HONIG'S BOUILLONBLOKJES óvoorlOct. I DE VLOEK DER MISDAAD FEUILLETON Iets over Zaaibloemen. MARKTBERICHTEN Coöp. VeUingsvereeniging „Walcheren0. m EEN WASCHDAO ZONDER MOEITE n Hooqwater te Vllsslnqen op: t$ 9.24 10.48 WIELRIJDERS, LICHT OP: Apotheken geopend te Vllssingen: Zondag is geopend ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936. No. 9. MOEDER WtAS INVALIDE Armen onbruikbaar door rheumatiek. Nu alle pijnen verdwenen. Haar armen waren door rheumatische pij nen niet meer te bewegen. Men raadde haar aan rust te houden, maar met de zorg voor haar huishouding en twee kleine kinderen was dit onmogelijk. Zij schreef ons: „Ik leed aan hevige pijnen in mijn armen, die ik niet meer kon oplichten. Men raadde mij aan rust te houden, maar dat was met hei oog op mijn huishouden en mijn twee kleine kinderen onmogelijk. Toen las ik in één uwer Kruschen Salts-advertenties een brief van een dankbare gebruiker en ik be sloot ook zelf eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Mijn pijnen namen geleide lijk af en zijn nu geheel verdwenen. Ook voel ik mij veel beter, wel 10 jaar jon ger. Inplaats van een invalide ben ik weer een gelukkige moeder en vrouw". Mevr. R. L. H. Rheumatische pijnen hebben bijna steeds dezelfde reden: afvalstoffen die zich in het lichaam hebben opgehoopt en uw bloed vergiftigen. De oorzaak is onvoldoend wer kende afvoerorganen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen in gewanden, nieren en lever aan tot krachti ger werking, waardoor de afvalstoffen gelei delijk en volkomen worden verwijderd. Frisch bloed zal weer door uw aderen stroo men. de pijnen verdwijnen en ge voelt u oneindig veel energieker en gezonder. Ionisch en Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k t 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de fïesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. nïng mee te houden. De steunregeling heeft de laatste jaren voorbeeldig gewerkt, maar ook de opbrengsten waren de laatste ja ren bijzonder goed. Alles zal dan ook wor den gedaan om zulke opbrengsten te behou den: door een goede grondbewerking, juiste bemesting en door het gebruik van goed zaaizaad. Nu de bemesting van de zomergranen Weer voor de deur staat en de landbouwers met de stikstofbemesting voor wintergraan zullen beginnen, willen wij hierbij het vol gende onder de aandacht brengen. Voldoende opneembare fosforzuur en kali in het bijzonder een goede stikstofbemes ting zijn van groote befeekenïs. Een over bemesting met de vlug- en zeker werkende Utallksalpeter, zal dit voorjaar wel zeer gewenscht zijn en het gewas ten goede ko men, vooral is dit noodzakelijk op winterko ren, dat door vele regens heeft geleden. V/51 men ook dit jaar van een goede oogst verzekerd zijn, dan is stikstofbemesting niet te vermijden. In die gevallen, waar het gewas niet heeft leleden en de structuur van den grond goed gebleven, kan een gedeeltelijke bemes ting met de goedkoope zwavelzure Amoni- ak aanbevolen worden, gevolgd door een overbemesting met Kalksalpeter. Deze laat ste meststof is voor alle gronden geschikt en bij uitstek voor die akkers, die neiging hebben tot dichtslibben. Er wordt veel van onze gronden gevraagd, zoodat de stikstof- voorraad geheel of voor het grootste ge deelte verbruikt wordt, daarom kan voor een goede oogst een behoorlijke stikstofbe mesting dan ook niet achterwege gelaten worden. Vooral nu het tarwegewas er niet best voor staat, verdient het aanbeveling een tijdige overbemesting met Kalksalpeter te geven, dan alleen mag men onder normale omstandigheden een goede oogst verwach ten. Wanneer wij het deze keer eens over zaaibloemen willen hebben, dan willen wij de tweejarige en vaste planten eens bespre ken. Wat er alles aan tweejarige of vaste planten gezaaid kan worden is te veel om op te noemen, maar enkele voorname soor ten. verdienen de volle aandacht. Voor ons hebben wij liggen een prachtige bron van Turkenburgs zaadhandel te Bode graven, uit deze prachtige uitgave willen wij eens een en ander overnemen en valt bij het doorbladeren reeds op dat vele bloe men, die men als vaste planten in den tuin kent ook uit zaad te kweeken zijn, ook zelfs in de nieuwere variëteiten. Daar zijn dan b.v. de prachtige Lupinen in tal van kleuren, de Coreopsis, Delphini um, Dianthus, Erigeron, Gailardia, Heliant- thus, Pyretrum, Salvia. Papaveren zoovele andere planten, die gezaaid kunnen worden en wat bij velen wel niet bekend zal zijn. Ook mogen wij niet vergeten de verschil lende stroobloemen, die de meest kleurige winterbouquetten kunnen leveren, de laat ste nieuwigheid is de Ghr. Max. Esther Read, met dubbele bloemen, als van een dubbele Pyrethrum, dit wordt een snijbloem van den eersten rang, maar van deze is waarschijnlijk nog geen zaad verkrijgbaar, de bloeitijd van deze laatste is Juli-Augustus. De Helenium bigelowi is één van de mooi ste specimen van een geslacht, waarin men thans veel variatie aantreft. Het zijn alle prachtige snijbloemen. Deze groeit slechts 60 tot 80 cM. hoog, is daar door zeer geschikt voor een hordes, waarrin men in den nazomer een gele plek wil heb ben, evenals voor bouquetten. Men zaait weer eind April tot eind Juni in den vollen grond. Het worden mettertijd groote plan ten, zooals alle helenius, zoodat men ze op 50 c.M. afstand kan zetten, al kan men ze natuurlijk eerst op 25 c.M. afstand plaat sen en later dunnen. Dan hebben we nog de Rudbeckfa pur- perea, die in Juli tot September bloeit met purperrose bloemen. De Rudbecia levert prachtige snijbloemen er zijn ook nog meer donkerroode nieuwere variëteiten die als vaste plant bestaan. AI deze soorten en ve7e andere zaait men van eind April tot eind Juni Meer zullen wij er niet van vertellen, gezien wij over tuigd zijn dat velen, deze betrouwbare' bron welke alleen maar voorlichting ten doel heeft gehad, in hun bezit willen hebben. Voor iedere bloemliefhebber en zij die in den bloementuin belangstelling hebben, is dit een pracht uitgave en mooier op dit gebied wel niet denkbaar. VEILING van 21-2-1936 Raksla 7-12, Snijsla 20-27. Molsla 22-25, Veld sla 16-44, Spinazie 14-22, Postelein 13-18, Wa gen a ars boon en, losse 8-11. Stam snijboonen, losse 10-12, Spruiten 8-23. Witlof 7-15, Schor- seneeren 4-14, Rapen 11/2-8, Wijnpeën 1-3, Bruine boonen 9-14, Peën 2-5, Uien lV»-3, Kro ten 1-4, Witte boonen 10-15, per Kilo. Pri mula 7-19, Begonia 2-5. Cineraria's 13-15, A- laé 5, Saxifragen 5-6. Bilberaria 30, Aarons- kelken 33, Senerium 50. Crocus 7-19, per pot. Crocusbollen 70-75, Gladiolenbollen 30-34, per 100 st. Dahliaknollen 4-5 per st. Peterselie 20-31 per chip. Peën 4-5, Prei 4-9, Selderie 3-12, Knolsolderie 2-8. Peterselie 5-6V?', Ram menas 7-8. per bos. Savove kool 2-7. Roode kool 5-15. Boere kool 2-6, Witte kool 3-4, An dijvie Vs-5, per stuk. VEILING van 25-2-1936 Snijsla 9-30, Veldsla 9-40, Spinazie 16-25, Pos telein 10-17, Spruiten 6-23, Witlof 6-15, Schor- seneeren 7-12, Koolrapen 1-2, Wijnpeën 2-3, Bruine boonen 12-15, Peën 2-5, Uien 1-2Va', Kroten 1-2, per Kilo. Crocus 4-8, Cineraria's 15, Primula 12, Begonia's 7, Moederpl. 4, Sa xifragen 4, Tradudscantia's 6, per stuk. Ho ning 46 per pot. Peterselie 10-20, per chip. Peën 3-5, Rapen 1-3, Prei 2-8, Selderie 2-9, fCnolselderie 2-6. Rabarber 7-8. per bos. Savove kool 2-7. Roode kool 4-13, Boere kool 1-8, Witte kool 3-4, Andijvie 1-31, p. st. FRUIT VFTT.TNG van 20-2-1936. Appels: Ermgaarde 8-13, Meygroen 4-8, Ge le Pipping 6-10, Zoete Bellefleur 5-11, Zure Bellefleur 8-17, Huijsmanzoet 4-8, Grauw- zoet 4-9, Goudreinetten 14-25, Peren: Con- tes De Paris 8-10, Present van Engeland 9-12, Pondspeer 6-13, Kleipeer 8-11, Josephine d' Amanlis 13-15, Paza Cazand 11-18, Pogé Da- lezon 12-16, alles per Kilo. Aardappelen: Late Blauwe T. 63-78, Idem Poters 36-47. beiden per 25 Kilo. iij Zoo'n waschdag is mogelijk, mits U H.Z. gebruikt. Vroeger was het wasschen een vermoeiend getob. Met H. Z. wordt de waschdag een genot en U krijgt de groote wasch schoon zonder zelf te werken ZELFWERKEND WASCHMIDDFI Hz.id-A ONVERBETERLIJK. Iemand was een restaurant binnen ge gaan, had heerlijke dingen besteld en goed gegeten. Daarna liet hij den eigenaar van het restaurant roepen en zei: Rent U de eigenaar? Jawel, meneer. Ja, ziet U, eenfge jaren geleden heb ik hier gegeten en omdat ik toen geen geld bij me had, hebt U mij op straat laten gooien. Dat spijt me erg, meneer", ze! de eigenaar maar U begrijpt O, daar wil ik het niet over hebben*', ze! de vriendelijke gast, ik wilde U alleen maar even zeggen, dat ik nu weer geen geld MJ me heb. SLIM 1 Jan (tegen een ambtenaar van het Post kantoor) Als ik nu vanavond dezen brief post, ia hij dan morgenochtend in Middelburg? Ambtenaar: Ja zeker, meneer. Jan: Gelukkig, dat ik het vraag, want dezé brief moet heclemaal niet naar Middelburg maar naar Roermond. GOED ZOO. In de Eroica blies Richard Levy meestal buitengewoon de hoornpartij. Eens op een keer sloeg zijn toon om. Dat was vreeselijk. Zijn vriend zat in de zaal en Levy zag hem lachen. In de pauze kwam Levy op zijn vriend toeloopen en zei: „Het is beelemaal niet aar dig van je om te lachen, als Ik een ongeluk- ie heb'. Gelukkig ben ik anders dan jij. Ik heb al de blijspelen, die jij hebt geschreven zien opvoeren, maar ik heb nooit gelachen. Neen, beelemaal niet, zeU<? geen enkele keer. FEBR.-MAART ZON Op I Onder Zaterdag 29 Febr. 6.50 5.36 Zondag 1 Maart 6.48 5.37 Maandag 2 6.46 5.39 Dinsdag 3 11 6.43 5.41 Woensdag 4 tt 6.41 5.43 Donderdag 5 ff 6.39 5.45 Vrijdag 6 f» 6.37 5.47 Zaterdag 29 Febr, v.m. 5.55 n.m. 6.36 Zondag 1 Maart Maandag 2 Dinsdag 3 Woensdag 4 7.05 7.47 8.35 m 10.09 11.25 Donderde» 5 Vrijdag 6 12.19 12.34 ft 11.47 12.— 12 58 Zaterdag 29 Febr. te 6.06 uur Zondag 1 Maart te 6 07 f# Maandag 2 ff te 6.09 ff Dinsdag 3 f» te 6.11 tf Woensd. 4 ff te 6.13 ff Donderd. 5 fi te 6.15 ff Vrijdag 6 ff te 6.17 ff OCKENBURG, Badhuisstraat. door Ernst Wichert. 19. „Wlat denk Je?" had zij gezegd. „Ik heb gezworen dat je mijn lief bent en dat moet de waarheid zijn. Toen was mijn eed valsch, en God zal me zwaar straffen omdat ik Hem tot getuige heb geroepen daar ontkom ik niet aan. Maar daarvoor wil ik hier op aarde schadeloos gesteld worden. Ik zal veel voor je moeten lijden, Endrik, maar daarvoor zul je me nu dan ook goed doen, Meen niet, dat ik voor een ander zoo ge willig een meineed zou hebben gedaan. Ik had allang een oogje op je. Zoo goed te paard zitten als jij, deed niemand, en zoo rechtop liep niemand, ook de veldwachter niet, en zoo trolsch keek geen mensch om zich heen. ..Dat zou een man voor jou zijn", dacht ik vaak, „voor dien kon je wel een zonde op je laden". En dat heb ik dan ook blijmoedig gedaan. Maar zonde, blijft toch zonde, en wie haar beging, gaal niet vrij uit. F.nfin. Maar de vrucht er van laat ik me niet voor den mond wegnemen. En die zal zoet zijn bitterheid komt er ge noeg achterna". „Zonde blijft zonde", had hij haar na gezegd. ..maar wie niet dom is, haalt de vrucht binnen. Voor niets en nog eens niets verdoemd zijn dat is dwaasheid". Hij dacht daarbij aan de verzekeringssom en hield zich des te ijveriger bezig met de invordering. Hij nam den gebochelden schrijver mee naar de stad, daar er zwarig heid gemaakt werd vanwege de hypotheek. Eindelijk werd men het in zooverre eens, dat het bedrag daarvan voorloopig ingehou den en in depot gegeven kon worden. Het resteerende bedrag dat vrij was, werd Krau- pat uitbetaald. Dien dag dronk hij cham pagne met zijn trouwen helper. „Dat is nog maar het begin, broertje", blufte Szamai- tat. „Zooveel komt je van rechtswege toe van den molen. Maar je verlies aan arbeid, de minder goeie ligging van je zaak, doordat veel klanten elders hun loop hebben en wat je in het tuchthuis uitgestaan hebt, dat moet allemaal vergoed worden, dat moet de sta?t vergoeden. Ik zal de regeering wel eens inlichten. Wij gaan alle instanties door. pn als dat niet helpt, wenden we ons tot het Huis van Afgevaardigden en tot het Hee renhuis Nietwaar? Moet een staatsburger onschuldig lijden omdat de wetten niet an- dprs ziin? We maken de hooge heeren, die daar aan de staatskas zitten, murw, tot ze dier» in den zak tasten. Als je mij maar laat schrijven". De molenaar coot zijn glas naar binnen en antwoordde niets. Maar hii legde een bank biljet voor hem neer en knikte hem toe ..Dank ie wpI, broertje", zei Szamaitat. „Aan 't eind rekenen we wel af". Kraupat liep on de plaats, waar de weide den landweg kruiste, den wagen aan den schrijver over, en ging naar het herders- huis. Zijn stap was onvast, maar hij hield zich staande. In weerwil van de duisternis vond hij zonder moeite den weg. Uit hei kleine raam aan de afgewende gevelzijde, scheen hem, toen hij den hoek omgesla gen had, een matte lichtglans tegemoet. Hij trad naderbij, leunde het voorhoofd tegen de ruit en keek naar binnen. Op een laag krukje zat Ilsze voor de kist, die anders als bank dienst deed. In den hals van een flesch stak een stompje brandende kaars. Zij hield oude, smerige kaarten in de hand en legde een figuur. De deur was niet ge sloten. Hij kwam stommelend binnen en deed haar opschrikken. „Wat doe je daar?" vroeg hij. „Ik leg me de kaart", antwoordde zij,... „Ken je dat?" „Jawel". „Liggen de kaarten goed?" „Heel goed. Wie zijn al dicht bij elkaar. „Onzin is 't". „Wie weet?" Zij nam een kaart van een hoopje en legde die waar de figuur een gaping vertoonde. „Dit is het geld 't Komt vlak bfJ iou in de buurt". Hij grijnsde. „Het geld. Aha. Dat klopt. Het grid heb ik juist vandaag uitbetaald ge kregen". „Zie je nou wel. Laat toch eens kijken". „Wat is daar nou aan te zien Papier. Al die bil iet'es zijn precies eender". „Toch leuk. Waar heb je 't geld?" „Hier in de portefeuille". Hij haalde haar te voorschijn, en ging op de kist zi'ten, met den rug tegen het raam. Ilsze schoof haar krukje dicht hij hem en leunde tegen zijn knie. Hij vouwde zijn portefeuille open en nam er een pakje uit, „Is dat veel geld?" vroeg ze. „Ja dat hangt er van af Zestien duizend Mark Och „Tienduizend in bankbiljetjes van duizend Mark, de rest in papiertjes van honderd". „Tel ze eens". „Wlaarom tellen? 't Is al geteld". „Dat plezier kun je me toch wel doen, Endrik". Ze legde haar arm om zijn hals en kuste hem. „Toe dan maar", zei hij. „Ik zal ze neer leggen, tel jij dan zelf". Aldus geschiedde. Ilsze droeg zorg, dat zij met de beeltenissen naar boven kwamen te liggen en dat de rijtjes ordelijk een rechte lijn vormden. Als daar iets aan haperde, verbeterde zij het, terwijl ze haar hoofd heen en weer wiegde en de lijn afteekende. „Die zijn aardig opgemarcheerd", zei ze, toen het laatste papier zijn plaats verkre gen had. „Je mag er een nemen", zei Kraupat, „wrike je wilt". Ze lachte. „Ook een van de grooten?" ïk zei tochwelke je wilt". Ze keek naar hem op en schudde het hoofd. „Dat is niet voor mij, Endrik. je weet im mers wel: ik neem van jou geen geld aan". „Wjees niet dwaas. kind",. „Daar blijf ik hij. 't Geld brengt niets dan verwijdering tusseben ons". (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 7