Wat brengt de toekomst? 2e BLAD AKKERTJES Voor Zelfscheerders Een interessante politieke voorspelling. Komt er opleving VEREENIGING VERBETERING VAN HET GEITENRAS. Moe en maf een kou gevat? AKKER.CACHETS AANPASSING. ZEEITWBCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 17 JANUART 1986. No. 8. Ons Bulten- landsch Overzicht mm Politiek ach, schei uit over politiek... ik heb mijn bekomst van de politiek. Zoo hooren wij den lezer reeds mopperen als hii het eerste woord van dit stukske ziet. Ja maar, waarde heer of waarde mevrouw too zouden wij willen antwoorden lees nog een oogenblikje verder. Het is toch niet zoo saai als het wel lijkt, dat politieke gepraat. Politiek, wij geven het toe, is een raar ding je kunt er van alles mee doen en er wordt ook helaas van alles mee gedaan. Er wordt veel mee gedaan wat verkeerd is. Maar een sleutel is nog niet slecht omdat do inbreker haar gebruiktde fout zit niet in de sleutel, maar in den man, die haar (hanteert. Zoo gaat het vaak ook met de politiek. o— U mag het jammer vinden, maar de poli tiek beheerscht ons leven. De politiek, de groote internationale politiek maakt uit, of wij volgend jaar nog in staat zullen zijn, voor ons gezin te werken of dat wij tot het steeds aangroeiende leger der werkloozen zullen behooren. Die groote politiek maakt ook uit en dat is eigenlijk nog veel voor namer of onze kinderen over idem zoo veel jaar nog zullen leven. Misschien trekt U een ongeloovig gezicht, maar dat is toch heusch niet noodig. Denk even na en ge hebt de oplossing van dit op hel oog vreem de raadseltje. Laten wij het samen doen laten wij samen de internationale toestand van het oogenblik even onder het oog zien. Het is heusch niet zoo vervelend, zoo saai. Het is heusch niet onbelangrijk en hel is ook niet zoo ingewikkeld, dat een gewoon mensch er met zijn huis- tuin- en keuken petje niet „bijzou kunnen. o Daar gaat ie dan Italië het land van Mussolini is een oor log begonnen in Afrika. Waarom de Duce dat gedaan heeft Daar is een boom apart over op te zetten de een zegt hierom, de ander beweert daarom. Maar de rechte reden weet Mussolini alleen hij heeft wel veel woorden gebruikt om ons die reden zoogenaamd te vertellen, maar daar is zoo veel op af te dingen, dat niemand die woor den gelooft. Laten wij maar gerust vaststel len, dat hij de werkelijke reden nog aan niemand vertelt heeft. Dus Italië voert een oorlog en moet daartoe zijn soldaten en de geweldige uitrusting van een modern leger vervoeren over een afstand van Amsterdam naar Rome om in een voor Europeanen haast on verdragelij k klimaat een oorlog te voeren tegen inboorlingen, die het land op hun duimpje kennen. Italië verliest dien oorlog, dat staat vast. Italië is nu al bezig er aan dood te bloeden de verzorging der troepen het vervoer van de duizenden soldaten en de verschrikke lijke hoeveelheden oorlogsmateriaal zuigt de beste krachten (economische en financiee- le krachten) van het land weg. U weet mis schien, dat bij het Suezkanaal een commis sie haar handje ophoudt en ieder Italiaansch schip, een stevige tol laat betalen Vele, vele millioenen guldens heeft Mussolini reeds aan tol laten voldoen en die lieeren van de kanaalmaatschappij lachen zich slap natuurlijk, want zij krijgen dit jaar een ex tra dik dividend uitgekeerd. De een z'n dood is den ander z'n brood nietwaar. Ita!lie, dat zijn leger op het oogenblik in de modder van Abessinie vastgewerkt heeft zitten, krijgt dopr het verlies van dezen oorlog economisch, financieel maar vooral moreel zulk een tik, dat hel er in jaren niet van bovenop komt en voorshands als groo te mogendheid in Europa heeft afgedaan. Het petroleumembargo, waarover de Vol kenbond Maandag gaat beraadslagen kan dat proces alleen maar een beetje verhaas ten. Misschien is Italië achteraf wel blij, dat de rest van de wereld alle petroleum zal tegenhouden het kan zich dan op de borst slaan en zeggen „Het is mijn schuld niet, dat ik de Abessijnsche oorlog verloren heb. Als jullie mij petroleum had laten koopen had ik de zaak best voor elkaar gekregen. De Italianen beminnen den grooten mond en het geweldige gebaar. Maar de wereld kijkt natuurlijk door dat doekje voor het bloeden 'heen en wendt daarna het oog van Italië af. Zijn rol is uitgespeeld. j U wilt weten, hoe dan de positie van Mussolini zal zijn Afwachten, lezer, er kan in dat land waar de citroenen groeien veel gebeuren. Nog even een opmerking over dat petro- leumverbod Het zou heel goed zijn, als de regeerin gen daarmede een einde maakten aan den oorlog, niet alleen omdat elke oorlog een misdaad is, maar vooral ook om het effect van een overwinning van het zwarte ras op het blanke te voorkomen. Vergeel niet le zer, dat millioenen en millioenen zwarte en nruine menschen nauwkeurig den strijd daar onder den regen in het modderige land gadeslaan. Een overwinning van de zwarten op de blanken, die op het oogenblik nog heer en meester spelen over die gekleurde rassen zou het eeuwenoude geloof aan de supprematie van den blanke (dat trouwens in en na den wereldoorlog reeds hevig ge schokt is) doen verdwijnen. En dat zou voor de gansche wereld onberekenbare gevolgen hebben Volgende week gaan wij verder W bensdag vergaderde de Prov. Ver. op de bovenzaal van Café „de Eendracht" te Middelburg. Onder applaus deelde dei heer Rottier mede, dat de voorzitter Mr. P. Diele- man Sr. in die functie werd herbenoemd. De voorzitter deed hierna de volgende me- dedeelingen. Het ledental steeg tot 3140 waar door deze vereeniging naast de Z.L.M. de grootste der provincie is. Het getal geiten bedroeg 5321. In 1910 was dit aantal in deze provincie 2000. De vee stapel is dus aanzienlijk vooruitgegaan, ook in kwalitatief opzicht. De ver. telt 64 afdee- lingen, het ledental is sinds vorig jaar met 606 vooruitgegaan. Op 57 plaatsingen werden keuringen ge houden met 1514 dieren van de witle kleur 1094, ongehoorenden 1152. De belangstelling en samenwerking tus- schen bestuur en leden was uitstekend. De stallen van het fokstation werd eenigszins uitgebreid. De veestapel verkeerde in een uitstekende gezondheid. Een bijzonder woord van dank bracht spr. aan den heer Sietema voor diens algemeene volle medewerking. De secretaris bracht in een duidelijk en uitvoerig verslag, rapport over de vele en belangrijke verrichtingen der ver. uit. Onder dankzegging vastgesteld. Het boekhoud-bureau der Z.L.M. bracht rapport uit over het gevoerde financieele beheer. Dit beheer was gezond gevoerd, hoewel een belangrijk tekort moei worden opgehaald, staan daartegenover toch zeer belangrijke beziitingen. De jaarrekening der P.V. werd onder goedkeuring vastgesteld, alsook die van het fokstalion. Verschillende begrootingen werden onveranderd goedge keurd. Bestuursvoorstel rentelooze aandee'en uit te geven werd na ampele toelichting besloten Het bestuursvoorstel tot wijziging van art. 1 van het huish. Reglement als volgt: „De geitenhouders die lid zijn van de Prov. vereeniging worden tot af deelingen samengevoegd. Als regel worden de leden bij die afdee- lingen ingedeeld, welke in We gemeente hun- Als een gevoel van onbehaaglijk heid U overvalt met koude rillingen en zoo'n doffe hoofdpijn, ga dan naar huis en neem een 'AKKERTJE" Die beginnende verkoudheid zult Ge dan in den aanvang veriagen enmor- gen zult Ge "AKKERTJES" prijzen. Nederlandsen Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Griepf rheumaiiscne pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, ent. Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Po/gons recept van Apotheker Dumont „Hebt U wel eens opgemerkt, dat de ■meeste dingen, waarvoor wij een vrees koesteren, nooit gebeuren Of, als zij ten slotte wel plaats vinden, lang niet zoo ver schrikkelijk erg zijn als wij ons aanvanke lijk hadden voorgesteld?" vroeg ambtenaar Vlierhout, terwijl hij gracieus aan zijn glaasje nipte. „Daar heb je gelijk in", zei bakker Klaas- sen overtuigd. „Toen ik laast een beetje bo ven mijn theewater thuis kwam, was ik ra zend bang, dat mijn wijf ik bedoel mijn vrouw kwaad zou worden en een boetpre dikatie zou afsteken. En wat gebeurde er?" „Je vrouw durfde niet", grinnikte Prik kels. Klaassen werd rood, want het heele dorp weet, dat mevrouw Klaassen naar het woord van Vondel, „duizend mannen te erg" is haren bakker incluis. „Er kwam geen scheldpartij", vervolgde Klaassen, den kleinen kleermaker negee- rend, „Er gebeurde niks. Mijn vrouw sliep. Ik had mij voor niemandal ongerust ge maakt". Ambtenaar Vlierhout knikte. „Dat doen we meestal. Wij maken ons bezorgd om din gen, die toch nooit gebeuren. Daar heb je de aanpassing nou. Ik heb salaris-verminde- ring gehad moet mij aanpassen". „Dat moeten wij allemaal iedere bur ger, iedere werkman", zei Prikkels. „In het eerst zie je er als een berg te genop. Je denkt, dat je geen afstand kunt doen van oude gewoonten van je goede sigaar, je aardige, maar dure krant, je da- gelijksche borrel. En in het eerst, nou eer lijk gezégd, dan smaakt een goedkoopere sigaar niet best, dan mis je de krant, die je opgezegd heb omdat je die extra riks per maand moet besparen. En het doet je on wennig, aan, dat je tweede borrel per dag niet meer komt. Maar na een poosje ben je over die verandering heen dan ben je even tevree met je mindere sigaar als vroe ger met de dure, dan lees je met evenveel plezier de kleinere krant inplaats van het groote dagblad en vindt je een kopje thee we! zoo goed als een borrel. Aanpassen, mijne heeren, is een kwestie van aanpakken en wennen". „Je went aan alles zelfs aan het han gen, als je 't lang genoeg volhoudt", meen de Klaassen. „Maar waar je als zakenman niet aan went, is het wegblijven van je klanten. Al die aanpasserij is niks voor den middenstander. De menschen koopen niet meer ook niet al hebben zij nog geld en geen aanpassing noodig". „Jullie moeten ook aanpassen", zei amb tenaar Vlierhout. Maar toen kreeg hij een aanval op twee fronten, van Klaassen en Prikkels. Al za ten zij elkaar altijd in het vaarwater, als zakenlieden waren zij het eens, want de handel kent geen vijandschap alleen maar winst en verlies, zoolang er tenminste geen concurrentie aan te pas komt. Vlierhout moest tal van sarcastisch gestelde vragen beantwoorden. Hoe moest men aanpassen als het leven duurder, de belasting hooger, de vaste bedrijfslast niet minder, maar de nering wel steeds kleiner wordt „Jullie ambtenaren bennen best af", riep Klaassen jaloersch. „Altijd je centjes op tijd en pensioen toe". „Neen, dan wij, uitgemergelde midden standers", danste Prikkels op zijn stoel. De arme Vlierhout werd er beduusd van. Hij had booze geesten opgeroepen, die hij niet kon bezweren. Een beetje benauwd keek hij rond. „Aanpassen, Vlierhout", adviseerde ik luchtig. „Huil mee met de wolven in het bosch. De fout zit nergens anders, dan dat die middenstand nog droomt van de goede tijden van weleer dat hij niet wil zien, dat de tijden veranderen. Laat ze maar schreeuwen". Toen had ik het gedaan. Een hevig, op gewonden debat over de aanpassing volgde. En toen het sluitingstijd was had Klaassen in zijn opwinding vier katsjes meer gedron ken en drie sigaren meer gerookt dan op andere avonden. Vanwege de aanpassings- noodzakelij kheid. PLEUN ZEELAND. Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos ner woonplaats gevestigd zijn of in de dichls- bij gelegen gemeente. In bijzondere gevallen is het Dt;-bestuur der P.V. bevoegd de be grenzing der afdeelingen te bepalen en te vens aan bepaalde persoen toe te staan lid te worden van een andere afdeeling dan in de eerste alinea is bepaald. De besturen der afdeelingen zijn ver plicht zich bij deze beslissing neer te leggen en daarna te handelen, behoudens beroep op het bestuur der P.V., werd besproken. De afd. Baarland vroeg het tarief van dekgeld uniform voor alle afdeelingen te stellen. De secretaris voerde hiertegen pracUsche oezwaren aan. De heer Rottier wilde gratis laten dek ken in bijzondere gevallen bij een bok van een lid uit een andere afdeeling en het dekgeld in zijn afdeeling naar ge woon tarief te laten betalen. Voor deze gevallen formuleerde de voor zitter een aanvulling van het voorstel. Axel vroeg voor dergelijke gevallen de afdeelingen naar eigen goeddunken te laten handelen. Na nog eenige bespreking werd het voor stel van liet besluur met de aanvulling werd z.h.st. aangenomen met A el tegen. De prijs van de aan te koopen bokjes voor 1936 werd als vorig jaar gehandhaafd. De heer Sietema bracht verslag uit van de gehouden keuringen. Algemeen was de indruk gunstig. In de 57 plaatsen, met ge- midd. op komst 261/2 grit Per keuring, het hoogst tot nu toe bereikte cijfer. Op ver schillende plaatsen hielpen de prijzen aan een goede aanvoer. De melkopbrengst is gemiddeld vooruit gegaan, hoewel het product nog veel te ver beteren is, vooral op Walcheren. Laat men bij aankoop letten op de afstamming van een goede melkgeefster. Ook de bouw speelt een rol van beteekenis, alsmede een goede voedering. Kringkeuringen 'vonden niet plaats, we gens financieele redenen. Verslag van de commissie van toezicht op het fokstation uitgebracht was alleszins bijzonder gunstig en het beheer goedge keurd, tot verschillende verbeteringen voor het onderhoud der gebouwen werd in het rapport geadviseerd. De heer Jobse, aftredend lid der com. van toezicht, werd voor zijn keurig verslag doch ook voor zijn gehouden toezicht in die drie jaar, In de plaats van de heer Jobse werd de heer Poppe tot lid v. d. commissie benoemd. De voorzitter hield een - inleiding over „De beteekenis der geitenhouderij voor on zen tijd". De geit genoemd de koe van den arbeid is van veel beteekenis voor den arbeider. Practisch alles van haar is nuttig. Haar vleesch, melk, boter, haar huid, mest, zijn nuttig, zij is met zeer weinig tevreden. Een der belangrijke maatregelen tot be houd voor onze arbeidersstad is onze Gei tenhouderij, van sociaal economisch opzicht van groot belang. In de strijd om het bestaan worden de belangen der landarbeiders ten achter ge steld bij de arbeiders uit de stad en de be schutte bedrijven. Een der middelen op eeu- nige verlichting bij de landarbeider te bren gen is de Geitenhouderij ook van zedelijke beteekenis. Dank zij dieper denken en wer ken van warm voelende mannen als Zwager man, Sietema en v. Sluis werd in dit opzicht voor Zeeland zeer veel bereikt. Hen bracht spr. een eere saluut. Hierbij werd veel steun van andere medewerkers ontvangen inzonderheid ook van de Prov. Staten der provincie. Inzonderheid wees spr. op de beteeken is volle resultaten, die door de or ganisatie ten behoeve van de fokkerij en productie werd bereikt. Het houden van een geit heeft vele voordealen voor het gezins- en maatschappelijk leven van den arbeider, wat spr. nader uiteenzette. Het aantal gezinnen dat in onze provincie deze voorrechten geniet bedroeg 3000 en zal door Prov. Staten worden uitgebreid tot5000 De melkproductie is thans ongev. 4.(M0090 Liter of wel 3V2 Liter melk per dag per ge zin. Waar er 18.500 arbeiders zijn 'alt de>e geitenhouderij in onze provincie nog uil te breiden. De fokkerij van de Zeeuw et; e geit is technisch verreweg het beite van wat op dierengebied in ons land voorkomt. Dil gaf spr. met meerdere gegevens nader aan. Uit dat vele blijkt, van hoe groote beteekems de geit is uit sociaal en economisch oogpunt. De geit, het trouwe huisdier, is daarnaast nog in trouw, aanhankelijkheid, sobir, be hendig en tevreden. Is zij niet in menig op zicht een eminent voorbeeld voor ons? Er ligt een groot voorbeeld in, ook om te leeren samen en medewerken met an le ren. Dan wordt de maatschappij maatscnap en kameraadschap. Deze eenvoudige vereeniging en werk zaamheid zij in onze Zeeuwsehe samenle ving een lichtend voorbeeld. De secretaris deed enkele mededeelingen over het verkoopbureau. \Ta rondvraag sloot de voorzitter onder de oeste wens ;hen voor de vereeniging in 1936.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 5