„Van den hak op den tak" Tegen hoofdpijn neem n "AKKERTJE 2e BLAD Crisispublicatiën. ^MUWWITGLOOR^ «Mooie, urittc thndm IVO ROL door KRIS en KRAS IV. Zeepfabriek v/h. De Haas v. Brero, Apeldoorn OP STAP. DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. De nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt door iedereen geroemd om haar verras send snelle werking bij hoofdpijn en migraine. Prettig innemen, smaakloos, géén maagstoornissen. Ongeëvenaarde werking tegen kiespijn, zenuw pijn, onbehaaglijkheid, slapeloosheid, „kater". Ook bij gevatte kou, koorts, griep en influenza. II ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 1 3 MAART 1936. No. 11. Onderbeplanting Boomgaarden. Zooals bekend, werd tot dusver bij het controleeren van boomgaarden en onderbe planting berekend naar de helft van de op pers lakte, welke door boomgaard wordt in genomen Hierin zal voor 1936 wijziging worden gebracht in dien zin, dat rekening zal wor den gehouden met de oppervlakte die wer kelijk met onderbeplanting is be.eeld. In verband hiermede worden alle geor- ganiseerden, die momenteel de grond in den boomgaard voor meer dan 50'o/o met aardb.ien en/of frambozen hebben beplant, verzocht vóór 14 Maart a-s. aan de Afd. Tuinbouw der L. C. O. voor Zeeland te Goes onder vermelding van het Org. No. te willen berichten: a) hoe groot de boomgaard (of het ge deelte van de boomgaard) is, waarin aard beien of frambozen zijn geplant. b) welke oppervlakte daarvan werkelijk met aardbeien is béteeld. Voor elke rij frambozen moet een strook grond van 1.5U M. worden berekend. Kris: Nou hoe vind je het Huishoudkas- boek? Kras: Dat is piekfijn in orde hoor, eerst stond ik er wat afwijzend tegenover je hoort tegenwoordig van zooveel rare dingen maar 't is me alles meege vallen. Kris: Ja, je moet kaf van koren weten te onderscheiden. Kras: N ee maar hier zal Zeeuwsch Nieuws blad alle eer mee inleggen. Kris: En de adverteerders ook. Kras: Natuurlijk. Door die prachtige sa menwerking is er een mooi, doe» ma lig stuk werk tot stand gekomen. Maar hoe worden die boeken nu uitgege en'? Rus: Allereerst aan de opgege en klanten van de adverteerders. Kras; En dan. Kris: Dan aan de abonnees in Viissingen, die er uiteraard in dit geval het meeste aan hebben. Kras: Juist. Maar worden die dan thuis bezorgd? Kris. Misschien straks wel, in aar wanneer er nu zijn die heel erg benieuwd zijn naar deze inderdaad belangrijke uitga ve dan mogen zij ze nu reeds komen afhalen. Kras: O, juist dus alleen maar de klanten van de adverteerders en een aantal a- bonnees. Kan niemand anders zoo'n boek bekomen? Kris: Zeker, zoover de voorraad strrekt, ook personen die geen abonné zijn, doch dit voor minstens 1 jaar willen worden kunnen, zoolang de voorraad strekt, hiervan mede proii.ee.en. Kras: Dat is een pracht gelegenheid. Nu dan wek ik iedere huisvrouw in haar eigen wel begrepen belang op, er voor te zorgen dat ze er als de kippen bij is. Krir: Kalm aan een beetje, 't zijn dames en geen kippen. Kras: ja wel. Maar ik was zoo enthou siast. Zoo'n boek mag toch in geen enkele woning ontbreken zeker? Kris: Dat ben ik absoluut mei je eens en zeker zal iedere verstandige lezeres wel eens bij haar kennissen informeeren of die reeds met deze merkwaardige uitgave kennis hebben gemaakt. Kras: Wanneer dat gebeurt ben ik volko men gerustgesteld, in de overiuiging dat de boeken weg zullen vliegen. Kris: Natuurlijk gebeurt dal. Ik zei immers dat we in Viissingen allemaal verstan dige huisvrouwen hebben? Kras: O. juist. ja. dan is het goed. Maar wat heb je daar een brief? Kris: Ja, nota bene uit Rijswijk. Kras: Uit Rijswijk, in Zuid Holland? het vroeger zoo gunstig bekende faillise- mentsdorp? vlak bij den Haag? De woonplaats van Henri ter Hall, dat dorp van waar je over diè fraaie Hoorn brug moet vluchten om op de nieuwe verkeersweg te komen Kris: Bent U uitgesproken? Nu dan hebt U volkomen gelijk. Maar die brief is aan ons gericht. Kras: Aan ons? Wat hebben wij aan de Rijswijksche weg uitgespookt? Kris: Wat jij daar hebt uitgericht weet ik niet, ik weet wel wat ik er gelaten heb Kras: Zeker een leuk Haagsch kennisje, uit Scala of zoo. Die Sneeuwwit-gloor zorgt toch maar goed voor U: Ongekend goede kwaliteit: niets bleekt zóó blank als Sneeuwwit-gloor. Bovendien bij elk pak nog zoo'n aardig cadeautje voor de kinderen. Gebruik dus voor het bleeken nooit anders dan: 1 Irfejzkt AjzMSX, wmimami Kris: Kun je net gelooven. Man denk er om ik beu getrouwd. Kras: Dat is mijn schuld niet, maar wat is er nu met dien brief. Kris: Die komt van een pharmaceutisch Laboratorium. Kras: Een Far-ma-keu-lies-laboratoor ium? is dat nieuwe spelling? Kun je dat eten? Kris-. Man doe niet zoo dwaas. Lees jij Zeeuwsch Nieuwsblad, daar staat het o zoo dikwijls in. Kras: \\aar staat dat dan? Kris: Bij de advertenties. Kras: Bij de advertenties? Is me nooil op gevallen. Kris: Moet je beter de krant lezen, maar die -brief handelt over een dierenge- neesmiddel, en zoo'n geneesmiddel wordt op dat laboratorium gereedge maakt. Kras: O dus een dieren apotheek? Kris: In dit geval wel. Het komt van het laboratorium Ulco, waar ze een speci aal soort zalf voor de koeien bereiden. Kras: Voor de koeien? O, dan is het ze ker tegen mond en klauwzeer. Ik moet met een kort krasje volstaan de ze week. Ik heb geen tijd om veel te schrij ven. Hoe een man als ik, die niets om han den heeft, het toch zoo druk kan hebben dat hij geen tijd heeft voor het weinigje werk dat hem overgebleven is? Ja, dat gaat meest tijds zoo: hoe minder iemand te doen heeft hoe drukker hij het he,eft. Maar ik heb de ze reis een geldige reden, want ik moet op reis Ik ga het land in voor een paar dagen. Een paar zakelijke dingen behandelen, deze en gene oude kennis en familie eens plotse ling op het dak vallen, enfin, zoo een beetje lanterfanten. Vacantie met een zakelijk tintje. Of ik er blij inee ben? Eerlijk gezegd ja. Een mensch heeft het noodig, bij tijd en wijle eens andere gezichten te zien, eens in een andere omgeving te komen, eens los zijn van zijn huisjas en zijn pantoffels en zijn pijp. Ik ben een groot voorstander van vacantie en ik kan mij niet begrijpen hoe er menschen zijn, die niet van vacantie houden tenzij ze het zeggen omdat zij geen geld hebben om met vacantie te gaan. In dit geval verkeeren er helaas maar veel te veel menschen in dezen tijd. Vacantie is noodig voor iedereen, al is het maar enkele dagen in het jaar. Je moet er eens uit zijn. De huismoeder moet eens per jaar voor een dag of wat van de zorg voor de pot en de stofdoek en de galen in Pietje z'n kousen bevrijd worden, de huisva der moet zijn werk en zijn nog niet volledig ingevuld aanslagbiljet eens uit het hoofd kunnen zetten. Als het even gaat, moet men zijn kinderen niet op vacantie meenemen, maar bij familie of kennissen goed bezorgd achterlaten, zoodat men er op reis geen ge- ipdeker over heeft. Dat is heelemaal niet hartelooswij zorgen 360 dagen van het jaar voor onze kleinen en wij gaan juist op reis om straks met meer lust en levensener gie voor hen te kunnen zorgen. Ik ben al een dag of wat blij met mijn uit stapje, dat per saldo toch zoo weinig om het lijf heeft. Gek, dat een mensch in dat opzicht nog iets kinderlijks heeft; hij kan zich blij maken met het vooruilzicht van een prettig iets. Je loopt zoo'n beetje te mij meren over de genoegens van liet reisje en vaak geniet je er bij voorbaat veel meer van, dan wanneer je de reis zelf beleeft. Dat is juist het leuke: dan heb je dubbel plezier van je centen. Mijn vrouw, die niets zegt, maar hel hee lemaal niet naar haar zin heeft, dat ik een paar dagen op stap ga buiten haar zorgelij ke hoede, is bezig een koffer vol te pakken, waaruit ik straks de helft weer zal moeten uitpakken. Uit pure ongewoonte stopt zij er veel te veel in. De lezer zal wel begrijpen, dat bij zooveel drukte in den huize Zeeland van het samen stellen van een behoorlijk krasje niet veel terecht komt. Mijn gedachten dwalen telkens af en mijn pen teekent spoor!reintjes op het papier. Tot de volgende week; dan ben ik weer rustig en wel thuis en zal tien tegen een zoo ondankbaar zijn te zeggen, dat je wel kunt reizen en 'rekken, maar dat je toch maar het beste bij je eigen kacheltje bent. Wat natuurlijk waar is, maar dat toch. de genoegens van het reizen in een ver* keerd daglicht stelt. PLEUN ZEELAND Kris: Heb jij dat wel eens gehad? Kras: Kan ik me niet precies herinneren of 't zou bij m'n kinderziekten geweest moeten zijn. Kris: Best mogelijk, maar hier gaat het over geen mond- en klauwzeer, maar over speiienzalf. Kras: Daar weet ik niks van. Kris: Niet noodig ook maar onze boeren die melkkoeien hebben weten het zoo veel te beter. Kras: Maar wat hebben wij daar dan mee te maken? Kris: Zal ik je zeggen. Wanneer je inliet land de koeien ziet melken, gebeurt het wel dat de dieren onrustig zijn. Kras: Zeker als ze jou zien. Kris: Vaak komt dat omdat de spenen v.yi de uiers verwond zijn geraakt, soms door onoordeelkundig melken, vaak ook door andere oorzaken. Nu zijn er boe- met Buisje met 12 stuks 52 cent. Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. ren die zich daar niets van aantrek ken, doch niet veel gelukkig. Het zou ook slecht zijn voor de melk, want dan komen er allerlei onreinheden in. Je hebt toch wel eens van streptocoecen gehoord? Dat zijn die gevaarlijke be- standdeelen voor de menschen die de melk gebruiken. Kras: Ja de kantonrechter legde onlangs nog eens een zware straf op wegens het knoeien met de melk door een boer, die de zaak niet zuiver had gehouden. Kris: Precies. En dat is maar goed ook, want wij vertrouwen er op, dat de melk die we drinken ons geen schade zal kunnen doen. Nu is daar een veearts, meneer Verdoorn, die speciaal voor de uiers van de melkkoeien die spe- nenzalf heeft gevonden, een zalf dia voor de (lieren een wel '::::.1 i maar voor ons ook. KrasDat moeten onze boeren dan al lemaal weten. Kris: Daarom adverteeren ze die zalf ook en praten wij er hier nog eens rustig over na. Dat kan niet anders dan de koeien en de boeren en de melk tea goede komen. Kras: En de spenenzalf natuurlijk ook. Maar nu zal ik je nog eens wat vertel len. Kris: En dat is? Kras: Deze week maakte ik een zwerf tocht door de Wlalchersche duinen, en kwam terecht bij „Duinroosje." Kris: Duinroosjes? Dat is vroeg genoeg, die bloeien toch nog niet? Kras: Nee, Duinroosje is de naam van een huisje, even voorbij „Kaapduin", je weet wel dat paleis van den heer Schrij ver. Kris: O precies, ja. Nu en wat was daar? Kras: Daar woont de heer Jacob Norden, je hebt misschien wel eens van die sportieve 74-jarige wandelaar gehoord. Kris: Ik meen me hem te herinneren ja. Kras: Deze krasse oude heer is niet al leen een weldoener voor velen, doch ook een aardige publicist. Vooral in rijm vorm weet hij zulke aardige en mooie dingen te zeggen. Kris: Dat wist ik niet. Kras: Ik ook niet. Maar zoo onverwachts maakte ik er kennis mee, en kon niet nalaten daar eens met je over le spre ken. Kris: Maar wat heeft je dan zoo getrof fen? Kras: Wiel eenige maanden geleden was de heer Norden eenige weken op reis. Hij bezocht toen de Belgische ha\enslad Antwerpen, waar hij een belangrijk deel van zijn leven had doorgebracht. Nu had het hem steeds verdroten, dat er nog zooveel Belgen zijn, die zoo weinig vriendschap voor de Hollanders koes teren. En hij wist ook, dat het omge keerde juist hij heel veel Hollar* rs het geval was. Maar evenzeer was liet hem bekend hoezeer in ons land de zware slag was meegevoeld die den jon gen Koning en het gansche volk der Belgen had getroffen, door het vei lies van den onvergetelijke Koningin Astrid.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 5