BALANS-OPRUIMING VOOR UW SPIJSVERTERING 20 SAUS-, GROENTE- o, Firma Gebrs. Weijens N.V. ZEEPFABRIEK „DE KLOK" HEERDE VAN ENKELE ARTIKELEN 5 shjks-5 cent na voorzijden van SNEEUWWIT-Zèeppoeder of geschenkenbons (40 van KLOKZEEP bij: FRANS DAMMAN ingen Zie Speciale Etalage. BE" ALLES CONTANT nog steeds verkrijgbaar voor: NOORDSTRAAT C 42, MIDDELBURG KAMER VAN KOOPHANDEL Iets over geconcentreerde N.P.K. Meststoffen. ZEEUW.SCI! NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 24 JANUARI 1936 No 4. A ACH APPE*I Nederlandsen Fabrikaat r\ n\\J Jr\ Y~ Eb in de bekende gegarandeerde uitvoering Vrijdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en fabrieken. De waarn. voorzitter, de heer M. Laernoes. ins'alleer- de de nieuwe leden ir. Ghijssen en W. Ka- feebeek e. In zijn Nieuwjaarsrede noemde spr. het accoord met N. Amerika een verblijdend feit. De weg van aanpassing is nu reeds vele jaren door de werkgevers gevolgd, thans aal zij moeten komen van Overheidswege zoowel als van de werknemers. Van over heidswege is verlaging der lasten noodig die reeds vele jaren op de bedrijven drukken, terwijl voor de concurrentie op de vrije markt verlaging van loonen en salarissen aan de orde zal moeten worden gesteld, hetgeen spr. afleidt uit het nog steeds stij gende werkeloozencijfer, door het gebrek aan aanpassing. Als tweede lichtpunt beschouwde spr. de ingetreden verbetering voor de Scheepvaart en in het scheepsbouwbedrijf. De werven zijn van belangrijke orders voorzien, ge lukkig ook de Kon Mij. De Schelde. Gezien de omstandigheden zijn de uit komsten bij The Vitrite Works te Middel burg bevredigend. Algemeene voldoening heeft het gewekt dat de afwerking bouw der Moerdijkbrug in versneld tempo gaat. Ook is met instemming geconstateerd dat door de tariefsverlagingen de P.T. en T. zich op den weg van aanpassing bevindt. Bij de Ned. Spoorwegen blijkt van die aanpassing nog niet veel, voorloopig is het nog lapwerk en komt er aan de tekorten nog steeds geen einde. De Haven van Vlissingen ging belangrijk vooruit. Het door de Vlismar geëxploiteer de oliebunkerstation ontwikkelde zich op bevredigende wijze. Als Bunkerstation voldoet de haven voor kolen en olie bunkering uitstekend. Landbouw Veeteelt en Tuinbouw hadden nog steeds met groote moeilijkheden te kampen. De Overheidsmaatregelen ver meerderd met de goede oogsten hebben een dragelijke periode bevorderd. De Oestercultuur gaat nog steeds berg af, trots de steun van de Regeering. Van de Middenstandsvereenigingen wer den rapporten ontvangen die van geen groo te vooruitgang getuigden, o.m. werd daarin zelfs de aanpassing bepleit. Steeds sterker blijkt dat vrijhandel en vrijhandel alleen verbetering in de interna tionale toestand kan brengen. Dat is de ernstige les die uit het verleden kan worden meegenomen. Met de beste wenschen voor 1936 eindigde spr. De heer L. A. Stofkoper beantwoordde deze rede en wenschte de heer M. Laernoes met diens 75sten verjaardag geluk, (in stemming.) Wegens het bedanken van ir. C. Boude- wijiase werd tot voorzitter van de kamer met algemeene stemmen de heer W. Berdenis v. Berlekom te Middelburg gekozen. Deze nam de benoeming aan. De voorzitters van Groot- en Kleinbedrijf werden beiden her kozen, evenals de leden der vaste commis sies. In de commissie voor het Handelsre gister werd gekozen de heer ir. H. C. Ghij- sen. In het curatorium van de stichting Eco nomisch Technologisch Instituut in Zuid Holland en Zeeland werd de nieuwe voor- zittcr amb'shalve als lid benoemd, tot ad- viseerend lid de heer ir. H. C. Wesseling te Vlissingen en tot pi. verv. lid de heer ir. Ghijssen. De nieuw gekozen voorzitter, met ap- plaus begroet, aanvaardde dan de leiding der vergadering. Hij sprak zijn erkentelijk heid uit voor het in hem gestelde groote vertrouwen, v ees op de zeer belangrijke lei ding van zijn bijzonder bekwame voorgan ger doch deed een beroep om medewerking op de veeljarige ervaring van de leden en het b r:au, Deze benoeming valt in een periode van die; e crisis. Ieder heeft in zijn maatschappe lijk' b trekking n ernstige er aringen opge daan. aldus spr. Zijn er enkele lichtpunten te constatee- ren dan wordt gehoopt dat die zullen uit laaien tot een lichtende flambouw. In zijn „Schaduwen van Morgen", zegt Prof. Huizinga „Is er geen antwoord voor een hoon vol slot?" Ja, Hoop en vertrouwen zijn nooit verloren of verboden Nu, Hoop en Vertrouwen zijn niet ge- contigenteerd en Ioopen niet over de clae- ring. Hoop en vertrouwen, gevlochten door de geschiedenis van ons volk heeft aan ons land en volk de eendracht geschonken, waardoor het groot en sterk geworden is. Indien wij eenflrachtig werken aan de juiste adviezen, besluiten, of het initiatief weten te nemen, heeft deze K. v. K. haar plicht gedaan. In deze geest wenscht spr. het presidium op zich te nemen. Na goedkeuring der notulen, het doen van een mededeeling en behandelen van eenige ingekomen stukken, werd een begro tingswijziging vastgesteld. Bij de Rondvraag verzocht de heer L. J. Mes de aandacht der Kamer voor het ont- werp-wet op de vestigingseischen voor den Middenstand Hij verzocht de bijzondere belangstelling voor het gedeelte „behoefte", dat dit deel niet uit het ontwerp geschrapt zal worden, omdat zi. de „behoefte" jjuis' de kern van de oorzaak raakt waarvoor die wet door den Middenstand gevraagd is. Nadat de voorzitter de gevraagde atten tie had toegezegd werd de vergadering ge sloten. LAN0B0UW EN MAATSCHAPPIJ Vorige week werd te Middelburg in de Ver genoeging een t Openbare Vergadering ge houden van de Nationale Bond „Landbouw en Maatschappij Ruim 50 personen waren hierbij aan wezig. De heer P. de Lange, voorz. dea* afd. Biggekerke, snrak het welkom en wees er op hoe de nood der tijden de menschem tot elkaar brengt. Bidden en werken is thans meer dan ooit onzen plicht ieder naar zijn eigen overtuiging of levensbeschouwing. In zonderheid is het ook de taak waakzaam te zijn voor de rechten en plichten op stoffelijk cultureel, materieel en sociaal gebied. Dit geldt voor werkgever zoowel als werk nemer. Vervolgens hield de heer Evers, uit Rhe- den een rede Doel is te komen tot uitbreiding van het ledental om het gezamenlijke doel van den Bond verder te helpen verwezenlijken. In art. 3 der statuten wordt omtrent dit streven gezegd „De bevordering van stoffelijke welvaart en de behartiging van de politieke-economi- sche, sociale en cultureele belangen van de Nederlandsche bevolking in het algemeen en van de plattelandsbevolking in het bij zonder, met eerbiediging van ieders Gods dienstige overtuiging". De strijd voor dit doel is alleszins noodig hetgeen in het Noorden van ons land heel sterk wordt begrepen. Op de Landdag te Assen waren ruim 20. 000 Landbouwers arbeiders en dorpsmid- denstanders aanwezig. Ons streven is gericht op het behalen van betere uitkomsten voor de landbouwers en hun gezinnen welke belangen samengaan' met die der arbeiders en Middenstanders. W!j willen voor hen een gelijkwaardig beslaan bevorderen, zooals die in de steden worden bereikt. Die erkenning is te bereiken. Prof Diepenhorst wijst in zijn boek „Landbouw" op de technisch belangrijke po sitie die de Nederl. Landbouw in de rij der Staten inneemt. Dat is niet zonder meer tot stand geko men hetgeen spr. nader uiteenzet. Aan de hand van de bedrijfsstatistieken blijkt dat van de groenen in onze samen leving de Landbouw de grootste van de voortbrengende is ten behoede van de be volking. i Dan volgt de Industrie die de voortge brachte artikelen verwerkt, en daarna de handel die de distributie etc. verzorgt Deze groepen moeten in de juiste ver houding tot elkaar worden gebracht. Dat zulks ontwricht is komt, omdat er een chro nisch lijden in de maatschappelijke verhou dingen was ontstaan, hetgeen door den we reldoorlog acuut geworden is. In Neder land wordt met twee maten gemeten, wat goeddeels haar oorzaak dankt aan de mo derne organisaties, inzonderheid die uit Soc. Dem. richting. Hierop n|ng spr. nader in. Wij moeten re kenen -vat economisch kan. Wijzende op de versehiBende verhoudingen noemde spr. het feit dal op dezelfden dag dat de Rijks bemiddelaar bij een loonconflict bet loon van de landarbeiders in Tholen op 23 cent bepaalde, een arbeider in Amsterdam, een timmerman, 62 cent per uur als loon in werkverschaffing bij wegenbouw moest wor den betaald. Is dat zoo gewoon en niet in hooge mate onrechtvaardig, vroeg spr. en waarom? Hoe moet men deze verhouding verkla ren? Als de verwoestende macht van de in- vbloed der vakorganisaties. Hier is de knech ting van het platteland. Dat de Regeering dit sociaal onrecht handhaaft is treurig. Hier is de knechting door het proletariaat. Daarom hebben Landbouwer, arheider en Middenstander tot plicht zich hiertegen te verzetten. Inzonderheid de drukkerspatroons met hun verbintenissen met de arbeiders ge ven middels hun contracten, het bewijs van een kunstmatig hooghouden der tarieven. Maar als de tarweprijs omhoog moet, terwijl de bakkersknecht 32 gulden per week in Den Haag verdient, schreeuwt men dat het brood te duur wordt. Het plat'eland moet een armenhuis wor den. De Kon. Ned. Midd. Bond zingt o.m. mee in het koor van de groote s'ad, ten nadeele van de platteland Middenstanden. Als de boer niet kan koopen, kan ook de olaltelandsmiddenstanders op een houtje bijten. Daarom komen ook die bij stroo men in de Bond voor Landbouw en Maat schappij In Meppel zijn de gebouwen voor het agrarisd persbedrijf reeds gekocht. Daar van komt straks een dagblad omdat de pers tegen ons in het harnas is gejaagd o.m. door beschouwingen die de pers ons oplegt. Op de Landbouw wordt veelal het stempel der minderwaardigheid gedrukt. Men miskent de eerbaarheid en de waar de van het bedrijf. Vervolgens behandelde spr. verschillende maatregelen op landbouwcrisisgebied die hij aan critische beschouwingen onderwierp Spr. concludeerde de bodem-exploitatie moet rendabel worden, doch dan hebben de boeren één front te vormen. De betsaande organisaties die het techn. neil hebben bevorderd, zijn geweldig be langrijk Zij hebben een machtige taak, ook op economisch gebied. Doch het sociale, cultureele en politieke probleem, zijn de belangen te behartigen door den bond. Dat kan niet In de bestaande Prov. Organisaties. Niet In den zin van partij politiek. WEj vragen om geen stelsel, doch alleen de plaats en invloed in ons volks leven te verkrijgen waarop we recht heb ben. In het Noorden is de voorzitter van de Gron. Landb. Mij., lederen avond op stap om afdeelingen van Landb. en Mij. op te richten. Zoo moet het ook. Naast elkaar, ieder op zijn terrein. Een ieder die geen lid fs van do Z.L.M. ïs ook niet waard om lid van Landb. en Mij. te worden. De belangen die een org. als de Z.L.M. niet kunnen en mogen voorstaan, kan Land bouw en Mij. aan werken. Daartoe is samenwerking en indien noo dig het vormen van één front noodig. Eendracht maakt macht 'ook voor onze landbouwende Zeeuwen. Dan schouder aan schouder eendrachtig vooruit. Tot heil van den boer en tot heil van den Bond. Na nog een vraag te hebben beantwoord sloot de voorzitter deze vergadering. Dat de belangstelling voor bovengenoem de meststoffen vooral in den tuinbouw, in de laatste jaren belangrijk is toegenomen behoeft niet te verwonderen. De voordeelen die het gebruik ervan biedt, zijn niet ge ring en wij willen ze daarom eens bespre ken. Zooals bekend worden deze meststoffen in den handel gebracht onder den naam van A S F. Korrels. Deze naam wijst aller eerst al op een eigenschap, n.l. den korrel vorm, die door land- en tuinbouwers zoo zeer een uitstekend© strooibaarheid verze kert. Aangezien de korrels bovendien zeer weinig water aantrekken, blijft de strooi baarheid behouden, mits men den mest stof niet in al te vochtige ruimte opslaat. Van niet te onderschalten beteekenis is ook de volkomen homogeniteit dezer N.P.K. meststof: een gevolg van bijzondere berei dingswijze. In iedere korrel zal men der halve steeds dezelfde verhouding tussehen drie componenten aantreffen als door de formule wordt afln<*e<*even. Deze eigenschap is vooral van belang met het oog op een betrouwbare, geregel de verdeeling van het planten voedsel door de bouwkruin. Een dusdanige verdeeling wordt nimmer verkregen indien men ge bruik maakt van volledige meststoffen in drogen toestand met elkaar te mengen; bij dergelijke „meng-mesten" is de kans op ont menging zeer grööt, vooral gedurende het vervoer. Een gunstige omstandigheid is ver der, dat de geconcentreerde meststoffen, bin nen de grenzen welke de techniek stelt, ver vaardigd kunnen worden in alle verhoudin gen tussehen N (stikstof, P (fosforzuurV en K (kali), welke de practijk eischt zoodat met den vopdingstoestand van den bodem en de voedsi lbeboefte der gewassen rekening kan worden gehouden. Van groot belang ïs verder het bijna ge heel afwezig zijn van zgn. ballaststoffen. Voor zoover ze nog in bepaalde typen A.S.F. korrels voorkomen, bestaan ze in den regel slechts uit een gering sulfaat, wel ke verbinding nog niet eens heel geheel als ballast mag worden beschouwd, daar de planten een weinig zwavel voor haar groei noodig hebben. De ammoniumfosfaten en de geconcentreerde volledige meststoffen, be reid uit zuiver chemische verbindingen met kalisalpeter, zijn geheel door de planten op neembaar en laten dus geen resten in den bodem achter. Nog een belangrijke eigenschap van deze meststof welke ten nauwste met de zoo e- ven genoemde afwezigheid van ballaststof fen samenhangt, is het feit, dat de zout- concentratie in het bodemvocht bij het gebruik van genoeifide korrels veel kleiner is dan bij toepassing van laaggradige mest stoffen, waardoor voor onderaardsche dee- len der planten veel minder gevaar voor verbranding bestaat wat voor al bij jon ge wortels het geval kan zijn terwijl te vens het zoo gevreesde verzouten van den bodem wordt tegengegaan. Wijzen wij tenslotte nog op de afwezig heid van chloor waardoor men ook de A.S.F. korrels ook bij de chloor-gevoelige gewassen met een gerust hart kan toepassen Wij hebben hier in 't kort enkele eigen schappen der geconcentreerde korrels uit eengezet. In een volgend artikel hopen wij nog eens op dit belangrijke onderwerp te rug te komen.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 8