden. Ideaal zou zijn deze feestelijkheden jaarlijks te kun nen doen terugkeeren. Ruim© medewerking is dan noodig. Alen zal deze trachten te win nen. Met genoegen werd vernomen, dat op en kele feestdagen de Prov. bootdienst góed- koope booten naar Vlissingen zal laten loo- pen. Reclame bij een uitgebreid a.s. congres wordt nader besproken, ook propaganda bij een eventueel bezoek van de „Statendam" met een groot internationaal gezelschap. De relatie met de foto-pers zal zoo nuttig mo gelijk voor de propaganda bestendigd wor den. Bij de rondvraag werd nog met klem be toogd, dat de drooglegging tijdens de ker mis voor vreemdelingenverkeer zeer onlo gisch en ongewenscht is. (V. C.) Tot lid van den gemeenteraad is in de vacature M. J. Harts benoemd verklaard de Heer A. C. Hildernisse. De afd. Vlissingen van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft Za terdag haar 30 jarig bestaan gevierd met me dewerking van P. Leenhouts en diens doch ter Carla Diana. De Heer P. Moltmaker, Bondsvoorzitter hield een rede. De mandoline-vereeniging T.O.V.I.D.Oj gaf in het Concertgebouw een Zaterdagavond concert. De rechtbank te Middelburg beëedigde als plaatsvervangend notaris alhier de Heer J. L. Verhagen, candidaat notaris te dezer plaatse. De Heer J Wl Vreke slaagde voor exa men Landmachinist (Motorlechniek). De Sergeant-majoor-administraleur H. Griep van het 14e reg. inf. is aangewezen om op een nader te bepalen datum te worden werkzaam gesteld bij het Mob. Centrum al hier MIDDELBURG. Over de tijdvakken 1 Dec. 1932—30 Nov. 1934 en 1 Dec. 1934—30 Nov. 1975 is aan de NV. Boomkweekerijen en Zaadhandel „De Nieuwe Walcheren" 20 pet. korting toege staan op de pacht van 5.77.27 H.A. Gemeen tegrond in de z.g. Oude Haven aan den Nieuwlandschen Weg, hetgeen een verlaging beteekent tot f 692 72. Thans verzocht deze N.V. verlaging voor het tijdvak 1 Dec. 1934— 30 Nov. 1935 tot f 635.zooals ook voor 1936 is bepaald. B. en WL achten geen vol doende termen aanwezig om de over 1934— 1935 toegestane vermindering te laten uit gaan hoven die, welke over de beide vorige pacht jaren was toegestaan. De Gewestelijke Organisatie Zeeland van „Patrimonium" hield iu het Militair Te huis een jaarvergadering. Negen van de elf afdeelingen waren tegenwoordig. Het leden tal is achteruit gegaan, het bedraagt 346 le den. De afd. Zaamslag werd opgeheven. In kas is een batig slot van f 27.57. Voor het lectuurfonds is f 321 bijeen verzameld of toegezegd. Een inwoner dezer provincie zeg de een belangrijk aantal abonnementen toe op „Timotheus" en „Zoeklicht". Ds. J. Wl. Tunderman yan Vrouwepolder sprak over: „De strijd over de mogelijkheid van Chr. Actie". De N.V. Concert- en Gehoorzaal verga derde en koos in de vacature L. A. van der Harst, den Heer C. A. van Wloelderen te Vlissingen. Besproken werd de financieele moeilijkheden, waarin de N.V. verkeert, de exploitatie sluit met een tekort. Thans is ech ter medewerking verkregen van de Vereeni gingen, welke de zaal geregeld gebruiken en die de huur willen verhoogen. Ook zullen gelden getracht worden te vinden, voor noo- dige herstellingen. Mijn schatrijke oud-tante Bet je Houdt geweldig van een verzetje. Haar wasch doet ze thuis Dat vindt ze geen kruis, Want met Edelweiss is het 'n pretje. N.V. ZEEPFABRIEK v/h. DE HAAS VAN BRERO, APELDOORN JARENLANG SLECHTE SPIJSVER TERING. Nu voelt hij zich 10 jaar jonger. „Sinds einde 1918 tot twee jaar geleden, heb ik geleden aan een slechte spijsvertering. Ik heb alles geprobeerd waar ik maar van hoorde en toch leed ik steeds aan indigestie pijnen in den rug, en een gevoel van opge blazenheid. Toen heb ik Kruschen Salts geprobeerd en nu zou ik er niet meer bui ten willen. Ik vaar al 42 jaar en ik ben ge wend aan het ruwste voedsel. Kruschen heeft mijn leven tot een plezier gemaakt. Ik kan U de verzekering geven, dat ik mij nu 10 jaar jonger voel en veel frisscher. Voor die paar guldens per jaar, die Kruschen kost, zou ik het niet willen missen". J. F. B. te C. De oorzaak van Uw indigestie is, dat Uw inwendige organen hun werk niet naar be- hooren verrichten. Uw voedsel, in plaats van verteerd en door het lichaam opgeno men te worden, wordt in Uw maag en dar men opgehoopt en veroorzaakt daardoor schadelijke stoffen. Deze giftslpffen zijn niet alleen aanleiding tot lastige indigestie, maar zij ondermijnen Uw gezondheid, infecleeren Uw gewrichten met rheumaliek en jicht en maken den weg vrij voor een menigte an dere ziekteverschijnselen. Kruschen Salts heeft een onmiddellijke aansporende wer king op de inwendige organen, waardoor al le schadelijke stoffen geregeld en 'volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogis ten a f 0 90 en f 1.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het eti ket op de flesch, zoowel als op de buiten- verpakking de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. Het bestuur van het Zeeuwsche Ge nootschap der Wetenschappen biedt aan de Gemeente als geschenk aan, een beeld van Keizer Karei voor den Choertoren van het Stadhuis. B. en W'. stellen voor, dit gaarne te aanvaarden en adviseeren de Raad de kos ten van vervoer van Delft naar hier, die van transportverzekering en van het stellen in de nis voor rekening der gemeente te nemen. Alles ten bedrage van f 175.—. Ter gelegenheid van de Ned. Boeken week 1936 stelt de Prov. Bibliotheek van Zeeland in haar gebouw aan de Lange Delft een collectie geïllustreerde Nederlandsche Kinderboeken uit de 18e en de eerste helft der 19e eeuw ten toon. Mej. F. J. de Dreu slaagde voor het examen apothekers-assisten 1 e. Alhier heeft zich een commissie ge vormd, welke des Zaterdagsmiddags een cur sus laat geven in het autogeen en electrisch lasschen. In de Bogardzaal werd de 19e jaarver gadering gehouden van de aid. Middelburg van de Geref. Vereen, voor drankbestrijding. Zij telt 69 leden en 24 donateurs. Ds. Vreug- denhil te MelïsBcrke sprak over „Wat mag, moet nog nietMevrouw Louisse zong be geleid door den Heer Feij. D e Heer Te vel declameerde. Zondag vergaderde de federatie Zee land van den Vrijz. Dein. Bond in de Nieu we Doelen. Aan de orde kwam de agenda voor de vergadering van den Bond te U- treclrt, De meerderheid der commissie, con cludeerde, het in 1924 ingenomen standpunt van nationale ontwapening te moeten laten verlaten. In overgroote meerderheid was de vergadering het ermee eens. In een der lokalen van de Ambachts school had de eindles plaats van den jaar- lijkschen cursus in motorkennis. Mr. van Minne reikte diploma's uit aan: P. Simpe laar, J. P. van Wtijk, A. W. Kik, I. Tange, M. G. Mange, B. Groenenberg, A. de Bree en J. de Bree, allen alhier, B. P. de Munck, Goes; L. G. Bolier, Vlissingen; G. Bimmel, P. F. Ratelband, J. P. C. Ebert, allen te Souburg; L. A. van Sighem, Wlestkapelle; F. M. de Vos, N. en St. Joosland; J. A, van Hoeve, Koudekerke; J. Caljouw, St. Laurens; J. Poppe, Grijpskerke; Wl Flipse, Oostka- pelle, J. de Visser, Meliskerke, P. J. de Bruijn, Sluis en He. Tj. Witteveen, Helmond. In het Chr. Mil. Tehuis werd Vrijdag de jaarlijksche pro\iuciale vergadering van de Ned. Chr. Radio Ver. gehouden. De vol gende keer zal deze vergadering te Goes worden gehouden.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1