s*Jieuwjaar$wensclien DE VLOEK DER MISDAAD FEUILLETON RUWE HU/O „ZEEUWSCH NIEUWSBLAD" BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 13 DECEMBER 1935. No. 49. 67 JAAR EN LENIG ALS EEN KAT. Hoewel zij stijve gewrichten had, toen zij 57 jaar was. Kunt ge Uw teen en aanraken, zonder Uw kniêen te buigen? Zoudt ge dit kunnen doen als ge 67 jaar zijl? Er is geen enkele reden waarom ge dit niet zoudt kunnen, indien ge dezelfde methode als deze dame volgt om „fit" te blijven. Zij schrijft: „Toen ik 56 jaar was begonnen polsen en enkels op te zwellen. Ik was niet meer in staat mijn hoofd te draaien. Waar ik er niets voor voelde een „echte oude dame" te worden, besloot ik een proef met Kruschen Salts te nemen. Ik heb het nu regelmatig 1U jaar lang genomen en ik ben volkomen gezond. Ik wandel dagelijks 3 k 4 K.M. of zelfs meer en kan gemakkelijk mijn teenen aan raken, zonder mijn knieën te buigen, wat ik een prachtig resultaat vind, want in twee maanden ben ik 67 jaar. Vandaag vroeg men mij nog hoe ik het klaar speelde er zoo uit stekend te blijven uitzien. Mijn antwoord was: Ik ben een „Kruschenist". Mevr. E. M. P. Er is een zekere, veilige weg om „fit" te blijven: „De kleine dagelijksche dosis"Kru schen is èe.i wetenschappelijke samenstelling van zes minerale zouten, die Uw afvoeror- ganen in prima conditie houden, zoodat al le afvalstoffen, die Uw bloed verontreini gen en Uw gezondheid in gevaar brengen, langs de natuurlijke wegen volkomen wor den verwijderd. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 5 f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de fleseh zoo wel als op de buitenverpakking de naam R own tree Handels Maatschappij voorkomt. Immers het staatstoezicht op de Spoor wegen voerde den strijd en die strijd moest, coute que Coute gewonnen wor den. Ieder voelt dat hier een wrong is en een leemte bestaat die honderden slachtoffers heeft gemaakt en nog steeds maakt. Het devies van Keizer Ferdinand I „Wat recht is geschiede, al vergaat de wereld", wordt ook thans onverkort toegepast al zou de geest van de wet een andere uitleg toestaan dan de letter. Intusschen zij niet zonder bit terheid gevoeld, dat zóó nieuwe candi- daten worden gekweekt voor de dage lijks in lengte toenemende faillisements- Jijsten. In de dagen van haar monopolie wa ren de Spoorwegen practisch onbereik baar voor „het publiek". Thans heeft men er alles voor over, nu het te laat is; en met geweld waar alles voor wijken moet, bestrijdt ze het personenvervoer thans, wat natuur lijk het meest opvalt, om daarna, zoo mogelijk nog heviger, ook de vracht en espeditie ondernemers ten onder te brengen. Voor deze concurrentie methode kan ik alles behalve waardee ring hebben. Kris: Je bent hard Kras, maar ik kan het ook niet anders zien en betreur het dat onze overheid, die toch reeds zulke zware omstandigheden moet doorwor stelen ook van deze zorgen haar por tie nog krijgt. Kras: Ik wou dat zij die Spoorwegen eens radicaal de noodïge bepalingen opleg de ook al verwisselden er dan eens en kele Directies, en de gedane onbillijkhe' den aan het particulier initiatief weer op billijker basis terug bracht. Kris: Dat blijft een vrome wensch, mak ker. Kras: Heb je gezien dat de Souburgsche Kermis afgeschaft is? Kris: En of. Eerlijk gezegd kan ik dat zoozeer geen ramp vinden. De kermis sen, in de afgeloopen jaren gaan steeds meer achteruit. Het schijnt dat het als een soort verouderd volksvermaak zijn beste dagen heeft gekend. Kras: Men zal er wel weer wat voor in de plaats weten te stellen. Die veree- niging „Nemidso", in Souburg wil nog al actief zijn. Misschien slaagt zij er wel in een soort afwisseling te bren gen wat meer aan den geest des tijds zal beantwoorden en op een belangrij ker en beschaafder peil staat. Kris: Ik geloof dat de folkloristische waar de van kermissen ook op Walcheren alleen nog maar nut heeft, om als- „ge schiedenis", te gaan dienen, waarmede we ons op een kouden achterwintera vond in een gezellig verwarmde zaal eens leuk gaan vermaken, om dan te gen elkaar te zeggen: Heb je wel ge zien hoe raar of die daar toen deden? Kris: En dan de toegangsprijs stellen op een ouwe bietenketel net als in Italië. Kras: Ben je dronken. Kris: Nee dat meen ik. Als gevolg van de sancties heeft de offerkoorts daar de bevolking aangegrepen. Alles slepen ze uit huis tot heil van dé staat en op het altaar van den oorlog. Kras: Zoo zijn de menschen en in dit ver band Jas ik dezer dagen een aardige tip voor Mr. Trip. Daar gaven ze in overweging dat alle Nederlanders hun trouwringen zouden offeren bij de Ne- derlandsche Bank, voor den strijd tot handhaving van onzen gulden. Zoodoen de zou men de door minister Colijn gewraakte onvaderlands licvende schob- bers een danige afstraffing bezorgen en het disconto van de Nederlandsche Bank zou tot een ongekende laagte kunnen zakken tot groote verlichting van on zen handel en Nijverheid. Wat denk je daarvan? Kris: Een pracht idee. Als het zoover komt ben ik, met toestemming van mijn wederhelft, de eerste om te offe ren. Kras: Goed, dan zal ik je waarschuwen. Zeg hoe vindt je de Mica uitslag. Kris: Eerlijk gezegd viel ze mij veel te gen. Het is een pover resultaat. Onge veer 190 gulden aan prijzen aan een 20 tal personen. Kras: Ja, mij is het ook tegengevallen. Het is jammer van al het werk dat er voor gedaan is. Enfin de deelnemen de winkeliers hebben er een welver diend voordeeltje mee gehaald. Kris: Dat is zoo, en daarom zou ik vol gend jaar weer mee dpen, maar of het publiek dan weer zoo zal meewer ken? Kras: Dat betwijfel ik ook. Ja man 't is niet al botertje tot den boom. Het is het beste maar er weinig van te zeg gen een scherp opmerker zal wel meer denken Schra/e Lippen Gesprongen Handen gaan verder dan ge meentelijke grenzen. Doe Uw gelukwensch ook Uw familie, vrien den of kennissen in de andere Walcher- sche gemeenten toe komen. Dat is één moeite en één kosten U bereikt ze met één blad. Plaats ze dus in Coöp. Veilingsvereeniging „Walcheren". VEILING van 6 Dec. 1935 Veldsla 13-22, Spinazie 6-11, Postelein 6-8, Wagenaarsboonen 43, Spruiten 7-19, Witlof 8-16, Schorseneeren 8-15, Koolrapen iya- 21/2» Wijnpeën 1-4, Bruine boonen 7, Peen 2-4, Uien 2-3, Kroten ll/j-3 per kilo. Chrij- sanlen 2-4 per bos. Peterselie 3-10 per chip. Peen 2Va-5, Rapen 21/2-41/2, Kroten 2-31/2, Prei 3i/a-6l/2, Selderie 2l/a-4i/j, Knolselderie 3-4, Rammenas 2-21/2 per bos. Savoye kool 2-8, Roode kool 3-7, Boere kool 2-5, Witte kool 3-5, Bloemkool 2-25, Andijvie I/2-I1/2, Kropsla 1/2-I, per stuk. Tomaten 4-12, Blau we Druiven 21 per Kilo. o— FRUITVEILING van 9-12-1935. Peren: Bergamotten 3-5, Gieser Wildeman 7-13, Kieipeer 5-7, Winterlouwtje 5-6, Ponds peer 4-8, Contesse de Paris 12-17, Kweepeer 18, St. Remy 6-7, Winters Suikerij 6, Brede- rode 7, Tomaten 8. Mispels 10-11, Appels: Goudreinetten 11-20, Sterappel 5-12, Zure Bellefleur 8-13, Zoete Bellefleur 6, Rode Rib-, bing 8-11, Reine d'Or 5-6, Bismarck 3-5, Erm- gaarde 8-10, Framboosapp. 12, Signe Tillish 3, Cilroenappel 3, Hondsmuil 6-10, Baldwin 6-7, Grauwzoet 3-7, Campagnez 5-8, alles per K.G. KLEINE VEILING van 10-12-'35 Veldsla 7-18, Spinazie 11-19, Postelein 6-8, Spruiten 6-16, Witlof 10-15, Schorseneeren 13-16. Koolrapen 1-2, Wijnpeën 2-21/2,' Peen 2-3, Uien 11/2-21/2, Kroten 11/2-3, per Kilo. Chrijsanthen 6-10, per bos. Cyclamen 21-22 p. p. Peterselie 3-13, per chip. Peen 21/2-4, Rapen 2-4, Kroten 1-3, Prei 3-61/2, Selderie 11/2-41/s, Rammenas 2-31/2 per bos. Savoye kool II/2-6, Roode kool 21/2-61/2, Boere kool 2-4, Witte kool 5-6, Bloemkool 2-16, Andij vie 1/2-11/2, Kropsla l/2-l, per stuk. LOOP DER BEVOLKING in OOST- EN WEST SOUBURG IN DE MAAND NOVEM BER 1935. Ingekomen: M. Breel van Vïissingen naar Dijkstraat 32 J. J. Mijnsbergen en gezin van Vjissingen naar Kanaalstraat 46 A. Jacobse en gezin van Koudekerke naar Ka naalstraat 82 P. J. Kohn van Den Hel der naar Nieuwe Vlissingsche weg 329 C. J. M. Janssen en gezin van Den Helder naar Nieuwe Vlissingsche weg 329 G. Wierin- ga en gezin van Den Helder naar Nieuwe Vlissingsche weg 361 J. Geertse van Den Helder naar Abeelsche weg (W.) 18 S. van der Weele en gezin van Vïissingen naar Vlis singsche weg 191 C. Rijkers eu gezin van Vjissingen naar Vlissingsche straat 99 H. Polderman van Middelburg naar Nieuwslraat 28 C. A. Priester van Middelburg naar Kanaalstraat 86 A. van Rijswijk en gezin van Vïissingen naar Nieuwe Vlissingsche weg 183. Vertrokken: J. C. Minderhoud van Deius- vlietweg 4 naar Den Helder, Marinekazerne D Blom van Bermweg 25 naar Ned. In- dié Wed. P. Daane geb. Huibregtse van Kanaalstraat 29 naar Vrouwepolder Seroos- kerksche weg 523 C. van Kogelenberg van Kanaalstraat 86 naar Vïissingen, Aag je Dekenstraat 81 A. van Sluijs en gezin van Noordstraat 3 naar Vïissingen, Wijn- bergschekade 29 J. Roelse van Ritthem- sche straat 71 naar Vïissingen Dijsktraal 129 P. M. A. Minnaard en gezin van Nieuwe Viissingscheweg 361 naar Vïissingen Nieuw slraat 37 - C. van Schaik van Weststraat 6 naar Vïissingen Kanaalstraat 108 J. de Visser van Middejburgsche straat 109 naar Ritlhem, Houtweg 88 M. Wouters van Vrijburgstraat 40 naar Qinge 's Graven straat F. Jacobs en gezin van Vrijburg straat 39 naar Vïissingen, Evertsenstraat 33 Wed. E. Arends geb. Burgers van de Deckerslraat 4 naar Enschede, Calisstraat 12 G. J. Barneveld en gezin van Nieuwe Vlissingsche weg 301 naar Vïissingen, Paling- straat 14 J. Jongepier en gezin van Vlis singsche straat naar Koudekerke, Koude- kerkscheweg B 253 F J de Pagter van Burchtstraat 10 naar Eindhoven, Gelder landplein 35 J. M. Koole van Dijkstraat 41 naar Aardenburg, Heerendraf 134 J. M. Vreeke van Dijkstraat 49 naar Koude kerke Tramsingel 251 J. Sonius en gezin van Buteuxstraat 20 naar Koudekerke, Nieuwe Vlissingsche weg E 176 K Bak ker van Vlissingsche straat 41 naar Vïissin gen, Hellebardiersfraat 2. DECEMBER Op Onder Zaterdag 14 Dec. 8.04 3.45 Zondag 15 M 8.05 3.45 Maandag 16 8.06 3.45 Dinsdag 17 8.07 3.45 Woensdag 18 8.08 3.46 Donderdag 19 8.09 3.46 Vriidag 20 8.09 3.47 Hoogwater te Vïissingen op Zaterdag 14 Dec, v.m. 3.39 n.m. 4.10 Zondag 15 M 4.23 4 53 Maandag 16 5.05 5 36 Dinsdag 17 5.50 6.21 Woensdag 18 6.41 7.27 Donderdag 19 7.36 M 8 22 Vrijdag 20 8.44 9.26 WIELRIJDERS, LICHT OP: Zaterdag 14 Dec. te 4.15 uur Zondag 15 te 4.15 H Maandag 16 H te 4.15 M Dinsdag 17 ti te 4.15 H Woensd. 18 it te 4.16 tl Donderd. 19 it te 4.16 it Vriidag 20 it te 4.17 %t Apotheken geopend te Vïissingen: Zondag is geopend OCKENBT TRG.f Sm^el. door Ernst Wjchert. 9. Welke fatsoenlijke vrouw verdraagt dit? En men kent me immers als een fatsoenlij ke vrouw als de Duitsche vrouw. En zeg hu, hoe je alles geregeld wilt hebben. Dit huis is klein. Ik heb voor mij slechts deze kamer en de slaapkamer voor mij en Mare. Het overige heeft je moeder noodig. Ik weet niet, of zij je wil opnemen en of het jou aanstaat bij haar. Maar als je hier intrekt, ïnoet ik gaan. En als je daartoe besluit, ga ik nog vandaag." Kraupat, voorover gebogen, had met wis selende verbazing naar haar geluisterd. Zijn oogen staarden haar aan. Hij scheen in 't geheel niet te begrijpen, wat zij eigenlijk meende. Waarom zou ze hem niet moeten gelooven? En als ze hem niet geloofde, wat was dan de reden? Hij voelde een snelle zenuwtrekking door zijn hersenen. Zou hij er op aandringen, dat zij zich nader verklaar de? Het was, of iemand, onzichtbaar, hem den mond snoerde, opdat hij het er niet uit brengen zou. Hij overzag snel zijn toestand: een minnelijke schikking was niet te ver- wactlsn, ten minste niet in den eersten tijd. Het kon hem niet baten, nog verder den be- rouwvolleü zondaar te spelen. Het was al leen nog de kwestie, hoe hij zich als man kon doen gelden. „Zoo zoo zoo", bromde hij, „zoo staat dus de zaak. Je loopt wel alle Zondagen naar de kerk, maar van christelijke verge vensgezindheid moet je niets hebben. Goed, goed. Het zij zoo. Ais jij1 Hn je eigen vleesch wilt snijden ga je gang. De rest zal wel geschikt worden op de een of andere manier. Maar luister eens. Zoo'n gezicht wil ik niet zien, en als je me geen goed woord geven kunt, een kwaad woord duld ik niet. Ik ben hier in den molen de baas en verjang dat ik als zoodanig beschouwd wordt door alle huisgenooten. Ook door mijn vrouw. Hou je daaraan". Hij wachtte nog een paar seconden, of zij daarop iets te zeggen had. Maar zij zweeg en draaide niet eens haar hoofd naar hem toe, maar nam het gezangboek van de tafel, sloeg het blad op, waarbij een teek-en ge legd was en las stil het lied. Op zijn gezicht trokken de spieren samen; hij beet de tan den stijf op elkaar om uiterlijk rustig te blij ven; zijn hand scheen een voorwerp te zoe ken om beet te pakken en fijn te knijpen. „Heb je me niets meer te zeggen, Bertha", vroeg hij eindelijk. „Neem het geld niet", antwoordde ze, zon der van het boek op te zien. „Dan moest ik gek zijn", riep hij, trok de deur open en s]oeg die kwaad achter zich dicht. „Zij wil het zoo",' sprak hij halfluid tot zichzelf, terwijl hij de steenen sloep voor het huis afging. „Goed dan moet zi? ook de verantwoordelijkheid dragen voor 't geen er uit voortvloeit". Nu sprak het van zelf, dat hij naar de kroeg ging. Daar trof hij al de goeie vrienden. Zij ont vingen hem met jubelend gebrul. Daaronder waren er velen, met wie de molenaar anders niet gedronken zou hebben. Het was zijn gewoonte, altijd binnen te gaan in het kleine kamertje van den herbergier, achter de gelagkamer, waarin slechts de voornaamste gasten toegelaten werden. Nu was het hem onverschillig, wie naart of tegenover hem zat. „Bier", riep hij, op de tafel slaand. „Breng een vaatje. En wie liever een glas sterke grog lust, die mag 't zeggen. Alles op kosten van den molenaar". Nu was hij eerst recht hun man. Van 't eene aatje kwamen drie; ieder die de kroeg binnenkwam dronk mee op het wel zijn \an den molenaar. Kraupat moest met ieder aanstooten. De gebochelde schrijver hield toespraken, die eerst met applaus be groet daarna overschreeuwd werden. Toen hij op tafel klom en daarbij eenige gla zen omverwierp en stuk trapte, werd hij er af gegooid, zoodat hij zich een gat in het hoofd viel. Kraupat was sedert zoo'n langen tijd nuchter geweest, dat hij reeds na het derde of vierde glas met dubbele tong sprak en waggelde. Toen de kleermaker-herbergier Letzkies, dien hij noo.it mocht lijden, in dron kenschap op de ongelukkige gedachte kwam de mooie Ijsze Balnus lang te laten leven, nam hij dat kwajijk en sloeg hem het glas uit de hand. Daaruit ontstond een twist, die slechts met moeite door den herbergier bijgelegd kon worden. Tegen elf uur 's a vonds werd het lawaai zoo hevig, dat de veldwachter door het venster stilte gebood. Kraupat vond het vervelend, dat die nog rondspionneerde. Daar Schulze hem ook in Biet oor zei, dat het tijd werd, ging hij er stilletjes van door, in de hoop zijn huis in ieder geval nog alleen te kunnen vinden Buiten echter, in de frissche lucht raakte hij reeds na eenige waggelende passen zijn gan- sche bezinning kwijt. Hij struikelde over steenen, stoote tegen boomen en schimpte in de meest harde woorden tegen het lan terfantende, dronken volk, dat hem niet rus tig zijns weegs wilde laten gaan. Eindelijk bereikte hij toch het molenaarshuisje, kroop de steenen treden op en wou de deur ope nen. Zij was gesloten, en toen speelde hem vaag door het brein, dat het voor hem wel eens verboden toegang zijn kon. Daarover verloor hij zijn evenwicht, tuimelde omver en viel de drie treden af. Daar bleef hij be wusteloos liggen. Toen hij den volgenden morgen vrij laat wakker werd, lag hij op een stroozak in een laag, klein kamertje, waarvan de smalle ach terwand met kieeren behangen was. Op een bont-beschilderde houten kist dicht bij den uitgang aan de andere zijde zat de ou de Ensikat, de voeten op een krukje, en rookte uit een korte pijp, die uit zijn mond hoek neerhing. Zoo scheen hij te wachten op het ontwaken van zijn meester. Kraupat richtte zich op, keek, nog half in den dom mel, om. herkende derf 011de en schreeuwde hem toe: „Vervloekte hond, wat wil je van me? Ik laat me niet opsluiten". (Wordt vervolgd.^

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 7