leder pak HONIG's VERMICELLI honig" Bouillonblokje GRATIS koor de bouw DE VLOEK DER MISDAAD BURGERLIJKE STAND FEUILLETON Landbouwbelang in het gedrang. De Z. L. M. in actie. De Regeeringsverklaring en het Comité van actie voor het O. O. Hoogwater to Vlissingen op: WIELRIJDERS, LICHT OP: Apotheken geopend te Vlissingen Zondag is geopend ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 17 JANUARI 1936. No. 8. RHEUMATISCHE PIJN IN DE RUG Nu weer gezond als de beste. De schrijver van onderstaanden brief leed aan felle rheumatische pijn in de rug. Hij probeerde van alles, maar vond geen verlich ting. Misschien had men hem naar een bui- tenlandsche badplaats moeten sturen, maar dit was voor hem niet mogelijk hij was trouwens reeds 70 jaar. Maar hij probeerde dezelfde zouten als in de beroemde minerale bronnen voorkomen, hij probeerde Kruschen Salts. Hij schrijft „Ik leed aan felle rheumatische pijn in mijn rug. Na verschillende pillen en smeer sels geprobeerd te hebben, besloot ik een proef met Kruschen Salts le nemen. En nu, terwijl ik toch al 70 jaar ben, ben ik in plaats van een kreupele, die op een stok moest steunen, zoo gezond als een visch. Driemaal hoera voor Kruschen ik zegen den dag, toen ik het voor het eerst pro beerde". J- M. te I. Kruschen Salts bestaat uit zes verschil lende zouten, die ook voorkomen in de be roemde minerale bronnen. Deze zouten spo ren de afvoerorganen aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere pp- gehoopte afvalstoffen, die de oorzaak kun nen zijn van rheumatiek, jicht, ischias, langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam wor den verwijderd. De pijnen zullen afnemen, terwijl de geheele gezondheidstoes;and e norm zal verbeteren. Ge zult U frisscher en jeugdiger voelen; energie $n eetlust nemen toe en ge voelt U weer als in de beste da gen Uwer jeugd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo* wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. De minister van Landbouw heeft de richtprijs voor de tarwe van f 10— op f 9.— gebracht en deze maatregel heeft in land- bouwkringen ontsteltenis gewekt. Uit alle deelen van het land komen in den Haag berichten, dat de verlaging niet gemotiveerd is. De ministêr heeft zich waarschijnlijk la ten leiden door de goede bedrijfsuitkomsten over 1933 en 1934, doch daarbij blijkbaar over het hoofd gezien, dat die uitkomsten louter dank zij zeer goede oogsten werd verkregen, welke uiteraard geen maatstaf vormen. Ónder normale omstandigheden zal het akkerbouwbedrijf bij de huidige prijzen zeer stellig verliesgevend zijn. Onze Z.L.M. ziet in deze verlaging een zware slag voor den Zeeuwschen landbouw en heeft dan ook onmiddellijk aan den Minister getelegrafeerd, dat deze maatregel noodlottig is. Een bedrag van f 9.— acht zij geheel onvoldoende voor het dekken der productiekosten. De landbouwers hebben op goed vertrouwen, dat de prijs niet zou worden verlaagd, de tarwe uitgezaaid. Den Minister wordt gevraagd, op deze beslissing terug te komen. De oppervlakte suikerbieten, die in 1936 in Zeeland kan worden beteeld wordt slerk ingekrompen om de Wieringermeer aan bieten te kunnen helpen. De Z.L.M. is hier door verontrust en heeft den Minister la ten weten, dat het bietenareaal reeds sterk beperkt is tot groote schade van landbou wers, arbeiders, schippers en vervoerders. Zy verzoekt den verbouw van bieten, in ■streken waar deze nimmer zijn geteeld, niet te doen gaan ten koste van het Zeeuw- sche areaal. De Zeeuwsche bedrijven op vee- teelt^obied, zegt de Z.L.M. tenslotte, hebben reeds groote offers gebracht, thans worden zij in hun voortbestaan getroffen. Naar aanleiding van de op 20 Decem ber 1935 in de Tweede Kamer afgelegde Regeringsverklaring heeft het Dagelijks Be stuur van het Comité van Actie voor het Openbaar Onderwijs een vergadering van gedelegeerden van de bij dit Comité aange sloten organisaties (Volksonderwijs, Ned. On- derw. Gen., Bond van Ned. Onderw., Vereeni- ging voor M.U.L.O., Ned. Ouderraad, N.V.V en Ned. Vakcentrale) bijeengeroepen. Overwogen zal worden of het wenselijk is op een nader te bepalen datum en plaats een INSTRUCTIEF CONGRES te beleggen en daarnaast een COMMISSIE te benoemen die tot opdracht krijgt op korte termijn een rapport samen te stellen, zowel over de be staande en ontstane toestand op on'lderwijs- gebied, als over de grondwettelijke en histo rische positie der Openbare School. JANUARI ZON Op Onder Zaterdag 18 Jan. 8.03 4.18 Zondag 19 8.02 4.20 Maandag 20 8.01 4.22 Dinsdag 21 8.00 4.23 Woensdag 22 7.59 4.25 Donderdag 23 7.58 4.27 Vrijdag 24 7.56 4.28 Zaterdag 18 Jan, v.m. 7.28 n.m. 8.11 Zondag 19 M 8.41 9.30 Maandag 20 w 9.59 n 10.42 Dinsdag 21 M „11.04 11.36 Woensdag 22 12.02 12. Donderdag 23 M 12.25 H 12.48 Vrijdag 24 1.05 1.27 Zaterdag 18 Jan. te 4.48 uur Zondag 19 M te 4.50 Maandag 20 tt te 4.52 M Dinsdag 21 tt te 4.53 H Woensd. 22 tt te 4.55 tt Donderd. 23 tt te 4.57 tt Vrijdag 24 tl te 4.58 M ENGERING, Nieuwstraat. KOUDEKERKE over de maand Dec. 1935. Getrouwd: D. J. van de Visse jm. 25 j. en W. Alewijnse jd. 22 j. Bevallen: N. Sinke geb. Geljon z. A. J. J. Zelders geb. Buitendijk z. A. A. de Lange, geb. Sinke d. J. M. Wielemaker geb. Leendertse d. verleden: P Groenenberg, oud 73 j., man van A. van Offenbeek Jhr. A. M. *an Doorn, oud 69 j., man van H. H. Snouck Hurgronje P. Vader, oud 76 j., wedr. van C. Jasperse. ARNEMUIDEN over de rand. Dec. 1935. Getrouwd: Hendrik Meulmeester jm. 27 j. en Dorothea van Dalen jd. 24 j. Geboren: Jozina, d. v. Joos van Reizen en van Grietje Brunke Dora d. van ('.ur nelis de Nooijer en van WUhelmina Me I- meester en Cornelia v. d. Ketterij Jan z. van Blaas v. d. Ketterij en van Maal je Vogel. Overleden: Jan Kraamer 78 j. weduwn. van G. van Eenennaam. Ingekomen uit: Lage Zwaluwe, M. J. van Leest D 14 N. en St. Joosland, J. ï.ouwer» se G 22 Oostkapelle, Jacomina Coppoolse F 19 N. en St. Joosland, C. de Klerk A 3. Vertrokken naar: Koewacht B 28, T. C. Vlaander. G 21 Middelburg Kinderdijk, G. de Nooijer B 56. KLEINIGHEIDJES DIE DE KOFFIETAFEL AANTREKKELIJK MAKEN 't Is juist in dezen tijd van het jaar, nu, de winterkou den eetlust scherpt, dat de huisvrouw het meest eer kan inleggen mei een eenvoudig „warm hapje" hij de boter ham. En 't is dan gewoonlijk de vliegenkast met de restjes van het vorige middagmaal, die haar wel eenige ruimte van keus overlaat: er staat meestal wel een schaaltje koude aardappelen, wat droge gekookte r^jst, mis schien ook een overschotje van vleesch of van visch alles te klein van omvang, om het nog weer in het middagmaal te pas te brengen, maar juist geschikt als een aanvul- linkje bij de boterham. Veel tijd en veel toegevoegde ingrediën ten mogen dergelijke restverwerkingen niet van ons vragen; ze moeten in een verloren half uurtje zoo onder het koffiezetten door te maken zijn en ze moeten zich te vreden stellen met de toevoeging van een voudige hulpmiddelen, die in iedere provi siekast te vinden zijn: wat kruiderijen, wat Maggi's Aroma misschien, een uitje, wat fijngehakte peterselie. Geheel aan het doel beantwoorden o.a. de eenvoudige, smakelijke aardappel- of rijst koekjes, die we in de koekenpan bakken en waarin we zelfs nog verschillende varia ties kunnen aanbrengen in verband met de hulpmiddelen, die tot onze beschikking staan Een paar voorbeelden wijzen gemakke- fijk den weg aan. AARDAPPELKOEKJES (4 pers.) 500 G(1 pond of 8 k 10 stuks) koude gekookte aardappelen, 1 uitje, 2 afge streken eetlepels boter, 1 ei, snuifje peper, zout en nootmuskaat, 1 eetlepel melk, 1 theelepeltje Maggi's Aroma, een paar lepels paneermeel. Maak de aardappelen goed fijn (zonder klontjes), vorm er met den eierdooier, de melk, de Maggi's Aroma en de kruiden een goed samenhangend, gelijk mengsel van en maak daarvan balletjes (ongeveer 8 stuks). Sla met de hand de balletjes iets plat, dompel ze dan in het overgehouden eiwit, dat met een paar theelepels water losjes uit elkaar is geklopt (niet schuimig), wen!el ze rondom in paneermeel en bak ze in de koekenpan met de heele boter aan beid# kanten mooi bruin en croquant. AARDAPPELKOEKJES (zonder ei) Maak een restje koude gekookte aardap pelen lijn, geheel zonder klontjes; meng er naar smaak wat geraspte ui, wat peper, noot muskaat, zout en Maggi's Aroma door, ea kneed het mengsel dan met zooveel bloem, dat een goed samenhangend geheel wordt verkregen, vooral niet vochtig. Vorm er een dikke rol van (op een met bloem bestoven broodplank b.v.) en snijd die in plakken. Bak de plakken in de koekenpan met wat heete slaolie, of boter aan weerskanten bruin. Gebruik, nadat de korst aan weers zijden gevormd is, een zacht vuur, zoodat het rauwe meel ook in het inwendige gaar kan worden. RIJSTKOEKJES (4 personen.) Ongeveer 400 G. (4 kleine theekopjes) koude droge gekookte ryst, 1 uitje^ 1 afgestreken eetlepel dikke tomaten- purée of 2 volle eetlepels geraspte kaas, 1 ei, ongeveer 1 eetlepel bloera, wat zout en nootmuskaat, misschien wat peper, 2 theelepels Maggi's Aroma, 2 afgestreken eetlepels boter Vermeng de droge ryst met het geklopte ei, het geraspte uitje, de tomatenpurée of de kaas, de bloem, de kruiden en de Maggi's Aroma, zóó, dat alles samen een goed aan alkaar hangende massa vormt. Verdeel het in acht gelijke stukjes, vorm die tot balletjes en sla ze wat plat. Bak ze in de koekenpan met d£ heete boler aan weerskanten goudbruin, maar gebruik een niet te fel vuur, zoodat het rauwe meel tijd heeft om gaar te worden. door Ernst Wichert. 13. Kraupat was opgesprongen en liep rond £n de kamer, van tijd tot tijd zijn hoofd met bei z'n handen beetpakkend. Hij stiel grom mende geluiden uit, proestte tusschendoor als iemand die water ingeslikt heefi, tikte den schrijver op de schouders en liep weer verder. Hij was vnurrood in 't gezicht. Szamaitat knikte bevredigd „Ja, ja het is duidelijk, het klopt". „Neen", stootle de molenaar er met ge weld uit, „dat geloof ik niet, dat zou „Een duivelsche streek zou 't zijn, vrind je, een echt duivelsche streek. Maar dat is hem toevertrouwd. Als hij niet zoo'n kwaad aardig, geniepig, sluw beest was, meen je, dat hij dan zijn dochter zoolang verloochend zou hebben/ Dan zou hij je toen al op je huid gegeven hebben, toen zij in het water gesprongen was. Ik zeg je, het klopt „Maar dat zijn toch slechts vermoedens „Vermoedens ilet zijn aanwijzingen. I.aat my maar begaan, Endrik. Ik zal je een brief opstellen, die den veldwachter Krause beval len zal. Wat er verder gebeurt, gaa. jou niet aan. Wil de rijksadvocaat er niet op ingaan, dat is zijn zaak. Maar dan heb jij je plicht gedaan. Niemand kan je iets ten iasie leg gen. Kom vanavond terug voor de onder- teekening. Ik wil nog een dutje doen om heelemaal frisch te zijn. Over 't geld van de verzekering praten we later wel. Je zult zien, ik bezorg het je. W!at scheelt je? Je hijgt naar lucht, alsof je geworgd wordt. Ja, ja. Gisteren ging he^ er een beetje erg toe. Een paar uur slaap zullen jou ook geen kwaad doen. Mijn oudje ha, ha, ha. Wlees blij dat je een zachte vrouw hebt. Enfin mijn bochel kan wat verdragen". Het leek den molenaar vergeefsche moei te om hem nu tot andere gedachten te bren gen. Hij nam zich voor, 's avonds, als Sza maitat zijn roes uitgeslapen had, nog eens verstandig met hem te praten en den brief in elk geval niet te onderteekenen. Daarom bracht hij nu maar geen bedenkingen meer te berde, ging naar zijn moeder, die in 't geheel niet meer over de zaak sprak, en alleen vroeg, wanneer hij met den weder opbouw van den molen dacht te beginnen, keek ook naar zijn vrouw, in de hoop haar vandaag wat vriendelijker gestemd te vin den, en praatte een poosje mei Mare op de bank voor de huisaeur. Rertna verzorgde het middageten, riep Mare en zei dat vader mee kon eten als nij wou. Dat bracht zij hem over. liij ging dan ook aan tafel zitten, maar het was een treurige maallijd. In het tuchthuis had üet eteu hem beter gesmaakt. Zijn vrouw sprak, benaive het tafelgebed geen woord. uij stond gauw op en gmg naar de kroeg om zijn sciiuld te betalen. Daar vond hij in den üeroergier een gezel- ligen kameraau. Tenminste, daarvoor nield hij hem nu. Maar al gauw dreef de ourust hem weer voort. Hij meende zijn volden eens te moe ten bezichtigen, die voor een deel, ver van den molen aflagen, en besloot, dadelijk niet het verst verwijderde te beginnen. Zoo ver liet hij, buiten het dorp, den landweg, en volgde een diepe sloot, die het water van vele zij slootjes opnam. Deze liepen tot een groote lange, iets hooger gelegen vlakte en gingen daar grootendeels over in vlakke voren die eerder ten doel schenen te heb ben grenzen te trekken dan water te loozen. Die vlakte was de vroeger gemeenschappe lijke weide, weinig vruchtbaar land, zandig en steenachtig, met heidekruid en lage ber- kenstruiken begroeid. Daar stond ook het oude herdershuisje, een lang, laag gebouwtje onder een stroodak, dat boven den vroe- geren stal nog slechts het kale balkwerk ver toonde, maar ook naar den voorgevel heen, geheel en al met mos begroeid was, waar uit bosjes gras, blauwe klokjes en roode klaprozen opschoten. Kraupat zag het van verre en herinnerde zich, dat Ilsze Balnus daar woonde. Hij liep even tot de omhei ning, draaide zien om en keerde het den rug toe. Toen meende hij echter, dat hij moest nazien, of zijn bosciije gedurende zijn afwezigheid ook geplunderd was. Daar gmg hij dus heen, op de laatste grensvlakle. Al liep hij ook nog zuo langzaam door het bosciije, naar reents en linns spiedend naar de stompen, toen moest hij wei geiei- denjk het herder snuis je naderen, dat zich af ea toe voor hem scheen te verneigen ach ter het jonge berkengroen. Pio.seiing zag hij liet op tweehonderd pas voor zich. Aan den achterkant was op veel plaalsen het leem uit den muur gevallen en niet eens was elk gat met mos ges.opt. Twee stokken steun den den gevel boven de lage, tweedeeiige deur. Een haag van oude struiken sloot een tuintje in, dat eenige groentenbedden be vatte. In den hoek schoot de zonnebloem hoog op. Een klein aardappelveldje lag al buiten de omheining. De molenaar kon vanwaar hij stond, de open ruimte tusschen huisdeur en struiken haag goed overzien. De bovenhelft van de deur stond open en raakte den muur op de gesloten benedenhelft leunde de bewoonster van het huisje, het ronde hoofd met de blonde vlecht ais een krans er omheen, en het krachtig gebouwde bovenlijf ver voor overbuigend. Zij had een eind garen in de hand; onderaan was een lap gebonden en dat maakte ze tot aardig speelgoed voor vjjf jonge katjes, door het uit te werpen en dan weer met rukjes in te halen. De sierlijke kleine diertjes met hun glinsterende oogjes en stouipneusjes schoten er op toe en rolle bolden over mekaar heen, probeerden de klauwtjes of loerden voorzichtig op eemgen alstanu, toi bet ondier zich weer in bewe ging zou zetten. Dal moest wel koddig zijn oui te zien, want ilsze kon niet genoeg krij gen \an net spelletje, en vaak onuerurak zij tiaar zacbt-neuriend zingen door een luiden iaën Dal werkte aanstekelijk. Uok Kraupat wien net in l gebeel mei vroolijk te moede was, moest meedoen. Zij keek op en her- kenue hem, maar liet zich heelemaal niet storen bi haar prettige bezigheid. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 7