5 Aspirin DE VLOEK DER MISDAAD Vd 0 de prijs van Edelweiss FEUILLETON BURGERLIJKE STAND Hoogwater te Vlissingen op: WIELRIJDERS, LICHT OP: Apotheken geopend te Vlissingen: Zondag is geopend ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 7 MAART 1936. No. 10. m 'CEHT^j en haar oog niet over alles gaat is 't net of het huis houden tweemaal zoo duur is. Maar voor de wasch be hoeft ze geen zorg te heb ben. Wij doen het net als zij met Edelweiss zeeppoe der. Vlug, helder en goed. U.Zaepfalmrt tfl. Pi Bas iBrwo, Hpeltoora gaarden we een kennis die ternauwer nood onder de kroon van onze Lange Jan opgestapeld kon worden. Kris: Noem eens wat? Kras: Deze toren in 1729 afgebrand en in 1737 volgens haar oorspronkelijk as pect weer opgebouwd, is een eeuwen oud bezit van monumentale afmeting en zeer groot architectonisch schoon. Hel is, alsof zij van den grond af, sy stematisch omhoog rijst.. Deze toren, waar vanaf men het geheele eiland kan overzien, bestaat volgend jaar 200 jaar. Zy is van groote waarde voor het na geslacht en werd steeds bewaakt door een torenwachter. Vroeger was er ook een onweerswachter in dienst, wiens taak het was om bij onweer vanaf de trans uit te zien over het eiland of er gens ook de bliksem ingeslagen was. Die toren nu is ruim 80 Meter hoog. Haar exterieur en inhoud zijn /verzekerd voor 900000 gulden tegen een premie van 20 cent pro mille of wel f 180 per jaar, daarin is de steenen onder bouw niet begrepen. Kris Kerel dat lijkt op een lyrische-acte voor een opera-comique getiteld „den lof der Toren". Kras: Eerlijk gezegd kreeg ik ook zoo'n gevoel. Maar wat heeft dat nou met een restauratie-crediet te maken? Dan ont spon er een breedvoerige gedachten- wisseling over de kwestie van brand beveiliging, of die al dan niet automa tisch zou moeten worden, en ook daar van wilde onze raadsleden gaarne de definities bestudeeren. Kris: Da's prachtig, maar zijn het dan al lemaal brandweerspecialisten? Kras: In spé, zeer zeker. Eindelijk hebben allen tot aanneming van het voorstel besloten (wat ze voor het debat al van plan waren) al is de f 5000 voor de automatische brandpomp tót een vol gend dessert bewaard. Kris: Zijn B. en Wl daar dan zulke on mondige krachten? Kras: Integendeel, maar wel menschen met engelengeduld, die hun raadsleden stuk voor stuk kennen. Een der persmen- schen had tijdens de discussie steeds naar boven zitten turen. fcKrisZeker om de hoogte te krijgen: van het voorstel? Kras: Mis, om met een ontdekking naar beneden te komen. Kris: En dat was? Kras: Dat hij de raadsleden een afschrik wekkend voorbeeld voor welsprekend heidsbeveiliging boven het hóófd wilde stellen. Kris: In welk opzicht? KrasHij maakte me opmerkzaam op de fraaie plafondornamenteering van de raadszaal, waarbij hij in elk der vier hoeken een pracht ongebruikt medail lon had ontdekt. Wlanneer we nu eens voorstellen om daarin de afbeelding te laten aanbrengen van het raadslid, die in elk der komende 4-jarige zittings periode hebben uitgemunt, door het minst te spreken en het meeste voor de gemeente te hebben gedaan. Kris: Dat was een reuze idee. Kras: En of, want dan hadden de leden allen tijd om zich hierin te gaan bekwa men en zou tegen ons pensioen deze plaag de wereld uitgeholpen zijn. Kris: En nu de Vlisssingsche raad. Kras: Daar gaat het veel vlotter. Bij de laatste zitting durfde de voorzitter niet eens te beginnen, omdat hij bang was klaar te zijn voor alle raadsleden binnen waren. De agenda bevatte 9 punten, over de benoeming van de Gemeente-ontvan ger ging de Raad een half uurtje met gesloten deuren over. En verder bracht het maken van een electrische pomp- installatie voor de waterleiding te Bigge- kerke eenige tongen in beroering. Kris: Moest dat dan niet doorgaan? Kras: Zelfs met algemeene stemmen, doch de heer Anker braK een lans voor par ticuliere aanbesteding inplaats van uit voering in eigen beheer. Kris: En wat was beter? Kras: Dat hebben de drie wethouders den heer Anker even duidelijk gemaakt. Kris: Dus die ving bot? Kras: Nee, eed walvisch. Overigens hield de heer Post er een spurt in voor de bouwplannen van nieuwe arbeiders woningen. Kris: Dat is noodig ook. Kras: Daarom zei de voorzitter ook dat B en Wl er met alle kracht achter heen zitten. En zoo stonden we met alles en alles weer binnen 5 kwartier op de Houtkade. Kris: Heb je het Huishoud-Kasboek al ge zien? zijn bij Aspi rin-tabletten steeds constant, want een 38-jarige fabricatie-erva- ring, een pijnlijk nauw keurig en regelmatig on derzoek door eersteklas deskundigen tijdens de fabricatie, waarborgen de steeds gelijkblijvende kwa liteit en werkzaamheid der Aspirin-tabletten. Het produet artrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar In de oranja-bandbulsjes 1 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 6 10 van ets* Kras: Daar heb ik iets over gelezen in de ,*,Pennekras" verleden week, maar gezien nog niet. Kris: Kerel daar moet je om vragen. Een pracht-cadeau voor je vrouw in het huishouden. Als je eens op een avond weg moet is zij er al die tijd zoet mee? Kras: Is dat zoo iets bijzonders? Kris: Nou een beetje wel. Mijn vrouw is er bijzonder mee ingenomen, ze heeft het er steeds over tegen alle kennissen en als ze er één ontmoet die dit week blad niet leest, zegt ze steeds wordt abonné dan krijg je er ook éen. Kras: Hoe zijn die dan in de wereld ge komen? Kris: Wiel een groep wakkere zakenmen- schen hebben advertenties opgedragen. De krant legde er zooveel bij en de drukpersen, de zetterij, de Binderij, kort om de heele staf van personeel van de fa. Wiegeling kwam in actie, met als gevolg dat bij wijze van proef nu reeds 2000 Vlissingsche huismoeders van dit pracht-cadeau profiteeren. Kras: Dan zal ik op jouw advies mijn vrouw eens voorstellen ook zoo'n boek aan te vragen. Kris: Daar zul je plezier van hooren, zien en staan te beleven. Zoo organiseert „Zeeuwsch Nieuwsblad" een massa aanpassing in practijk, dank zij de boek houding in het gezin, door de huis vrouw. OOSTKAPELLE over de maand Febr. 1936. Ondertrouwd: Jacobus Aarnout de Lange Johz. 21 j. jm, en Maatje Adriana de Voogd Ld. 24 j. jd. GetrouwdJacobus Aarnout de Lange Johz. 21 j. jm. en Maatje Adriana de Voogd Ld. 24 j. jd. Geboren: Christiaan, z. van Wl Maljaars en S. Brakman Herman us, z. van J. Wlon- dergem en S. C. Flipse. Overleden: Maria Kesteloo 75 j. wed. van Andries Boogaard Leintje den Hollander 65 j. vrouw van Melis Coppoolse Christin* Besuijen 76 j. wed. van Cornells Schoe. BIGGEKERKE over de maand Febr. 1936, Geboren: Jacomina d. van Willem de Wit te en Cornelia Labruijère Cornelis z. van Gillis Stroo en Pieternella Provoost Cor nelis z van Cornelis Vos en Adriana Wiele- maker Ingekomen: Willem de Voogd in B 20 uit Koudekerke Willem Marijs en gezin in B 28 uit Meliskerke Vertrokken: Pieter Willem Wisse uit B 75 naar Ritthem. DOMBURG over de maand Februari 1936 Geboren: Leendert Gravendeel Jan, A- driaan Passenier Adriaan, Johannes Corré. Overleden: Andries Baard. Ingekomen: Willemina, Catharina Triel- Ier Dirk Nes. Vertrokken: Johanna Wisse Zoetje Steijn Pieternella Steijn Joost, Marinus Wisse Tannetje Francke Johannes Corn Derksen Machtilda Maria van Lint Ma ria Wllhelmina Kusters Machtilda Maria Kusters Cornelia Elis Derksen Suzanna Corn. Minderhoud. MAART ZON Op Onder Zaterdag 7 Maart 6.35 5.49 Zondag 8 1» 6.32 5.50 Maandag 9 6.30 5.52 Dinsdag lü it 6.28 5.54 Woensdag 11 1t 6.26 5.56 Donderdag 12 li 6.24 5.58 Vrijdag 13 II 6.21 5.59 Zaterdag 7 Maart v.m. 1.08 n.m. 1.31 Zondag 8 1.35 1.59 Maandag 9 2.03 2.25 Dinsdag 10 2.29 2.50 Woensdag 11 3.— 3.21 Donderdag 12 3.31 3.51 Vrijdag 13 4.02 4.24 Zaterdag 7 Maart te 6.19 uur Zondag 8 it te 6.20 Maandag 9 te 6.22 Dinsdag 10 n te 6.24 Woensd. ll it te 6.26 Donderd. 12 te 6.28 Vrijdag 13 it te 6.29 H OCKENBURG, Singel. door Ernst Wiehert. 20. Hij geeuwde: „Zooals je wilt. Ik ben sla perig. 't Wlas eén moeilijke dag vandaag. We hebben veel gedronkenHij schoof de bil jetten weer bij mekaar en schik.e ze in de portefeuille. Aan den eenan muur was een geraamte van planken opgesteld, dat een bed vormde. Er lag stroo in, daarover een ge scheurd laken, daarop een hoofdkussen. Kraupat legde de portefeuille onder liet kus sen aan den muurkant. Toen ging hij slapen en weldra snorkte hij luid. Tóen hij den volgenden morgen wakker werd, stond Ilsze bij het haardvuur in den half vervallen schouw en zette koffie. De ster ke geur kwam hem in den neus. „Dat zal smaken", zei hij, zich uitrekkend. „Ik heb honger ook". „Er is brood en boter", verzekerde zij. Toen zij het bruine vocht in twee aarden schaaltjes goot, ging hij opstaan en naast haar zitten. „Bij jou is !t wel uit te houden", zei hij, haar op den schouder kloppend. „Dat zou ik ook denken", antwoordde zij glia.lachend. „Wil je brood snijden?" „Geef hier". „Smeren doe ik zelf". Hij at met veel smaak. „Als ik bedenk hoe onvriendelijk mijn vrouw tegen me is „Bederf me m'n eetlust niet, Endrik. Het is net zoó goed alsof je geen vrouw hebt". Maar ik heb wél een vrouw". Hij zuchtte. „Ze weet wat ik gedaan heb". Ilsze sloeg haar armen Om zijn hals. „Ik weet het Ook, maar het kan me niet sche len. Als je echt van iemand houdt „Kat. Jij hebt er al velen gehad". „Maar nou heb ik alleen jou zoo lang je me trouw blijft. En ik weet, je blijft me trouw. Je moet wel". „Als mijn vrouw zich maar van me wou laten scheiden „Ze is slecht. Wlat heeft ze nog aan je? Wat wil ze van je? Ze plaagt je onnoodig. Zoo wraakzuchtig zou ik niet kunnen zijn, Endrik". „Zij is niet goed bij 't hóófd". „Dan moet je haar opsluiten. Wie weet wat ze nog allemaal rondbazuint". „Ja, men is geen minuut zeker. Maar hoe moet je dat aanpakken? Ik zal eens met den schrijver praten". „Praat liever met mij. Ik kan je beter raad géven". De katjes waren onder de kist té voor schijn gekropen en miauwden om haar heen. Zij nam het een na het ander op den schoot en gaf het melk te drinken. Kraupat keek toe, de ellebogen op de knie gesteund. „Vooral als ik nu bouwen ga wil ze, dat ik het geld niet zal aannemen". „Wil je dan bouwen gaan?" „Eigenlijk liever niet. 't Molenaarsbedrijf staat me tegen. En met zoo'n vrouw in Amerika kon ik wat beters beginnen met het geld", 't Viel hem in dat hij de porte feuille nog niet weer bij zich gestoken had, en daarom stond hij op en ging naar het bed om haar te halen. Hij tilde het hoofdkussen op. „Waar is de portefeuille?" Hij woelde in liet stroo, hij woelde er onder, hij trok het uit elkaar, strooide het op den grond. „Wlaar is de por tefeuille?" riep hij, vuurrood in 't gezicht. „Die heb ik bewaard", zei Ilsze heel kalm, terwijl ze een spelend katje op den grond zette en een ander op den schoot nam. Kraupat wist blijkbaar op dat óogehblik niet hoe zij het bedoelde. Half opgelucht, half weerbarstig, staarde hij haar aan en bromde: „Bewaard? Wlat beteekenl dat? Die was onder mijn hoofd goed genoeg be waard". „Blijkbaar niet", antwoordde Ilsze glim lachend. „Anders had ik ze er niet onder weg kunnen trekken. En dat zou een ander allicht ook kunnen, als je zoo zwaar slaapt". „Geef hier", beval hij. ,,'t Is een flauwe aardigheid". ,,'t Is heelemaal geen aardigheid", ant woordde zij. „Geef me de portefeuille hier, zeg ik je". Ze schudde het hoofd. „Zoek haar dan". „Waarom zou ik mijn eigendom zoeken? Vlug, geef hier, of Zij zag hem met listig flikkerende oogen aan. „Of?" „Waar heb je de portefeuille, Ilsze?" „Verstopt. Ik zeg niet waar. Ze is goed verstopt". Hij sperde de oogen open. „Wat? Ver stopt? Ook voor mij? Wat beteekent dat? Maak me niet woest. Hier met de portefeuil le. Of ik zeg, dat je me 't geld ontstolen hebt". „Zeg dat toch wat harder, dat men het hoort op den landweg". Een vreeselijke verdenking kwam bij hem op. „Beest", schreeuwde hij, Jij wilt het geld houden. Maar het gerecht zal „Klaag me maar aan", antwoordde zij* gelaten. „Ik heb ook wat aan te klagen". „Ah Hij balde de vuisten en knarste met de tanden. „Wlees niet dwaas, Endrik", zei ze, hem met uitgebreide armen tegemoet gaande. „Wat moet ik met het geld doen zonder jou? Hij stiet haar onzacht van zich. „Denk toch eens goed na", vervolgde zij, zonder zich van de wijs te laten brengen. „Gisteren had ik zoo veel kunnen nemen, dat ik je in langen tijd niet meer noodig had en je vandaag had kunnen laten loopen. Heb ik 't genomen?" „Maar waaróm dan?" ,,'t Is niet goed, dat je met al dat geld in je jaszak rondloopt, Endrik. Dat is gauw be kend. Je bent dikwijls dronken en dan weet je niet wat je doet. Iemand kan je de portefeuille ontfutselen, en dan weet je zelfs in de verste verte niet wie het gedaan zou hebben. Ik vertrouw dien bochel ook niet hij kijkt zoo valsch. By mij is 't geld heel veilig". (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 7