leder pak HONIG's VERMICELLI HON IQ' s kS 0 til lTo n'b LO K J GRATIS ■;lnf OE VLOEK DER MISDAAD ASPIRIN FEUILLETON TUINBOUW. BURGERLIJKE STAND KT EEN BEETJE HZ GEEFT VEEL SCHOON GOED De grootste wasch krijgt U door de speciale werking, die het sop van H. Z. zelfwerkend waschmiddel bezit, in een oogwenk helder. Het vuil vliegt er uit Probeer het eens. Een interessante wedstrijd. CORRESPONDENTIE. ZEEUW5CH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 13 MAART 1936. No. 11. Kris: Dat is volkomen juist. Kras: Nu dan, liy ging naar België en maakte in de Sinjorenstad een mijns inziens zeer gelukkig gedicht. Als Hol lander meende hij daarin zijn gevoelens kenbaar te moeten maken, in het ver trouwen dat de nabuurstaai-bewoners zijn zuivere geste op de juiste wijze zouden weten te waardeeren. Kris: En is dat gebeurd? Kras: Ik geloof dat het heel goed geslaagd Is. Kris: Hoe was dat gedicht? Kras: Dat zal ik je voorlezen. De heer Norden schreef: Buurmans groet aan de baar van Koningin Astrid. Eendracht maakt macht. Er blonk een ster in 't hooge Noorden, Een ster zoo fel, zoo wonaerschoon, Die zeker oud en jong bekoorde! En vinden zal bij God lieur loon. Er kwam een lieve ster van 't Noorden, Die, schitterend als de trouwste deugd, In aller harten glom. Zij gloorde Als macht'ge burcht, als reinste vreugd. Allerzielen 2 Nov. 1935. Jacob Norden. Koudekerke.B 52, Kaapduinet Which eren. Kris: Maar dat is treffend, zeer gelukkig zelfs. Kras: Dat meende ik ook en daarom ver tel ik het je. Als ik het goed weet moet dit gedicht ook aan den Koning bekend zijn geworden, die er een zeer waar- deerend bedankje over zond. Kris: Dat is aardig. Kras: Maar het aardigste vond ik, dat er vele Belgen waren die deze uiting zoo zeer waardeerden dat ze afdrukken van dit gedicht hebben gekocht. Kris: Gekocht? Kras: Ja en 't geld stond de heer Norden af voor Belgische behoeftigen en weezen. Kris: Kijk, dat doet je weer goed, zoo onverwachts eens te ontdekken dat er in onze, in zoo menig opzicht verdwaas de samenleving nog menschen aan te wijzen zijn, die zich mensch weten te betoonen in den besten zin van het woord. Kras: Zelfs verscholen achter struikge was, aan den voet van onze Walcher- ache duinen. De invloed van Zeeuwsche Blauwe en haar mutanten op eerstelingen. Zeeuwsche blauwe dragen, hoewel zij er gezond uitzien het virus, dat stippelstreep ziekte veroorzaakt. Deze smetstof richt op het gewas geen schade aan, doch kan op rassen, die er wel gevoelig voor zijn, overgaan en de besmette planten stippelstréepziek doen worden. Er is reeds meerdere malen op het gevaar van de stippelstreepziekle gewezen, maar het schijnt dat velen dit nog niet weten, of althans geen voldoende aandacht aan heb ben geschonken, en het blijkt in de practijk dat hiermee bij de uitplant nog te weinig rekening wordt gehouden. Door verschillende opzettelijke proefne mingen is koinen vast te staan van welke invloed Zeeuwsche blauwe aardappelen, en haar knopmutanten zijn op Eerstelingen bij stippelstreepziekle. Bij proe.en werden Zeeuwsche blauwe naast Eerste i igeu uitge- plant, om te zien of dit werkelijk van in vloed kon zijn en bleek dat in een jaar 18»/o primaire stippelstreepzick.e vertoonde. Uit deze proefneming blijkt dus, welk een schadelijke invloed Zeeuwsche blauwe op Eerstelingen kunnen uitoefenen. Er beslaat dan ook ahe reden daarmee bij liet opmaken van het teeltpiau terdege reKtning te houden, want dit laat als reeds eerder opgemerkt nog ai eeus te wenschen over. tv i' r. <±s steunt en zucht de jichtlijder, wanneer de pijnen ondragelijk worden. Dan is er maar één middel direct te nemen en wel: het product van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabL 70 ets. on oranjeiakj*» van 2 tabL a to ets. In de streken waar dus veel vroege aard appelen zooals Eerstelingen worden ver bouwd is het van groot belang wanneer men weet dat genoemde ziekte kan worden voorkomen, althans verminderen wanneer men ze maar niet in de buurt van Zeeuwsche blauwe of Bonte verbouwd Hoe groot deze afstand moet zijn valt imoeilijk aan te geven, maar hoe grooter de afstand genomen hoe beter, dit zal voor sommige bedrijven weliswaar eenige moei lijkheden met zich meebrengen, maar nood zakelijk zal het toch wil men zijn poolgoed ziektevrij houden. Voor hen die genoemde ziekte bij de se lectie hebben leeren kennen, zullen hebben ervaren dat deze veel schade kan berokke nen en vooral de nateelt van zoo'n gewas zal niet meer aan de verwachtingen voldoen. Ieder zal dus in zijn eigen belang er voor deel mee kunnen doen, om met bovenstaan de rekening te houden. SOUBURG, van 4-11 Maart 1936. Geboren: Hendrik, z. v. W'l J. van Osch en A. Geertsma. Overleden: J. de Visser, 51 j., beambte Ned. Sp. man van J. H. Marschalk D. Po uwer, 57 j., melkslijter, man van E. J. Gideonse. Loop der bevolking over Februari 1936. Ingekomen: J. VU Minderhout en gezin van Middelburg naar N. Viiss.weg 33/ lange van -uidueiburg naar iv^naalstr. 03 \\ied. Barenlsen, gen. Boogaard van Middelburg naar Burcüstr. 33 J. Bos van 's Heerenlioek naar Dwarsstr. 1 J. M. Vreeke en gez. van Koudekerke naar v. Teijlingenstraat 11 P. Bravenboer en gezin van l>en Helder naar Vliss.str. 158 E. 11. Spieker en gez. van Vlissingen naar N. Vliss.weg 3bl M. Reinijn en gezin van Roosendaal en Nispen naar van Turnhoutstr. 2 At Wlieleina*er van Middelburg naar Braamstraat 16 A.Karelse van Soeraoaja naar ÏS. Vliss.weg 227 L. van Koeveringe en g ziu \an Wlemeldinge naar IJe Deckere- straat A. J. Filius van Middelburg naar Kanaalstraat 53. Vertrokken: M. van de Vrede van Voor straat 10 naar Helmond P. de Kraker van Spoorstraat 40 naar Middelburg P. Stroo van Oranjeplein 1 naar Vlissingen C. J. Boelhouwer van Padweg 65 naar Amster dam J. J. Vrij van Vliss.str. 66 naar Til burg A# Jacobse en gez. van Kanaalstr. 86 naar Kloetinge J. G. J. Notenboom en gezin van Dijkstr. 22 naar Vlissingen - A. Harpe van Vliss.str. 138 naar Veere A. J. Klap van Marnixplein 22 naar Kruinin- gen E. Roelse van Vliss.str. 71 naar Vlis singen. ARNEMUIDEN, over Februari 1936. Geboren: Prina, d. v. G. van Belzen en J. de Nooijer Lieven, z. v. A. Theune en G. van Belzen Jacob, z. v. J. Schroe- vers en C. van Belzen Johannes, i. v. C. Dekker en D. J. Baaijena Overleden: Kathalina de Meulmeester, oud 91 jaar. Ingekomen: uit 's Gravenhage J. de Rid der, A 73 uit 's Heer Arendskerke S. Jansens, D 22 uit Vlissingen A. Theune, A 5. Vertrokken: naar 's Gravenpolder L. J. Lagendijk B 67 naar Wiolphaartsdijk Lein Puijpe A 68 naar Vlissingen T. Wonder- gem A 64. SEROOSKERKE over de maand Febr. 1936 Ondertrouwd: Johannes Geert Cevaal oud 18 j. landbouwer, wonende te Middel burg en Cornelia Johanna Rooze, oud 19 j. zonder beroep, wonende te Serooskerke W. Geboren: Simon zoon van Cornelis Christi- HZ 17 A aanse en van Clazina Cornelia de Visser Pieternella d. van Johannes Adriaanse en v Cornelia de Voogd. Overleden: Abraham Riemens, oud 3$ jaren echtgenoot van Martha Corstanje. De Lux Toilet Zeep populariteitswedstrijd heeft heel wat mensen in hel gehele land aan het werk gezet. Fn thans is het cijfer bekend, waarnaar zoveel duizenden landge noten nebben gezocht: de verkoop van Lu* Toilet Zeep bedroeg van 4 November oi December niet minder dan 1.285.632 stukken. Maar om een prijs te winnen was er méér nouig dan een getal te schatten. Zoo b.v. Mevr. J. H. v. D.# te Winterswijk, de gelukkige winster van de hoofdprijs. Een buitenkansje van f 1000.heeft zij ver diend met het volgende, aardige versje over Lux Toilet Zeep: llaar werking is steeds heilzaam naar schuim is zeldzaam zacht, Haar zeer rijk velgehalte Geeft wonderlijke .kracht. Haar gear is uiéér dan heerlijk, Haar prijs bijzonder laag; Ziet hier, waarom ik immer Naar Lux Toilet Zeep vraag. De volgende prijswinsters waren Mevr. A. G. te Amsterdam, Mevr. S. J. de B. te Leeuwarden, Mej. M. v. W. te Boxtel, en J. J. J. M. te Laren, die respectievelijk prij zen van f 500.f 250 k f 100—, en f 50.- ontvingen. Onze hartelijke gelukwensen aan de kranige mededingsters, die de heerlijk geurende Lux Toilet Zeep zo goed bleken te kennen, in het bijzonder aan Mevr. v. D., die de „Achterhoek'' op zo n schitteren de wijze naar „Voren" bracht. Verbolgen lezeres Domburg. Brieven zon der onderteekening kunnen door de Redac tie niet worden beantwoord, hoewel we Uw goede bedoeling niet onderschatten. Voor nader contact gelieve U dus Uw naam en adres aan ons bureau bekend te maken. REDACTIE. MAART ZON Op Onder Zaterdag 14 Maart 6.19 6.01 Zondag 15 6.16 6.03 Maandag 16 6.14 6.05 Dinsdag 17 6.11 6.06 Woensdag 18 6.09 6.08 Donderdag 19 6.07 6.10 Vrijdag 20 6.04 6.11 Hoogwater te Vlissingen op: Zaterdag 14Maartv.m. 4.36 n.m. 5.02 Zondag 15 5.15 5.42 Maandag 16 6.04 6.42 Dinsdag 17 „7.16 7.57 Woensdag 18 8.48 9.30 Donderdag 19 „10.16 „10.51 Vrijdag 20 11.23 11.43 WIELRIJDERS, LICHT OP: Zaterdag 14 Maart te 6.31 uur Zondag 15 te 6.33 Maandag 16 te 6.35 Dinsdag 17 te 6.36 Woensd. 18 te 6.38 Donderd. 19 te 6.40 Vrijdag 20 te 6.41 Apotheken geopend te Vlissingen Zondag is geopend ENGERING, Nieuwstraat. door Ernst Wlchert. 21. Daar bleef ze bij, of hij al smeekte of schold. Als het er op aan kwam, had ze gelijk: bij hem was 't slecht bewaard. Maar het was toch zijn geld en hij kon er mee Idoen wat hij wou. Wiaarom stond ïlze hem daarbij in den weg? Hij dacht, als ze hem de zaak op een geschikte manier voor gesteld had, dan had hij haar de portefeuille vrijwillig in bewaring gegeven. Maar dan had hij meteen geweten, waar zij verstopt was en dan zou het van hem afhangen of en hoe lang zij daar blijven zou. Nu oefende Ilsze een onverdraaglijken dwang op hem uit. Dat zij hem „bevoogde" zou nog te ver dragen geweest zijn, als ze het goed meende. Maar meende zij het werkelijk goed? Be waarde zij werkelijk het geld alleen voor hem, of had zij het voor zichzelf in veilig heid gebracht? Deze twijfel kwelde hem vree selijk. Dat was immers het geld waarvoor nij een rnenschenieven op zijn geweten had. Zou hij zich dat zoo onder de handen moe ten laten wegtrekken, zonder zelfs te mo gen schreeuwen? Moest hij zich per slot zelf uitlachen, dat hij zoo n stommeling geweest was, om aan dat liederlijk, onbetrouwbaar wezen zijn vertrouwen te schenken? Als zij hem nu bedroog om de winst van zijn mis daad op te strijken, kon hij zich niet eens wreken, daar zijn moeder gespaard moest worden. Dat drukte hem als lood. Acht-en- veertig uur lang verwijderde hij zich in 't geheel niet uit het herdershuis, verloor hij Ilsze niet uit het oog. Steeds weer deed hij een aanval op haar standvastigheid. Hij be gon het huis te doorzoeken, tastte in elk gat van den muur, in elke holle ruimte bo ven de balken en spanlen tevergeefs. Ils ze keek naar hem met het vriendelijkste ge zicht van de wereld, alsof zij een grappig verstoppertjesspel deden om den lijd te kor ten. Hij werd woest, sloeg haar. Ook dat leidde niet tot het doel. Zij ging in een hoek zitten huilen. „Je weet niet, Endrik, hoe veel ik van je hou". Eindelijk moest hij weer onder de men schen. Het was bekend geworden dat hij de verzekeringssom uitbetaald gekre0en liaü. Nu was men van meening, dat hij tenmins te dezen herfst nog het materiaal zou aan schaffen voor den bouw en bestormde lieni met aanbiedingen van allerlei aard. Hel be viel hem wel zoo het voorwerp van aller belangstelling te zijn, maar hij paste wel op met iemand een contract af te sluiten. De nieuwe molen moest, .zooals hij het noemde, piekfijn gebouwd en ingericht wor den; hij wou eerst nog nauwkeuriger in lichtingen hebben. In werkelijkheid werd het hein hij den dag duidelijker dat hij niet bouwen zou. Hij was geen meester meer van zijn besluiten. Ilsze was ook in 't geheel niet voor bou wen. „Wat doe je met *Jen molen'', zei ze, „als je er geen aardige molenaars vrouw in hebben kan? Met die iezegrimmige halfgek ke vrouw te huizen, dat lijkt me geen pret je. En mij kan je daar niet hebben, ook als je van haar af kon. Men weet te veel van ons af in dit nest. De vrouwen zijn Irotsch en zullen me niet naast zich dulden. Daar zou jij eeuwig hinder van hebben, en je kon er toch niets aan veranderen. Neen, dat is niets voor ons, Endrik. Wij moeten de wijde wereld in en daar ons geluk zoeken. Dat was toch ook jouw rneening". Zij liet het aan leederheid niet ontbre ken en omarmde hem zoo stevig, dat hij de handen al niet meer vrij roeren kon. Dat het lot hen nu eenmaal aan elkaar ge ketend had, dat moest hij wel geloo .en. Maar dit geloof gaf nauwelijks nog zaligheid in oo genic ikken van den meest woeden zinnen- roes. Hij moest zichzelf bekennen, bang te zijn voor de wulpsche en listige duivelin, die nem geheel in haar macht had. Nog één po ging deed hij om haar door list te over winnen. Hij deed, alsof hij volkomen over tuigd was, dat zij voor hun heele leven bij elkaar hoorden, liefkoosde en kuste haar en zei: „Je hebt gelijk, Ilsze, we moeten weg. Wie gaan samen naar Amerika, hoe eerner hoe liever. Als je wilt nog vannacht. Geef mij het geld en maak je reisklaar. Wij rijden met mijn wagen tot het eerste spoorwegsta tion en dan dadelijk tot Hamburg. Daar vin den we altijd een schip. Maar zij scheen te voelen dat het hem toch meer om het geld te doen was dan om haar en antwoordde: ,,Ik kan je toch niet zoo vertrouwen, als ik wel zou willen, Endrik. Als je de portefeuille maar eerst hebt, doe je wat je wilt en zifl je mij er voor straffen, dat ik ze jou al dien tijd niet geven wou. Nee, zoo gaat 't niet". „Maar je kan, wat mij betreit, zelf de por tefeuille bij je houden, tot we daar ginds weer aan land stappenantwoordde hij. „Daar heb ik wat aan", zei ze, met de vingers knippend. „Jij bent sterker dan ik de portefeuille zou je me allang afgeno men hebben, voor we aan 't station waren". „Wees daar niet hang voor". „En daar in Amerika, kon je me laten loopeu, zoodra je er zin in had „Maar waarom zou ik dat doen? Ik zal toch niet in mijn eigen vleesch snijden „Zoo onhandig is de mensch toch dik wijls. Nee, nee. Als ik met je mee ga, moet ik er heel zeker van zijn, dat niets ons sclui.ien kan" Hij werd ongeduldig. „Wat verlang je dan?" Ilsze vleide zich tegen hem aan. „We moe ten man en vrouw zijn „Nu schrok hij. „iioe kan dat? ik ben getrouwd". „Jawel nog ben je getrouwd". „Mijn vrouw wil niet scheiden. Ik heb geen gronden tegen haar „Ook de dood scheidt", zei Ilsze heel kalm, alsof het de onverschilligste zaak van de wereld gold. (Wo*dt vervolgd

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 6