„Daarvoor sparen wij onze patronen F' yr ie gist Moscou op den achtergrond Weest één Weg met Frankrijk BB Slechts Sowjet-Rus- F9rn Ou j i j i -i Ou land is de vriend en helper In Syrië zijn wederom onlusten uitgebroken. De gebeurte nissen toonen, dat door de mandaatsregeering nog lang niet de rust in heel Syrië is hersteld. In tegendeel wordt door deskundigen aangenomen, dat op de jaren van rust een tijd van scheiding tusschen de Franschen en de Drusen zal volgen. In onderstaand artikel behandelt een kenner van het land, die na den oorlog jarenlang in Syrië vertoefde en het probleem grondig heeft bestudeerd, de oorzaken van dien onrust S« 0 i gen volgt, zal zeker de overwinning en de vrijheid aan U zijn!" De studenten, meest uit gegoede families, weten of gelooven het niet, dat de over winning van Rusland eerst récht hun on dergang is en zoo vindt die dwaze leer in gang in het hoofd van hen, die eens de leiders van het Syrische volk zullen zijn. De kleine kooplieden en de handwerks lieden verlaten plotseling hun winkels en werkplaatsen, als buiten op de straten, nie mand weet van waar, een rij mannen, vrou wen en kinderen verschijnt. Ze marchee- ren mee, tot de straat door bajonetten en tanks versperd is. Terwijl Moskou in de middelste en bo venste lagen der bevolking de oorlog om de nationale zelfstandigheid preekt en daarmede zijn ware bedoelingen, Frank rijk en Engeland in het Oosten uit te schelden, verbergt, hitst het onder de ar beiders der havensteden en in de fa brieken tot den klassenstrijd op. De communistische propaganda wordt steeds actiever, wint meer bodem, en de overheid ziet werkloos toe. Dikwijls pro testeeren zij ook, maar geen mensch be kommert zich erom. De nationale clubs en kringen worden gesloten, maar de lokalen van de communisten laat men ongemoeid. Men is het jaar 1923 vergeten! Overal hebben de opstandelingen zich met het geld van Moskou groote voorraden munitie en wapens aangeschaft, veilig ver stopt en tegen verraders beschermd. Slechts één ding ontbreekt nog: het sein voor den opstand! In 1923 duurde het vier weken, nadat de eerste mannen in de straten van Damascus gevallen waren, totdat de op stand uitbrak. Hoe lang zou 't thans du ren? Wat zei Noeri-esj-sjalaan, de machtige vorst van de Roealla?„Het oogenblik is niet ver meer, waarop een machtiger de Arabische volkeren zal vereenigen en ge zult de ons eens gedane belofte dan moeten inlossen! Voor dien tijd sparen wij onze patronen!" Een Prins der Druzen. EDELMOEDIGHEID DOET NIET ALTIJD GOED. Een 80-jarige vrouw, mevrouw Falander uit Paddington, bezat een klein vermogen, waarvan zij gemakkelijk zou hebben kun nen leven, wanneer zij niet zoo edelmoe dig ware geweest. Zij leende namelijk Jinks en rechts geld uit, en degenen, die het geld ontvingen, dachten er niet aan, dat zij; het tegelegener tijd ook terug moesten ge ven. Desondanks blééf Mevrouw Falander vrijgevig, wat tengevolge had, dat haar vermogen weldra op was. Zij ging toen. naar haar verschillende schuldenaars, waarvan enkele ongeveer 5000 gulden, schuldig waren. Maar alles was tevergeefs. De oude vrouw, twijfelend aan de goedheid van de menschen, heeft zich toen het le ven ontnomen. Het gerecht oordeeld^,- daar bewuste zelfmoord in Engeland straf baar is, dat het een geval van zelfmoord- door verstandsverbijstering was. Hierboven. In Syrië is de zijderupsenteelt .een der grootste bronnen van .bestaan. Syrische vrouwen sorteeren op de illustratie zijde cocons Links: Straatscène uit Damascus, hoofdstad en middelpunt van Syrië. als aan het be'fein van den opstand, want men had geleerd, ze te bestrijden. Maar de jeugd in de steden en op het platte land, de studenten in Damascus, Bei- roeth, Horns, Hama en Aleppo zien op hun dagelij kschen weg naar school, naar de universiteit, nog steeds de lange puinhoo- pen in de straten, ze zien de vernielde mos keeën, en alles herinnert hen dagelijks aan de oorlogen van weinige jaren geleden. Nu staan zij in een kring om hun leer aren in de scholen en moskeeën en leeren, dat de enkeling niets vermag in den strijd tegen een wereldmacht, evenmin als een alleenstaand land. Maar wanneer alle Arabische volkeren zich aaneensluiten, wanneer ze overal in het geheele oosten voor een gemeenschap pelijk doel strijden, dan, ja, dan zal de overwinning in hun handen zijn. Als de studenten hun leeraren verlaten, begeven zij zich naar hun clubs en familie kring en daar bevinden zich weer andere leeraren, fanatiekere, nóg gevaarlijker, de leeraren der wereldrevolutie: „Blijft bij elkander! Weest één! Strijdt tegen de vreemde onderdrukkers weg met Frank rijk! Slechts Sowjet-Rusland is de ware vriend en helper van alle onderdrukte vol keren, slechts wanneer gij zijn aanwijzin- De blauwe Senanijeh-moscee, die op mu ren en koepel de sporen van vroegere on lusten en opstanden draagt LANGE jaren nu, was ik in Syrië en kende het land als weinigen. Maandenlang was ik met de Be- douïnen en hun troepen door hun weidegebieden getrokken en wist, hoe zwaar de druk van de mandaats regeering op hen zich deed gevoelen. Da genlang bleef ik in de bazars van de koop lieden en in de donkere winkels van de handwerkslieden. Overal zag ik de toene mende ontevredenheid van de inheemsche bevolking, die door het optreden van de mandaatsoverheid verergerd werd. De geweren waren geladen; ze konden ieder oogenblik beginnen. In Juni van het jaar 1923 werd bij Deir- ez-Zor aan de Euphraat een auto door Be- douïnen overvallen en de inzittenden, twee Fransche officieren en hun bestuurder wer den gedood. Men vond de lijken verminkt, ongeveer 70 kilometer van de plaats des onheils in een oude bouwvallige put. Of schoon het onderzoek uitwees, dat de daad slathts aan roofzuchtige Bedouïnen was toe te schrijven, werd een in de buurt van de put vertoefende stam vliegers met bom men belegerd en uitgeroeid. Generaal Sarrail had een gouverneur voor de Hauran en het Dr-usenland aange steld. Hij behandelde de Drusen als een op de laagste trede der beschaving staand ne gervolk en prikkelde hen tot wanhopigen tegenstand. Toen gelukte het hun leiders, den openlijken strijd te vermijden. Vele aanzienlijke vorsten van de Drusen bega ven zich op weg naar Damascus, om van Sarrail de afzetting van Garbillet te eischen Evenwel zonder succes. .Van dag tot dag werd het verlangen van het volk naar een nationale- en zelfstan dige regeering sterker; men wierp dege nen, die zich tot propagandist van hun ge le of sgenooten maakten, in de gevangenis. Toen sloeg de mandaatsoverheid toe. Meer dan duizend dorpen werden verbrand, meer dan 50.000 menschen gedood, maar niets v/erd bereikt. Hoewel eigenlijk toch iets: de Syriër leerde n.l. zijn aangeboren traagheid en lafheid overwinnen, de toen nog in vele politieke richtingen verdeelde Syriërs sloten zich hechter aaneen. Daar was de „Ahad", die bijna uitsluitend uit i Arabische volkeren, welke vroeger in :iet Turksche leger, en toen onder Feisal in het Arabische leger tegen Turkije en Duitsch- land gestreden hadden. Heden ten dage zijn zij de leiders van de opstandige troe pen. Ze verstoorden straten en spoorwe gen, overvielen karavanen en vrachtrij ders, roofden, moordden en plunderden de genen, die aan Frankrijks zijde stonden. Daar was de „Fetah", waarbij zich de heele intelligente wereld van Syrië aange sloten had. Haar doel was, een vrij en zelf standig Syrië. Medeleden van de „Fetah" waren de emirs Arslan en Abdullah, de leiders van het nationaal-comité tot bevrijding van Syrië. Ze behoorden tot de voornaamste families van Damascus. De woede van de bevolking verzwakte het prestige van de mandaatsregeering ern stig. Toen verdwenen de barricaden van zandzakken en de prikkeldraadversperring uit de straten van de steden, de trein kon weer rijden; maar de tanks en de paradee- rende troepen in de straten bleven. Nu was de angst voor hen niet meer zoo groot

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 8