Jaarwisseling. akker's Abdijsiroop waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad BERICHT. Die NACHT-HOEST zal ophouden! Furol 41e Jaargang DINSDAG 31 DECEMBER 1935 No 52 Dit nummer beslaat uit 8 pagina's. Vrijdag 10 Januari. Het oude Is voorbijge gaan, zie het is alles nieuw geworden. LIED VAN DE WEEK eeuw se A Jlieuwsblad Uitgave: N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg AGENTEN IN ALLE PLAATSEN ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. 1NGEZ. MED. 40 ct. CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 er. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur 11 Het eerstvolgend nummer van Zeeuwsch Nieuwsblad verschijnt Meer dan ooit, brengen de laatste uren van een stervend jaar, den mensch tot over denking en bezinning. Temidden van alle drukte en bedrijvigheid, van emoties en ver warring, schokt het Op dezen oudejaarsdag door ons leven dat straks, als de klok weer 12 slaat, de jaarperiode van 1535 tot de ge schiedenis is gaan behooren. We maken onze balans, ongeacht of deze met een saldo dan wel met een tekort sluit. In onze roes van leege oppervlakkigheid overheerschl daar eenige uren de stilte. Die spanning in het zieleleven wordt ver scherpt door de onrust buiten en wat om ons heen in het leven van de enkelingen en de volkeren geschiedt. Het jaar 1935 was vol crisis, werkeloos heid en achteruitgang, vol volkerenverwar- ring, oorlogswoeling en strijd, en ons laten de een dreunend krijgsrumoer, nog angsti ger dan hel begin. En al is het nu waar dat, door de sluier van 1936 voor onze nabije omgeving, daar aan de horizon eenige herleving van de ont wrichte maatschappelijke omstandigheden die dageraad verhelderend hoopvol klimmen doet. Al moge de economie van ons door de malaiseziekte aangetaste gewest, enkele pun ten voor een beter wordend Nieuwjaar naar beterschap gestegen zijn. Nu is het nog nacht. En zeker is het nog duister als we verder zien dan de grens van ons aloude Walcherenland. Dat vage, dat onbegrijpelijke, dat over machtige, waar»an we soms iets, soms ook niets verstaan, doet ons in berusting vol dee moed aanvaarden de opeenhooping van din gen en gebeurtenissen die het leven tol ons voert. Zoo is het oude voorbijgegaan, straks zal het nieuwe komen. In die bewogenheid slaan we op den drem pel van 1936. We hebben nog onze verlan gens, nog onze vreugde, nog ons leed, nog onze zorgen, nog onze droefheid nog onze vult U zelf maar in. De balans is dade lijk gereed. Alles wat we ontvingen staal «er op. Ook alles wat we uitgaven. Alles wat we gedaan hebben en voor den mensch me/ groote zelfkennis, ook alles wat hij (rj) niet gedaan heeft. Dat vraagt om een daad. Waarheden wekken. Leeringen strekken. Op de balans staat kapitaal ons leven. Dat eigen, kostbare onvervreemdbare be zit. Dan zij onze daad met jonge kracht de oude taak plichtsgetrouw volbrengen en in 1936 van dat, ons eigen leven, het beste te maken wat ervan te maken is. Dat wil zeggen niet alleen op maatschap pelijk (stoffelijk) gebied woekeren met het ons toebetrouwde pand; doch ook waak zaam te zijn voor de geestelijke waarden van en in ons leven. Van de materieele dingen alléén kan im- üe grootste voldoening, het aan- ;enaamste comfort geniet U van MEUöfcLEN EN 81 bFFctRWERK geleverd door JOH. A. JULIANUS Langeviele K 211-216, Middelbuig, Telef. 5b ivwaliteit en afwerking prima Prijzen passende aan dezen tijd mers geen mensch in leven blijven? Stof en geest zij beheerschen al ons doem en laten. Zij vormen de onmisbare factoren om de balans van het (ons) leven in zijn juiste even wicht te houden. Hier past een waarschuwing. Willen we ons leven in 1936 aan zijn doel laten beantwoorden, dan dienen we waak zaam te rij** dat dit geen leeg leven wordt. Prof. Casimir leert ons hiervan; Het schijnt vreemd om in dezen tijd die tot harstens toe vol is van ontroering en ge beurtenissen, te waarschuwen voor de drei ging van het leege leven. En toch kan juist die volheid onder ongunstige omstandighe den die leegte teweegbrengen. Voor ieder die het leege leven vreest, die prijs stelt op de mogelijkheid van rijper le vensontplooiing en dieper ontwikkeling, is het daarom eisch, met alle macht en midde len waarover hij beschikt, het leege leven te keeren. Het leege leven keert wie de ware vrij heid binnen de gemeenschap bevordert en daarom ook de majesteit van wet en gezaj* mede bewaart. De ware vrijheid, die ons dus de taak van beperking en gebondenheid oplegt. Ons dus niet dompelen in de mineur van een ondergangsstemming. Doch in onze strijd tegen de bevrijding van crisis en malaise invloeden op. maatschappelijk terrein, met dezelfde ijver en toewijding waakzaam blij ven voor de ontworteling van ons geestelijk leven. Klaar bewust afgaan op ons doel met het roer in de hand, de bede in het hart om kracht, dat zij voor ons allen de richting die het kompas ons voor 1936 aangeeft. Dan zal ons leven aan rijkdom winnen en we aan het einde des jaars verstaan dat reeds 20 eeuwen oude bijbelwoord: Het oude is voorbijgegaan, zie, het is alles nieuw gewor den. Onze lezers een goede reis, veel heil en zegen in 1936. DE REDACTIE VLISSINGEN. Hel Motorschip „Nieuw-Zeeland" van de Kon. Pakketvaart Mij., welk schip aan de N.V. Kon. Mij. „de Sciielde alhier van nieu we machines is voorzien, is naar de reede vertrokken tot het houden van proeftochten, om daarna naar Rotterdam terug te keeren. Op den eersten Kerstdag voerde „De Volksslem" in „de Oude Vriendschap" het comedies;uk „Kleine Menschen" op. De V issingsche Tooneelvereeniging „Ko ningin Wilhelmina" gaf in „de Oude Vriend schap" ,,Een kleine vergissing", daarna tra den de cabareltisten op. Charles Haaze zorg de voor muziek. In het Concertgebouw trad voor „Kunst naar Kracht", Kees de Ruijter op met zijn ensemble Aan de telefoniste bij den interlocalen telefoondienst J. M. Veriiage-Joosse, y- wegens huwelijk eervol ontslag verleend. Op het Rellamypark ontstond een vechtpartij tusschen enkele matrozen. De politie heeft ze gescheiden en naar het bu reau van politie gebracht. TILs TOONSTELLING POSTDUIVEN VER. „DE POSTHOORN" Voor ue inzendingen op bovenbedoelde tentoonstelling, uie 21 en 22 December hier ter slede gehouden werd, zijn de volgende prijzen toegekend: Klasse oude doffers: W. van U.vein le en 11e pr.; J. Perwez 2e pr.; J. Kats 3e en 13e pr.; M C. de Buck 4e pr.; A. de Visser 5e en 12e pr.; J. Janisse 6e pr.; L. J. izeboud 7e pr.; J. van Hecke 8e, 14e en 17e pt\; A. van Keulen 9e pr.; Zuidweg 10e en 19e pr.; Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nog sneller en nog krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel I Verlóógde prijzen f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. A_ Ots 15e en 18e pr. en L. van Sorge 16e pr. Klasse oude duiven Jo de Ridder le pr.; P. Schenkel 2e pr.; D. van Leeuwen 3e pr.; J. Stroo 4e en 7e pr.; J. van Akkeren 5e pr.; M. C. de Buck 6e pr.; J. Janisse 8e pr.; L. van Sorge 9e pr.; J. v. d. Weele 10e pr.; A. van Keulen 11e en 13e pr.; A. v. d. Bergen 12e pr.; J. C. Eiff 14e pr.; J. J. War ren 15e pr.; Wl van Uxem 16e pr.; J. de Ridder 17e pr.; N. van Hoorn 18e pr. en J. Perwez 19e pr. Klasse jarige doffers: A. Ots le pr.A. de Visser 2e pr.; J. van Hecke 3e pr.; J. Stroo 4e pr.; A. van Keulen 5e, 11e en 14e pr.; A. v. d. Heuvel 6e pr.; Jo de Ridder 7e pr.; J. de Ridder 8e en 10e pr.; B. de Ridder 9e pr.; P. Schenkel 12e pr.; M. Jan sen 13e pr.; D. van Leeuwen 15e pr. Klasse jarige duiven: J. Kats le pr.; .J Perwez 2e en 10e pr.; P. Schenkel 3e en 9e pr.; J. Stroo 4e pr.; J. v. d. Weele 5e pr.; A v. d. Berge 6e pr.; W. de Nooijer 7a pr.; W. J. Hanssen 8e pr.; J. de Ridder 11e pr.; D van Leeuwen 12e pr. en J. Wissekerke 13f pr. Klasse jonge doffers: L. van Sorge le pr.; A v. d. Berge 2e en 9e pr.; N. van Hoorn 3e en 12e pr.; J. Stroo 4e pr.; F. de Nooijer 5e pr.; W. de Nooijer 6e en 17e pr.; J. Warren 7e pr.; J. Kats 8e pr.; L. J. Izeboud 10e pr.; P. Schenkel /lie pr.; W. van Uxem 13e pr.; C. V. Vermeulen 14e pr.; J. Wissekekerke 15e pr.; J. de Ridder 16e pr.; en Zuidweg 18e pr. Klasse jonge duiven: M. C. de Buck le pr.; A. van Keulen 2e pr.; F. de Nooijer 3e en 13e pr.; P. Schenkel 4e en 8e pr.; A. Ots 5e pr.; W. de Nooijer 6e en 15e pr.; J. de Ridder 7e pr.; C. V. Vermeulen 9e pr.; J. Wissekerke 10e en 16e pr.; A* de Bree lie pr.; W. van U'em 12e pr.; Jo de Rid' der 14e pr.; A. v. d. Berge 17e pr.; J. Kats 18e pr.; A. de Visser 19e pr.; W. J. Hans sen 20e pr.; D. van Leeuwen 21e pr. en W. Izeboud 22e pr. Mooiste doffer de heer W. van Uxem; mooiste duif de heer L. van Sorge. (V.C.) MIDDELBURG. De Oliebollendag door het plaatselijk Crisis comité georganiseerd, bracht op f428.- Met ingang van 1 Januari is benoemd tot commissaris van politie de Heer J. Fon- tijne, tha: s inspecteur van politie le klasse te Dordrccnt. Aan den Eerw. Heer W. P. Calliber is op verzoek e.rvol ontslag verleend als gods dienstonderwijzer bij de Ned. Herv. gemeen te, nadat hij bijna 33 jaar alhier gearbeid heeft. De Heer Calliber bereikte den leef tijd van 86 jaar en rust is dus welverdiend. Tot lid van het algemeen bestuur van den A.N.W.B. de afdeeling Zeeland, is be noemd de heer M. Wagtho, burgemeester te Groede. AAGTEKERKE 25 JARIG JUBILEUM GE1TENFOKVEREE- NIG1NG Onder grooi.e belangsteJTing vergaderd© Dinsdagavond de Geitenlokverv.eni^ing „ier Veredeling" om haar 25 jarig bestaan te herdenken. De Heer J. Job^e voorzitter sprak een kort openingswoord tot alle aanwezigen, in het hijzonder tot den Edelachtbaren Heer Burgemeester den heer J. Bosselaar, en le den van den Gemeenteraad. Het bestuur van den landbouwvereeniging „Helpt Elkan der' het bestuur van de zustervereeniging van Domburg, alsmede de Heeren Versluis secretaris van de Provinciale ygreeniging EEN RAAD VOOR 1936. EEN NIEUWE REIS VANGT AAN.. Guus Betlem Jr, Een nieuwe reis vangt straks weer aan, Een nieuwe reis door 't leven, En bonte beelden worden weer Vol kleur, aanééngeweven. Nóg galmen in onz' ooren na De allerlaatste slagen... Een nieuwe reis vangt dan weer aan, Drie honderd-zoovéél dagen. We gaan de schoonste streken langs Waar heel veel valt te leeren, Té kort ja dikwijls, maar zoo mooi Voor wie ze wil waardeeren. Doch 's levens fraaiste plekjes zijn Helaas weer zoo vergeten, Zijn 'w eenmaal in het vlakke land, Eentonigheid geheeten. We gaan langs rotsen, grauw en vaal, Door zonbeschenen dalen, Geen mensch weet vooruit óóit precies Wat of hij moet betalen. De ééne valt het reisgeld mee, De ander valt het tegen, Hij had op heel z'n reis zoowat Slechts wolken, mist en regen... Tóch, op die reizen allemaal, Die saam ons leven vormen, Is altijd wel een beetje zon, Hoe of het ook kan stormen. Maar zonder moed en energie Valt nooit te overwinnen, Een schip, met zwakke hand, bestuurd, Loopt in geen haven binnen. Een nieuwe reis vangt thans weer aan, Drie honderd-zooveel dagen, Geen mensch, die zeggen kan: waarheen? Hóe vaak we het ook vragen. Maar... moed, vertrouwen, levensdurf, Neem dat mee als Uw lading, Dan vindt ge vast, op élke reis Wel... iets toch van Uw gading. (Nadruk verboden) Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent Bij Apoth. en Drogist en Sielema Rijksveeteeil consulent, adviseur der Prov. Ver. Hierop geeft de voorzitter op humoris tische wijze een historisch overzicht over de 25 jaren die voorbij gingen, de vereeni- ging heeft tijden gekend van voor en tegei* spoed, doch de laatste 5 jaren is er een ge stadige bloei te bespeuren. Thans telt de ver- eeniging 76 leden. Vervolgens trad als spreker op den heer Versluis met het onderwerp „Voorheen en thans". Spreker begon met de beteekenis uiteen te zetienomtrent de Geitenhouderij in de geschiedenis, en liet daarna zien yvelke ommekeer de laatste 30 jaren hebben plaats gehad. Dank zij de vele arbeid en proefne mingen op het Fokstalion te Serooskerkf hebben wij statistieke gegevens om de Geiten fokkerij zoo winstgevend mogelijk te makeq Had een goede geit een 30 jaar geleden een jaaropbrengst van 400-500 liter, thans kan aangetoond worden dat een opbrengst van 800-1000 liter per jaar bereikbaar is. Spreker wekt tenslotte de jubileerende vereeniging op den ingeslagen weg voort te gaan. Voor de medewerking van de veree niging heeft spreker alle lof. Na de pauze werd het woord gevoerd door de heeren Burgemeester J. Bosselaar nameus het ge meentebestuur, den heer Roelse namens de landbouwvereeniging, en den Heer Sietema namens het Rijkszuivelconsulentschap. Vervolgens brengt de voorzitter een woord van dank aan alle sprekers alsmede aan tien die gedurende de pauze de aanwezigen ver gasten op thee met gebak en sigaren, en sloot hierna de vergadering die door ongeveef 50 personen was bezocht. Door den heer. Gemeente-secretaris was bericht van verhin dering ingekomen.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1