msmooi 2e BLAD fsNEEUWWITGlOOR^ Werk! Na een Zilveren Jubileum. Verdrijf dien Hoest I V. Zeepfabriek v/h. De Haas v. Brero, Apeldoorn JEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936. No 9. Maandag 24 Februari herdacht de Di recteur der Ambachtsschool en Opleidings cursus voor ass. Scheepswerktuigkundigen te Middelburg de Heer C. Doets zijn zilve ren ambtsjubileum aan deze inrichting. Deze dag is \oor hem en zijn familie, door zeer velen gemaakt tot een welverdiende feestdag, zij het dan ook voor den.jubilaris onverwacht en een niet gewenschle. De glans van dit jubileumfeest werd he laas verduisterd door de zwaarhangende wolken eener bezuinigings-bui die het Nij verheidsonderwijs in haar voegen aantast en tracht de 3 jarige schoolopleiding in een 2 jarige cursus om te zetten. Wat dit voor hel Nijverheids Onderwijs en, in casu aan deze school, voor het le venswerk van dezen Directeur en zijn me dewerkers beteekent, vermogen slechts in gewijden te verstaan, die allen met schrik de gevolgen van deze afbraak-aanpassing te gemoet zien uit een oogpunt van algemeen belang, inzonderheid \oor de a.s. Ambachts schooljeugd. Feitelijk bekruipt ons de lust om te vra gen: Regeering ais ge dan tocli drastisch ie werk moet oaail hei aan ineens alle Am- nacmssciiOien op, uai is eeviijker, uan uuuer üuizenu spijioeiuigmgeii eeu soort ouuoa- iia^e-vano^iciuiiig voor nel a e d e r i a u u- •ij jii e baurxjisioen als iu'saiz te ia am voortbestaan, ue vrees voor die gevolgen kwam op dit jubileum in onderscheidene toonaarden tot uitdrukking, maar wel heel duidelijk deed de president van de commissie der Oud-leer lingen en vrienden des jubilaris het ver staan, toen hij o.m. zoo volkomen juist ïeide: Wij leven in een zeer bijzondere tijd en het voortbestaan van onze beschaving zal mede afhangen van het voorkomen van ver arming. Die verarming te voorkomen, wordt be tracht door het maatschappelijken kunnen van ons volk en dit kunnen vereischt o.a. een doelmatig onderwijs in de Techniek, want techniek, dat afgeleid is van het Griek- sche woord „Techncin", beteekent kunnen. Of dit vereischte kunnen als grondslag voor de praktijk op een 2 jarigen cursus voldoende is bij te brengen betwijfelen wij ten zeerste, omdat de techniek onzer dagen tot groote perfectie is opgevoerd. Bij vele theoretisie wordt over het hoofd gezien, dat alles in de techniek ge maakt wordt door handwerkslieden, die heden zeker meer routine en grooter doorzicht en inzicht moeten hebben dan in het verleden, omdat de^ meeste opga ven in de praktijk ingewikkelder zijn ge worden en nog zullen worden. Alles wat een tijdlang bestaat en goed gaat wordt gewoon, men raakt er zoo aangewend dat het publiek het feitelijk niet meer opmerkt. Dat is lastig, vooral ook omdat in de techniek de wonderen niet van de lucht zijn, die jammer genoeg velen niet zien. Zoo wordt ook het ambachts onderwijs door de menigte begrepen als iets wat op de gewone wijze blijft voortgaan. Ik zal dit op uw feestdag niet verder uit werken, doch kon het, met de plaats die U in de techniek inneemt, niet overslaan. Mede omdat deze techniek zich niet al leen beperkt tot de machinale zijdei, maar ze ook voor U omvat alle hedendaagsche vakken, alsmede de psychologie, psycho technische kennis en het peadagogisch en wiskundig inzicht. Wij zijn ervan overtuigd, dat U de be langen van Uwe school ook in de toekomst met de van U bekende energie zult blijven behartigen en U zult beijveren dal aan net onderwijs op uwe school onderwezen, niet al te veel verkeerd besnoeid zal worden. Wanneer U daarvoor op de bres zult staan, dan weten wij dat geen eigenbelang U daartoe aandrijft, maar de waarachtige o- vertuiging van het belang der techniek en van het ambachts-onderwijs en als zoodanig het Landsbelang. Tot zoover deze spreker, wiens woorden wij voor de volle 100 procent onderstreepen. Bij deze ernstige kwestie, zullen we niet schrijven over de hartelijke hulde op school die dezen Directeur ten deel mocht vallen. Ook de lange rij van andere notabele sprekers op den middag bijeenkomst, met hun van groote waardeering getuigende woorden en goede wenschen herdenken we, met den jubilaris dankbaar. Zij het dan ook dat we groote lust ge voelen om de wrange humor, die mede kon worden afgeleid uit het complimentje over het huiswerk op deze Ambachtsschool hetgeen een goede belofte voor de in te voeren 2 jarigen cursus inhield, van den Nijverheids onderwijs inspecteur, den heer Ir. L. Th. Hesselfelt uit Den Haag, te sig- naleeren. Wtij spreken niet van een sprankje hoop, doch vertrouwen dat, krachiens onze over tuiging, ook over bezuinigingswoede, het verstandelijk inzicht zal kunnen zegevieren, en datgene wat wjj thans niet anders zien Stop vlug dien akeiigen hoest, neem Akker's Abdijsiroop. Op slaa zult Gij ondervinden, datGij hiereen nulp hebt om den meest weerspannigen hoest te verdrijven. Vanaf den eersten lepel openbaart zich haar kalmeerende, verzachtende, sli|inoplossende wer king. De vastzittende «lijm komt los en Gij zult weer gemakKelijk kunnen ademhalen. Abdijsiroop verschaft U reeds vannacht een rustiyen slaap en binnen24 uurzijtGijdandien benauw den noe*t finaal vergeten. Neem bij Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma rvêSMgciiviétoq 75e 1 Verlaagde prijzen AKKER dan voorgewende bezuiniging, in feite geen vermindering van uitgaven doch tege lijk afbraak beteekent, zij het dan ter elfder ure nog zal worden ingetrokken. Wil een voor te stane bezuiniging aan de eisclhen van doelmatigheid voldoen, dan dient het doel, financieele besparing, te wor den bereikt met voorkoming van onmatig ingrijpen in de vitale belangen van het on derwerp, om aldus de begeerde doelmatig heid te bereiken. Kalkmeststoffen. Dat de belangstelling voor de kalkmeststof toeneemt is wel over bekend, immers in alle bouwgronden zoowel gras als akker land is een goed kalkgehalte van groot be lang. Er zijn nog maar al te veel gronden, die voor de goede ontwikkeling der gewassen te weinig kalk bevatten. Hier dient gekalkt te worden om daar mee de planten te voeden. De korensoorten onttrekken per H.A. 22 tot 40 K.G. per oogst, de hakvruchten 80 tot 90 K.G. de vlinderbloemigen (klaver wikken, erwten, boonen, enz. 120 tot 140 K.G. kalk aan den grond. Uit deze cijfers die gemiddelden zijn, van een driejarig onderzoek, blijkt dus wel, dat kalk eene noodzakelijke planten voe dingstof is. Als hij' weer een pakje Sneeuwwit-gloor mag halen voor zijn moeder, want dan krijgt hij weer zoo n leuk Sneeuwwit- gloor cadeautje. Ik kreeg van de redactie van Zeeuwsch Nieuwsblad het verzoek om het Huishoud boek, dat de krant in samenwerking met haar Vlissingsche adverteerders dezer dagen in een oplaag van 2000 stuks heeft uitgege ven, in een artikel te bespreken. Wlaarom juist ik dat moest doen? Ik bemoei mij nooit met de keuken. Ik heb eens een keer koffie gezet toen mijn vrouw ziek was; mijn neef, dien ik een kopje van het brouwsel presenteerde informeerde vriendelijk, of ik per ongeluk het afwaschwater in de koffie pot had gedaan. „Ja kijk eens hier, Pleun", zei de tegen woordige directeur, de heer Koster mij, „het is een beetje te gek als wij in de krant ons eigen werk gaan beoordeelen, niet waar?" „iviaar ik ben geen beroepsboekenbeschrij ver „i\ou dan doe je 't in een krasje. Dan weet iedereen meieen, wie de resencie ge- s care ven Jaeeit". Aangezien je je baas te vrind moet hou- houden, heb ik dus de opdracht aanvaard. Ik kreeg het boek thuis en toen ik van morgen aan mijn wekelijksche krasje zou gaan beginnen, schoot mij het boek te bin nen. Wlaar had ik dat ding gelaten? Ik zocht overal in mijn kamer geen huis houdboek. Nee, maar dat is kras, zoo'n ding krijgt toch geen pootjes. In de huiska mer in de salon geen boek. Ik werd kriebelig: waar was dat boek? Geen mensch de deur uit... Ik heb wel eens gehoord van journalisten die artikelen schrijven over boeken, zonder dat zij ze ooit gelezen hebben. Maar dat vind ik geen ernstig werk leveren. Ik moest het boek hebben om er over te schrijven. „Amelia", blafte mijn huisvaderlijke stem „waar zit je?". „Hier", zong een hoog stemmetje, „in de keuken, lieve". Toen begon ik een beetje nattigheid te voelen. Geloof me, als je vrouw na 25 hu welijkslentes zoo poesachtig „lieve" legen je zegt inplaats van „ouwe idioot" .of der gelijk fraais, dan is er met haar geweten iets niet in het reine. Dan is zonder je uit drukkelijke toestemming je ouwe huisjasje afgedankt, of je trouwe pijp in het vuur gegooid, of je tabakspot gebroken. Maar dat was mij ditmaal niet overkomen, zoo dat ik naar een ander motief voor dat ver dachte „lieve" begon te zoeken. En plotse ling ging me een lichtje op. Zou Amelia soms...? Ik stevende linea recta naar de keuken. Jawel, jawel, jawel,. Daar krijgt meneer Zeeland voor zijn werkkring een boek te behandelen en daar wordt maar zonder te vragen, zonder een kik te geven beslag opgelegd door zijn wederhelft, 't Is fraai, moet ik zeggen. „Wat moet jij met een huishoudboek doen?" verdedigde Amelia met vrouwelij ke logica „Bespreken. Er over schrijven. Zeggen of 't goed of slecht is." HUIS HOU D-KASBOE.K. „Moet jij dat doen?" vroeg mijn echt vriendin, mij minachtend aankijkend. „Heb jij verstand van het huishouden? Neen, Heb jij verstand van huishoudboeken? Neen. Hoe kan jij daar nou over schrijven?" Ik redde mij diplomatiek. „Nou ja" zei ik, „ik rekende natuurlijk ook op jouw oordeel". Mijn vrouw straalde, ,,'t Is een reuze-fijn boek, Pleun, zet dat maar in de kram. Je weet, dat ik nooit zooveel waarde heb ge^ hecht aan boekhouden voor de huisvrouw maar toen ik dit boek eens doorbladerde kreeg ik een andere gedachte. Dit boek maakt het nijnouden zoo gemakkelijk mo gelijk; elke week zijn eigen oiao, oerziciite- iijü. iiigeueeiu, eik annuel zijn eigen vakje zooüai ik alleen maar het geiüoeurag oe- noei in te vullen, ik heb 't nu drie dagen gedaan en het bevalt me zoo goed, dal ik naast niet kan begrijpen, dat ik er niet veel eerder aan begonnen ben. Ik geloof vast, dat ik met dit boek huishoudgeld lespaar". „Zoo zoo", zei ik „kan er dan niet een tientje van je maandgeld af?" „Moest je eens probeeren gierigaard. Maar zeg Pleun, maak de uitgevers, die kran- tenlui dus en die medewerkende winke liers maar een compliment voor hun werk. Die adreslijsten van winkeliers en de raad gevingen voor de huisvrouw vind ik reuze handig. Er staat van alles in: hoeveel port er op een brief moet, hoe je kamerplanten moet behandelen..." „Ook hoe je je man moet behandelen?'* „Nee dat hoeft er niet in te staan. Dat is iets wat elke vrouw zelf wel weet". „Dus je hebt geen aanmerkingen op het huishoudboek?" „Neen of ja toch: ze moeten in de harde kaft een gaatje slaan, dan kan ik er een touwtje doordoen om mijn potloodje aan vast te binden. Dan blijft het er steeds bij. De meeste huishoudboeken stranden omdat het potlood soek is". Tjonge, jonge, directeur, je hebt de spij ker op den kop getikt hoor. Amelia Zeeland geboren Korenstengel is van huis uit slecht te porren voor „niewerewetsigheden". Als zij zoo vol vuur is voor jullie huishoudboek nou dan kan je rekenen, dat je geslaagd bent. De drukker heeft trouwens gezorgd voor een handig formaat, een friscn uiter lijk, een overzichtelijke indeeling. In 't kort een mooi stuk 'werk voor het praclische le ven. En wat een prachtreclame voor de win keliers. Die 2000 exemplaren zijn jullie na tuurlijk zóó kwijt. Man, dat boek loopt als een Abessiniër. PLEUN ZEELAND P.S. Een vriendin van mijn vrouw heeft mij gesmeekt om bekend te maken, hoe zij ook zoo'n huishoudboek kan krijgen. Ik breng die vraag hierbij over aan de redactie. In de krant van volgende week zal zij wel antwoorden. „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta Nu vele nedrijven de inrichting min of meer veranderen tengevolge van de regee- ringsmaatregelen en in de vruchten wisseling meer plaats zullen geven aan de vlinder bloemigen, dient men hier dus wel degelijk rekening inee te houden. Natuurlijk rijst bij velen de vraag welke kalkmeststof is het voordeeligst, hier is in den laatsten tijd nog al eens een misverstand ontstaan. Bij de proefnemingen onder leiding van Professor Ir. Huding van de landbouwhoo- geschool te Wageningen, is gebleken dat de nieuwe meststof Kencica, bij uitstek geschikt is voor kalkarme zure gronden, voor nieu we ontginningen. Zoowel de wetenschappelijke onderzoekin gen als de goede resultaten verkregen in de practijk, hebben voldoende de waarde hier van aangetoond. Weliswaar bestaat er ten opzichte van de kalkmeststoffen, vooral wat de prijs betreft nogal eens verschil en willen wij dit eens na der bekijken. Poederkalk 85x90 wil zeggen: Poederkalk met 85°/o kalkhydraat (CaOH)2 en 90°/o fijn heid, hetwelk overeenkomt met 58% werk zame kalk (CaO). Kencica, 40<>/o wil zeggen: 40% fijne werk zame kalk (CaO) fijnheid 100%. 1000 K.G. Poederkalk bevat 580 K.G. werk zame kalk, deze 580 K.G. kalk, komen voor m 1450 K.G. Kencica, die evenwel nog 58 KJG. Kali bevatten, overeenkomend met 145 K.G. kalizout 40%. Bij de verdere berekening volgt: dat wan neer b.v. per H.A. 2000 K.G. poederkalk en 300 K.G. kalizout 40% deze kan worden ver vangen door 2900 K.G. kencica. Nu kosten 2000 K.G. Poederkalk plm. 300 K.G. kalizout 40o;0 f 30.20 en 2900 K.G. Kencica kosten f 26.10 of f 4.10 minder in clusief berekende vrachtkosten. Aan de hand van deze gegevens kan men dus nagaan welke kalkmeststof voord'eelig is, al is het verschil nog zoo klein een bere kening is in dezen tijd altijd noodzakelijk en van groot belang. Stikstofbemesting voor Granen. Meer dan ooit zal de landbouwer dit voor jaar zijn aandacht schenken aan bovenstaand onderwerp. Voor onze graanbouw, vooral voor de tarwe zijn de weersomstandighe den wel zeer ongunstig te noemen. Wie hebben dezen winter veel regen ge had, zoodat onze wintergranen geleden heb ben. In sommige gevallen, vooral bij dicht slibbende gronden, ziet men thans üei re genwater op het land staan en het zal wel noodzakelijk zijn met het oog op de bemes ting en de voorjaarsbewerking van liet land hieraan de noodige aandacht te besteden. Wtil men dezelfde oogstresultalen hereiken als in voorafgaande jaren, dan zal men ook dit jaar zeker niet zonder de noodige over bemesting kunnen stellen. Hoewel de graan bouw in ons land in de laatste jaren door de steunmaatregelen steeds tot tevredenheid der landbouwers aanleiding heeft gegeven, is hierin thans eenige verandering gekomen. Onze regeering immers heeft de steunre geling in zooverre gewijzigd, dat de richt prijzen ©enigszins verlaagd zijn. Wiel zal zich dan ook in dit jaar ieder tevreden moeten stellen met een mindere geldelijke opbrengst. Hoe jammer deze uien we regeling voor onze landbouwers mor worden geacht, men diene er terdege re Vervolg le kolom pag. 3,

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 5