DE VLOEK OER MISDAAD TOILET ZEEP 50, FEUILLETON JTYERKOQP- ADVERTENilES ZEEUWSCH NIEUWSBLAD in 'fixstwrpakking roor (le fjierstdaqen MARKTBERICHTEN Coöp. Veilingsvereeniging „Walcheren". Hoogwater te Vlissingen op: WIELRIJDERS, LICHT OP: Vrijdag Apotheken geopend te Vlissingen Zondag is geopend ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRuuAG 20 uhCEMbifn Ito». ino do. LEED AAN HEVIGE RHEUMATIEK Tot zijn vrouw het middel vond. De o .de geschiedenis, van alles gepro beerd, eerst dit, toen dat. maar geen verbe- riiïgj' de pij en b e en. /Tenslotte"; sen rijft deze da., e, „b. s.o.en wij een roef met Kru schen alls te hemen en inderdaad, het heelt wonderen voor mijn man gedaan". Het zou voor iheunialieklijders heel wat ver sta .dig; r rijn 0.11 direct met Kruschen Salts te beginnen. Lees smehts haar brief: „Mijn echtgenoot .eed aan he i0e reuma tische pijnen in de rug. Eenigen tijd geleden moest bij zelfs twintig weken acntereen thuis blij en. ïk vreesde, dat hij nooit meer zo i kunnen wirken. We probeerden ieder denkbar,r middel, maar niets hielp. Tenslot te besloten wij een proef met Kruschen Salts te nemen. Het heef! ons bewezen zijn gewicht in goud waard te zijn. Mijn man kan nu weer wei ken ajs voorheen. Ik beveel Kruschen Salts aan een ieder aan, zoo gauw ik van rheumatische pijnen hoor. Voor mijn man deed het wonderen Mevr. B. F. te S. Rheumatiek, jicht en ischias onts'aan bij lia altijd doordat urinezuur en afvalstoffen zich in het lichaam hebben opgehoopt, waar door het bloed verontreinigd wordt. Kru schen Salts spoort lever, nieren en inge wanden aan tot krachtiger werking, waar door de giftige stoffen volkomen uit het lichaam verwijderd worden en de pijnen snel en voor goed verdwijnen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten h f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de fjesch zoowel als op de buitenverpakking; de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. baar is, een weldadige uitwerking mo ge hebben, ook op hen die door leed en zorgen geprangd zijn. Dat door inkeer in zichzelf, tusschen de brokstukken van hun geluk, het kerstlicht zijn schijnsel voor die nieuwe opbouw zal werpen. Dat die mensch zijn betere „ik", weer zal verslaan, opdat hij aanvoele de geesle- lijke beteekenis van het vredesfeest. Dan eerst zal hij ervaren de ware kerstvreugde en kerstvrede, een vrede die het menschen-verstand te boven gaat, omdat zij haar oorsprong vindt in datgene, wat met geen menschen- hand gemaakt, of door geen menschen- mond gesproken kan wortlen, want zij is uit edeler, zuiverder bron. Geve God zoo ook voor ieder van onze le zers een rijk, gezegend Kerstfeest te beleven. Kras: Met deze goede wenschen stem ik van harte in, Kris, het zij zoo. GOEDKOOPE TREIN. Op 2e Kerstdag zullen de Ned. Spoor wegen een goedkoope trein laten rijden van Vlissingen, Middelburg etc. naar Rot terdam, den Haag en Amsterdam. Deze trein vertrekt uit Vlissingen des voorm 8 uur, Middelburg 811 uur en des avonds te 20.45 uur uit Amsterdam, 21.48 uur Den Haag en 2214 Rotterdam. De prijzen bedragen naar Rotterdam f2.50 Den Haag f 2.80 en Amsterdam, f 3.70 retour. Te half één 's nachts wordt deze goed koope trein terugverwacht. HOE ER „HAKEN EN OOGEN" WAREN AAN DE BELGISCHE GRENS Zooals gemeld, heeft de Nederlandsche automobilist en motorrijder voor een be zoek aan België geen intern, rij- of wagen- bewijs meer noodig. De A.N.W.B., welke omstreeks 16 November dit heuglijke feit in de gebeele Nederlandsche pers wereldkundig kon maken, u-rteit in zijn orgaan Autokam pioen" de \o.goude interessante bijzonder e- den, welke een goeden kijk geven op het werk „achter de schermen", dat voor de totstandkoming en uitvoering van zulke faci liteiten noodig is. Het blad herinnert eraan, dat tijdens de wereldtentoonstelling tijdelijk verschillende faciliteiten waren verleend, welke op 16 No- ve. b r zo den eindigen. „Toen het einde van de wereldtentoonstel ling naderde, meldden intusschen verschil- lende Nederlandsche vaktijdschriften „Na 16 November weer internationale bewijzen noodigDit was voorbarig, want de A.N.W. B. wist, dat de door dezen Bond gedane stap pen (tot delinitieve handhaving dezer facili teiten) nog niet tot een beslissing geleid had den. Het eerste, gunstige bericht volgde spoe dig: de maandlriptieken werden gehandhaafd Nieuw overleg volgde; brieven, requester!, telegrammen en persoonlijke besprekingen in Brussel, gaven den indruk, dat de kans op uiteindelijk succes niet denkbeeldig was. De A.N.W.B. zette zijn „werk achter de schermen" voort en men kan dus nagaan, met hoeveel vreugde op het Bondsbureau in Den Haag de tijding uit Brussel werd ontvangen, dat men de faciliteiten zou hand haven, voorloopig tot het einde van 1936. Hel succes was dus volkomen en de zaak afge daan... zoo zou men denken, maar in liet internationaal verkeer moet men op aller lei zelfs heel kleine haken en oogen bedacht zijn. De service, die de A.N.W.B. aan de Nederlandsche motorwereld verleent moet in elk opzicht „af" zijn en daarom werd Donderdag de dag nadat het be richt werd ontvangen besloten, aan ver schillende grenskantoren door een persoon lijk onderzoek de zekerheid te verkrijgen, dat er op 16 November inderdaad niemand teruggestuurd zou worden, omdat de doua nekantoren niet op de hoogte zouden zijn van de nieuwe regeling. Het was dus wel een tegenvaller toen de- geen die op verkenning uitging, overal op een „daor weten me niks van" stuitte. Zelfs het kantoor Wuestwesel, aan de hoofdroule Amsterdam Breda Antwerpen Brus sel, wist op Donderdag nog van niets. Daar op werd getracht Vrijdag de zaak in het reine te brengen. Toen kwam tegenvaller numero twee België, vierde zij het natuurlijk op hoogst Plaats deze dan in U bereikt hiermede bijna allé inwoners van Walcheren. 1 x advertentiekosten tegen voordeelige regelprijsDe meeste abonné's, de grootste oplage. Terzake kun dige service 1 bescheiden en ingetogen wijze den naam dag van Koning Leopold; alle bureaux in Brussel gesloten. En de tijd dringt: Zater dagochtend moet alles in orde zijn. Telefoontjes van Brussel naar Den Haag de Residentie naar de Belgische hoofdstad enzoovoorts. Herhaalde pogingen herhaal de mislukking. Andere verkenners naar de grens om te hooren of er inmiddels mis schien toch nog wat vernomen was. Maar d- veral hetzelfde antwoord „niets van bekend Zaterdagochtend moet, volgens officieele berichten van eenigen tijd terug, iedereen de doortocht geweigerd worden, die geen inter nationale bewijzen bezit". Weer telefonisch heen-en-weer-gerenBre da Maastricht - Den Haag, vioe versa. A. N.W.B.-personeel gemobiliseerd, om Zater dagochtend wachtposten aan de belangrijkste grensstations te betrekken, teneinde daar de genen, die gedupeerd dreigen te worden, aan de noodzakelijke documenten le helpen. Vooral met het oog op het weekend is on middellijke voorziening noodig. En zóó was alles geprepareerd, om de hon derden Nederlandsche automobilisten en mo torrijders, die Zaterdag en Zondag naar Bel gië moesten te helpen. Dat was Vrijdagmid dag om half drie. Om half vier ratelt de Rijkstelefoon weer in het Haagsche Bondsbureau; „dringend op gebeld uit Eysden zoo juist van de Belgi sche douane vernomen, dat een half uur ge leden de circulaire van het Brusselsche mi nisterie is gearriveerd, waarin de handhaving LUX ORIGINELE STUKKEN MET JAARKALENDER 1936 SLECHTS door Ernst Wichert. 10. „Je bent niet opgeSiOleu, baas", antwoord de Ensikat in de Lithausclie taal. „Vannacht hoorde ik je aan de deur kloppen. Omdat niemand je open deed, stond iK op en ging naar buiten. Daar vond ik je stomdronken onder aan de stoep liggen, erbarmde me over je en sleepte je in mijn kamer binnen. Op mijn bed heb je uitgeslapen, terwijl ik op den grond lag. Een vervloekte hond zou dat, dunkt me, niet voor je gedaan hebben", „En toch ben je een vervloekte hond", riep Kraupat de vuist tegen hem ballend. „Jij hebt me in het ongeluk gebracht". „Dat heeft me verdriet genoeg gekost", antwoordde Ensikat, „maar er was niets aan te veranderen. Ik heb me niet aange meld als getuige, maar je weet wel, dat ze mij opgeroepen hebben, en toen moest ik, onder eede, de waarheid zeggen". „De waarheid de waarheid. Infaam ge logen heb je, schurk. Eergisteren is 't uit gekomen". „Nee, molenaar, gelogen heb ik niet, toen niet en eergisteren ook niet". „Wat? Ook nu nog wil je beweren, dat ik den molen in..." Hy verslikte zich en hoestte een poosje. De oude bleef ^cer rustig. „Ik wil bewe ren, wat ik altijd beweerd heb. Want het is waar'. „Jij hebt mij gezien met je blinde oogen?" „Mijn oogen zijn zoo blind niet". „In den donkeren nacht?" „Het was zoo donker niet, en tevoren had ik het luik geopend, omdat ik opgestaan was, om naar de sluizen te kijken. Het was hoogwater, en de knecht kon ze niet open-; gezet hebben, toen hij wegging'. „Dan kun je wel een mensch gezien heb ben, maar mij niet. Er moet immers iemand binnen geslopen zijn, die het vuur aangesto ken heeft." „Jou heb ik gezien, molenaar, jou. Ik ken je aan je gang en aan je kleeding „Poeah „Maar je gezicht heb ik ook gezien. Je kwam \qak langs me rakelings. Ik was achter de korenzakken gaan staan, toen ik iemand hoorde komen, en je ging juist zoo langs me, dat je gezicht zich afteekende tegen het open luik. Er is heelemaal geen vergissing mogelijk". „Dat heb je allemaal zoo bij mekaar gelo gen, opdat het geloofwaardig schijnen zou". „Ik heb het bezworen". „Dan heb je een meineed gedaan". „Molenaar. Zeg dat niet nog eens. God zal je slraffen". „Ik zeg, je hebt een meineed gedaan. Want dien nacht kan ik heelemaal niet in den mo len geweest zijn. Dat heeft het gerecht eer gisteren ook erkend". De oude man zuchtte. „Ik heb gehoord, wat Ilsze Balnus gebiecht heeft, onder eede. Op bevel van mijnheer den president heeft ze mij dat ook in mijn gezicht herhaald en dat deed ze driest genoeg „En jij werd onzeker". „Dat weet ik niet. Ik heb geen woord te ruggenomen. Ik heb alleen gezegd, dat het best kon, dat jij iets met die persoon uit slaande gehad had, en dat zij te goeder trouw meent, dat het dien nacht geweest was, ik zag immers wel hoe men het cr op toelegde, om je te redden. Als ik haar op den man af gezegd had, dat ze loog, dan was men tegen mij uitgevaren. „Zie eens wat een wraakzuchtig mensch, hij wil den mo lenaar in het verderf storten." Maar God weet, dat ik dat niet wou. 't Is niet mijn schuld, dat jij jezelf er dieper en dieper onder werkt". Kraupat sprong op van zijn rustplaats en gaf den oude een duw, zoodat hij van de kist viel. „Wil jij Ilsze Balnus in je gedach ten tot een meineedige maken, jij schoft?" Ensikat stond steunend op en hinkte naar de deur. „In mijn gedachten is ze dat", zei hij, want ik weet wat ik weet, en jy zult het er bij mij niet uitslaan. Ilsze is door je moeder omgekocht om er voor de rechtbank onwaarheid te spreken en jou er uit te lie gen". De molenaar vloog weer op hem af. „Zwijg hond, of ik sla je je hersenpan in". De oude gebruikte zelfs zijn arm niet tot afweer. „Sla toe, molenaar, dan zwijg ik eeuwig stil. Maar God ziet en weet alles, en dien kun je niet bedriegen. Mij kun je niets er- gers aandoen dan je me al aangedaan hebt, der faciliteiten bevesügd wordt". Daarna nog een paar steckproeende zaak is „O.K.", de A.N.W.B.-menschen kunnen Zaterdag aan hun normale bezigheden gaan, hun hulp zal aan de grens niet noodig zijn". „Wij hebben aldus besluit het A.N.W.B. blad -T- deze geschiedenis eens in extenso verteld, om U een indruk te geven van de servioe, die de A.N.W.B. achter de schermen verricht heeft teneinde de Nederlandsche aulomobi.isten en motorrijders (Bondslid of niet) een echec te besparen. In den regel verneemt het publiek van al dit werk niets. Wij geven U deze geschiedenis meer uit een oogpunt van curiositeit, dan om er de groo- te trom mee te roeren". FRUITVEILING van 12-2-1935. Appels: Ermgaarde 7-12, Campagnezoet 9-11, Houdsrauil 5-9, Ster 7-10, Zoete Bellefleur 6-9, Zure Bellefleur 8-13, Goudreinet 11-32, Konings Pipping 5-9, Pres. v. Lunteren 7-10, Pres. v. Engeland 8-11, Bramleys Seedling 5-7, Bezoeting 4-6, Huisman zoet 3-4, Grauw- zoet 4-10, Reine d'Or 6-9, Schone v. Boskoop 12-14, Tante Dora 6-11, Lanes Pr. Albert Ontario 10-15, Bismark 6-10, Grauwzuur 4-7, Gron. Kroon 12-14, Rode Ribbing 6-8, Peren; Joseph d,Amanlis 8-10, Gieser Wildeman 7-13, Kleipeer 5-8, Winter Louwtje 5-8, Winter- bergamotten 4-10, Comtesse de Paris 10-23, Pondspeer 7-9, Tomaten 3-11, Mispels 841, Aard Bonte I. 64, Blauwe Poters 33-36, per 25 K.G. ARes per Kilo. DECEMBER ZON Op Onder Zaterdag 21 Dec. 8.10 3.47 Zondag 22 8.10 3.47 Maandag 23 8.10 3.48 Dinsdag 24 8.11 3.48 Woensdag 25 8.11 3.49 Donderdag 26 8.11 3.49 Vrijdag 27 ♦i 8.11 3.50 Zaterdag 21 Dec, v.m. 9.53 n.m. 10.32 Zondag 22 10.51 11.22 Maandag 23 11.40 12. Dinsdag 24 12.07 12.22 Woensdag 25 12.45 1.01 Donderdag 26 1.24 1.44 Vrijdag 27 2.06 2.26 Zondag Maandag Dinsdag Woensd. Donderd. ENGERING, Nieuwstraat. le Kerstdag geopend: ENGERING, Nieuwstraat. 2e Kerstdag geopend: ENGERING, Nieuwstraat. 21 Dec. te 4.17 uur 22 te 4.17 y% 23 tt te 4.18 M 24 ii te 4.18 N 25 W te 4.19 y% 26 II te 4.19 M 27 •1 te 4.20 i» door me bij het gerecht als leugenaar en meineedige te brandmerken. Dat kon ech ter alleen gebeuren door een valschen eed. Het gerecht heeft den valschen getuige ge loofd, en jij bent vrijgesproken. Verheug je daarover, als je kunt. Maar eisch niet van mij, dat ik je in je gezicht voorlieg. Sla me dood den molen heb je toch in brand gestoken". Kraupat liet de opgeheven hand zinken; misschien was hy bang, dat hij den oude werkelijk naar het leven zou staan. Hij lach te luid. „Ga het omroepen in het dorp; dan weet men eerst goed, wat men van je den ken moet. Aan zoo iemand wil ik me niet be zondigen". Zachter ging hif voort: „Als je nou niet heel stom en bekrompen bent, neem dan je voordeel waar en stel je op goeien voet met me. Zeg de menschen, dat je vergist kunt hebben". „Nee, molenaar, ik wil met een goed ge weten sterven". „Wat steekt daar nou in? Je kunt je toch vergist hebben?" „Dat kan ik niet". j,Dus zul je verder bij je beschuldiging U ven?" Als men mij ernaar vraagt, zal ik voort- taan zoo goed ais voorheen de waarheid spreken". „Stik er in, jij hond" schreeuwde de mo lenaar, trok de deur open en stormde nam- buiten. (Wordt vervolgd) blij

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 7