waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad 42e Jaargang VRIJDAG 13 MAART 1936 No. 11 ALGEMEEN WEEKBLAD voor? WESTELUK ZEELAND ADVEKTENTIÉN 20 ct. p. r. INUEZ. MEL). 40 ci CONTRACTEN ZEER LAGE RRljZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 4o ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Dit nummer bestaat uit pagina s. Eet meer Groenten en Fruit. Zeeuwseh JJieuwsblad l «CHOONMK& Uitgave: N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBL.vd BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg agenten in alle plaatsen I)e Yolüenbond heelt het hij veie rnen- sciieu verbruid omdat hij den oorlog tus- scnen Italië en Abessinië niet heeft kunnen voor Komen of niet kan doen eindigen; dat heeft hem een stuk van zijn prestige ge kost. Daarom ook is het jammer, dat het licht der openbaarheid niet méér valt op het vele nuttige werk, dat door de instellin gen van den Volkenbond op sociaal en eco nomisch terrein wordt Lot stand gebracht. Zoo heeft thans een VolKenbondscommis- sie onder voorzitterschap van lord Astör het vraagstuk van de volks\oeding in studie ge nomen; ons land wordt in die commissie vertegenwoordigd door Ir. Stevens. Deze commissie zal allereerst nagaan, In welke hoeveelheden de verschillende elementen van de voeding noodig zijn voor de gezondheid en in welke voedingsmiddelen die elementen het best worden aangetrof fen. Hierbij sluit aan het onderzoek om trent de vraag, welke bijzondere voeding voor verschillende soorten van arbeiders het best is en wat de regeeringen kunnen doen om die voedingsmiddelen in grootere hoeveelheden binnen het bereik der be volking te brengen, Hierbij zullen alle moei lijke vraagstukken, die thans ook den tuin bouw bezig houden, onder de loupe worden genomen; de vermindering van het ver schil lusschen groot- en kleinhandelsprijzen omvat het probleem der distributie, de ver laging der beschermende en fiscale rechten op voedingsmiddelen betreffende vraagstuk ken van import en export, zoowel afzon derlijk als in onderling verband, de gelde lijke ondersteuning aan groepen van arbei ders voor het verbruik van bepaalde voe dingsmiddelen, gezinstoelagen, voldoende loonpeil enz. raken sociale problemen, waarbij de belangen van den tuinbouw nauw zijn betrokken. o— Dit Volkenbondsonderzoek kan slechts worden toegejuicht. Het zal de groote ne- teekenis van groenten en fruit voor de volks gezondheid beter doen uitkomen en kan derhalve er toe bijdragen, dat de opvattingen van het publiek omtrent de plaats van groen ten en fruit in het dagelijksche menu veran deren en verbeteren. Groenten en fruit worden nog te veel als bij-producten te weinig als hoofdbestand- deelen van den maaltijd beschouwd. Een maal van brood, aardappelen, 'vet en vleesch zonder voldoende groenten en vruch ten bevat volgens de medische wetenschap in den regel te weinig van sommige voor de gezondheid noodige mineralen en vitami nen. Groenten en fruit hebben in het gezin nog niet de plaats, die deze producten uit den aard van hun beteekenis voor de volks gezondheid toekomen; dat blijkt uit een be- studeering van het gemiddelde gezinsbudget. In 24 arbeidersgezinnen te den Haag wa ren in 1921 de uitgaven voor eetwaren en dranken procentsgewijze als volgt over de voornaamste levensbehoeften verdeeld: Brood 20 2 pet; Melk 13.8 pet.; Vleesch 10.1 pet.; Vet en Olie 7.9 pet.; Boter 1.7 pet.; Aardappelen 8.4 pet.; Groente 6.1 pet.; en fruit slechts 1.5 pet. De groente kwam dus eerst op de zesde plaats, terwijl het fruit slechts aan de beurt kwam als vrijwel alle behoeften aan eetwaren reeds waren be vredigd. In 27 ambtenaarsgezinnen van den Haag was in 1927 de verhouding als volgt: Brood 16.4 pet.; Melk 9.9 pet.; Vleesch 12.4 pet.; Vet en Olie 3.9 pet.; Boter 6.8 pet.; Chocolade. Koekjes en Gebak 6.9 pet.; Aardappelen 5.5 pet.; Groenten 6 pet.; Fruit 3.5 pet.; In deze gezinnen wordt dus meer aan versnaperingen uitgegeven dan aan aard appelen, groenten en fruit. o— Nu zal in deze prooentueele verhoudin gen in den loop der jaren wel eenige ver andering zijn gekomen, maar die is dan hoofdzakelijk toe te schrijven aan de gewel dige prijsdalingen van deze producten en niet aan een betere waardeering van de hoedanigheden van groenten en fruit; de ar beider die in 1921 37 cent voor groenten en 9 cent voor fruit uitgaf, kan thans diezelfde hoeveelheid koopen voor resp. 181/2 en 3 cent. Als hij thans meer besteed, zit dat in de prijsdaling, die tot grooier verbruik heeft geleid. Een duidelijker inzicht in de waarde van tuinbouw producten voor de gezondheid van oen mensch zal zich metterdjd uit drukken in een grootere vraag en betere betaling en aldus den tuinbouw direct ten goede komen. Centr. Bur. v. d. Statistiek: Prijzen en kosten levensonderhoud. WALCHEREN De A R. Statenkring Viissingen had Zaterdagmiddag in het Militair 'lehuis te Viissingen een praatmiddag belegd. De voorzitter de heer G. v. d. Putte riep de vele afgevaardigden der aangesloten kies- vereenigingen een welkom toe, las een ge deelte uit de H. Schrift en ging voor in gebed Hierop werden verschillende vragen ge steld die door Z. Ex. Oud minister J. J. C. v. Dijk breedvoerig toegelicht werden beant woord. Deze gedachtenwisseling bleek zeer nut tig te zijn daar de uitermate deskundig spre ker, als lid van de Tweede Kamer, door het juiste contact tusschen volksvertegen woordiging en volk, een ruim inzicht gaf van over vele brande vraagstukken van den dag De bijeenkomst werd met dankgebed be sloten. VLISSINGEN. ABEÏSSINia Dank zij de activiteit van de besturen der vereenigingen Algemeen Geestelijke Ont wikkeling en Volkenbond en Vrede werd Woensdagavond voor een groot auditorium een belangwekkende extra avond verzorgd. De heer Kurt Lubinski hield een zeer interessante causerie, toegelicht met vple projectieplaatjes over Land en Volk van Abessinië. Een vertegenwoordiger van Volkenbond en Vrede", sprak een opwekkend woord door de beteekenis van dezen Bond nader uiteen te zetten. Het was een prachtige, hoogstaande en zeer leerzame bijeenkomst. A.R. KIESVEREENIGING Vrijdagavond vergaderde in het Mili taire Tehuis de Vliss. A. R. Kiesvereeniging in een openbare bijeenkomst. Nadat de voor zitter de heer P. G. Laernoes deze verga dering op de gebruikelijke wijze had ge opend en de talrijke aanwezigen welkom hod geheeten, hield oud-minister J. J. C. v. Dijk een rede, getiteld Politieke Rondblik. Hiermede gaf Z. Ex. een overzicht van de nationale en internationale politieken toe stand en de gevolgen daarvan voor ons land en volk. 'Een deel van zijn rede was ook gewijd aan de Indische politieke problemen. Ver schillende aanwezigen stelden vragen die door den spreker uitvoerig toegelicht wer den beantwoord. Het was een leerzame en actueele propaganda bijeenkomst. Geslaagd voor diploma tweede stuur man: de Heer C. Ouwehand, voor derde stuurman: de Heer Ch. Volkers; voor diplo ma costumière: de dames J. Wl A. van Jole en C. Schoolmeester. VINGERS VERSTIJFDEN, VOETEN GEZWOLLEN DOOR RHEUMATIEK. Nu weer geheel in orde. Een beetje rheumalische pijn hier of daar kennen wij allen, maar laat rheumatiek U eens werkelijk in zijn greep hebben, dan eerst weet gij hoe ontzettend deze pijnen kunnen zijn. Laat het niet zoover komen. Lees eens onderstaande brief: „Ik leed aan rheumalische pijn in mijn handen, voeten en knieën. Langzamerhand werden deze pijnen erger, tenslotte moest ik een stok gebruiken om mij voort te be wegen. Mijn voeten waren zoo gezwollen dal ik mijn schoenen enkele maten te groot moest koopen. 's Morgens waren mijn vin gers als versujfu. Inwendige, noch uitwendi ge meüicijnen machten mij verlichting. ioeu probeerue ik ru uschen Salts, Na één flacon was er r«xu6 inerkoaro verne^r.ng na de tweede waren mijn rlieumatische pijnen to taal verdwenen en sindsdien zijn zij niet meer teruggekomen. Ik kan U verzoKeren, dat mijn vrouw en mij geen moeite Le veel is om Kruschen Salts 4an te bevelen", R. G. S. Rheumalische pijnen; jicht en ischias vin den nun oorzaak in een overmaat van uri nezuur in het bloed. Dit urinezuur is één der afvalstoffen, die bij de stofwisseling ont staan. Wanneer de inwendige organen niet goed funclionneeren, hoopen deze af\alstof- fen zich op en zal het urinezuur uiterst pijnlijke rheumatische zwellingen in ge wrichten en spieren veroorzaken. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samen gesteld, sporen ingewanden, lever en nieren aan tot krachtiger werking. De afvalstoffen worden hierdoor langs de natuurlijke kana len zacht en volkomen uit het lichaam ver wijderd, het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen verdwijnen. Bovendien wordt de geheele gezondheidstoestand verbeterd. Hoofdpijn, indigestie, lusteloosheid enz. ver dwijnen volkomen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogis ten a f 0 90 en f 1.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking, de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam, voorkomt. De commissie voor ontspanning aan werkeloozen, uitgaande van de C.J.M.V. en Chr. Besturenbond, heeft hare lokalen voor dit doel gesloten. Zoowel bezoekers als lei ders verminderden. Den laatsten dag werd een Iractatie gegeven. De ten behoeve van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" verleende op heffing, met betrekking tot het verrichten van vluchten op het luchtvaartterrein ter be proeving van de eigenschappen en de goede werking van het vliegtuig PH-ALB is, in verband met de in werking treding van de wet lol wijziging van de Luchtvaartwet, op nieuw in anderen vorm verleend. Ook is bepaald, dat hel vliegtuig zal mogen worden bestuurd door J. Slot, alhier, zonder dat deze in het bezit is van een geldig bewijs van geschiktheid als bestuurder. Tot tijdelijk onderwijzer bij het Open baar lager Onderwijs is benoemd de Heer P. A. Bil te Stavenisse. In hel Concertgebouw gaf de Zang- vereeniging „Looft den Heer" een Kunst avond, waaraan door den tenor Harm Sme- des, den cellist B. Vleugels medewerking werd verleend. Opgevoerd werd een tooneel- spel „Een man voor Anneke". Met ingang van 1 Mei is aan den ka pitein luitenant ter zee J. Lagaay, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, wegens langdurigen dienst. De dienstplichtigen van de lichting 1935 ploeg II, van het 3e en 14e regiment in- ,IK BIED U MIJN DIENSTEN AAN VOOR 17'/CTS. PER WEEKT En toch zal ik voor dit lage loon mijn uiterste best doen! Ik zal Uw wasch prachtig helder maken! U zult verrukt zijn over mijn veilige werkwijze. Zelfs de teerste weefsels worden door mij niet aangetast! H.Z. ZELFWERKEND WASCHMIDDEL; 17'fr CTS. PE$ GROOT (fAK l'anterie vertrekken op 14 Maart met groot verlof. Op 19 Maart worden bij het 3e ea 14e reg. infanterie te Bergen op Zoom, inge lijfd de dienstplichtigen van de lichting 1936 ploeg I en de dienstplichtigen beslemd voor de opleiding tot Onderofficier van de lich ting 1936, ploeg II. Zaterdagavond gaf het Kinderkoor „Jong Leven" in „De Oude Vriendschap"' een opvoering van „De fee van de bron" onder leiding van de directrice, Mevr. R. Brand- 'Bekker.. welke een fraaie bloemenhulde kreeg. De Zeeuwsche zwem kring hield een algemeene vergadering in hotel „Britannia", Een huishoudelijk reglement werd vastge steld, een nieuw bestuur werd gekozen, n.l« M. Remerij té Sas van Gent, voorzitter; j. de Jong, alhier, secretaris; C. A. Minder hout, Miudeiburg, onder-voorzit ter; H. Kou- we, Breskens, penningmeester; J. Molema, Terneuzen, commissaris. De Heer van Woel- deren werd het eere-voorzitlerschap aange boden. Jn „Britannia1 werd de eerste uitvoe ring gege>en van de Vlissingsche Sportveree- nignig ,,'Maraluon", De ercemgmg heeft thans twee gediplomeerde deskundigen, de Heer en Mevrouw Zuidweg. Een zeventien nummers werden uitgevoerd. De twee jong ste adspiranten hebben mevrouw Zuidweg een fraai bloemstuk en den Heer Zuidweg een gramaphoon als souvenir aangeboden. De werklieden-vereeniging „De Schel de", had Zaterdag in het Concertgebouw een gezelligen avond, met medewerking der re vue- en cabaretclub „Kunst naar Kracht", —■Ter gelegenheid van den „Ilelden-Ge- idenkdag" woei Zondag van het Duitsche consulaat de nationale vlag halfstok. Het stoomschip „Kertosono" van den Rotterdamschen Lloyd, daL aan de werf der NV. Kon. Maalsch. „de Schelde" van een nieuwen hoogdruk scheepsketel volgens het systeem Sulzer is voorzien, vertrok naar Rotterdam om proeftocht te houden. Het vliegtuig van de Duitsche Luït Hansa is Maandag naar Landen vertrokken. Op het tweetal te Doesburg voor de Chr. Ger. Kerk komt voor Ds. L. Kleisen, Chr. Geref. Predikant alhier. MI DDENSTANDS VERG ADERING Dinsdagavond hield de Chr. Midden- standsvereeniging een ledenvergadering in het Concertgebouw. De voorzitter de Heer P. I. Hamming, opende deze bijeenkomst op de gebruike lijke wijze. Na eenige huishoudelijke zaken o.rn. de ballotage van nieuwe leden, hield de heer Chr. de Bruin uit Middelburg een lezing over de Vrijw. Ouderd. verzekering. Na een inzicht over het ontstaan dezer verzekering volgde een beeld van haar be teekenis en ontwikkeling alsmede een op somming van de voordeelen *oor het pu bliek. Na de pauze werden vele vragen gesteld en beantwoord waarna de vergadering met dankgebed werd gesloten. MIDDELBURG. Voor de afd. van den Ned. Chr. Vrou wenbond trad op Ds. A. Koning van St. Laurens met het onderwerp: „Godsdienst en zielsziekten". De gymnastiekvereniging „Achillis" gaf een demonstratie-avond voor de kinde ren en genoodigden van „Kinderzorg". Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente Ds, F. J. Broeijer te Wberden. Voor de Chr. Middenstandsvereeniging sprak de Heer J. de Poorte, accountant over „Vestigingseischen". De Heer S Sanders slaagde voor het examen koorleider. Te 't Zand is op 71 jarigen leeftijd overleden ds. J. E. B. Meloen, emeritus pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Hoofd plaat. Het 9-jarig knaapje van den Heer Q., eigenaar der badinrichting aan de Nieuwe Haven, viel al spelend, te water. De Heer J. A. Pieters Jr. mocht het genoegen smaken, het kind te redden. Vrijdag werd de eindles gehouden van den cursus in Runderkennis. Aan 16 deelne-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1