Ei waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Crisispublicati Menschen van den dag. ASPIRIN 42e Jaargang VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 No 9 ALGEHEEN-WEEKBLAD voor? WES TE LUK ZEELAND s Dit nummer bestaat 8 pagina gaaf hef jm nieflangerl Verkouden, hoesfen, franende ogen. Hier neemf men: LIED VAN DE WEEK VERSCH BROOD t*rr Zeeumseh Jïieutvsblad i SCHOONDttKE UITGAVE: N.V. ZEEUWSCtl NIEUWSBLAD 1.0 BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg AGENTEN IN ALLE PLAATSEN ADVERTENTIES 20 ct. p. r. INüEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PR1IZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Teelvergunning Vlas. De Landbouw Crisis Organisatie voor Zee land maakt belanghebbendén bekend, dat al le aanvragen voor een teeltvergunning voor vlas oogst 1936 ten volle zullen kunnen wor den toegewezen, voor zoover deze aanvra gen vóór 20 Februari bij de L.C.O. v. Z. zijn binnengekomen. De telers, wier aanvraag vóór genoemden datum is binnengekomen, kunnen dus op een teeltoppervlakte rekenen. Nadere mededeelin- gen aan de telers afzonderlijk zullen t.z.t. volgen. Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland. Ik üeb aezer dugcn, kort achtereen, een paar vrienden door den dood verloren. De eerste was een oauen man, diie reeds in den winter van zijn leven verkeerde. Maar de tweeüe was een jouge kerel die plotseling werd weggerukt. Vorige week heb ik nog met hem in een vergadering zitten praten. Monter en wel was hij toen, vol geestdrift voor zijn idealen, vol van genegenheid ook voor zijn gezin en voor zijn jongste doch tertje, dat zijn hart heelemaal gestolen had. Hij was op dat oogenblik zoo gezond als men maar wenschen kon. Een paai- dagen later werd hij plotseling ziek en üe dokter oordeelde overbrenging naar het ziekenhuis voor een lichte opera tie noodzakelijk. Hij ging pp een werkdag en zou een paar dagen later reeds weer naar nuis komen. Het had niets te beteekenen; het was doodgewoon zoo alledaagsch mo gelijk. Maar mijn vriend heeft het ziekenhuis niet levend verlaten. Gisteren hebben wij hem begraven. Toen ik üourde, dat nij ge storven was, tien ik moeite genad mij aal iu te denken, ik kon nnj niet verplaatsen in de geuacnten, dat ik nem nooit meer zou ontmoeten dal bij voor goed was heen gegaan. Zijn verscheiden was te plotseling geweest. Kijk, dit is nu een stukje uit het leven, dat alle menschen op hun beurt meemaken. De een is koeler en oppervlakkiger onder het verlies van een nabestaande dan den an der, maar wij worden er toch allen door ge troffen, al willen wij dat niet steeds welen tegenover de buitenwereld. Ik heb mij er al eans over verbaasd, dat zoo vele menschen zoo weinig gewicht hech ten aan zulke voorvallen. Wórdt de dood niet te licht opgevat? Natuurlijk bedoel ik niet, dat men zijn leven moet versomberen door steeds aan den dood te denken en te treuren over afgestorven dat ware het an dere uiterste. Maar men mag er toen niet te luchthartig over deuken, want wij allen moeten gereed zijn, als de vinger ons wenkt. Zulke plotselinge sterfgevallen van onze vrien den herinneren er ons weer eens aan, hoe yloiseling en onverwadlit die wenk kan ko men. Gelukkig hij, wiens leven niet vergald wordt door de gedachten aan den dood. Ge lukkig hij, die in volle gemoedsrust kan den ken aan het eenmaal komende einde. Ge lukkig hij, die in vollen vrede kan gaan als de vinger hein wenkt. Laten wij allen zor gen, aat wij onszelf zoo gelukkig maken. Dan worut ons leven er des te mooier en rusti ger door. BAZUINBLAZER. VLISSINGEN. Door de benoeming van den Heer M. J. Harts, tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Rotterdam, zal een vacature in den gemeenteraad ontstaan. Zijn opvolger op de lijst der V. D. is de Heer A. C. Hil- dernisse. De Heer J. G. Schenkenberg herdacht het feit, dat hij 25 jaar als kleermaker in dienst was bij de firma H. Rabbers Co., welke dag niet ongemerkt voorbij ging. Naar het „Dagbl. van Zeeland" ver neemt, is de oiticiëele mededeeling te ver wachten, dat de overzelkosten op de lijnen van den prov. sloombootdienst op de Wles- terschelde met steun van het rijk verlaagd zullen worden. Deze verlaging betreft ech ter slechts het vervoer van auto's. In de gehouden vergadering van de afd. Vlissingen van den Bond van Jonge Li beralen, is het bestuur als volgt saamge- steld: de Heer H. P. G. J. van Nahuijs, voor zitter; Mej. D. C. Siegers, secretaresse, Mej. T. v. d. Slikke penningineesteresse, Verschil lende huishoudelijke zaken werden geregeld waarna de Heer J. L. Verhagen, vice-voor zitter van het hoofdbestuur, sprak over: „Plaatsbepaling van het liberalisme in dezen tijd". De Gemengde Zangvereeniging vierde in het Concertgebouw haar 15-jarig bestaan en het 10 jarig leiderschap van haar direc teur Jan Kuiler met een uitvoering van „Die Schöpfuug" van Haydn. Den Heer Kuiler werd een lauwerkrans overhandigd. De da mes van Ockenburg en van de Sande wer den tot eere-iid benoemd. Aan hel slot werd een fraaie bloemenhulde voor Jan Kuiler aangedragen. JLu uen Boek- en Kunsthandel van de Firma D.nuij wordt in de komende weken een expositie gehouden van schilderstukken van den s childer H. van der Haar uit Veere. De politie bluschte met behulp van een mini max een schoorsteenbrand in de Wlalstraat. Oorzaak van den brand was roet- aanslag. De politie wist een dader op te sporen, die met een windbuks op de voorbijgangers scboot. Een jonge man, die in zijn kosthuis we gens nuiseujke ruzie niet langer mocht blij ven en geen middelen van bestaan bad, nep, ten einde raad, het kanaal in. Door hulp van Maatschappelijk Hulpbetoon is de man in een volkslogement ondergebracht. OaueF fcufrpnlub >tUl uet „uruene iu ui»'' sprak in „ue uuüe vrienuscnap Mevr. J. r. Jacobs nrriens, leerares iunuer- verzorgiiig en directrice van net ivindernuis te neemsieue over: „runnerverzorging en Upvoeuing'. Het tweeue üeei van de avond werd gevuld met lichtbeelden, in „Britannia" werd een feestavond ge geven door de bijzondere neutrale school. In het gebouw Palingstraat hield de afdeeling van den Ned. Ghr. Ambtenaars- bond haar 16e jaarvergadering. Den afge treden voorzitter, de Heer P. Sinke, werd hulde gebracht. Het ledental daalde eenigs- zins. Bij een ontvangst van f 591.76 was er een batig slot van 69.85. De Heer C. Bou- wens vertoonde films en de Heer Tevel uit Middelburg declameerde. Vrijdag had in de Bovenzaal van den Heer Moeiliker de maandelijkscbe bijeen komst plaats van de afd. Vlissingen en Om streken van de Ver. tot Behartiging der Be langen van Slechlhoorenden, waarin tevens de verslagen werden uitgebracht. Daaruit blijkt, dat zij 61 leden telt, waarvan 32 slecht- hQorenden. Zes bijeenkomsten werden ge houden, 1 disIrictslipleeswedstrijd, zoome de de herdenking van het 15 jarig bestaan der afdeeling. Zes leden kregen lipleesles. De kasrekening sloot met een tekort van f 122. Voor de proefaist zijn 27 bezoekers geweest, waarvan 14 aan een instrument zijn geholpen. Mevrouw van Blerkom werd dank gezegd, daar zij tot haar spijt niet langer kan optreden als pioeikisthoudster, voor al wat zij deed. In haar plaats treed op Mevr. A. van Loo. in den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond in de Breesuraat twist tusschen twee jonge mannen. De een verwondde den ander met een boksbeugel. Zondagmorgen bluschte de politie een hef product van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 fabL 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. schoorsteenbrand in een perceel op het Bellamypark. Van drie onbeheerd staande rijwielen zijn de dynamo's van electrische lantaarns gestolen, De politie arresteerde een dronken man per rijwiel. Met een passeerende auto werd hij naar het bureau gebracht, De eerste ploeg der lichting 1936, in opleiding tot ünaer-oiiicier hij het regiment nustartnierie in Den Helder en aliiier, wordt 16 Januari 1937 in het genot van groot ver lof gesteld, MIDDELBURG. Naar aanleiding van een verzoek van de Ver. „Kindervoeding" om een extra-sub sidie van f 1000.— deelen B. en Wl mede^ dat, rond een derde meer kinderen, dan an ders van de voeding gebruik maakt, waarom zij moenen te mogen voorsteileu, het ver zoek in te willigen. De minderheid van B. en Wl, kan geen medewerking verleen en, van wege de linanciëeje omstandigheden der ge meente. In de vergadering der afd. Wlalcheren der N.R.V. in de „Vergenoeging", sprak Me vr. dr. G. M. Kooiman-van Middendorp over Zwitserland, verduidelijkt door films. mans is anuer een jeuguscnaakcluh opgericnt als onderaiaeeling van de schaaa- ciui> Midden» urg met 26 lenen, Gedurende de maand Januari namen aan üe vakcursussen voor werklooze deel 41 voor vakteekenen, 19 voor motorkennis, 15 voor autotechniek, 26 voor autobesta- ren en 9 voor metselen. Aan de ontwikke lingscursussen namen deel 23 voor Engelsch, 28 voor Ned. Taal, 24 voor wiskunde en 25 voor machineschrijven. Het ontspannings- lokaal werd door 40-50 personen bezocht. Het Kiescollege der Ned. Herv. gemeen te maakte het volgende 4-tal op: Ds. F. J. Broeijer te Woerden, Ds. A. Dönzelman te Meppel, Ds N. Luijendijk te Hoek van Hol land en Ds. WL K. Walvaart te Doesburg. Vrijdag vergaderde de Kring Walche ren der Z.L.M. Het aantal leden steeg met 130. De rekening geeft een ontvangst aan van f 3666,19 met een goed slot van f 6.01. Op üe botermarkt zijn aangevoerd 26.000 halve ïv.G. boter, 54.000 Eieren, de boter noteerde ten hoogste 90 en ten minste 06 ct. per halve K.G., de eieren resp. f 6.10 en f 1.70 per 100. De voorzitter herinnerde eraan, dat dit jaar de Z.L.M. haar zomer vergadering alhier zal houden, waaraan men een rijtoer wil verbinden, maar van een tentoonstelling zal niets kunnen komen. Wel wil men werken in de richting van een fokdag. Donderdag was in het Schuttershof een bijeenkomst neiegd voor de oiiicieren, lO^duer-oiiicieren en manscnappenvan de scnooi voor dienstplichtige Onderofficieren administrateurs, in welke de Heer P. M. Tu- lein Nolthenius, houtvester bij het Staats- boschbeheer te Breda sprak over „Grepen uit den modernen boschbouw". Het bestuur van het St. Joseph-ge- sticht heeft verzocht twee ineen loopende door Guus Betlem Jr. Opgericht is: een comité van actie voor versch brood aan het ontbijt! Hebt U het groote nieuws gelezen? (Nu is het feit direct beslecht!) Er is een comité verrezen, Dat hevig voor ons... broodje vecht! Nou, dat is prachtig! zult U zeggen? Dat wordt een zorgeloos verschiet... Helaas, ik moet het gauw weerleggen, W!ant zóó bedoelde ik liet niet! Het gaat hier niet om bet're tijden, Het gaat hier niet om bitt're nood, Het gaat hier enkel om te strijden Voor 't echte, en wel... 't versche broodl Hetgeen we nu slechts kunnen krijgen Als... iódereen ontbeten hééft, Wlat (waarom zooiets te verzwijgen? Veel ontevreden zielen geeft. Och... niet direct om 't versch kadetje^ Wie wéten al niet beter meer, Maar dat bespot Lelijke wetje, Dat is een knauw aan onze eer! En dan, nou, laat ons eerlijk wezen, Dat versehe brood, dat plaki en kléé.ft.,« Maar... 't is een schande, om te lezen, Dat men het ov ral elders heelt! En niemand zou mij kunnen dwingen, Om versch te eten, eiken dag... Maar t is om uit je vel le springen, Dat heW. dan nu toch maar niet mag! W'lij zijn een volk van kalme menschen, Niet heetgebakerd, lichtgeraakt.... Maar... overschrijdt men zeek're grenzen* Dan is het... of de Leeuw ontwaakt! De Leeuw, die in ons fiere wapen Wiel meestentijds le sluim'ren ligt, Doch die dan eensklaps, uitgeslapen, Luid brullend er z'n kop oplicht... Wielaan, ik wensch het Comité dan Hier graag een blijvend, goed succes, En 'k roep Lot iedereen: Doe mee dan! Voor onze broodjes op de bres! Oók, als U. oud wilt blijven eten, W'lant het verbod al, is een smaad..^ En wat ik bijna zou vergeten, Bedenk, dat 't om... „den broode" gaat! (Nadruk verboden,)v Vraagt ons aan voor Loodsan- en Garagebouw, Hek werken en alle soorten ijzerconstrucues. bcimjf ons, wij staan U ten dienste met teek. en voori. J, F. v. zwttutN, Verk. Quakkei.str. 54, Vlissingen lokalen der beneden-verdieping van het vroegere schoolgebouw aan de Lange Delft ge Delft te mogen huren, om daarin haar naaischool te vestigen. Naar de „VI. Grt." verneemt, is aan het Architectenbureau Posthumes Meyes en van der Linden te Amsterdam het opmaken van een voorloopig plan voor de verbouwing van het Gasthuis opgedragen. AAGTEKERKE Donderdag kwam de Afdeeling Aagte- kerke van de Ned. Chr. Landarbeidersbond in Openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van den heer J. Jobse, die in zijn openingswoord allen liet welkom toeriep in het bijzonder de Burgemeester en den spreker voor dezen avond den beer Vinger ling uit Goes. Spreker had tol onderwerp bet Wlerkloosbeidbesluit 1917. 'Spreker be handelde de iinancieele en de moreele voor- deelen van de werkloosheid verzekering. Met een reeks van cijfers toonde spreker aan, dat uit ïinancieel oogpunt bezien volkomen gemotiveerd is als de gemeente aansluit bij het. Wlerkloosheidbesl. 1917. Ook werd door spreker aangetoond dat de werkioosueid- verzekering ansoiuut niet gebonuen is aan de Vakorganisatie, Evenwel zegt spreker uai liet voor de arbeiders van groot neiaug is om zich voor hun belangen te organiseeren in de G.L.B., want er zijn meer dingen van beteekenis dan de werkioosheidverzekering denk bijv. aan het loon vraagstuk. Na deze rede die met aandacht werd gevolgd was nog ruimer gelegenheid om te discusseeren, waarvan dan ook een druk gebruik werd gemaakt, en waarin door den burgemeester gepleit werd voor aansluiting vooral uil het oogpunt van het recht van de vrije arbei- 0 w

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1