.ASPIRIN &£t&C OOK HOLLAND? Hoofdpijn, Kiespijn, ti ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 10 JANUARI 1936. No. 2. kondigt zich de griep aan: Een gevoel van moeheid, pijn in de ledematen. Dan direct naar bed en tof de dokter komt van tijd tot tijd net produet van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabi. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. teuxstraat 26 naar Middelburg M. Boone (ran Vrijburgstraat 23 naar Vlissingen G WSeringa van N. Vliss.weg 361 naar Vlis- lingen J. van Sluijs van Oranjeplein 51 naar Grootegast K. J. Scheurs van O- ranjeplein 35 naar Middelburg A. Horn van Bermweg 25 naar Vlissingen J. Ma ring van Spoorstraat 62 naar Loppersum C. M. WSskerke van Kanaalstraat 90 naar Vlissingen. MIDDELBURG van 2—9 januari 1936. Ondertrouwd j. B. Onderdijk 28 j. en J. Sommeling 27 j. C. Bodbijl 35 j. en T. M. Toussaint 29 j. Getrouwd: M. C. Snijders 20 j. enA. R. de Decker 17 j. A. Baak 24 j. en M. Vervoorn 16 j. J. Dekker 26 j. en Werner 26 j. P. W. j. Hoeks 29 j. en C. Risseeuw 29 j. BevallenG. Geertse geb. De Nooijer z. W. C. Volkers geb. Dobbelaar d. C. van Wallenburg geb. Francke d. C. A. Hoogesteger geb. Desson d. C. Slimmen geb. Nieuwenhuize d. C. IJssel-Dingemanse z. H. J. Vroon geb. Quist d. L. Poppe geb. van de Putte z. W. Dumon Tak geb. Met selaar z. C. joosse geb. van Leer- zem z. Overledenj. j. Geelhoed 65 j. ongeh. z. I. Grijpspeere 73 j. geh. m. E. Schoonaard A. G. de Bruin 89 j. geh. met j. W, Pasveer P. van Vlaan deren 78 j. wedn. D. Davidse j. de Keijzer 61 j. wedn. N. Bosschaart. (M. C) ZOUTELANDE over do maand Dec. 1935 Geboren: Simon Kodde, z. van D. Kodde en van S. Melis Maria Minderhoud, d. van L. L. Minderhoud en van J. Koppejan Overleden: Nicolaas Kerkhove 66 j. IngekomenM. Bosselaar, van Middel burg. Vertrokken: J. Dekker naar Koudekerke. Fosforzuurbemesting. Wij hebben in een vorig artikei reeds op de beleekenis der fosforzuurbemesting ge wezen. Hoewel het gebruik, hand o er naad toeneemt, kan men loch, nog niet spreken van een voldoende bemesting. Onze gronden zuilen zeker nog niet verzadigd zijn, du.-, zal een slakkenmeelbemesting steeds nood zakelijk blij en. Op de proefboerderij te Emmercompas- cum is dit bij het eindverslag der proefne- iiigen weer gebleken. In 1933 werd op ge noemde proefboerderij, een zgn. hoeveel- eden fosforzuurproef, welke 12 jaar was ingehouden, afgesloten. De resultaten zijn i: iddels bekend geworden. Er werden in ia 12 jaar 6 maal aardappelen geteeld, 2 aal haver, 3 maal rogge en één maai (in iiet laatste jaar) zomertarwe. Na 12 oogsten kon op de proefboerderij te Emmercompascum met zekerheid gecon stateerd worden, dat de aanvullingshoeveel- heid fosforzuur (gemiddeld groot 350 K.G. slakkenmeel of superfosfaat), tegeno er 800 K.G. fosforzuurmeststof toch nog een te groote oogstverinindering gaf. Het eindverslag schreef dan ook; om van minder gunstige invloeden, die het resultaat eener fosforzuurgift verminderen, niet zoo veel schade te hebben, zal het dus noodig zijn, méér te bemesten dan de erzatshoe- veelheid. Vermoedelijk zal een geregelde be mesting met ongeveer 500 K.G. wel voldoen de zijn. Het belangrijkste resultaat van dit onder zoek was dus, dat de aanvullingshoeveelheid die al 15o/o grooter was genomen dan door Professor Wagner, al jaren geleden werd aangegeven, toch nog niet voldoende was om oogsten te leveren, die aan de tegen woordige eischen voldoen. Dit leert ons alweer, dat men vooral met een fosforzuurbemesting niet al te zuinig mag zyn. Het eindrapport vermeldt nog verder dat dank zij de slakkenmeelbemestingen een sterke verbetering van den kalktoestand en van de pH was te voorschijn geroepen. Op gronden waar dergelijke verbeteringen gewenscht zijn is het slakkenmeel eigenlijk ook de eenige aangewezen fosforzuurmest stof. Trouwens in de laatste 6 jaren werd bij deze proef slechts éénmaal superfosfaat gegeven en overigens, als eigenlijk vanzelf spreekt, steeds slakkenmeel. Uit deze proefnemingen valt dus weer te leeren, dat men ook op regelmatig goed be meste gronden aan de fosforzuurbemesting steeds groote aandacht moet blijven schen ken. Maar al te dikwijls wordt hiertegen ge zondigd en meent men het fosforzuur lang zamerhand wel als „bijzaak"' te kunnen be schouwen. WSj hopen in een volgend artikel nog eens op dit belangrijke onderwerp terug te komen. Selectie van Voederbieten. Men spreekt den laatsten tijd veel over selectie, maar deze is vooral van groot be lang en steeds noodzakelijk, ten opzichte van voederbieten, ja zelfs onmisbaar, wil men gunstige resultaten bereiken. Door het Instituut voor Plantenveredeling te Wage- ningen wordt reeds eenige jaren een wed strijd uitgeschreven, tusschen verschillende voederbietenrassen, bovendien worden over (het geheele land proefvelden aangelegd, waarop tal van bietenrassen naast elkaar en onderling worden vergeleken. Dit bleek ook wel noodzakelijk want de laatste jaren werd het aantal zaadhandela ren steeds grooter, terwijl te. ens ook het aantal selectie's van mangels en voederbie ten onder dikwijls mooi klinkende namen, werden aangeboden. Een groot aantal van zgn. selectie's kan op den naam selectie geen aanspraak ma ken, hier moet dan ook tegen gewaarschuwd worden. Om nu de gebruikers landbouwers, die hieruit langzamerhand niet meer wijs kunnen worden, van eeriig advies te dienen vermelden wjj hier, dat ook sedert eenige jaren door het Instituut voor Plantenvere deling te Wlageningen, de resultaten in de Na-Co-Vo-boekjes worden meegedeeld. Het is niet onze bedoeling hier over ver schillende rassen welke er in den handel zijn te bespreken, maar willen ons houden aan den uitslag der proefnemingen zooals vermeld zjjn door genoemd Instituut. Trouwens gaat het er bij den gebruiker maar om „welk ras" voor hem het beste is. Het is hem te doen om een zoo hoog mogelijken opbrengst per H.A., zoo gering mogelijk aantal schieters en een goede dro ge stof gehalte, dit zijn wel de voornaamste factoren bij voederbieten. Wanneer wij de officieel© getallen van diverse selectie's na gaan, aan de hand van de aangelegde en gecontroleerde proefvelden, komt men tot de ontdekking, dat voorwat de groenkraag typen, betreft, Groeningia, aan den spits staat, terwijl in de Barrestypen de Produc- tiva, belangrijk beter waren dan andere me- dedingenden rassen. Van belang is vooral, dat door deze of ficieele cijfers is komen vast te staan, dat geen enkel builenlandsch ras, welke steeds bij de proefnemingen hebben meegedongen, Dat Dampo- hoofd-bad heeft mij opgeknapt. Dampo dampen diep inademen; neus, keel en borst 's-morgens en 's-avonds flink diep inwrijven met dampo-bal sem. Maakt eike verkoudheid „los'' Doos 30 cent - Pot 50 cent Waf Mifnhardt maakt is g Mars is met de gang van zaken Tegenwoordig best te vree, Na een korte tijd van neergang Spreekt hij weer een woordje mee. Tal van naties brengen offers Voor het oorlogsinstrument, Sedert vele jaren heeft men Niet zoo'n wapeningsroes gekend. Toen Italië de rechten Van een and're natie schond Voelde men zich niet meer veilig, Ook niet met een Volkenbond. En terwijl een geest van onrust Weer door alle landen ging Wierp men zich met volle ijver Op de herbewapening. In verband met de internationale toestand wordt door de regeering voorgesteld een jdefensiefonds te vormen om daaruit de kosten tot verhooging der weermacht t« bekostigen. Midden tusschen al die wrijving Ligt ons landje, fier maar klein, Dat geen lust heeft om te dienen Als toekomstig krijgslerrein. Daarom vragen de bestuurders Van den Nederlandschen Staat Van het volk thans ook een offer Voor... hei oorlogsapparaat. Holland heeft nooit veel ambitie Voor dat spelletje gehad En ze heeft nu nóg geen liefde Voor den krijgsgod opgevat, Als ze dus ten langen leste Tot bewapening overgaat Dan voelt zij dat niet als oeping Maar als een noodzakeli kwaad. J. S. Pijnen te verdrijven is een MIJNHARDT'S Poeder per stuk 8 ct.; aoos 45 ct. Bij Uw drogist nog in productie, nog in rendement, tegen onze binnenlandsche selectie's waren opge wassen; in tegendeel, de meesten dezer heb ben op vermelde proefveldein, belangrijk slechter resultaten opgeleverd. Wanneer straks de tijd daar is, dat ie dere landbouwer, zijn zaden weer gaal in- koopen, zal hij zijn voordeel doen met bo venstaande rekening te houden. ALLERLEI. DE ELECTRISCHE STOEL IN DEN ABESSIJNSCHEN KROONRAAD. KEIZER MENELIK WiST ER GEEN WEG MEE. De „Intransigeant" publiceert een zoo merkwaardig bericht uit Addis Abeba, dat de verantwoording voor de waarheid van dii bericht aan het Parijzer dagblad moet worden overgelaten... De stoel, waarop de raadsman van den Abessijnschen keizer in den Kroonraad zit, zou n.l. niet anders zijn dan... een Electri- sche stoel, regelrecht uit de Vereenigde Staten geïmporteerd. Keizer Menelik, die een zeer modern vorst was, bestelde dezen stoel, om de Abessijnsche t r dood veroor deelden een minder harden dood te geven. De "stoel werd keurig netjes afge'everd, doch de vorst, noch een zijner onderdanen, wi t weg uit het labyrinth van draadjes en spoe len, welke zich achter ep onder het meu bel bevonden. Men besloot al de draden en stoppen te verwijderen en de stoel, die, volgens de vorst, te mooi van vorm was om haar weg te schenken, in de zaal van den Kroonraad te plaatsen. De e rule raadsman van den Negus kreeg de sto l ten geschenke en toen Menelik overleed, kwam het meubel in handen van den opvolger van Menelik's raadsman, die er thans nog eigenaar van is. HET EINDE VAN GRETNA GREEN. DE BEROEMDE SMIDSE WORDT DOOR ONDERGANG BEDREIGT. De beroemde smidse van Gretua Green wordt door ondergang bedreigt. De Engel- sche Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een commissie samengesteld, welke heeft te onderzoeken, of de smid van Grelna Green werkelijk die rec hten tot huwelijks- sluiting l^ezit, waar an hij nu reeds jaren profijt trekt. ITYERKOOP- AÜVERTENNES Plaats deze dan in ZEEUWSCH NIEUWSBLAD U bereikt hiermede bijna alle inwoners van Walcheren. 1 x advertentiekosten tegen voorde el ige regelprijsDe meeste abonné's, de grootste oplage. Terzake kun dige service 1 Deze. rechten gaan terug tot... 1754. In dat jaar werd in Engeland een wet aange nomen, dat voor de sluiting van een huwe lijk altijd de ouderlijke toestemming nood zakelijk is. Deze wet geld niet in Schotland. Gretna Green he iudt zic h in Schotland, on middellijk acht r de Engelsch-Schotsche grens. De trouwlustige paartjes, die in Enge land geen ouderlijke toestemming konden verkrijgen, maakten even een reisje naar de smidse van Gretna Green. Zij hadden slechts de noodige papieren te laten zien en binnen een uur waren zij in den echt ver bonden. Daar de smidse van Gretna Green het in de laatste jaren hoe langer hoe drukker kreeg, werd de aandacht g trokken van de Brilsche regeering, die aan den toeloop der trouwlustigen binnenkert we li hl een einde zal maken. NIEUWJAARSWENSCHE^ welke per abuis niet in het vorige num mer opgenomen werden. ABEELE A. C. HAECK. Timmerman en Aannemer wenscht geach e clientèle een Gel kkig Nieuwjaar I. HAECK. Winkelier wenscht geachte cliëntèl een Gel kkig Nieuwjaar.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 2