„Van den hak op den tak" GRATIS •dus m 2e BLAD ONTVANGT U EEN MELKBEKER door KRIS en KRAS bij elke 2 pakken Rinso Zeeppoeder. Maar bedenk wel dat deze aanbieding sluit, zodra de voorraad op is. En deze begint al aardig te minderen, want duizenden huis vrouwen maakten reeds gebruik van deze welkome gelegenheid om fraaie bekers van prima Nederlands aardewerk gratis te ontvangen. Dus gauw naar Uw winkelier om 2 pakken Rinso, die overal in huis te pas komen. Heeft U Rinso al eens gebruikt voor vaten wassen? Probeer het maar eens. Verdrijf dien Hoest \^Sóog3éwérkinq 75 cent Verlaagde prijzen f\ is cUe rueutite HO N IG '5 KAL F SS O E P IEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 20 DECEMBER 1935. No. 50. Kris. Als ik deze week de behandeling der onderwijsbegrooting goed gevolge], heb, dan wacht onze Middelburgsche Ambachtschool straks ook een verre van aangename plicht. Kras: Je bedoelt het Ministers-voorstel om de drie jarigen in een twee jarigen cursus om te zetten. Kris: Juist, behoudens dan enkele uitzon deringen, zooais het officieel heet, maar dat deze school nu bij de uitzonderin gen zal behooren, daar ben ik nog niet zoo gerust op. Kras: Ik ook niet, vooral als men des ministers motiveering leest. Z. Ex. acht de omzetting z^r vereenigbaar als men slechts let op het doel van Am bach! s- onderwijs, dat geen eindonderwijs is. De heer de Groot, destijds Inspecteur Generaal zou voorstander van de 2 jr. cursus geweest zijn. Kris- Wanneer ik het goed begrijp, is H.B.S., Gymnasiaal, Handels, Huishoud, M.T.S. en dergelijk onderwijs ook geen eindonderwijs, doch men zal zich wel 10 maal bedenken om er op te beknib belen. Bovendien bezit Ambachtsonderwijs een belangrijk deel praktisch onderricht, waarvan de vorming een jaar langer of korter een aanmerkelijk verschil in de praktijk kan opleveren. Ieder jaar practisch onderricht meer is voor de A.B.S. leerling van de aller grootste beteekenis voor zijn verder leven. En fnuikend is het den leerling daarop te beknibbelen. De heer de Groot wordt als voorstan der aangemerkt, doch ik heb ook ver nomen dat deze N. O. autoriteit er ook een tegengestelde meening op na heeft gehouden. Ik vind de ommekeer even typisch als het feit dat er autoriteiten zijn wier waardeering over deze maat regel tot nul kan worden teruggebracht. Mijn meening is dat die autoriteiten het waarachtig belang van de leerlin gen op het oog hebben, en niet door bijbedoelingen, o.m. oplci'ingen ten gunste van de industrie, worden geleid. Voor den AB.S. leerling wordt hier een levenskwestie behandeld, waaro ver alleen de bevoegde leeraren en zij die in de praktijk met dit probleem te maken hebben een gezond oordeel kunnen vellen. Daarom betreur ik dubbel dat destijds een actie voor het behoud der 3 jr. cursus van hoogerhand, door het stel len van een zeer consequente vraag, zoo werd bemoeilijkt. Ik zou op deze materie niet zoo diep ingaan, ware het niet dat de gedachte bezuiniging goeddeels op theorie neer komt, en daarom hoop ik hartelijk dat de Eerste Kamer haar goedkeuring aan dit deel der begrooting, aldus op gesteld, zal onthouden. Hier ligt m.i. een taak voor de pers om tegen te appeleerem, dat zij zich niet door het aanvullend lapmiddel „a- vond-onderwijs" van de wijs laten brengen. Kras: We zullen eens afwachten. Maar een ander praatje, heb je van dal be langrijke raadsvoorstel in de Gemeente Zoutelande gehoord? Kris: Wat bedoel je? Kras: Wel het voorstel van de he eren Verhage en Gabrielse om het pre entie- geld voor de raadsleden tot 1 gulden te verhoogen. Kris: Wil je mij nu beetnemen? Elke Edelachtbare, die zichzelf respec teert ontvangt toch minstens een rijks daalder per raadszitting? Kras: Je weet er niets van kerel. Voor die beste betrekking werd in Zoute lande gedurende de laatste 5 jaar ge middeld 64 cent per lid en per verga dering betaald. Kris: Dat is curieus. Nou dan zullen de raadsleden hun medeleden voorstel lers wel bijgevallen zijn. Kras: Niks hoor. Omdat het van de hee- ren Verhage en Gabrie-se kwam is er een tusschenvoorstel gedaan door Burg. en Weth. van 80 cent per lid en per vergadering. Kris: Is dat dan niet verworpen. Kras: Integendeel met 3 tegen 4 stemmen aangenomen Kris: Lust je nog peultjes? Wat een fijne baan is dat. Daar ga ik ook vast wo nen. Als zoo n vergadering 4 uur duurt heelt men dus 20 cent per uur ver dient? Kras: Zoo is het. Hoewel de wet zegt dat ieder Nederlander die tot Raadslid ge kozen wordt in staat gesteld moet zijn om deze functie te kunnen uitoefenen. Nu doen we tegenwoordig volop aan loonsverlaging, maar een dergelijk „kos telijk maal hebben we nog niet be leefd. Kris: Toch is dat Gemeentebestuur nog zoo onhandig niet en erg voor de be zuiniging. Kras: O, je bedoelt inzake die wegenaan leg bij het Noorder vroon over de dui nen. KrisPrecies. Kras: Ja, dat is goed bekeken. Je laat eerst jaren aan een V.V.V. maar goed je tanden zien, want je weet ze hebben je toch noodig. En als je dan een goe de bui heb, en die heb je natuurlijk al tijd als het in het belang van de Ge meente is, dan aanvaardt je heel net jes een verzoek of je als 't u blieft zoo'n pad wilt aanleggen, de steenen betalen de particulieren dan wel. Nee, dat is een kwestie van handig koopmansschap en anders komt die weg er maar niet. Kris:'t is toch koddig om dat gewriemel tus schen menschen-kinderen eens te vol gen. Kras: Nee dan in Arnemuiden daar gaat het heel wat degelijker naar toe. Kris: Heb je verleden week van dat on geval van die Vlissingsche visscher ge hoord? Kras: En of, dat is diep tragisch. Zoo be zien wordt de visch wel duur betaald. En als je dat leest hoe er in zoo'n raad oprecht gewerkt wordt om de be langen en de strijd der inwoners te helpen dragen en schragen dan be kruipt je een warm gevoel van waar-, deering en medeleven. Kris: Wat bedoel je? Kras: De heer v. Belzen 'wilde weten waarom de vrouwen van steuntrekkers geen vischieursters meer mogen zijn. Kris: Wat is daarvan de reden? Kras: De regeering schrijft voor, dat om voor steun in aanmerking te komen, de inkomsten van dat gezin te conlro- leerqn moeten zijn. Terecht drong d§ heer v. Belzen op verandering van dit voorschrift aan. Doch de voorzitter vertelde dat zulks al meer dan eens gebeurde hoewel tot nu toe zonder resultaat. Misschien als de leursters het zelf eens vroegen? Kris: Ze kunnen moeilijk den minister een gebakken vischje of een portie garnalen gaan brengen... Kras: Nee, alle onzin op een stokje, doch er is wellicht een vereeniging voor be hartiging van belangen der bij de vis- scherij betrokkenen. Zoo'n visschers- vereeniging, en als ze daar nu eens gingen vragen om een request te ver zenden? Kris: Dat zou te p'robeeren zijn, hielp het niet, dan zouden er desnoods een paar kalme, bezadigde, mannen met flinke ervaring en bijgestaan door een lid van het dag. bestuur der Gemeente aan den minister om een onderhoud kunnen vragen om daar deze belan gen te kunnen bepleiten. Kras. 't Is geen kwaad idee. Probeeren kan men altijd. Het neen is er en het ja, daarvoor valt te werken. KrilsIn Vlissingen is anders de vlag weer in top hé? R(rc|i: Nou een pracht order van de L]oyd. Vóór mijn portie nog zoo'n knaap. Kris: Je kunt nooit weten? Kras: Naar men zegt hangt er sinds lang een opdracht voor een Poolsche on derzeeër in de lucht waarvan alleen de dubbeltjes kwestie, wie er garant voor zal zijn, de opdracht beheersclit. Kris: En dan een order voor den bouw van één of meer motorschepen voor de K.P.M. Kras: Toe maar jongens, 't kan niet op. Als ze maar komen, dan zijn we voor- loopig weer uit den brand. 27 Decem ber vertrekt de Nieuw Zeeland weer van de fabriek. Kris: Wat een pech met die „Schelde- musch", hé? Hoe kan nou zoo iets met een schroefverbindingsstuk ge- - beuren? Kras: Dat moet je aan de leverancier van die schroef vragen. Kris: Gelukkig dat de Schelde en haal1 vliegtechnisch personeel er part nog deel aan heeft. Kras: Ja, maar eer „men", dat begrijpt? Voor den heer Slot is dit gelukkig af- geloopen ongeval toch van een leer zaam siot voorzien. Kris: Dat is zoo. Kras: Wat een gemeene overval in Kou- dekerke hé, Zaterdagavond. Kris: Ja, zoo'n enkeie keer schijnen zeke re individuen hun lage hartstochten nog niet te kunnen heheersclien. Kras: Gelukkig komt zooiets hier hoogst zelden voor, we hopen maar dat de politie er spoedig in zal slagen de be drijvers; van deze lugubere daad te grijpen. De Middeiburgsche rechtbank is ons dan wel een waarborg voor een SASl-091 H Stop vlug dien akeligen hoest, neem Akker's Abdijsiroop. Op slag zult Gij ondervinden, datGij hiereen hulp hebt om den meest weerspannigen hoest te verdrijven. Vanaf den eersten lepel openbaart zich haar kalmeerende, verzachtende, s!i|moplossende wer king. De vastzittende slijm komt los en Gij zult weer gemakKelijk kunnen ademhalen. Abdijsiroop verschaft U reeds vannacht een rustigen slaap en binnen 24 uurzijt Gij dan dien benauw den noe«t finaal vergeten. Neem bij Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma AKKER'* flinke siraf. Kris: Daar ben ik van overtuigd, doch intusschen is het voor die bejaarde baas een ellendige Zaterdagavond ge worden. Kras: Dan ging het er in Biggekerke ver, leden Zaterdag vroolijker naar toe. Dat dorp schijnt in de gelukkige perio de der jubilea te verke-eren. Kris: O, je spreekt over Mej. Schaap die trouwe assistente van de ooievaar, die 1 Januari haar praktijk gaat neerleg gen na in vier gemeenten ruim 22 jaar zoo'n kleine 2160 maal hulp te hebben verleend. Kras: Precies. Ik kan me levendig voor stellen dat de moeders van Biggeker ke haar dankbaarheid hebben willen uiten, want de goede hulp van zoo'n juffrouw vooral op het platteland kan nooit genoeg worden gewaardeerd. Kris: Spreek je van ondervinding. Kras: Precies en weet je waaroyer ik! mij het meest bij deze huldiging ver heugd heb? Kris: Over dat waardevolle en mooie ca deau? Kras: Mis. Kris: Dan weet ik het niet. Kras: Wel, dat ze tijdens die huldiging niet net de juffrouw „even" kwamen halen. Die huldiging heeft dan wel op het meest juiste moment plaats gehad dat hebben die slimme moeders goed uitgerekend. Kris: En nu hebben we over een paar dagen Kerstfeest. Het feest van vrede op aarde. Erg veel lijkt het er nog niet op, doch vele menschen zijn van goeden wille, al begaan ze iederen dag opnieuw fouten en komen ze telkens weer tekort. Dit bijna achter ons liggen de moeilijke jaar heeft wel niemand buiten meer of mindere ernstige zor gen, leed of moeilijkheden gelaten. Velen zijn daardoor gebeukt en ge kromd of voelen nog steeds de smart en het leed in zich. Toch is het ook voor hen Kerstfeest vredesfeest. Dit feest raakt vooral het innerlijke van den mensch, de ziel, het geweien, Geen medemensch kan lezen wat daar in omgaat. Daarom is dit feest vooral lom zijn geestelijke waarde van zoo groote be teekenis. Het is ook het feest van het licht dat door de duisternis tot ons komt, zelfs in de grootste bewogenheid van het leven. Daarom hoop ik dat de stilte, die als het ware in deze laatste dagen voel- Vervolg le kolom pag. 3,

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5