DE VLOEK DER MISDAAD BURGERLIJKE STAND tecUenteiuite HONIG'S KALFSSOEP FEUILLETON K, J. ivl t U L IVÉ fc T fc R J Hoogwater te Vlissingen op: WIELRIJDERS, LICHT OP: ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 10 JANUARI 1936. No. 2. sy 9P «ft» SP SP SP SP SP SP dt. wnvwosir. 19 Teu 47 Viisstiiigen PrtlLlPo KADIO J btorzuigars en fciectr. Apparaten Aan.eg van ciecinscne installaties g Keparatie-inrichting <a> Kras: Dat ben ik met je eens, doch in onze provinciale Hoofdstad dachten er een 8 tal firma's anders over, die hielden zich niet aan de wettelijke voorschriften en kregen een bon. Kris: t Is jammer dat het zoover moest komen. Kras: Dat is het, doch ook verklaarbaar al mogen we het niet goedkeuren. Kris: Hoe zie jij dat dan? Kras: Zuiver uit een oogpunt van gevoel. De zakenmenschen hebben allen met bijzonder zware zorgen te kampen. Om daar eenig inzicht van te geven zou ik meerdere pagina's kunnen vullen. Goeddeels laat de overheid haar aan haar lot over. Doch wel legt ze veel zeer vele lasten, bepalingen en beper kingen op. Voor organisatie tot het verkrijgen van betere toestanden in zijn bedrijf heeft de zakenman doorgaans geen tijd of gelegenheid. Al zijn uren worden door 1001 besognes in beslag genomen, doorgaans met weinig of geen enkel financieel of zakelijk voordeel Ten opzichte van de arbeiders, amb tenaren of andere bevolkingsgroepen komt hij dus voor het kunnen behar tigen van zijn belangen achteraan. Gevolg is dat veel daarvan door de overheid of op andere wijze gebrek kig of in het geheel niet geregeld kan worden. De conglomeratie van facto ren die hier een rol spelen zijn onge kend groot. Derhalve raakt de man achteruit. En uiteindelijk blijven de gevolgen niet uit. Ik zou me vergissen als het hier ook zoo niet gegaan is. Geen tijd of belangstelling kimnen ma ken voor de bepalingen van de ijieuwe wet. Door een ambtenaar, die zijn plicht doet, hierop gewezen, is hij on verschillig geworden, of heeft maar la ten praten, en de gevolgen? Een be keuring. Kris: Maar wil jij dat dan goed praten? Kras: Natuurlijk niet, doch begrijpelijk vind ik het en zie daarin opnieuw het bewijs hoezeer ingrijpen, veranderen en verbeteren van den desolaten toe stand voor dezé Middenstanders brood noodig is. Kris: Dus. Kras: Dat zy tijd en belangstelling vrij kunnen maken om deel te nemen aan gezonde en belangrijke besprekingen in de Middenstandsvereenigingen. Daar niet alleen eens de kwesties van uit stapjes behandelen, maar in deze hoogst ernstige tijd medewerken aan onderwerpen die het primair levens belang van haar zaken raken. Laat ze zich losrukken uit de oude sleur en eens een voorbeeld nemen aan de voortreffelijke landbouworga nisatie, de Z.L.M. hoe die dagelijks met vrucht ijvert voor de belangen van onze landbouwers, of aan menige arbeiders, dan wel ambtenaren vei eeni- giug. uaarvan vaii nee! veel te loeren. Kris: in iets is moeiiya voor hen che wd- len. Dat ben ia met je eens Kras. Als 1986 hierin alleen voor Walcheren eens wat verbetering brengt doen we voor onze nijvere Middenstanders al een belangrijke stap in de goede rich ting. De R.K. Muziekvereeniging „St. Cae- cilia" vierde j.l. Zondag haar le lustrum in het Vinoentiushuis te Middelburg. Aanvan kelijk opgericht als mondorgelvereeniging, is deze eeriigen tijd geleden omgezet in een fan fare-corps, welke dus een groote verande ring heeft ondergaan. Uit den aard der zaak is dit jonge corps, de kinderschoenen niet ontwassen en hoorden we op dezen eersten concertavond zeer eenvoudige muziek, wel ke, in een matig tempo geblazen, reeds goe de kwaliteiten bevatte. Met tevredenheid kan op dezen avond Worden terug gezien. De ijver van het kleine aantal executanten heeft getoond, de muziek met ernst te willen beoefenen, laten zij hopen, dat dien ijver en dien lust bij allen blijft. Voor den directeur den heer G. Heeren bijgestaan door den heer J. Kraak als instructeur is nog een mooie taak weg gelegd om „St. Caecilia" op het muzikale pad vooruit te brengen. We verzoeken den directeur om voortaan een dirigeerstok te gebruiken; het dirigeeree met de handen, waaraan eenige vingers zich kronkelen in de ruimte, geeft niet veel kracht. Het Vlissingsche Ensemble-Gezelschap on der leiding van Jack de Coninck, zorgde voor het amusante gedeelte. En we moeten zeggen, dat het viertal goed op dreef was. Jack heeft er goed slag van het publiek ee nige oogenblikken bezig te houden. De se rie liedjes vielen goed in den smaak en de refreintjes klonken uit volle borst. Hun suc ces was groot. L. BIGGEKERKE over de maand Dec. 1935. Ondertrouwd: Lourus Kaland jm. 29 j. en Maria Simpelaar jd. 21 j. Cornelis Adriaan Koole 29 j. en Levina Margaretha Kleinepier jd. 28 j. Adriaan Koets jm. 26 j. en Jacomina de Witte jd. 25 j. Getrouwd: Lourus Kaland jm. 29 j. en Maria Simpelaar jd. 21 j. Geboren: Pieter zoon van Lein Wljk- huijs en Pieternella Harpe. Ingekomen: Levina Margaretha Kleine- pier in A 48 uit Vlissingen. Vertrokken: Jacobus de Witte uit A 9 naar Koudekerke Catharina Dingeman- se uit A 29 naar Meliskerke. OOSTKAPELLE over de maand Dec. 1935 Getrouwd: Pieter Minderhoud Lz., 22 j. jm. en Pieternella Gideonse Jacd. 18 j. jd. LAST VAN SLECHTE SPIJSVEHTEER1NG Altijd angst voor pijn na den maaltijd Kan nu weer alles eten Jaren lang sukkelde ik met een slechte spijsvertering. Ik probeerde van alles, maar zonder sucdes. Toen begon ik met Kruschen Salts en ik wil U nu even schrijven, hoe blij ik daarover ben. Het is een geluk voor me geweest, want ik kan nu weer alles eten, zonder angst voor pijn naderhand. Kru schen is mij meer waard dan alle geld ter wereld. Indien er iemand is, die meer aan indigestie heeft geleden dan ik, zou ik hem wel eens willen ontmoeten, en ik zou hem gauw vertellen, hoe hij dit verhelpen moei Ik ben hier in mijn woonplaats B. goed be kend, en overal waar ik kom, vertel ik de menschen wat Kruschen Salts voor mij ge daan heeft. J. S. te B. De meest voorkomende oorzaak van in digestie of maagzuur its een onvoldoende werking der inwendige organen, waardoor alle afvalstoffen niet geregeld uit het li chaam verwijderd worden. Uw voedsel gaat gisten en een overmaat van maagzuur ont staat. De gassen welke zich hierbij vormen doen de maag uitzetten en kimnen dat on aangename gevoel van opgezwollenheid te weegbrengen. Doordat Kruschen Salts Uw afvoerorganen aanspoort tot volmaakte, ge regelde werking, wordt voorkomen, dat dit pijnlijke maagzuur zich ooit weer ophoopt, of die ongewenschte gassen zich weer zullen vormen. Wtanneer U dan trouw blijft aan „de kleine dagelijksche dosis" zult U geen angst meer behoeven te hebben voor pijnen of andere narigheid na Uw maaltijden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten £i f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo* wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Geboren: Elizabeth d. v. G. de Visser Pz. en van P. G. Kodde Cd. Pieter z. van S. Lous en C. Vos. SEROOSKERKE (Wl.) over de mnd. Dec. '35. Geboren: Maatje d, van Christiaan Geer- se en van Tannetje de Rijke. Overleden-: te Middelburg Adriaan van "Winkelen oud 60 j. Loop der bevolking op 31 December 1934: 842 m., 836 vr., Totaal 1678 personen. In 1935: Geboren: 18 m., 14 vr. Totaal 32 personen. Gevestigd: 33 m, 22 vr. Totaal 55 personen. Vermeerdering van 51 m., en 36 vr. Totaal 87 personen. In 1935: Overleden 8 m., 7 vr. Totaal 15 personen. Vertrokken: 35 m. en 30 vr. To taal 65 personen. Vermindering van 43 m., en 37 vr. Totaal 80 personen. Zoodat behoort te worden bijgevoegd 8 m. en afgetrokken 1 vr. Bevolking op 31 December 1935 850 m. en 835 vr. Totaal 1685 personen. Huwelijken 8, Echtscheidingen geen, Le venloos aangegeven 1. AAGTEKERKE over de maand Dec. 1935. Overleden: Johanna Corré, oud 62 jaar, echtgenoote van G. de Visser. Ingekomen: Neeltje Maljers uit Middel burg. Vertrokken: Marinus Overweg naar A- mersloorl Loop der bevolking over het jaar 1935. De bevolking der gemeente Aagtekerke liestond in het afgeloopen jaar uit: 378 mannen, 365 vrouwen. Totaal 743 zielen. Er vestigden zich 7 mannen, 18 vrouwen. Totaal 25 zielen. Er werden geboren 4 man nen, 6 vrouwen. Totaal 10 zielen. Er ver trokken 13 mannen en 20 vrouwen. Totaal 33 zielen. Er overleden 1 man, en 3 vrou- wen. Totaal 4 zielen, zoodat de bevolking op 1 Januari bestaat uit: 375 mannen en 366 vrouwen in totaal 741 zielen. Levenloos aangegeven 1. Aantal huwelij ken 4. Visitekaarten? ja 't begint alweer. 3 Januari kwam 'k in vier gezinnen Wlaar mij gezegd werd ,,'k heb geen kaartjes rneer"c Dus vroeg, kon 'k met bestellingen beginnen. Als zijn agent, vanzelf naar „Wiegeling" Wiens Drukwerk iedereen schijnt te bevallen; Van al de kaartjes die 'k bezorgde, zeiden allen: Zij zien er netjes uit; en eer 'k vertrekken ging. Kon 'k ook uit aller mond dit blijde woord nog hooren: „En ook niet „duur" wat juist in onzen tijd Van crisis en malaise, ieder zal bekoren. Welnu, voor al Uw Drukwerk vind ik mij bereid Om 't vlug, naar uw verlangen, voor U te bestellen. U weet waar 'k woon, U hebt maar aan te bellen, En met heel weinig oponthoud, Komt gij dan klaar bij Wegeling's \gent, J. Schout. JANUARI ZON Op Onder Zaterdag 11 Jan. 8.08 4.07 Zondag 12 8.08 4.09 Maandag 13 8.07 4.10 Dinsdag 14 8.07 4.12 Woensdag 15 8.06 4*13 Donderdag 16 8.05 4.15 Vrijdag 17 8.04 4.16 Zaterdag Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag 14 Woensdag 15 Donderdag 16 Vrijdag 17 2.47 n.m. 3.11 3.21 3.47 3.57 i> 4.22 4.32 i> 4.58 5.10 ii 5.35 5.47 ii 6.16 6.34 7.09 Zaterdag 11 Jan. te 4.37 uur Zondag 12 te 4.39 Maandag 13 te 4.40 M Dinsdag 14 i» te 4.42 M Woensd. 15 te 4.43 M Donderd. 16 te 4.45 II Vrijdag 17 it te 4.46 ii Apotheken geopend te Vlissingen Zondag is geopend OCKENBURG, Singel. door Ernst Wichert. 12. „Dat hangt en an ai", meende de veld wachter, „de juryleden zijn altijd onbereken baar. hoveiiuien iwijiel ik er niet aan, of men zal uzelf tot den eed toelaten". „Mij -?" „Ja, omdat u immers vrijgesproken is". Het zweet brak. den molenaar uit. „Ja, ja. Alleen, ik dacht, omdat ik Loch in zeke ren zin belanghebbende ben „Men kan toch van u verwachten, dat u de waarheid spreekt. En het moet u juist veel waard zijn, die met een plechtigen eed te bekrachtigen". „Zeker", stemde Kraupat in, „dat is mij zeker veel waard. Ik zal er nog eens over denken, mijnheer de wachtmeester, en er met mijn moeder over spreken. Komt er nog iels aan het licht, dat tegen Ensikat pleit dan deel ik het u morgen mee. Verlaat u daarop. Hoe staat het? Heeft u al ontbeten? Dan drinken we samen een glas hé?", Krause bedankte; hij moest dadelijk het district rond. Eenige minuten later zag Krau pat hem dan ook te paard. Hij ging niet naar zijn moeder, maar naar den gebochelden schrijver, die hem bovendien ook raden moest, hoe hij nu het best de verzekeringssom zou kunnen krij gen. Szamailat was hem hoogst antipathiek, maar hjj moest te goed vriend geüoudeu worden. 01' hij hem van nut kon zijn, was twijfelachtig; aat hij hem schaden kon, was zeker. In den komenden tijd moesten er al lerlei requesten ingediend worden, waarvoor kennis van vormen en gebruiken vereisclit was. Daartoe moest de schrijver zijn pen leenen. Daarvoor liet hij zich dan zoo goed beloonen, dat tegelijkertijd stilzwijgend de diensten vergolden werden die hij reeds be wezen had. Misschien wist hij ook goeden rgad, hoe de veldwachter tol zwijgen ge bracht kon worden. Dat een nieuw proces vermeden moest worden, dat werd hem steeds duidelijker. Szamailat voelde zich zeer vereerd door het bezoek van den molenaar. Zoo'n opwek king had hij ook wel noodig, want hij was gisteren, of liever eerst dezen morgen in de vroegte, door arbeiders die hem in de sloot zagen liggen, opgenomen en naar huis ge dragen waar zijn vrouw hem geen teedere ontvangst bereid had. Zijn neus was dik op- geloopen en uit de kleine oogen kon hij ternauwernood zien. Kraupat vertelde hem wat de veldwachter gezegd had, en wou toen zijn eigen meening er tegenover plaatsen Maar de dienslijver van den schrijver was zoo groot dat de ander eerder he' tegen deel bereikte van wat hij wou. is het goed", riep hij, „zoo is het goed Men mag dat niet laten loopen. Geen toegevendheid, geen zwakte. Flink optreden, heel flink „Maar we moeten toch bedenken viel de molenaar hem in de rede. „Er valt niets te bedenken, Endrik, hee- leniaal niets. Alles is al bedacht, hier". Hij wees op zijn voorhoofd. Toen klyjple hij hem vertrouwelijk op den schouder. ^Ver laat je op mij, Endrik, de zaak wordt in de beste banen geleid". Hij legde zijn arm om den hals van den molenaar en trok diéns hoofd dicht naar zich toe. „Ik zal je mijn meening zeggen, Endrik. Voorloopig hoeft niemand anders er nog wat van te welen. Ik heb mjjn meeuing, Endrik, en een ander kan zijn meening henben, maar wie 't hij het rechte eind neeit, dat zal wei blijken, In brand gestoken is de inolen. Op de plaat sen waar de vlammen uitgeslagen zijn, komt uit zichzelf geen vuur. Ik zeg, in brand ge sloken is hij. Maar wie heeft het gedaan? Jij niet, Endrik, dat is nu bewezen. Daarom moet het een ander geweest zijn". „De bedelaar waarschijnlijk „Praat me niet van den bedelaar. Je kunt op je vingers natellen, dat dat onzin is. Want hij zal toch 't vuurije niet gestookt hebben om zichzelf te verbranden. En verbrand is hij. Op welke manier kan dat nu gebeurd zijn? Als hij zijn pijpje aangestoken en den brandenden lucifer in het stroo geworpen heeft, moet dat toch in vlam gestaan tebben voor het pijpje uitgerookl was. Of, ais de pijp nog aan was, toen hij zich te slapen legde, en de gloeiende ascu er uit viel en den boel in brand stak nou, daar is een gezonde slaap voor noodig, om je totaal gaar te laten braden, zonder wakker te wor den. En het is niet eens zeker, dat de man een pijp tabak en lucifers bij zich gehad heeft". „Het kan toch zijn - „liet kan niet z»jn, Endrik ik zeg, het kan niet zijn. Daarentegen weet jij wie den molen aangestoken neeft?" De molenaar keek hem in gespannen ver wachting aan. Zijn lippen zagen blauw. ,vr::iij is het zoo zeker", ging de schrij ver voort, üe wimpers hoog optrekkend, „als twee maal twee vier is. Ensikat heeft den molen in brand gesloken". Kraupat rukte den schemel waarop hij zat, een eindje van de tafel af. „Ensikai" riep hij, „je bent niet wijs „Hm, ik ben wijzer aan menigeen lief is. De oude Ensikat heeft 't gedaan. Motief: wraak. Dat hij er zoo lang mee gewacht ftieeft, brengt me heelemaal niet van de wijs. Er zijn zulke kwaadaardige menschen die hun gal inslikken, tot naar hun meening de maat vol is. Dat kan lange jaren duren mits zij 't nog maar beleven. Nu heeft hij misschien gedacht, dat het plotseling met hem gedaan kon zijn, en daarom heeft hij zich nog tijdig aan 't werk gezel. De rest klopt. Hij zegt zelf, dat hij midden in den nacht boven geweest is. Wlat had hij daar boven verloren? De raderen stonden. Het water was niet zoo hoog, dat het schade kon aanbrengen. Hij heeft 't gedaan. En om nu de verdenking van zichzelf af te leiden hij was immers de eenige van je werk- lui die dien nacht thuis was heeft hij i jou valscn beschuldigd en natuurlijk zijn be schuldiging met een eed bekrachtigd. Is dat duidelijk?" (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 7