Gesol met den Gulden. ASPIRIN waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad 42e Jaargang VRIJDAG 17 JANUARI 1936 No. 3 ALGEMEEN-WEEKBLAD WESTELIJK ZEELAND s Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. gaaf hef nietlangerl Evt Verkouden, hoesten, tranende ogen. Hier neemf men: LIED VAN DE WEEK TOEKOMSTBEELD. MEUBELEN EN ST0FFEERWERK Zeeuwseh Tlieuwsbla a VOOR Uitgave: N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o bureaux van redactie en administratie: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg agenten in alle plaatsen ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct. CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Je kunt tegenwoordig haast geen krant meer in handen nemen of je leest er lan- ga stukken in over de devaluatie van den gulden. Ik heb al eens geprobeerd heel serieus geprobeerd er achter te komen, wat dat nu eigenlijk zeggen wil. Ik heb de arti kelen gelezen, ik heb ze bestudeerd, ik heb tnijn wenkbrauwen opgetrokken, ik heb eens over mijn kalen schedel gestreken en eerlijk gezegd ik heb er geen jota van ge snopen. Het gaat mij boven mijn petje. Dat is heelemaal geen bezwaar, want ik heb wel bemerkt, dat de geleerden het over die devaluatie lang niet eens zjj,u. En neem van mij aan zoolang de geleerden het er niet over eens zijn is het voor een gewonen burgerman onbegonnen werk om zijn ver stand over de zaak suf te prakkedenken. Hij komt immers toch niet achter het wa re, als zelfs de geleerde heeren er niet ach ter kunnen komen? Ik houd mij bij het oude; mijn vader zei altijd „Jongen, een gulden is een gulden, waarmee je een heeleboel kunt doen zoo lang je hem in je handen hebt. Maar als je hem aan stukjes breekt of hem kwijt bent, dan kim je er niets meer mee doen". U ziet, mijn vader wist het. Toen ik een kleine jongen was, knikte Ik heel gehoorzaam, als mijn vader dat zei. Toen ik wat ouder werd en het precies evengoed dacht te welen als hij, antwoord de ik eens 'n keer „Ja maar vader, als mijn gulden uitge geven is, dan heb ik er wat mee gedaan. En daar is toch die gulden voor?" Waarop mijn vader zei, dat ik een eigen wijze wijsneus was, die nog heel wat moest leeren om de waarde van het geld te be grijpen. U ziet, mijn vader wist het. 't Is jammer, dat ik hem niet meer kan vragen, hoe hij over devaluatie denktik zou vast een zeer practisch antwoord gekregen heb ben. Nu hij niet meer leeft houd ik het wat dien gulden betreft maar met onzen minister-president Dr. Colijn. Hij is een man, die het weten kan en die het wee» ook en die daar is heel Nederland van overtuigd het waarachtige belang van Jand en volk op het oog heeft. Ook met het handhaven van den gulden. Kjjk, misschien blijkt later, dat hij het het verkeerde einde had. Wat ik intus- icuen nog niet geloof, hoor, laat ia dat er direct bijzeggen. Maar een heel Knap mensch fc ook maar een mensch. Wlelnu, dan zal hem later altijd nagegeven moe.en worden, dat hij gehandeld heeft uit rotsvaste eerlij ke overtuiging en dat hij voor die overtui- tuiging pal heeft gestaan, zelfs in de groot- •te moeilijkheden. En 'tjonge, als je zulk een getuigschrift meekrijgt, dan kun je te vreden zijn al zijn misschien al je idea len vergruizeld. 4 BAZUINBLAZER. WALCHEREN COLLECTE BLINDEN. Evenals andere jaren wordt ook dit jaar wederom gecol lecteerd voor de 150 blinden, tewerkgesteld in de bekende Inrichting, Plantage Midden laan 64 te Amsterdam. De Vereeniging streeft er naar den blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maatschappelijk le ven te kunnen handhaven, opdat zij hun ge mis zoo weinig mogelijk zullen gevoelen. Om dit doel te bereiken wordt aan de blinden voor hun arbeid een bescheiden loon uit betaald, waardoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De Vereeniging beschikt tevens over een In'ernaat voor al leenstaande vrouwelijke blinden. Voor het uilkeeren van bovenbedoelde loonen is veel geld noodig, waartoe ook een beroep op U wordt gedaan. De Vereeniging hoopt dat de inwoners van AAGTEKERKE, WESTKA- PELLE, MELISKERKE en SEROOSKERKE met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. De colletec wordt gehouden op Maandag 20 Januari a.s. en volgende dagen. VLISSINGEN. EEN BELANGRIJKE ORDER. De Kon. Pakketv. Mij. heeft aan de Kon. Mij. „de Schelde" opdracht gegeven voor den bouw van een 3 motorig schip, groot 12000 ton. Hiermede is een belangrijke order verkregen en zijn voor enkele jaren de werk zaamheden op dit bedrijf weer verzekerd. Vrijdagmorgen sloeg op den Koude- kerkschcn weg een paard op hol. Op het Bet je Wolffplein trachtte een agent het dier te grijpten. wat niet gelukte. Na het per fiets te hebben nagereden gelukte het echter op het Bellamypark. De groentewagen waar voor het dier gespannen was, is zwaar be schadigd Gelukkig bleven persoonlijke on gelukken uit. Mej. J. E. Gaastra slaagde voor het prak- tijk-e-amen Duitsche handelscorresponden tie; de heer J. Post voor het e^iamen Engel- sche handelscorrespondentie. Aan onzen oud-stadgenoot, de heer H. d Andriesse te Brussel, is vergunning ver leend tol het aannemen van het Ordeteeken van het groot officierskruis der Orde van Leopold II van België. Op 9 Januari vierde hot regiment Kust- artillerie zijn 122sten jaardag, waarom op de Bomvrije Kazerne de vlag wapperde. De 2e schoolcompagnie heeft dezen dag op feeste lijke wijze herdacht. De commandant van het regiment, de luitenant-kolonel J. H. C. Bentz van den Berg was ervoor uit den Helder gekomen. De dag werd begonnen met een voetbalwedstrijd. Na het middag eten waren in de kazerne wedstrijden georga niseerd. Overste Bentz van den Berg hield een lezing over „Kustverdediging". Des a - vonds was er in de Schouwburgzaal der Bomvrije Kazerne een feestavond. ONZE HAVEN Staat van het aantal en de inhoud van de schepen, welke gedurende het jaar 1935 in de buitenhaven van Vlissin gen hebben gemeerd. 1796 zeeschepen met 2.073.551 netto reg. ton; 563 binnenschepen met 508 003 tonnen draagvermogen; 369 schepen van de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland" met 415.353 netto reg. ton; 5415 schepen van den pro vincialen stoombootdienst op de ^tester- schelde 1.173.058 tonnen draagvermogen; 473 schepen van de Kon. Ned. Marine 252.778 M3 en 426 loodsvaartuigen met 136.056 M3. De Heer J. van Belle is benoemd tot kweekeling met akte aan de Geref. School te Zaamslag. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek heeft Zaterdag weder hare zalen beschik baar gesteld voor een tentoonstelling van de Wereldbibliotheek. DRIE S i LDLN TURN WEDSTRIJD. Za terdag vond te Vlissingen de jaarlijksc.be ont moeting plaats tussclien de vertegenwoordi gende turnsters en turners van Vlissingen Goes ed Middelburg. Des middags werden in het gymnastieklokaal der school in de Bouwen Ewoutstraat de nummers ringen, paard, paardsprong voor dames en heeren en rek voor dames afgewerkt. Des avonds werd ii et programma voortgezet in Britan nia voor een geheel bezette zaal. De aanwe zigen volgden niet groote aandachl de ver schillende oefeningen en beloonden meer- het product van vertrouwen i uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 tabi. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. malen met luid applaus een goede prestatie. Terwijl Vlissingen in 1935 met slechts een minimum verschil winnares werd van den wisselbeker de cijfers waren toen Vlis singen 783, Goes 7821/2, en Middelburg 771 1/4 thans was de zege groot. Reeds bij het eerste nummer ringen gam Vlissingen een voorsprong van 6,1/4 punt op Goes en zij wist dit geleidelijk op te voeren. De uitslag van den middagwedstrijd was Vlissingen 441, Goes 424,1/4 en Middelburg 383 p. Middel burg had toen reeds een grooten achter stand, welke gedurende den avond nog steeds groeier zou worden. Ook Goes slaag de er niet fti haar achterstand in te loopen. Zij heeft echter waardig partij gegeven en als zij op denzelfden voet voort gaat, zal zij Vlissingen een volgende maal zeer bedrei gen. In hooge mate spannend was de strijd, welken Melkman van Vlissingen en de Keij- zer van Goes om de hegemonie voerden en de spanning bereikte wel haar hoogtepunt toen zij resp. 82 en 80,3/4 hadden behaald, en de Keijzer zijn magnifiek werken aan het rek zag beloond met 19 punten. Melkman liet zich echter aan het rek van zijn beste zijde zien en zag zich ook 19 punten toege kend, waardoor hij het hoogste aantal pun ten 101 van den geheelen wedstrijd behaalde. Bij de dames was dit mej. Peeman uit Vlissingen, met 1001/2 punten, zij gaf ook uit stekend werk te1 zien, en stak verre boven haar concurrenten uit. Bij Goes waren de hoogst geplaatsten mej. G. JL Swart met 80,3/4 en de heer de Keijzer met 99,3/4 p., bij Middelburg mej. A. Acda en K. Vermeu len beiden met 80,3/4 en de heer Louwerse met 701/2 p. Na afloop kon de jury, die voor de da mes bestond uit de heeren K. Verkooyen te Breda en K. de Vries, Middelburg en voor de heeren uit de heeren L. v. d. Steen te Vlissingen en C. F. J. v. d. Zilver te Tilburg, den volgenden uitslag bekend maken: 1. Vlis singen, 5 best geplaatste dames, 424,1/4, idem heeren 396,1/4, totaal 8201/2; 2. Goes resp. 390074, 394,1/4, 7841/2; Middelburg resp. 398, 318,1/4, 716,1/4. Hierna vereenigden alle deelnemenden zich met hun leiders op het tooneel. De heer F. G. Lemmers, voorzitter der V. T. V. die ook een openingswoord had gesproken, complimenteerde de winnende ploeg en verheugde er zich over, dat de prestaties zoo e.l verbeterd waren. Vlissin gen heeft den beker nu 2 keer achtereen gewonnen en zal die het volgend jaar weer moeten winnen om hem te kunnen behou den. De medaille, welke was uitgeloofd voor de ploeg, die de meeste zorg aan kleeding en optreden had besteed, kon spr. niet uit reiken, daar zonder onderscheid aan alle ei- schen was voldaan. De heer J. J. Th. Bakker, voorzitter van de Zebra, overhandigde vervolgens den be ker met toepasselijke woorden aan den lei der van Vlissingen. De burgemeester \an Vlissingen had een medaille beschikbaar gesteld voor de best geplaatste turnster, die de heer Bakker aan >nej. Peeman overhandigde, evenals een medaille voor den best geplaatsten turner aan den heer Melkman. (Zeeuw.) Twee persberichten. Na Den Haag heeft thans ook Rot terdam op enkele scholen zijn lucht- vaartonderwijs gekregen... De Meteorenschool te Amsterdam- Noord heeft het schoolschaken thans officieel ingevoerd. door Guus Betlem Jr. Natuurlijk, het is prachtig, ja, Ik zal het niet weerleggen, Doe 't onze menschen maar eens na, Zoo hoor ik U al zeggen... De vliegsport is in Nederland Verbazend hoog gestegen, Maar ook het spel van 't scherpst verstand Heeft thans z'n deel gekregen. En 't hééft z'n nut ('k ontken het niet.) Dit onze jeugd te leeren... Alleen, ik denk aan het... verschiet, En... dat het kan verkeeren. Wlant recht is recht, zoo zeg ik maar, En ik kijk met genoegen Toch óók naar onze... voetbalschaar, Die wint van alle ploegen. Die pas nog een prestatie gaf, Waar ieder van kan leeren, Is dan een opleiding thans af Door zóóiets te passeeren? Welaan dus, zooals ik al zei: Het één zoowel als 't ander, Een... voetbal-les dus óók erbij. Zoo'n uurtje met elkander, Edoch, het Vaderland is rijk Aan méérdere kampioenen, Geeft op de scholen daarvan blijk Tot heil der sportlegioenen Twee uren zwemles in de week Dat mag er minstens wezen, WUjl onze zwemsters naar steeds bleek Geen tegenstanders vreezen. En als een hulde aan... den „Pijn" (Nietwaar? Ook één der velen) Dient in de toekomst dit terrein Ook in de buit te deelen En krijgen we nog eens wellicht Een tafeltenniswonder Dan één uur op z'n minst verplicht, Geen leerling kan er zonder... En is er dan... (een kleine kans) Nog eens een uurtje vrij, Nou, ja... wat Engelsch, Duitsch of Fransch Dat kan nooit... kwaad erbij. De grootste voldoening, het aan genaamste comfort geniet U van geleverd door «JOH. A. JULIANUS Langeviele K 211-216, Middelbuig, Telef. 58 Kwaliteit en afwerking prima Prijzen passende aan dezen tijd MIDDELBURG. Met de „Staatscourant" No. 6 zijn ver zonden afdrukken van de N.V. „Duinbeek" te Middelburg. De rijkswaterstaat heeft het onderhoud van den Rijksweg op W alcheren, op den Sloe- dam en ook den Rijksweg Breskens-Belgische grens opgedragen aan Jac. Haringman te Colijnsplaat voor f 14 800. De Concert-Vereeniging gaf Vrijdaga vond in de Concert- en Gehoorzaal een pi ano recital van den Russischen pianist Nico- laï Orloff. Hem werden bloemen aangebo den. Voor tie benoeming van lid van het Burg. Armbestuur werden aanbevolen: J. M. Hertogh en S. P. Hamers. B. en W. stellen voor, van 't vonnis van het Haagsche Gerechtshof inzake de bij drage aan de R.H.B.S. in cassatie te gaan. Ook stellen zij maatregelen voor om van meerderjarige leerlingen, van de avond school voor nijverheidsonderwijs een school geld te heffen naar eigen inkomen en niet naar dat der ouders. Het Schoolgeld voor den typografencursus wordt f 5.— per leer ling en per cursus, als de wijzigingen wor den aangenomen.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1