Wat brengt de toekomst De Geneeskunde „Van den hak op den tak" 2e BLAD keert tot de terug, AKKERS \tegen: Hoest, Griep. Bronchitis, Asthma a Het kruitvat wordt geladen. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Beroemde Geleerden roemen Ihans de kruiden welke Abdijsiroopberaf- Drosera CLconitum De zoo bijzondere werking van AKKER's ABDIJSIROOP berust op de geneeskracht van oude beproefde „cruyden" Apotheker Djmc:;! heeft de werking dier „genees-cruyden" nog versterkt door 'n nieuwe wetenschappelijks toevoeging! Grijp dus vol vertrouwen noar„'s werelds béste hoest-siracp" NAAMGENOOT. door KRIS en KRAS ZEEUW5CH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 7 MAART 1936. No. 10. De militaire opstand in Japan heeft weer eens aangetoond voor zoover wij het nog niet wisten hoe sterk nationalistisch gela den de geest der heerschende klassen in Ja pan is. Of tenminste; van een der heerschen de kasten, die der officieren en andere hoog- waardigheidsoekleeders, die van oudsher een grooten invloed hadden op het bestuur van het Rijk van de rijzende zon. Er gingen on middellijk na de Putsch geruchten, dat een oorlog tusschen Rusland en Janan *yel niet meer te vermijden zou zijn en bet is wel eert sterk sprekend bewijs voor de spanning in den toestand, dat breede groeien van tot oordeel en bevoegde menschen die geruch ten in het geheel niet overdreven vonden. In Moskou heeft men zich dan ook de eerste dagen knap benauwd gemaakt om die mili taire wandeling van de Japanners en de bols- jewik hebben eerst weer wat ruimer adem gehaald, toen de .Tapansche omwenteling niet zoo verschrikkelijk was als zij eerst wel scheen te zijn, al blijft er een nationalistische versterking als resultante over, die voor de toekomst voor de roode heeren nog onaan gename gevolgen kan hebben. De meerdere lucht in de Russische Iongen is vervolgens gepompt door de totstandkoming van het verdrag tusschen Frankrijk en Rusland. d$t zeer tegen den zin van Duitschland de Rus sen in den rug dekt als in het s'eeds voller Vordende kruitvat onverhoopt de vonk mocht slaan. o De vraag waarom de Franschen dit ver drag hebben gesloten is met drie woorden te beantwoorden: angst voor Duitschland, een angst die nog is toegenomen, nu het niet meer op den onmiddellijken steun van Ita lië kan rekenen, dat immers militair en fi nancieel, zoowel als economisch door de sancties gebonden is door het Abessynsche avontuur. Duitschland heeft de totstandko ming van het verdrag met leede oogen ge zien; het werd er altijd van verdacht, de rol van de derde hond te willen spelen als de beide andere honden uit het spreekwoord, Rusland en Japan, om het been aan het bak keleien gingen. Het speletn van die rol en dus het vrij gemakkelijk winnen van grond in het Oosten ten koste van Rusland plus het be halen van een politieke overwinning door de actieve Bestrijding van het communisme, dat het Hitlerisme immers in zijn vanen heeft geschreven, is nu niet zoo gemakkelijk meer. Als Rusland wordt aangevallen zal Frankrijk helpen en omgekeerd. Men ziet opnieuw, dat de geschiedenis zich herhaalt voor 1911 ging het vrijwel eender. o— Een lezer heeft ons gezegd, dat onze con clusie, dat Italië den Abcssvnschen oorlog 7ou verliezen, nog niet veel kans van uit komst heeft. De Ilalianen melden immers de cene overwinning na de andere. Nu ja, dat kunstje kennen wij nog uit den wereldoor log: zonder onwaarheid te melden kan een plaatselijk gebeuren tot een veldslag worden opgeblazen. Overigens zouden wij willen zeggen: Iaat ons nog geen hei roepen voor men over de brug is en laat men er reke ning mee houden, dat de Italianen nu een maal als zuiderlingen het groote gebaar en... den crooten mond beminnen. De wereldoor log heeft ons daarvan ook typische staaltjes lat<m 7i'prt Wb' ziin geneigd, juist in de ge weldige dniM<\ die in Ttali* wordt gemaakt Een neef van mij is gelukkig getrouwd en de ooievaar heeft het paar verrast met een zoon. Deze familie woont niet zoo ver bij mij uit de buurt en omdat wij, Amelia en ik, de kennismaking, de verloving, de brui loft, enfin het gansche drama hebben meege maakt, legt mijn wederhelft voor het jonge vrouwtje een bijzondere belangstelling aan den dag. Dat is wel aardig en ik zeg er ook geen kwaad van, maar toch heb ik bedenkin gen. Amelia is een vrouw met een groote er varing in huwelijk en huishouden. Zij heeft voorts een goed hart en is licht geneigd, puur om anderen te helpen, met goeden raad en daad klaar te staan. En nu ben ik maar zoo bang, dat die goede raad door neef en aangetrouwde nicht niet zal worden opge volgd, zooals het trouwens meestal gaat met goede adviezen van familieleden. Het is iets, wat je nooit moet doen: an deren raad geven in zaken van familieleven. Mijn motto is altijd geweest: laat zij het zelf opknappen. Zij zijn met elkaar getrouwd voor het lief en het leed laat ze modde ren. Laat zij hun zaken zelf bedisselen. Mis schien doen zij het falikant. Hindert niet. Door schade en schande leeren zij het wel. Geef geen adviezen, die toch niet welkom zijn. Je kunt er alleen narigheid door krij gen. Ik heb geprobeerd, Amelia van de juist heid hiervan te overtuigen. „Ja maar Pleun". protesteerde zij, „als ik nou toch zie, dat Mientje het kind nog geen luier om kan doen". „Had zij niet moeten trouwen. Ze moet het maar leeren". „Alles goed en wel, maar gisteren stak zij hef kind een veiligheidsspeld in zijn buikje het arme schaap". Schreeuwde de jongen?" „Moord en brand gilde hij natuurlijk". „Nou", besloot ik, aan mijn pijp trekkend Ons Bulten- landsch Overzicht "Cragèen" raster Deze reeds in de oudheid bekende kruiden bevatten tegen aandoeningen der ademhalings-organen genees krachtige stoffen, in hun natuurlijke samenstelling. Daardoor kunnen ze gemakkelijk door het lichaam worden opgenomen en omcazet. Beter dan de latere „chemische stoffen". Be kende geleerden erkennen dit thans. Professor Tschirch te Bern zegt o.a. „De geneeskunde zal weder lot de oudste geneesmiddelen lerugkeeren, tot de geneeskrachtige planten en kruiden.Professor Rubner te Berlijn zegt o.a.„Alleen die stoffen kunnen genezen, die door het lichaam kun nen worden omgezet, dus zooals we ze in vele planten en kruiden vinden." In Abdijsiroop zijn verwerkt een 20- tal kruiden, waaronder Drosera en Aconitum, welke in den laatsten tijd door bekende doktoren weder bij voorkeur worden aangewend tegen bronchitis, hoest, catarrh. Apotheker Dumont heeft thans aan Abdijsiroop nog toegevoegd het krachtig „hoest- bedwingende" middel: „codeïnum". Door deze nieuwe toevoeging wordt de natuurlijke werking der kruiden geenszins verminderd. Integendeel, door deze gelukkige combinatie wordt de schitterende werking van Abdij siroop nog doeltreffender, 'n Betere samens ^sorganen, ding zal astelling tegen aandoeningen der ademhalingsorganen, de ondervin- 't U bewijzen, is ondenkbaar! ABDIJSIROOP dan heeft Mientje wel gemerkt, dat de speld verkeerd zat. Zij zal voortaan wel beter uitkijken. Zie je wel met schade..." „Ach vent", nijdigde Amelia, „ik kan met jou ook al niet praten". Punt. Uit. Zelfs mijn advies om geen ad vies te geven werd al niet opgevolgd. Tjonge —tjonge, wat zou de wereld toch een stuk gezelliger zijn als de mensehen ik incluis zich eens wat meer met him eigen zaken en wat minder met die van hun familieleden bemoeiden. En nu is de oorlog heelemaal gearri veerd. Amelia is zooeven thuis gekomen. Met opgestoken zeil woedend. Na lang en voorzichtig vragen ben ik er achter ge komen, dat de baby van Mientje met den naam van Louke is begiftigd naar een Frieschen grootvader. En dat Amelia er in alle stilte op had gerekend, dat de jongen hoe krijgt zij het in d'r hoofd naar ondergeteekende zou worden vernoemd Pleun. Waarom? Nou ja, omdat Amelia het jonge paar steeds met allerlei dingen had geholpen en ter wille was geweest. Zoo'n vriendelijkheid dient beloond, nietwaar? „Malle meid", zei ik, „hoe kom je op 't idee? Wie noemt er nou zijn eerstgeboren zoon, Pleun? Als Kobus dat gedaan had was ik vast naar de „De fleschjes" gestapt om te vragen hoeveel katsjes hij op het wel zijn van zijn eerste had geconsumeerd". „tk zou het leuk gevonden hebben Echt hartelijk", hield mijn ega vol. „Maar het is /ooals altijd- Amelia is goed genoeg als er geholpen moet worden, maar dank...? Ho maar". „Ik ben inist erg dankbaar, dat hij geen Pleun heet", zei ik. „Die naam is gelukkig gedoemd om met mij uit te sterven". „Louke" smaalde mijn vrouw. „Wie noemt zijn kind nou Louke. Wat lijkt het wel. Waarom geen..." Zuchtend ben ik naar mijn krantje te ruggekeerd. Wat hielp tegenspraak en goe den raad? Ouwe hoornen huig je niet meer. Maar ik vind het stiekumpies toch wel aar dig, dat Amelia er zoo op stond, dat het ventie Pleun moest heef en. Ouwe gek, die ik ben... PLEUN ZFFT-AND. om de jongste overwinningen van maar schalk Badoglio (wat zijn die overwinningent kale woestenyen, dorpen en steden van ne gerhutten zonder eenige economische waar de), zekere conclusies te trekken, dat er om trent den go-eden afloop van dit oorlogsavon- tuur onder zelfstandig denkenden steeds groo tere ongerustheid groeit. Want een oorlog is duur en het land van il Duce grabbelt al leelijk op den bodem van de schatkist Kris: Een van m'n kennissen gaf uiting aan zijn verbazing dat de Raadsverga deringen in Middelburg altijd zooveel langer duurden dan in Vlissingen. Kras: Heeft die kennis wel eens zoo'n zitting bijgewoond? Kris: Volgens 'zijn zeggen niet. Kras: Dan behoort hij tot een van de ge lukkige stervelingen. Kris: Dat klinkt somber, maar waar schuilt volgens jou dan de oorzaak? Kras: Dat de leden der Middelburgsche vroedschap met pijnlijke nauwgezetheid heel voorzichtig en minitieus, wel over dacht pogen af te dalen tot in de diepste roerselen en details van de gansche ma terie, vervat in alle hoogst belangwek kende voorstellen, die aan hun zeer gewichtige aandacht wordt voorgelegd. Kris: Wat zeg je dat voorzichtig, cn ben je er nu wel van overtuigd geen enkele aanduiding te hebben overgeslagen? Kras: Nou, bepaald gerust ben ik niet. Kris: Maar de Vlissingers dan, zijn die minder nauwgezet? Kras: Kan je begrijpen, en niet minder malsch ook. Kris: Waar zit 'm dan het verschil? Kras: Ik zou denken in den zoutwaterkant. Daar praat men er niet over maar be kijkt de agendapunten vooraf ruslig en zakelijk, en als het tijd voor vergade ren is, zegt men kort en goed hoe de papieren staan, murmureert soms nog even, doch daarmee basta, en volgt de beslissing. Kris: Dat klinkt nu wel mooi, maar ver duidelijk het eens. Kras: Welnu een voorbeeld. In de Mid- delbnrpsche Raad werd behandeld een voorstel over crediet voor resta' ratie Abdijtoren. Nou, toen draaiden de slui zen der welsprekendheid open en ver- Vervolg le kolom pag. 3.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 5