Over aanpassen. HONIG S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad 42e Jaargang VRIJDAG 31 JANUARI 1936 No. 5 ALGEMEEN-WEEKBLAD WESTELUK ZEELAND s Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Versoberen is niet zoo moeilijk. Het geluk van den mensch ligt niet in het hebben van veel, maar in het waardee- ren van het weinige. LIED VAN DE WEEK VI ER LA ND EN WEDSTRIJD. pehedzttfandstMfadfiasta Zeeimsch ffieumsblad VOOR SCHOON DUKE Uitgave: N.V. ZeeuWSCrt NIEUWSBLAD i.o BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg AGENTEN IN ALLE PLAATSEN ADVüKftNTltN 20 ct. p. r. iNGtZ. MED. 40 ct. CÜNTKAC i'EN ZEEK LAGE PKljZEN ABONNEMEN1 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 CT. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Aanpassen het woord ligt tegen woordig vele menschen op de punt van de tong, maar er is verscheidenheid van klank in de uitspraak. De een trekt er een be zorgd gezicht bij, de ander haalt eenvou dig de schouders op. De oorzaak van die verscheiden beoordeeling ligt niet zoozeer in het aanpassen zelf, want dat doet de mensch zijn leven lang. De fout zit elders. De crisis noopt den Nederlander om zich aan te passen bij een lager levensniveau en nu zit de wezenlijke moeilijkheid niet zoo zeer in de capaciteit tot aanpassen als wel in den wil lot die aanpassing. Bij de aan passing aan een hooger levenspeil hoort men van niemand een kik; het is prettig, het leven aangenamer, weeldiger te maken Maar het afstand doen van die prettige, luxueuze dingen valt zwaar. Toen men het geld ervoor had was het niet moeilijk, een auto te koopen en aan het genot ervan te wennen. Wtelk een zelfoverwinning kost het niet, den wagen op stal te zetten en weer per fiets of trein te reizen? o De wil van den mensch werkt niet mee bij het loslaten van gewoonten, die het le ven gemakkelijker maken. Onze geest zoekt allerlei droge redenen om dat loslaten uit te stellen: valsche schaamte weerhoudt ons vaak wat zullen familieleden en kennissen zeggen? Of wij zeggen, wel te willen aan passen als... die en die groep het ook of eerst doet. Veelvuldiger hoort men zeggen; „Ik heb mij al aangepast; ik kan niet verder gaan als niet eerst dit of dat verandert als niet eerst mijn lasten verlaagd worden". o— Is dal laatste werkelijk zoo? Voor het be- drijfsle\en schuilt er veel waarheid in..Een bedrijf, zuchtend onder hooge belastingen en andere vaste kosten kan zijn productie prijs niet beneden zekere grens verlagen. Dat is een algemeene regel. Maar op elke regel zijn uitzonderingen. Heeft de leider wel nagegaan niet met een lossen gooi, doch bezield met den ernstigen wil om zijn zaak staande te hou den of er niets meer te verbeteren is? Of het niet mogelijk is, door een andere met hode van werken, door een meer eficiente toepassing van arbeidskracht, materialen en grondstoffen dezelfde resultaten en toch een bezuiniging te bereiken? Niet dus door een bezuiniging van het domme potlood, maar door een versobering geleid door inzicht en toegeA.i.ste bekwaamheid. Een bezuiniging, welke leidt tol een min der resultaat, dat de bezuiniging weer op vangt is geen bezuiniging, maar achteruit gang. Men heeft er in wezen niets bij ge wonnen. De kunst van liet aanpassen is, met minder middelen dezelfde werkres uitaten te behalen. Men zegge niet onmiddellijk, dat hel toch niet gaat. Alen weet dat niet alvorens men het beproefd heeft. En bij dal probeeren komt het er op aan, de zaken niel met een hall'-onwilligen geest te bekijken. Wij moe ten er met hart en wil bij zijn er een soort sport van maken om de onkostenre- kening te drukken zonder aan de werkresul- tatcn van ons bedrijf te tasten. o Dat is geen gemakkelijke opgave. Sportivi teit beslaat trouwens niet in het doen van makkelijke opgaven. Te breken met oude bedrijisgewoonten, nauwkeurig mogelijke werkverliezen na te speuren, steeds te letten op verspilling van grondstoifen en materia len, op alle kleintjes acht te geven, het is moeilijk en zal opofferingen vragen, terwijl de onmiddellijke resultaten schijnbaar zoo nietig zijn. Maar als men aan het einde van het jaar de rekening opmaakt, bemerkt men dat de vele kleintjes toch een aardige groote post hebben gevormd. Elke sportsman weet, dat het geheim van het succes schuilt in het volhouden. Het naleven van een goed werkplan, de bereid heid tot het brengen van offers in werk, zorg en toewijding is even belangrijk, maar komt in de tweede plaats. Liet aanhouden brengt ook in zuiniger, meer efficient bedrijfsbeheer het succes. o— Tr.sschen bedrijf en persoon is niet zoo veel verschil. Ieder Nederlander kan als hij wil op zijn persoonlijke uitgaven bezuinigen zonder dat zijn leven ei; minder prettig door behoeft te worden. Versoberen in le vensgewoonten is niet zoo moeilijk als men denktte willen versoberen is oneindig moeilijker. Als men eenmaal door de zure appel heeft gebeten en van een levensgewoonte af stand heeft gedaan, is men aan het gemis veel spoediger gewend dan men oppervlak kig denkt. Men ziet, dat het leven ook met een sigaar minder, of van een ^oedkooper sóorl, met één in plaats van twee dagbladen en zonder koekje bij de thee best uit te hou den kan zijn. Het 'geluk van den mensch zit niet in het hebben van veel maar in het waardeeren van het weinige Die waardeering leert men door van het meerdere (waarbij veel overbodig is) vrijwillig afstand te doen, waarbij zich dan tevens de voldoening voegt, dat de bereikte versobering de vrucht van zelfoverwinning is. Er is in vele bedrijven van Nederland nog wel een aanpassingsmogelijkheid, een mogelijkheid tot rationeele versobering In overgeërfde vakkennis, in ouderwetsche be drijf smethoden en bedrijfsvoering zit iets moois, mits aan den nieuwen tijdgeest ook een kans wordt gegeven Aan de eischen van het leven wordt niet altijd voldaan door voort te sjokken op de platgeloopen paad jes van een kwarteeuw geleden; wij moeten mee of achterblijven. En achterblijven be- teekent onzen ondergang. WALCHEREN AANGIFTE AMBACHTSSCHOOL. In aansluiting op de in dit nummer voor komende advertentie maken wij er belang hebbende lezers op attent, dat op de ge noemde dagen en uren de gelegenheid tot aanmelding voor nieuwe leerlingen is open gesteld. Waar er in deze bewogen tijden soms meerdere gissingen blijken te bestaan, die men later zou betreuren, meenen wij goed te doen mede te deelen, dat de leiding van de school er tot nu toe nog steeds in mocht slagen om de afgestudeerde leerlingen aan een geschikte betrekking te helpen, aan sluitende op het genoten onderwijs. Hoewel voor verschillende vakken reeds een flink aantal nieuwe leerlingen werd in geschreven, bestaat er nog voldoende ge legenheid, in het bijzonder voor de ai'dee- lingen meubelmakers, timmerlieden en schil ders. VLISSINGEN. De Heer J. W. Kommers is benoemd tot lijdelijk onderwijzer aan de School met den Bijbel te Bruinisse. Geslaagd voor het Machinisten diploma VOETBALLER KON NIET MEER LOOPEN Kreupel door rheumatische pijnen. Verbetering was „wonderbaarlijk" Deze sporlenthousiasl leed zoo he dg aan rheumatische pijnen, dat hij ternauwernood meer kon loopen. Teneinde raad besloot hij een proef met Kruschen Salts te nemen. Llij zegt, het resultaat was „wonderbaarlijk". Lees slechts zijn brief: „Vijf jaar geleden leed ik aan vreeselijke rheumatische pijnen in al mijn gewrichten. Ik was toen pas 27 jaar oud. Ik kon niet meer voetballen, want ik kon ternauwer nood meer loopen, laat staan hard loopen. Nu en dan gingen de pijnen tot aan mijn schouders en waren dan ondragelijk. Dit duurde zoo twee jaren. Al dien tijd had ik mijn geld uitgegeven aan verschillende me dicijnen en behandelingen, maar niets hielp. Tenslotte, nu ongeveer drie jaar geleden, be sloot ik een proef met Kruschen Salts te nemen en ik moet zeggen de verbetering was „wonderbaarlijk". A. E. B. te B. Kruschen Salts bestaat uit zes zouten, d.w.z. minerale zouten, zooals deze voorko men in de minerale bronnen, die sedert eeuwen door rheumatieklijders worden be zocht. Deze zouten sporen lever, nieren en ingewanden, in het kort de afvoerorganen, aan tot krachtiger werking, waardoor uri nezuur en andere opgehoopte afvalstoffen, die de oorzaak zijn van rheumatiek, jicht en ischias, langs den natuurlijken weg vol komen uit het lichaam worden verwijderd. Met het verdwijnen der oorzaak verdwijnt tevens als vanzelf de pijn. Maar niet alleen de rheumatiek verdwijnt, de geheele ge zondheid wordt beter, men voelt zich fris- scher, energieker en krachtiger Kruschen Salts geeft U een stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. B (theor. ged.) de Heer M. Akkerdaas, even eens voor diploma B de Heer F. Th. L. West- hof Woensdag werd ten Stadhuize een ver- giaidering gehouden, in verband met de voorbereidende maatregelen in onze gemeen te voor de luchtbescherming. Verschillende hulpdiensten werden gesticht. De Eerste Vlissingsche Accordeon Ver. „Crescendo" gaf Donderdag weder een uit voering in het Gasthuis. Op het drietal bij de Ned. Herv. ge meente te Feijenoord (Rotterdam) komt ook voor Ds. E. H. Blaauwendraad, predi kant te Baarn, eerder alhier. De Heer D Wagemaker, werkzaam op het telefoondistrictsbureel alhier, is benoemd tot teekenaar in vasten dienst. De C.K.W.O. gaf in het Concertge bouw een voorstelling met Bert Brugman's marionetten-theater. Donderdag werd ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den Heer G. B. Dommisse, in leven Muziek-onderwijzer en Organist bij de Doopsgezinde gemeente en bij de Vrijz. Hervormden. Aan de groeve werd gesproken door de Heeren M. J. Harts, W. H. Appel, waarna Da. A. J. Meer- dink-van de Ban het „Onze Vader" bad. De zoon van den overledene, de Heer J. Dom misse dankte \oor de belangstelling. Onze vroegere plaatsgenoot, de lieer C. Klop, onderwijzer aan de Chr. Herv. School te Biezelinge, is benoemd bij de administra lie van „Vrederust" te Bergen op Zoom Een 14 jarige jongen schoot vanuit zijn woning met zijn windbuks op voorbijgangers en verwondde enkele hunner. Bij het plotseling oversteken van een voetganger in de Badhuisstraat, werd deze door een auto aangereden. Hij bekwam een hoofdwonde en kon, na in „Bethesda" voor- loopig behandeld te zijn, weer naar zijn wo- door Guus Betlem Jr, Naar wij vernemen worden er op het oogenblik pogingen in het werk gesteld, den Drie-Landen- wedsrijd voor wegrenners Pa rijs—Berlijn, die eind Augustus zal gehouden worden, uit te brei den tot een Vier-Landenwed strijd. Men tracht n.l. ook Neder land in deze groote internationa le wegrace te betrekken, waar door de wedstrijd zou gaan van Parijs naar Berlijn... via Am sterdam. Stel je voor, dat dat zou doorgaan! Stel je voor, dat dat wat wordt! Wat een zeldzaam buitenkansje W!as dat voor de wielersport! Het gebruikelijke rondje Ditmaal via Amsterdam, Peddelenthousiastelingen, Staat ge niet in vuur en vlam? Dat is koren op Uw molen, Da's een kolfje naar Uw hand, Zoo de race te mogen volgen Door Uw eigen vaderland! O, ik wil 't U wel verklappen, Ik ben leek op dit gebied, Maar ik lean me toch begrijpen, Hoe of U hier straks geniet! Dat wil zeggen... als liet dóórgaat, Want, hoewel de kans beslaat, Ach... we leven in een landje Waar zooiets niet... zoo-maar gaat'- En ik geef dan ook de renners, Als het doorgaat! zoo ik zei Daarom, nu al, van te voren Even dit advies erbij Stuur, alvorens te beginnen Eén rijksdaalder eerst naar hier Voor een nieuw... belastingplaatjje, (Kan per giro-formulier) Hebt U dat dan dus gekregen, Stop het bij U in Uw zak, Mèt dat zou ik haast vergeten, Nog een potje witte lak Voor Uw achterspatbord, weet U... WM? Dat hèbt.U niet? Maar mènsch, Méénemen, en... op je fiets, hoor, Vóór de Nederlandsche grens! En... o, ja, dan ook een kwastje, Wlant, wanneer het spatbord zit, Dan nog, volgens wettig voorschrift Zóóveel centimeter... wit! Hebt ge 'n half uur dan staan knoeien, En de zaak, die is gezond, Nou, rij dan maar... doch, voorzichtig! In ons vrije landje rond! Zónder gekheid... laat ons hópen, Dat het wérkelijk wat wordt... Opleving in véél bedrijven, Nüést de vreugd der wielersport! (Nadruk verboden.) l DOOS 20 CT.-TUBE 40 EN 60 CT. "1 ning terugkeeren. Den chauffeur treft geen schuld. Maandagmiddag is van de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" te waler gela ten de Onderzeeboot O 16 voor de Ned. Ma rine. Om ongeveer 10 minuten voor vier werden de laatste beletselen weggenomen door Mevr. 't Hooft. Er was voor deze On derzeeboot nog heel wat belangstelling. Op ongeveer dezelfde tijd kwam ook de Schel- demusch de belangstellenden met een be zoek vereeren. Ter gelegenheid van het 40 jarig be staan van Missings Mannenkoor „D. O. U." gaf deze vereeniging met medewerking van het R. Kath. Dameskoor, Zaterdagavond in „Britannia" een feestavond. Hel podium was met vele bloemen versierd. Namens het koor werd de leden C. Snoep en A. Laport die van de oprichting af deel van het koor uitmaakten, een geschenk in enveloppe aan geboden

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1