De Reisbelasting. TUINBOUW. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRUDAG 18 MAART 1938. No. lt De Kon. Nederl. Toeristenbond A.N.WI.B. schrijft oils: Toen de Reisbelasting indertijd werd aan gekondigd en wel nadrukkelijk als een be lasting op buitenlandsciie pfeizierrei zen, uit deuKoeeid aoor veien gued op- genoiueü, vooral omuat gespronen werd van een Aicn t<e belasting, wcn*e liscaal en geen pronibiliei karakter zou dragen. Velen zuilen dan ook met ons diep te leurgesteld zijn, nu het „ontwerp tot Heffing ©ener Reisbe!asting:' is verschenen, waarin ©en beiasliiig worut aangekondigd, die: lo. zien uxci zoi tou ue pieizier- reizen, maar oon ue zakenreizen, reuzen om gezonuneiusredenen en net grens verKeer zal treilen j üe. Ongetwijfeld een prohibitief karakter zal dragen, aangezien het gevraagde bedrag, in verband met de betrekkelijk lage reiskos ten welke men zich heden ten dage nog kan veroorloven, zeer zeker velen zal weerhou den op reis te gaan. Na grondige bestudeering van het ont werp zal de A.N.W.B. zich dan ook binnen kort wenden tot de leden van de Staten Ge neraal en met volledige argumenteering, met klem verzoeken, dit ontwerp niet aan te ne men In het algemeen stelt het Bestuur van den A.N.W.B. zich op het standpunt, dat een vrij en onbelemmerd internationaal toeris tenverkeer een nelang van de hoogste orde is, een middel om de volken tot elkander te brengen, elkander beter te doen begrij pen, een middel ook om den reiziger een ruimer blik te verschaffen op toestanden en gewoonten, zoowel elders als thuis, om hem eensdeels aldus te brengen tot zelfkritiek en anderdeels tot meerdere waardeering van hetgeen ons eigen land biedt. Daardoor zal ook de waardeering van het vaderlandsch natuurschoon vanzelf toenemen, hetgeen door dwang en zelfgenoegzame opsluiting in een kleinen kring binnen de grenzen van ons land niet is te bereiken. Internationaal toerisme is geen amusement, doch een nood zakelijke veririssching van lichaam en geest. Uit ideëele en moreeie overwegingen is ons Bestuur dan ook overtuigd tegenstander van eiken maatregel, welke net reizen naai* het buitenland, vooral voor de groote massa van ons volk, zal belemmeren. Het is wel zeer betreurenswaardig, dat, op het oogennlik dat namens den Munster van Handel Nijverheid en Scheepvaart een Commissie de niogclijkk oden onderzoekt, welke kunnen luiden lot een toeneming van het vreemdeinigenveineer naai* Nederland, dit omwerp worm gepubliceerd, dat onge twijfeld ui net buneuiand Lot represanies op toeristisch genied zal leiden, maai* even zeer tot represailles op economisch gebied, te meer' waar reeds gebleken is, dat het buitenland zeer onsympathiek slaat tegen over d^ze heffing, welke immers niet, zoo als ten aanzien van soortgelijke maatrege len in andere landen gezegd kon worden, voortvloeit uit de noodzakelijkheid de de viezen te beschermen. Daarnaast bevat de ontworpen regeling tal van practische bezwaren. In hooge mate is te betreuren, dat o.a. de eenvoudige reizen van de z.g. trekkers die per rijwiel, te voet of per kano door het land en door het buitenland gaan, en die dit genoegen bereiken met uiterst lage uit gaven, thans vrijwel onmogelijk gemaakt zullen worden. Het denkbeeld om alle reizen met een uniform bedrag te belasten, onverschillig of de reis voor genoegen of om gezondheidsre denen gemaakt wordt en ongeacht de finan- cieele draagkracht van den reiziger en het bedrag dat hij in het builenland uitgeeft, is één van de teleurstellende zijden van dit ont werp, dat, zooals reeds gezegd, tot zoovele gegronde bezwaren aanleiding geeft, dat, naar wij vertrouwen, niet tevergeefs een be roep op onze Volksvertegenwoordiging ge daan zal worden, om dit ontwerp niet aan te nemen. IETS QVER J AMT AÜtÜCAUh EN. HET. BE LANG VüüR ONZE FRUITTEELT, in een vorig artikel Hennen wij gezien van noe groot ouiang net is, voor onze iruit- leeit, wanneer het gebruik van vruchten in blik zou toenemen. VVlij wiileu thans ©ven suis Laan, luj ue jamianrieage zooais dit m moderne lanriekeu gesemeut. ueiuinng dat er ook in ons land ïaoneKeu zijn, waar de jamfanrieage op een hoog peil slaat, wij, den nen hierbij aan het grootsche bedrijf de Mij. „De Betuwe" welke fabriek jaarlijks duizenden kilo's van het beste fruit verwerkt tot jams. Zouden wij deze Industrie in ons land niet bezitten, dan is het vrijwel zeker, dat mede gezien de verschillende uitvoerbelem- mering, onze fruitprijzen zeker aanmerke lijk lager zouden zijn. Doch wij willen het eens hebben over de jamfabricage en laten zien hoeveel zorg hieraan wordt besteed. Menigeen zou denken, dat deze bereidings wijze zoo gemakkelijk schijnt, maar niets is minder waar. Het fabricageproces is zeer ingewikkeld, waarbij wetenschap en grondstoffen de voor naamste plaats innemen. Want van jaar tot jaar ontstaat een wisselende samenstelling van het fruit, b.v. een droog zonnig jaar zal zoeter fruit geven, terwijl bij een koude en natte zomer de smaak zuurder is. Ieder kooksel van zeker soort moet steeds gelijk zijn, m a.w. watergehalte, suikergehalte, ge halte aan droge stof enz., mogen niet noe menswaard verschillen. Aan de kleinste ver schillen moet aandacht worden geschonken. W tanneer 's morgens aan het ontbijt een potje jam staat, heeft men er geen flauw idee van hoeveel zorg er door uiterst moderne fabrieken aan besteed wordt, om dat arti kel klaar te maken en met welke pijnlijke nauwgezetheid de verschillende stadia van bewerking worden gecontroleerd door vak- kundigen en chemici. Het aruKei jum, een uur oeu\ouuigsie van fabricage wordt in de fabriek op een der- gelijKo v\jjze behandeld, dat het voor de huis vrouw met mogelijk kan zijn, een gelijk waardige kwaliteit te maken, daar ook de verschillende noodige instrumenten en ma chines nu eenmaal ontbreken. Veelal beersent nog ue mcunng, dat iruit van euuigszws mm dure kwaliteit nog alujd goed genoeg is om jam van le maken. Niets is echter minder waar, slechts eer ste kwaliteit vruchten mogen worden ge bruikt. Eruit is zeer aaa bederf onderhevig en om een prima product te maken, moet men daarom eerste kwaliteit fruit koopen en dan ook direct verwerken. Elk uur, na dat het fruit geplukt is, gaat het in kwaliteit achteruit. Een goede fabriek zorgt er voor dat de tijd tusschen plukken en verwerken zoo kort mogelijk wordt gehouden, daarvoor is noodig dat per dag een groote hoeveel heid verwerkt kan worden De capaciteit der fabrieken „De Betuwe" bedraagt een •kwart millioen kilo fruit per dag. In de voornaamste fruitoentra bevinden zich bij- fabrieken, opdat het fruit, versch van het veld op denzelfden dag, dat het geplukt is kan worden verwerkt, voornamelijk is dit noodig voor het verwerken van aardbeien, W5j willen dit artikel besluiten, met nog maals op te merken dat een dergelijke in dustrie, van zeer groot belang is voor onz« fruitteelt, het is dan ook te hopen dat ge noemde fabricage gelijken tred zal hoi/den met de ontwikkeling van de fruitteelt. Maar dan zal ook iedere huisvrouw, er van doordrongen moeten worden, dat zij bij aankoop, steeds het beste vraagt wat op dit gebied is te verkrijgen. Dan alleen is het mogelijk, dat ons Hollandsch prima product het fruit, voldoende afzet zal kunnen vin den en uitbreiding hiervan ook mogelijk zal zijn. Niet alleen dat het gebruik ervan reeds gezond is, maar men dient in zijn geheel, een voorname tak van volksbestaan in ons land. GEKLEEDE JAPON VOOR GEZETTE FI GUREN. Bijzonder geschikt voor meer gezet le fi guren en zelfs voor dames, die in de groote maten vervallen, is deze zeer gekleede ja pon. Verschillend materiaal kan voor dit mooie model verwerkt worden. Zoo is voor zeer gekleed velours chiffon zeer geschikt, evenals matte crepe satin. Wol met zijde en cloqué zijn eveneens materialen, die zeer voldoen, verder alle wollen stoffen, waarbij wij In het bijzonder wollen georgette noe men. De halsgarneering kan van zijde, flu weel of velours chiffon gemaakt worden en liefst van twee kleuren, waarvoor de meest lichte kleur b.v, op den linker schouder be gint. Zwart-wit is weer de groote mode, ver der hangt de keuze van de kleuren af van de tint der japon. Zwart-groen, zwart-bleu en andere combinaties zijn bij zwart moge lijk. De middenvoor- en achterbanen zijn één geknipt, terwijl aan beide kanten der middenbanen zij banen worden gezet, die on der de taillelijn vallen, hetgeen vooral voor de zéér gezette figuren gewenscht is. De mouw is onder den elleboog wijder, valt gedeeltelijk open en heeft een knoopgarnee- ring. Knip dppatronen kan men aan onze bureau! bestellen, in de maten 48-50 en 52, onder No. G 9. Kosten f 0.25. HUISJAPON Wlaschbaar materiaal is voor deze huis japon een eerste eisch en vele dames zullen wellicht aan een effen of bedrukt katoentje de voorkeur geven. Het lijfje heeft aan de voorzijde een puntige pas, waar de stof ruim aangezet is, en die met perlemoer knoopen sluit; omliggende kraag en rechte, gladde mouwen, die desnoods half lang gemaakt worden. Tweebaans rok met smalle cein tuur, die de naad bedekt. Niet alleen voor huisvrouwen is dit mo del zeer pracliscii, doch ook voor hulpkrach ten in de huishouding, die natuurlijk bij voorkeur waschjaponnen dragen. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen in de maten 40, 42, 44, en 46 onder No. G 21. Kosten f 0.25. EENVOUDIGE SMAAKVOLLE JAPON Japon van geruite stof, die zeer eenvou dig te maken is, en waarvan de hooge hals is gegarneerd met een garnituur, zooals men die in ruime keuze vindt van piqué of zijde. De ruit van lijfje en rok komen, zooals de teekening aangeeft precies overeen, oveir de verbindingsnaad wordt een leeren cein tuur gedragen. Rug en achterbaan recht, voorpand met klein split in het midden en rok met opgestikte plooien, die 30 c.M. van den zoom af uitspringen en ingeperst wor den. Opgestikte zakken met knoopsluiting. Behalve in geruite stof leent het model zich zeer goed voor effen stof, b.v. een harig weefsel of tweed. Aangezien het model zich ook leent om door beginnende naaisters ge maakt te worden. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen in de maten 42 tot 48, onder No. VKK 1812 Kosten f 0.60. der vele kleuren groen wel het meest ge schikt Een aansluitend kraagje met een klei ne touffe bloemen staal aardig en gekleed. De mouw is glad, wordt over de elleboog aanmerkelijk ruimer en is met een man chet afgewerkt. De voorbaan heeft aan beide zijkanten ingezette deelen, die even klokken. De ach terbaan is één geheel, terwijl de ceintuur op afstanden van 1/2 c.M. is doorgestikt. Knippatronen kah men aan onze bureaux bestellen in de maten 42, 44, en 46, onder No. VKK 1813. Kosten f 0.60. HUIS OF KANTOORJAPON VKK 181 JAPON VAN WOLLEN STOF. Wbllen weeiscls treft men in groote ver- scheiuenueid aan, zoowel wat kleur als uit voering betreft. Behalve zwart 'en donker blauw zijn donkerrood t rra-colta en een Zooals wij reeds meermalen hebben be toogd, heeft de vrouw hetzij zij in- of buitens huis werkzaamheden verricht, passende klee ding noodig. Deze moet voldoen aan practi sche'eischen en daarbij toch goed en smaak vol kleeden, Zoo'n klein wollen ruitje ais hier is weergegeven is prettig in het dragen, doch niet minaer is dit het geval met de ve le fantasie weef seis, o.a. tweed, mils men er inderdaad op let, dat men zuiver wollen slof koopt. De voor- en achterpanden zijn zeer een voudig van snit; middenvóór wordt de stof langs den kant opgestikt en deze naad zoo wel als die van de rok moeten één lijn ge ven. Hoog sluitende dubbele kraag, waar van de onderkant evenals die van de man chetten b.v. van bijpassende stof of velours wordt gemaakt. Sluiting midden voor met klein split. Tweebaansrok met binnenwaartsche plooi, die tot 25 c.M. van den zoom af wordt opge stikt. Opgestikte zakken en ceintuur. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen in de maten 40, 42, en 44, onder No. VKK 1819 Kosten f 0.60. WOLLEN NACHTJAPON. De wintermaanden vereischen niet alleen een boven- doch niet minder een nachtklee- ding, die zich aan dit koude jaargetijde aan past. Zoo'nheerlijke warme nachtjapon, die lang en ruim is, kan men het best zelf ma ken en wel van gebloemde of effen flanel. De puntige halsuitsnijding heeft een smal strookje, dat zich over de voorzijde in schui ne lijn voortzet naar de linkerzijnaad. Ruime mouwen, die met een manchet worden afge werkt. Ceintuur bestaande uit een lange dub bele stofreep, die op zij gestrikt wordt. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen in beperkte hoeveelheid, in de ma ten 46 48, 50 en 52, onder No. VKK 1820. Kosten f 0.40. MEISJESJURK VOOR 8-10 JAAR. Deze jurk, die van een klein ruitje o.a, heel aardig kleedt, heelt een voorbaan met aangeknipte pas, die over den rug doorgaat bij wijze van kraag. Op de schouders is e- venwel een naad, die voor- en achterdeelen verbindt. Langs de ronde pas loopt een stof reep in schuine richting. De midden-voor baan wordt op de zijbaantjes gestikt, terwijl de rug uit één doorloopende baan bestaat. Smal kraagje van piqué, linnen of fluweel, smalle lakceintuur, gladde mouw met kapje. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen, voor een meisjesjurk van 8-10 jaar onder No. G 11. Kosten f 0.25.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 7